Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За земетресенията и сградите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: За земетресенията и сградите

    Като зачекнахте темата за панелките... Ето и моите 5 стотинки.
    На теория са не лоши при сиезмично въздействие благодарение на това че имат много сравнително дуктилни връзки в които да се дисипира (разсее) сеизмичната енергия. Лошото е че са трудно предвидими и няма да е преувеличено, ако кажа че в цяла България хората които могат да направят анализ на такава конструкция се броят на пръстите на едната ми ръка. Но това е бял кахър, тъй като в момента и да ги анализираме-кел файда-вече са построени. Големият проблем е друг-в заварките на съединенията и в последващата замонолитка. Не стига че на много блокове заварките са под всякаква критика, ами и замонолитка липсва. В Стара Загора например, заварките са правени от виетнамци- кой колкото може да заваря толкова. Знам за три паднали панела, ей така от само себе се... Каква ли ще стане при земетръс??? Което за мен прави панелките доста несигурни. И не ме разбирайте погрешно- въпреки всичките им дефекти, няма да паднат при силни земетресения, просто повредите ще са толкова големи че няма да си струва ремонта. И най-тъпота е че всички грешки по изпълнението можеха да бъдат оправени и то за не много пари, в програмата за саниране, но уви.
    П.п. Не знам защо всеки дава пример че били сигурни, щото видиш ли системата идвала от Германия... Вие кога за последно сте чули там да има сеизмичност? Като цяло имам доверие на панелките преди '75-та щото някъде там технологията е била "усвоена" и ела да видиш рационализации.

    Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
    Кольо Динев

    Коментар


    • #32
      От: За земетресенията и сградите

      С последните постове ме карате да се замисля за продаване на новозакупената гарсониера.
      Блока е строен в последните години на развития социализъм, ако не и в първите години на демокрацията. Един от последните панелни блокове в Шумен.
      Ако наистина качеството на строителството е било толкова лошо-баси и боклука дето са произвели.

      Обаче!
      Всеки строеж, всяка дейност от която може да зависи човешки живот си бяха строго регламентирани, и надзиравани, за да не се допусне лошо качество. Лошо в смисъл-да е застрашен живота на хората които ще живеят там. Не говоря за ромбовидни стаи, и дупки в панелите затъкнати с торба от цимент. Да, в доста случаи и тези неща влияят върху устойчивостта на сградата, но не са от такава важност като качествените заварки например.
      Не знам какви шевове са се правили по панелите, но пък знам,ч е никой ръководител не би допуснал виетнамец(разбирай индианец) да заварява шевовете от които зависи устойчивостта на сградата. Колкото и да беше "лабаво"-с тези неща мисля,че не са правени компромиси.

      Още повече, че досега не съм чувал за паднал от земетресение панелен блок(това тук), та спокойно ще си ползвам придобивката.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #33
        От: За земетресенията и сградите

        В Русия има паднали секции от панелни блокове, но не в следствие на земетръс, а от взривове-на битовата газ или от чеченци в началото на века.Но техните са доста различни, най-малкото не са толкова сеизмично устойчиви, колкото нашите.
        Нашите от последните серии, са с най-висока сеизмична устойчивост.Специално за София, номенклатурата е Бс-69-Сф-УД-87, ако не се бъркам в последната му част.Поне на теория, трябва да са най-устойчиви.На практика зависи от няколко неща.Първо, колко етажа е секцията-по ниските, са по устойчиви, поради по-малката тежест върху долните етажи и основите.Второ, дали секцията има съседна или не-ако е самостоятелна е по добре, съседната може да я клати допълнително, особенно ако е по висока.Трето, от колко входа е секцията-един е по добре от два, отново заради масата и хоризонталните натоварвания при трус.Четвърто е преустройствата от обитателите-като млад кабелджия ми се случи да попадна в апартамент на самостоятелна бизнес дама, при това на първия етаж в панелен блок, в който в носещия осов панел имаше огромен отвор, който не беше укрепен с нищо.Жената съединила хола с кухнята, като за целта елиминирала килера и тоалетната (апартамента е тристаен и има две мокри помещения).Просто като влезнах, видях единия балкон, а като завъртях главата и другия... Пето вече е състоянието на заваръчните съединения.Не съм ги степенувал по важност.
        Конкретно за заваръчните съединения, риска за тях би бил малък, ако е имало някакъв контрол на изпълнението, различен от оглед с невъоръжено око.Но още никой не ми е потвърдил, имало ли е такъв.

        Коментар


        • #34
          От: За земетресенията и сградите

          Кольо, да те успокоя още малко - по време на презрелия социализъм имаше практика войската от бойните подделения да се праща в помощ на народното стопанство.

          Че първото лято ни командироваха в един град. Питаха кой може да заваря - аз и още един. Документ имате ли - Дааааа (трета степен де се даваше като бонус от даскало)

          Отивайте тогава с тоя човек. Тоя човек се много готин, техник и башмайстор на обектите.
          Я да ва видя как заваряте - цър,цър с електрода. Ааа, бива, добре. Ей тука, всички ъгли се заваряват по цялата дължина на планките. Краниста знае кой панел къде се слага, и ще ви ги наглася. Аз съм главния тука, обаче да ви кажа честно имам един частен обект и нямам никакво време да се мотам тука. Вий си работете, не си давайте много зор, но да няма издънки. Ний като мачки в краставици, ма кво да кажем.
          Човека минаваше всяка вечер, свирваше отдолу да слезем и ни даваше бира и кебапчета. Петък ни даваше на черно и по едни много приятни за войници пари - да се почерпим. Това беше целия контрол

          Другата година явно се бях прочул, че ме пратиха в друг град да правя един мост. Долу горе на същия принцип, и със същия контрол

          За мое и твое успокоение - и сградите, и моста все още си стоят, не са мръднали.


          Според мен може да разчиташ на панелката за здравина, ако не са вадени под теб панели.

          Коментар


          • #35
            От: За земетресенията и сградите

            Съмнява ме да са снимали с рентген шевовете, но пък би трябвало да е имало начин за контрол на шевовете. Първият за който се сещам е-тези дейности да се поверяват на доказани заварчици.

            Но както казах-за мен най-важния атестат е това, че тези блокове са преживели не едно и две земетресения, и са останали прави.
            На мен това ми е достатъчно.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #36
              От: За земетресенията и сградите

              Усуканият блок в София след пернишкото земетресение не беше ли точно ЕПК?
              https://www.actualno.com/society/usu...ws_387385.html

              Коментар


              • #37
                От: За земетресенията и сградите

                Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
                Кольо, да те успокоя още малко..............
                Ох, така ме успокои, чееее....

                Майтап да става. Щом имаш такова мнение за себе си, и панелките не са паднали-значи този който е мислил технологията е заложил в технологията заваръчните работи да могат да се правят и от не особено квалифициран персонал. Така де, щом е можело един прост фатмак да заебе строежа, да даде на някакви лапета да заваряват, и блока не е паднал-значи заваряването не е най-отговорната част от строежа на панелен блок.

                За ваденето на панели не знам, ама дали отдолу,или отгоре-отслабената конструкция си е отслабена, и ако ще пада-все е тая дали е отслабена под или над мен.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #38
                  От: За земетресенията и сградите

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Съмнява ме да са снимали с рентген шевовете, но пък би трябвало да е имало начин за контрол на шевовете. Първият за който се сещам е-тези дейности да се поверяват на доказани заварчици.

                  Но както казах-за мен най-важния атестат е това, че тези блокове са преживели не едно и две земетресения, и са останали прави.
                  На мен това ми е достатъчно.
                  Колко проектни земетресения, или поне такива с половината от проектната интензивност е имало откакто има панелки? И никой дори и аз не съм казвол че ще поднат панелсите. А за заварките информацията ми е от техници и инженери работили по онова време в Стара Загора. Дано не важи цяла България.

                  Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                  Кольо Динев

                  Коментар


                  • #39
                    От: За земетресенията и сградите

                    Първоначално публикуван от wert Преглед на мнение
                    ... Ей тука, всички ъгли се заваряват по цялата дължина на планките...
                    A планките само заварките ли ги държат или са някакъв вид сглобка, която само е осигурена със заварки?
                    And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                    Коментар


                    • #40
                      От: За земетресенията и сградите

                      Сглобката е на самите панели, имат зъби които се заклинват един в друг.Това става дума за осовите и подовите панели, които всъщност носят сградата.Външните панели са друга бира.Те тези дето паднаха в Стара загора са точно външни.

                      Коментар


                      • #41
                        От: За земетресенията и сградите

                        Абе няма ли някакво образователно видео, или поне сканиран учебник за това как се строят панелни блокове?

                        Щото тук от едната страна са професионалисти, а от другата-пълни лаици, и всеки си пише каквото знае, или иска да знае.
                        А едно образоване ще е от полза за нас-лаиците.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #42
                          От: За земетресенията и сградите

                          То верно тая тема ше бъде за лакърдии. Расер, баща ми е заварял на пети блок на Козлодуй. По негови думи - някои от най-трудните места са работени от виетнамци. Не знам дали си чувал, но от тях имаше доста... факири, да ги наречем. Тъй, че всичко е относително. В Свищов единият блок дето падна беше нов, на 5-6 или 7 години, осем етажа, на градския съвет и в него живееха млади и перспективни кадри, направо елит в стопанския и образователния секгор, а и в МВР. Другия - младежко работническо общежитие на Свилоза, а настаняването там е било нещо като награда...

                          Коментар


                          • #43
                            От: За земетресенията и сградите

                            Схематично драснах най-популярната връзка меду панелите, понеже някой по -нагоре попита.
                            Кольо Динев

                            Коментар


                            • #44
                              От: За земетресенията и сградите

                              На който му се чете за панелките - http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=2991

                              Коментар


                              • #45
                                От: За земетресенията и сградите

                                Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                                A планките само заварките ли ги държат или са някакъв вид сглобка, която само е осигурена със заварки?
                                Планките всъщност са парчета винкел, с заварени мустаци от арматура навътре към панела, които замонолитват планката при изливането на панела. След това като студент пък карах една бригада в домостроителен комбинат, точно където се лееха панелите Така че се чувствах почти специалист по панели.
                                Самите панели се сглобяват като лего, само дето не щракат един в друг. Самите планки се държат само от заварка, няма някаква специална сглобка.


                                Самото панелно строителство е доста земетръсоустойчиво, самите панели правят доста стабилна самоносеща конструкция.

                                Кольо трябва да помни земетресението в Стражица, че му е наблизко. Аз имах познати в Попово, което се явяваше най близкият град с масово панелно строителство. Въпреки че доста къщи паднаха тогава, панелките само леко се разклецаха. Минавала е строителна комисия и е определила къде да трябва да се укрепят. Самото укрепване представляваше метални ъгли от някакъв могъщ винкел от сорта на 250мм, който беше монтиран в ъглите на стаите ( вътре ) и стегнати с някакви яки шпилки с гайки - на око ми се стори че са стягани с ключ между 70 и 90.

                                И на който както се е случило - два винкела в хола, един в спалнята и два в кухнята

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X