Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На кои гуми да кача веригите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • На кои гуми да кача веригите?

    Здравейте колеги.
    Не знам дали тук е мястото за темата, затова ако не е, ще съм благодарен някой от модераторите да я премести. Мисля че ще е полезна на много хора.
    Та въпроса е, ако джипа е с постоянно задвижващ заден мост и ръчно включване на предния, както при мен, т.е. Part time, и разполагаме само с един чифт вериги, на кои гуми е правилно да ги сложим и при каква сутуация. Имам предвид при мек пресен сняг или при утъпкан и частично заледен сняг, както и при изкачване или спускане. Също така при редуващи се заледени и сухи участъци, където ще трябва да изключваме предният мост. Е, естествено е добре да си набавим и втори чифт вериги, но въпроса е ако разполагаме само с един, как да подходим.
    Мерси предварително, сигурен съм, че има много като мен, които не знаят правилният отговор.
    Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

  • #2
    От: На кои гуми да кача веригите?

    вериги се слагат на задвижващите колела, а на 4х4 на всички. при мен е така (теракан) задвижването както при теб, ако имам 2 броя само ще ги сложа на предните и ще карам 4х4 и то само ако се налага на преминаване през проход или маневриране в сняг.

    Коментар


    • #3
      От: На кои гуми да кача веригите?

      Първоначално публикуван от dexter_lab Преглед на мнение
      вериги се слагат на задвижващите колела, а на 4х4 на всички. при мен е така (теракан) задвижването както при теб, ако имам 2 броя само ще ги сложа на предните и ще карам 4х4 и то само ако се налага на преминаване през проход или маневриране в сняг.
      Въпросът обсъждан още преди години и силно дискусионен, като мненията силно се различават. Само че в наръчниците на някои 4х4 автомобили производителите изрично пишат вериги да се поставят само на задните колела. Примери за това: Дайхацу Фероза, Хюндай Галопер, Нисан Патрол, Jeep Grand Cherokee.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        От: На кои гуми да кача веригите?

        Явно въпроса ми няма еднозначен правилен отговор. Все пак да обобщя това което разбрах от темата, която прочетох.
        Най-добре на всичките четири гуми. Но ако все пак имаме само един чифт:
        На предните гуми веригите могат да бъдат полезни при изкачване по черен кален или заснежен път.
        Във всички останали случаи и особено където има и спускане, веригите трябва да са отзад, за да не се завърти задницата.
        Ако трябва да се стъпва някъде и на сух асфалт, да са отзад, за да може да се изключва периодично предният мост и да се кара само на задно, но все пак с вериги.
        Nisan Patrol`92, GR, RD28T дълга база

        Коментар


        • #5
          От: На кои гуми да кача веригите?

          Според указанията на производителя (Нисан) вериги се слагат само на задните гуми.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: На кои гуми да кача веригите?

            За си спокоен, че поставяш веригите на правилното място, си прочети инструкцията на автомобила.

            Ако, въпреки това, се окаже, че нещо не става, няма да се самообвиняваш, че не си направил нещата според правилата.

            PS За моя изненада, на Рав4 според инструкцията, вериги се поставят на предните гуми.

            Коментар


            • #7
              От: На кои гуми да кача веригите?

              А аз понеже съм опак-бих сложил на предните гуми.

              Щото така.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: На кои гуми да кача веригите?

                Според указанията на ръководството за Фронтера - вериги се слагат само на задните постоянно задвижващи колела.
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #9
                  От: На кои гуми да кача веригите?

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  За си спокоен, че поставяш веригите на правилното място, си прочети инструкцията на автомобила.

                  Ако, въпреки това, се окаже, че нещо не става, няма да се самообвиняваш, че не си направил нещата според правилата.

                  PS За моя изненада, на Рав4 според инструкцията, вериги се поставят на предните гуми.
                  Тя пък Рав 4ворката щото е джип... Движи на предно , задното само когато реши.
                  Фиат Купе
                  Опел Фронтера В
                  Мицубиши Паджеро Пинин

                  Коментар


                  • #10
                    От: На кои гуми да кача веригите?

                    На парт тайм аз бих сложил веригите на предните гуми и ще карам с включено 4х4.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • #11
                      От: На кои гуми да кача веригите?

                      Като става дума за вериги се зачудих дали в някой крайни условия няма да ми потрябват. Обаче съм с две джипки с подобни размери гуми:

                      - 235/75/R15 или 733мм диаметър според калкулаторите
                      - 235/65/R17 или 737мм диаметър според калкулаторите

                      Та на тия двете дали мога да ползвам едни и същи вериги? Щото по разни онлайн магазини (български) излиза, че не мога. Дава ми за едните Konig Rallye 245, за другите Konig Rallye 247. Ама като гледам колко е малка разликата силно се надявам да мога да мина с едни и същи. Примерни тия за 17ките да ползвам и на 15ките.

                      Коментар


                      • #12
                        От: На кои гуми да кача веригите?

                        А пък аз, понеже нямам вериги за мотора, си сипах едно червено вино за отскок и си направих кефа само на задно, доколкото успях, де, 'щото много бързо де закъсва, имам пред вид с Патрола...

                        Коментар


                        • #13
                          От: На кои гуми да кача веригите?

                          Първоначално публикуван от novatech Преглед на мнение
                          Тя пък Рав 4ворката щото е джип... Движи на предно , задното само когато реши.
                          Тая пластмасария никога не съм я имал за жипка - това си е градско возило.
                          За пахероса - нещата са ясни.
                          В темата, дето я бях повдигнал преди години, нещата ми бяха много неясни, не че получих отговор на точно зададения въпрос тогава, де..
                          Сега просто не задавам тоя въпрос, и, не, не съм си купил никакви вериги, и не съм имал никакъв дискомфорт от липсата им.
                          Дори пред пътните заптиета.

                          Коментар


                          • #14
                            От: На кои гуми да кача веригите?

                            Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                            ...
                            - 235/75/R15 или 733мм диаметър според калкулаторите
                            - 235/65/R17 или 737мм диаметър според калкулаторите

                            Та на тия двете дали мога да ползвам едни и същи вериги? Щото по разни онлайн магазини (български) излиза, че не мога...
                            ...
                            За вериги - можеш, никакви грижи нямаш за 4 мм
                            Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                            Коментар


                            • #15
                              От: На кои гуми да кача веригите?

                              Аз от нямане на какво да правя в гаража,взех си едни камионски вериги,пръснах ги на съставните синджири и си направих яки вериги за витарата.Ей така,да имам.За проба ги сложих в дълбок сняг отзад и само на задно с камионските вериги витара става като танк.Като си купя скоро джанти -40,ще мога и отпред да ги слагам.
                              Yamaha Yz450F
                              Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                              Всичко с ''рошави''гуми!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X