Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премеждия при -10 градуса

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Премеждия при -10 градуса

    Здравейте, колеги, и за много години!

    Годината отново започва с премеждия, но няма как, когато се карат стари автомобили.

    Ще се опитам да разкажа по-подробно ситуацията в днешния ден. Тъй като нямах намерение да паля и карам джипа, не го бях карал от около 2 седмици. Последното ми по-голямо каране беше до Букурещ, когато беше и състезанието в Русе. Тогава нямах проблеми. За 3 дни му навъртях 700 км. След това почти не съм го карал, само му смених маслото с Total 10W-40 полусинтетика. Горивният филтър е сменен септември месец миналата година, а въздушният през пролетта, ако не ме лъже паметта. Също така бях сменил и разни тампони по окачването, които не са от значение за момента. Та така де, последно го бях карал на 25-ти демекври миналата година, което преди около 2 седмици. И днес, понеже във Варна температурите паднаха до -10 и реших да го запаля и да го раздвижа малко, понеже като ме пернат лудите и така става.

    Та така де, тук започва интересната част. Обикновено при температури до -8 градуса няма проблеми, но този път не успя да запали като хората. Такова трудно палене не ми се беше случвало от зимата на 2011-та година. Как се развиват нещата: влизам в колата, подгрявам (ръчно) 2 пъти, след което въртя стартера. След няма и 5 завъртания дава индикация, че акумулаторът е слаб. Казвам си ясно, ще сваля този и ще сложа друг, докато този се зарежда. С втория акумулатор отново греда, пак същата индикация за паднал акумулатор. Викам това не може да е така. Другата кола (Опел Вектра Б 2.0 дизел), която отново не е карана от 25-ти декември миналата година (понеже тогава реших да ги раздвижа и двете), само като завъртях и запали веднага. Тук да вметна, че и всичките ни коли (дизелови) се карат с гориво от една и съща бензиностанция. Реших с Опела да му дам ток с кабелите, защото явно няма да стане по друг начин. Свързвам кабелите и започвам да въртя - ами върти като откачена. (Забравих да допълня, че също така пробвах и с акумулатора от Опела, като резултата беше същия - сякаш е паднал акумулатора). След около 3-4 минути подаване на ток и 3-4 пъти завъртане и припаткване, Паджерото реши да запали. Но звукът му беше доста странен, шумен, сякаш е локомотив. Даже се чуваше така, когато се махне кулера. Ако някой си е махал кулера и си е палил джипа, знае как се чува. Та така де, оставих го на смукач да поработи малко, докато позагрее, като през това време го размразя. След това реших да потегля - но уви, няма тяга. Наложи се да включва бавните, за да мога да го извадя. (По принцип пред нас си го спирам на едно леко баирче, та и това е една от причините, поради която беше по-трудно излизането). След това, като го изкарах, слязох да го огледам и що да видя - предна дясна е на джанта, а задна дясна е до средата. Реших да сменям гума, но уви, хидравличния крик не можа да влезе под носата и реших да го закарам така до бензиностанцията. Като стигнах до там ми казаха, че имат проблем с маркуча и отново греда. След това се обадих на един колега (от университета, а също така и съфорумец), който ми услужи с крачна помпа, за което много му благодаря! Взех помпата и ги напомпих и двете до толкова, че да мога да отида до друго място, където да ги напомпя до нужното налягане. След това реших да го пораздвижа малко. Личеше си, че наистина няма тяга. Дори при загрят двигател, ако не му подавам постоянно газ - гасне. Като спирам, спирал с левия крак, а десния е на гаста да държи обороти. Като спирам за малко, не го гася, а го оставям на смукач. Като цяло лудница. Реших да търся добавка за нафтата (малко след дъжд качулка, но миналата година сложих и нямах проблеми, а тази година не сложих и уви - греда, но нали нямах намерение да го карам, те така...). Навсякъде изкупени тези добавки, та най-накрая реших да сложа на 60 литра нафта, 1 литър бензин. Само да допълня, че състоянието му се влоши още повече, та затова почнах да търся добавки и накрая сложих бензина. Горкия на 1-ва бавна няма тяга, трябва да му ритам съединителя като куцо магаре. И накрая, след цял ден мръзнене по улиците и премеждия от 15:00 до 21:00 с джипа, реших да го спра на друго място, където да имам по-лесен достъп до акумулатора, ако ми се наложи да му подавам отново ток.

    Всички тези обяснения дойдоха малко дълги, но просто реших да го споделя с вас. Тъй като горивния филтър е сменен съвсем скоро и нафтата не е лоша (съдейки по Опела, който запали веднага), не знам къде точно да търся проблема. Миналата зима, при която най-ниските градуси бяха около -5, -6, тогава само веднъж ми изгасна и след това нямаше проблеми, изобщо не е правил такива магарии. Но сега какво му се случи, нямам представа. Бащата предполага, че може нафтата в горивния филтър да е замръзнала, което не го изключвам като вариант, но нафтата в Опела не беше замръзнала. Другото, което ме съмнява, е да взима въздух от маркучетата към и от горивния филтър, понеже тях никога не съм ги сменял, а джипа го имам от 7 години. Та се чудя, ако смучи въздух, дали е възможно чак така да няма тяга, и то само при -10 градуса. При -2, -3 градуса няма проблеми.

    Отново прекалих с обясненията, но на когото му се занимава, нека прочете и ако има идея, да помага. Благодаря!

  • #2
    От: Премеждия при -10 градуса

    Понеже не го помня на изуст това чудо - ако можеш директно да нагрееш нафтовия филтър с горелка пробвай така - ако се оправи - от него е. Ако не става да се грее направо го смени. Дизела ако е станал на парафин трудно се размразява с бензин. Иначе можеш до 1:3 спокойно да сипваш (то и 1:1 може реално, ама то е дълга тема). 1:60 нищо не си направил де
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Премеждия при -10 градуса

      Ами горелка нямам, за съжаление, но мога да пробвам с топла/гореща вода. Утре, ако ще ходя някъде с него, мисля да му полея горивния филтър с гореща вода и ще споделя резултата. Благодаря!

      Коментар


      • #4
        От: Премеждия при -10 градуса

        Май и теб те бях питал в друга тема, проверявал ли си дюзите ?

        ... и ако имаш 60л. нафта, тУри 10лв. от най-тъпия бензин, щото може да са се отложили гъсти мазнотии и в помпата, а и без това тия дни времето във Варна няма да стане по-добро.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Премеждия при -10 градуса

          Ами все още не съм ги проверявал. Имах намерение преди няколко години да го направя това, но така и не се стигна до там. Утре мисля да пробвам това с горещата вода и ако няма ефект, може да мислим за дюзите. Иначе насоки за проверката на дюзите? Предполагам няма да мога сам да го направя и ще се наложи да ги водя на майстор, който да ги вади една по една и да ги проверява. А в какво се състои самата проверка? Нагласят ли се, чистят ли се и ориентировъчно, колко би струвала подобна процедура? Ако имаш такава информация, разбира се. Благодаря!

          Коментар


          • #6
            От: Премеждия при -10 градуса

            Свалят се, проверява се на какво налягане работят, и ако трябва се корегират.
            Гледа се и как работят. Трябва да разпрашават нафтата на мъгла, а ако "пикаят" се сменяват разпръзквачите, като естствено се регулира и налягането.
            Ако дюзите не работят по описаният по-горе начин, двигателя не работи добре, пуши черно и харчи, като при пикаещи дюзи е много вероятно да ти прогори буталата.

            При всяко сваляне на дюзите се слагат поне нови термощитове и дифтунги, като последните може и да не се сменяват ако не са много смачкани и са в размер.

            Прави се от дизелджия, на който това му е работата.

            Нормална цена е 10-15лв. на дюза, аре 20, с дифтунгите и термощитовете, ЧИЯТО СМЯНА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА !
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: Премеждия при -10 градуса

              Благодаря за полезната информация! Днес обърнах внимание, че прави по-големи черни облаци от обикновено. Значи е много възможно и да са дюзи. В общи линии за дюзите, ако наистина е от тях този проблем, да си приготвя 100 лв. Благодаря!

              Коментар


              • #8
                От: Премеждия при -10 градуса

                Това е цена само за труд.
                Ако трябват и нови разпръсквачи, си приготви 20-30лв./бр., като за Мицукошито може и малко нагоре, но зависи от производителя.
                Каквито и пари да дадеш, ако смениш разпръсквачите повече няма да ти се наложи докато е живо, но пък ще получиш добра работа и по-малък разход.

                Намери добър дизелов сервиз, там знаят какво да правят.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Премеждия при -10 градуса

                  Абе я намери един топъл гараж, остави го да се размрази и виж после.
                  Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                  Drag Grand Canyon Daily
                  Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                  LZ1JYM

                  Коментар


                  • #10
                    От: Премеждия при -10 градуса

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    Това е цена само за труд.
                    Ако трябват и нови разпръсквачи, си приготви 20-30лв./бр., като за Мицукошито може и малко нагоре, но зависи от производителя.
                    Каквито и пари да дадеш, ако смениш разпръсквачите повече няма да ти се наложи докато е живо, но пък ще получиш добра работа и по-малък разход.

                    Намери добър дизелов сервиз, там знаят какво да правят.
                    Има във Варна сервизи, които се занимават с тези неща. Трябва да ги питам по-конкретно за моя случай и тях, да изкажат мнение и евентуално кога биха имали свободно време.

                    Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                    Абе я намери един топъл гараж, остави го да се размрази и виж после.
                    По принцип, аз съм на 99% сигурен, че ако го оставя за една вечер да пренощува някъде на топло и на другата сутрин няма да има проблеми, но ме съмнява всичко това да е от горивния филтър. Вече имам изградения навик да го сменям преди всяка зима, но тази зима реших да не слагам добавка в нафтата, но пък другата кола, със същата нафта и без добавка, запали.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Премеждия при -10 градуса

                      От нафтата е! Това, че при едни и същи условия, една кола с дизелов ДВГ пали и работи, а друга не, не означава, че нафтата е читава. Различните изпълнения на горивните системи, и системите на впръскване правят така, че един ДВГ пали и работи, а друг не.
                      По добре нищо не прави до повишаване на температурите до около 0*, поне. После полей филтъра и ГНП с една туба вряла вода и карай на бензиностанцията - 10л. бензин.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Премеждия при -10 градуса

                        Моловете са идеалния начин за размразяване на автомобили. Оставяш го в подземния паркинг разхождаш се вътре и готово размразен.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Премеждия при -10 градуса

                          Първоначално публикуван от valeri_at Преглед на мнение
                          Моловете са идеалния начин за размразяване на автомобили. Оставяш го в подземния паркинг разхождаш се вътре и готово размразен.
                          На най-ниския етаж че е най-топло. И след като размрази сипва бая бензин вътре. А най-добре нов филтър
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Премеждия при -10 градуса

                            Японците от митсубиши категорично са казали че не трябвя да се слага бензин в нафтата на паджеро, защото се разваля гнп.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Премеждия при -10 градуса

                              Първоначално публикуван от Offroad bg Преглед на мнение
                              Японците от митсубиши категорично са казали че не трябвя да се слага бензин в нафтата на паджеро, защото се разваля гнп.
                              Това добре, ама да фанат да си кажат и защо са произвели за умерен климатичен пояс това устройство на колела, което един сезон в годината трябва да е недвижима собственост!?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X