Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За земетресенията и сградите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Ха познайте магнитуда!

    Добре, но приемаме ли, че са били два труса през двайсетина минути и вторият по-силен от първия? А при 7 и нагоре на наша територия или Вранча има голяма вероятност да падне някоя сграда... Пази Боже!

    Коментар


    • #17
      От: Ха познайте магнитуда!

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      Добре, но приемаме ли, че са били два труса през двайсетина минути и вторият по-силен от първия?
      Че е имало 2 силни труса през 20 минути приемаме. Иначе трусовете за тия 20 минути са били общо към 50, ако съдим по описанията, дето намерих.

      Просто по дефинициите, дето дадох по-горе, за основен се приема тоя със 7.8, тия преди него са "предвестници" (forshocks на ингилизки), а тия след него са афтършокове.

      Тук и 6 и малко ни е достатъчно. Справка - последното що-годе силно до Перник, заради което се отвори темата.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        От: Ха познайте магнитуда!

        Да, да, съгласен съм. За 6 и нещо и аз си го мисля, но не ми се иска да го казвам. Иначе за Перник, мисля някъде напред го писах - това си беше малък дявол все пак и с извинение към всички хора които са го преживели непосредствено. Срутят ли се една или две или повече сгради с хора вътре, нещата отиват на друга плоскост.

        Коментар


        • #19
          От: Ха познайте магнитуда!

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Да, да, съгласен съм. За 6 и нещо и аз си го мисля, но не ми се иска да го казвам. Иначе за Перник, мисля някъде напред го писах - това си беше малък дявол все пак и с извинение към всички хора които са го преживели непосредствено. Срутят ли се една или две или повече сгради с хора вътре, нещата отиват на друга плоскост.
          В Перник не съм бил на място, но по снимки и клипове всички щети бяха от пълна или частична липса на колони - само тухла която при разклащане се размества доволно, няма какво да я крепи. Съответно всичко беше по еднофамилни къщи които в мнозинството си едва ли имат разрешително или проект при строежа.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #20
            От: Ха познайте магнитуда!

            Аналогично е и Стражица, 86-та. Под 6 по Рихтер, големи разрушения на семейни къщи. Да, шокът е голям, хората губят имот, но за месеци или години нещата лека-полека се нормализират.

            Коментар


            • #21
              От: Ха познайте магнитуда!

              Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
              ...но по снимки и клипове всички щети бяха от пълна или частична липса на колони - само тухла която при разклащане се размества доволно, няма какво да я крепи...
              Добре направена тухла без колони си удържа съвсем добре на земетресения като въпросното. Родителите ми живеят в село близо до Перник, а съседната къща е доволно дърта, без колони, и строена от старите тухли-единици незнайно кога. Ама стените и са дебели сигурно над 40см (видимо по дълбочината около прозорците). Не помръдна. А в селото също имаше къщи с щети, нищо че са доста по-скоро строени.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                От: Земетресение

                Особено ако имат плоча и са регулярни 1,2 етажа тухлини къщи са доста устойчиви, но въпреки всичко трябва да са обрамчени с вертикални пояси.
                П.п. Справка-последните земетресения в Италия.

                Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                Кольо Динев

                Коментар


                • #23
                  От: Ха познайте магнитуда!

                  Не е задължително да има пояс.Той самия пояс може да събори къщата, ако е правен от чичо, батко и баджанака, и то на къща, която не е имало план да има такъв.У нас е разпространена практика, при ремонт на покриви, да тупнат някой друг тон материал върху зидовете.По указания на майсторите...

                  П.С.Ай, който не си е изпил кафето, пише глупости.Пропуснал съм думичката "вертикални" в предния пост.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Ха познайте магнитуда!

                    Да, 40 сантима стена са тухла и половина, това ако е зидано от майстор зидар и превръзките са направени както трябва - няма мърдане. Даже и с кал и мекина да е зидано. Отгоре и да не е плоча - дървена конструкция гредоред, направен пак от майстор и обитателите отдолу може да са спокойни. За Стражица си спомням някъде бях чел - една от малкото непострадали къщи беше на един строителен техник. Без прекалено много бетон, просто са спазвани основните правила в строителството, плод на вековен опит.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Ха познайте магнитуда!

                      Къщата е двуетажна, без мазе. Има плоча върху първия етаж, после над втория е гредоред, доколкото помня. До преди 10-ина години не беше измазана, та всичко се виждаше. Горе при покрива също нямаше пояс - по-миналата година сменяха покрив и тогава правиха пояс. То и стария покрив беше от тия с пръст и слама под керемидите, със сигурност над 50 годишен.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        От: За земетресенията и сградите

                        Аз живея в 3-етажна къща строена 1909-1912-та година - самоносеща конструкция, няма носещи стени и бетонни пояси. До сега е преживяла всички софийски земетресения без щети.
                        Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Ха познайте магнитуда!

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          Да, 40 сантима стена са тухла и половина, това ако е зидано от майстор зидар и превръзките са направени както трябва - няма мърдане. Даже и с кал и мекина да е зидано. Отгоре и да не е плоча - дървена конструкция гредоред, направен пак от майстор и обитателите отдолу може да са спокойни. За Стражица си спомням някъде бях чел - една от малкото непострадали къщи беше на един строителен техник. Без прекалено много бетон, просто са спазвани основните правила в строителството, плод на вековен опит.
                          Ако няма плоча-няма какво да убедини стените и да ги укрепи извън равнината им. Освен ако самите те не се пресичат през 3 метра примерно и да се самоукрепят, ама това е рядкост. Пак напомням, разгледайте снимки от Италия. Съмнявам се техните майстори от едно време да не са умеели да правят превръзки.

                          Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                          Кольо Динев

                          Коментар


                          • #28
                            От: За земетресенията и сградите

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            А сега ще се местя в панелен 7 етажен блок. Чувал съм,ч е панелите са най-устойчиви на земетръс, ама дали не е поредната легенда...
                            Не е легенда, доколкото ги съпоставяш с блокове от онези години и да не са много амортизирани. Въпроса беше изясняван преди години от НИСИ/което беше по-достоверно/ , а в по нови времена от експертизите покрай санирането на панелките/тук имам леки съмнения покрай състоянието на заварките на монтажните планки, и най-вече комерса на мероприятието саниране/.
                            С две думи , ако панелната сграда е поддържана общо взето,няма поражения върху монтажните елементи и няма тъпанарски преустройства, може да се разчита на общ експлоатационен срок до 80 г. /оставям резерв 20% вреди от нашенски манталитет/.

                            Коментар


                            • #29
                              От: За земетресенията и сградите

                              Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                              Не е легенда, доколкото ги съпоставяш с блокове от онези години и да не са много амортизирани. Въпроса беше изясняван преди години от НИСИ/което беше по-достоверно/ , а в по нови времена от експертизите покрай санирането на панелките/тук имам леки съмнения покрай състоянието на заварките на монтажните планки, и най-вече комерса на мероприятието саниране/.
                              С две думи , ако панелната сграда е поддържана общо взето,няма поражения върху монтажните елементи и няма тъпанарски преустройства, може да се разчита на общ експлоатационен срок до 80 г. /оставям резерв 20% вреди от нашенски манталитет/.
                              И по онова време заварките се изпълняваха от заварчици от мин. 6-ти разряд, а на всяка заварка се слагаше жетон с номера на заварчика. Технологията на панелните сгради е германска и се е спазвала безпрекословно.
                              ПП Аз живея в такъв блок, строен 1967 г./ по-стар от мен.
                              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                              Коментар


                              • #30
                                От: За земетресенията и сградите

                                Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                                И по онова време заварките се изпълняваха от заварчици от мин. 6-ти разряд, а на всяка заварка се слагаше жетон с номера на заварчика. Технологията на панелните сгради е германска и се е спазвала безпрекословно.
                                ПП Аз живея в такъв блок, строен 1967 г./ по-стар от мен.
                                Аз също, в същият набор,засега.
                                Проблемите не са в самите заварки като изпълнение , а скоростта на развитие на нормалната корозия ,вследствие на неуплътнени/недобре замонолитени фасадни участъци пред тях.Всеки който е ремонтирал основно такива сгради, е виждал я чували от цимент , я вестник "Работническо дело",напляскан болкит с отдавна изтекла давност и прочее . Лошо изпълнените топлоизолации всъщност маскират, че и ускоряват проблема.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X