Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"РАЗГОВОР НА ЛОВЦИ ПРЕЗ 2015 ГОДИНА" Дончо Цончев

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "РАЗГОВОР НА ЛОВЦИ ПРЕЗ 2015 ГОДИНА" Дончо Цончев

    РАЗГОВОР НА ЛОВЦИ ПРЕЗ 2015 ГОДИНА

    Телефончето ми чурулика. Пипвам където трябва и на дисплея виждам лицето, което ме търси. Стар приятел. Личи, че е много възбуден.

    - Здравей. Казвай.
    - Бате Дончо как си?
    - Благодаря на Бога, всичко е нормално.
    - Искам да те видя. Работата не е за телефон. Ще чуеш нещо страхотно! - Прави ми знаци, намига, целува върховете на пръстите си.
    - В дванадесет на обед при Илко. В клуба на ловците.
    - О'кей.

    Седим си в клуба на ловците и пием кафе. Той започва:
    - Заек. Див. Истински. Преди няколко дни.
    - Стига бе.
    - Честна дума! - Кръсти се. - Наш човек го е видял.
    - Какви ги говориш?
    - Е тебе ли да те лъжа? Не съм спал да знаеш.
    - Давай де.
    - Ами пазарджишкият кмет Хасан, знаеш го, лично ми разказа.
    - Кога?
    - Снощи. Но беше много късно, затова не ти се обадих.
    - И какво? Къде го е видял Хасан?
    - Той не го е видял. Областния управител му казал. Мустафата, твоят приятел. Знаеш, че при него няма шест-пет.
    - И къде го е набарал Мустафата?
    - Той лично не го е набарал. Обаче шефа на полицията в Пловдив му казал. Ибряма, той също е твой човек.
    - Ибрямчето е видял заек, така ли?
    - Не. Но негов човек му разказал. Сериозен човек прокурор.
    - Кой бе?
    - Али Кемал. Областния прокурор.
    - На него може да се вярва. И кажи най-сетне къде Али Кемал е видял заека?
    - Той не. Брат му.
    - Адвоката?
    - Да. Реджеп.
    - И?
    - Ами те имат още един брат, ти не може да не го знаеш.
    - Знам го Исмаил, действали сме заедно някога. Е-е-е, още преди да се разпадне Европейският Съюз. И какво?
    - Ами на Реджеп му казал брата на жена му, че чичо му видял заека. И това преди няколо дена само. Прибирали се късно с колата и изведнъж ушите му пред фаровете. Пресичал шосето. Съвсем ясно го видял.
    - Див заек, казваш.
    - Да бе, бате Дончо, на! - кръсти се отново.

    Викам две ракии. Баш тъй по обедно време, както му е редът. Историята е абсолютно достоверна. Така, че нищо не е загубено, братя мои по оръжие.

    ПОСЛЕПИС: Съветвам днешните по-млади ловци да си запазят този брой на вестника и да прочетат отново моя малък разказ след десет години.

    --------------------------------------------------------------------------------
    * - Дончо Цончев. Публикувано 2005 година във вестник "Наслука".

  • #2
    До: За лова - ДУХОВНО!!!

    Да се смея ли , да плача ли.... . Утре ще реша.

    Коментар


    • #3
      До: За лова - ДУХОВНО!!!

      Разказът не е толкова за ловците колкото за етническата картина по нашите земи
      след време.Ама натам отиват нещата.

      Коментар


      • #4
        До: За лова - ДУХОВНО!!!

        Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
        Разказът не е толкова за ловците колкото за етническата картина по нашите земи
        след време.Ама натам отиват нещата.
        Бъркаш!!!
        За всчико е....!!!

        Коментар


        • #5
          До: За лова - ДУХОВНО!!!

          Добре, че автор е Дончо Цончев. Ако беше Ванга веднага разпродавах всичко и си купувах билет за Австралия. Не е задължително да съм овчар в родината си на дърти години.
          Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

          Коментар


          • #6
            До: За лова - ДУХОВНО!!!

            Бих добавил; и петрол няма да има, така че колата ..... трудно.
            Но, бай Дончо, като бивш автомобилен състезател, това не може да си го представи.
            А в околностите на Нови Хан отдавна няма нищо диво, живо. Последния Бухал го застреля мой съученик ловджия, стриктен, редовен и си го препарира. Като го попитах, защо бе ? - Виж какъв е красив, каза.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #7
              До: За лова - ДУХОВНО!!!

              Има село Тюленово, а допреди 30-ина години имаше и тюлени. В училище съм ги учил като част от българската фауна. А май вече и делфините "заедно плуват нататък", дето имаше една песен...

              А последният рис в България е бил забелязан, ако не ме лъже паметта, през 40-те години, съвсем малко след войната.

              Преди няколко години една група симпатяги сериозно мислеха да направят нещо, за да възстановят популацията. Ако не греша смятаха да "внесат" семейства от Македония или Сърбия, което обаче е много сложно упражнение.

              Силно впечатление ми направи техният ентусиазъм - при цялата обреченост на идеята. Рекох си: "Рисовете ги няма, но докато такива хора не са изчезнали, не всичко е загубено."

              Поздрави!

              P.S. Някой да е срещал дива котка напоследък?...
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #8
                До: За лова - ДУХОВНО!!!

                Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                P.S. Някой да е срещал дива котка напоследък?...
                Братовчед ми блъсна такава с колата си преди два месеца без да иска през нощта и за съжаление я уби сега е препарирана у един негов приятел по това което успях да видя като мия показах беше доста по едра от домашна котка а и едва ли са много домашните котки които ще изкочат пред колата ти по пътя от Гарата към Копривщица.
                ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
                тел.088четири 9едно9 4нула4
                -------------------------------------------------------

                Коментар


                • #9
                  До: За лова - ДУХОВНО!!!

                  Така ще е за напред, няма да остане грам дивеч, горското само сабират пари без изобщо да инвестират. Кво стана с 700-800лв си ловец с пушка и даваи сичко наред, ама я да направат билета 3000лв колко ловци ше има тогава, това си е аристократски спорт, и съвест трябва да имаш.
                  I got 5 on it

                  Коментар


                  • #10
                    До: За лова - ДУХОВНО!!!

                    Първоначално публикуван от Zigzauer Преглед на мнение
                    Така ще е за напред, няма да остане грам дивеч, горското само сабират пари без изобщо да инвестират. Кво стана с 700-800лв си ловец с пушка и даваи сичко наред, ама я да направат билета 3000лв колко ловци ше има тогава, това си е аристократски спорт, и съвест трябва да имаш.
                    Лрав си,но и ловците да намалеят-бракониерите пак ще се увеличат

                    Коментар


                    • #11
                      До: За лова - ДУХОВНО!!!

                      Първоначално публикуван от Zigzauer Преглед на мнение
                      Така ще е за напред, няма да остане грам дивеч, горското само сабират пари без изобщо да инвестират. Кво стана с 700-800лв си ловец с пушка и даваи сичко наред, ама я да направат билета 3000лв колко ловци ше има тогава, това си е аристократски спорт, и съвест трябва да имаш.
                      Не мисля че количеството съвест, което притежава човек е право пропорционално на количеството пари, които притежава, в повечето случаи (особенно в България)! Пък за това дали болшинството нашенски новобогаташи могат да бъдат наречени аристократи .....!!!
                      Аз лично за себе си деля ловуващите на два вида - Ловци и "месари"!
                      Ловците пазят и се грижат за дивечовото богатство според възможностите си - богатите отделят от парите си а тези дето нямат тази възможност пък участват с вложен труд за да се грижат за дивеча! Тези хора се стараят максимално да спазват правилата, и когато отидат заедно на лов не се делят на бедни и богати!
                      Втория вид са "месарите"! Тия си изкарват ловен билет само за да си озаконят пушката, а иначе са си чисти бракониери. Стрелят по всяко животно дето им се мерне пред дулото независимо от сезона и разрешения дивеч. Тия биха отишли на лов даже и с тежка картечница само и само да натръшкат повече животни. Някои дори имат уговорки с ресторанти и продават дивечово месо! И не на последно място, тия вторите, колкото повече пари имат, толкова са по недосегаеми и по-надалеко им стигат ръчичките за да сеят опустошение.
                      Та в заключение - Ловци, изчистете "месарите" от редиците си за да можете да се радвате по-дълго на хобито си!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #12
                        До: За лова - ДУХОВНО!!!

                        Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                        Не мисля че количеството съвест, което притежава човек е право пропорционално на количеството пари, които притежава, в повечето случаи (особенно в България)! Пък за това дали болшинството нашенски новобогаташи могат да бъдат наречени аристократи .....!!!
                        Аз лично за себе си деля ловуващите на два вида - Ловци и "месари"!
                        Ловците пазят и се грижат за дивечовото богатство според възможностите си - богатите отделят от парите си а тези дето нямат тази възможност пък участват с вложен труд за да се грижат за дивеча! Тези хора се стараят максимално да спазват правилата, и когато отидат заедно на лов не се делят на бедни и богати!
                        Втория вид са "месарите"! Тия си изкарват ловен билет само за да си озаконят пушката, а иначе са си чисти бракониери. Стрелят по всяко животно дето им се мерне пред дулото независимо от сезона и разрешения дивеч. Тия биха отишли на лов даже и с тежка картечница само и само да натръшкат повече животни. Някои дори имат уговорки с ресторанти и продават дивечово месо! И не на последно място, тия вторите, колкото повече пари имат, толкова са по недосегаеми и по-надалеко им стигат ръчичките за да сеят опустошение.
                        Та в заключение - Ловци, изчистете "месарите" от редиците си за да можете да се радвате по-дълго на хобито си!
                        Така е само не съм съгласен че човек който има пари ше трепе за месо че и да го продава на ресторанти.
                        I got 5 on it

                        Коментар


                        • #13
                          До: За лова - ДУХОВНО!!!

                          "Месари" има и бедни и богати! Всъщност и двете понятия са доста условни. Не е ли все едно дали продават на ресторанти или в ресторантите СИ?
                          "Do not correct a fool, for he will hate you;
                          Correct a wise man, for he will appreciate you."

                          Коментар


                          • #14
                            До: За лова - ДУХОВНО!!!

                            Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                            Не мисля че количеството съвест, което притежава човек е право пропорционално на количеството пари, които притежава, в повечето случаи (особенно в България)! Пък за това дали болшинството нашенски новобогаташи могат да бъдат наречени аристократи .....!!!
                            Аз лично за себе си деля ловуващите на два вида - Ловци и "месари"!
                            Ловците пазят и се грижат за дивечовото богатство според възможностите си - богатите отделят от парите си а тези дето нямат тази възможност пък участват с вложен труд за да се грижат за дивеча! Тези хора се стараят максимално да спазват правилата, и когато отидат заедно на лов не се делят на бедни и богати!
                            Втория вид са "месарите"! Тия си изкарват ловен билет само за да си озаконят пушката, а иначе са си чисти бракониери. Стрелят по всяко животно дето им се мерне пред дулото независимо от сезона и разрешения дивеч. Тия биха отишли на лов даже и с тежка картечница само и само да натръшкат повече животни. Някои дори имат уговорки с ресторанти и продават дивечово месо! И не на последно място, тия вторите, колкото повече пари имат, толкова са по недосегаеми и по-надалеко им стигат ръчичките за да сеят опустошение.
                            Та в заключение - Ловци, изчистете "месарите" от редиците си за да можете да се радвате по-дълго на хобито си!
                            За съжаление си прав!
                            Аз съм ловец,и не познавам ловец,който да не е бракониер..
                            От пет години имам пушка,и досега съм ял само пъдпъдък,гъска,юрдек и яребица,които съм си убил сам и законно.Прасе или друго по голямо,
                            още не съм стрелял,просто много рядко ходя,даже вече хич..
                            Всъщност,като се замисля,защо ли съм ловец.....

                            Коментар


                            • #15
                              До: За лова - ДУХОВНО!!!

                              Сигурно си прав, но какво можем да на правим за да се промени?
                              I got 5 on it

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X