Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Устройство за постоянен опън на колан

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Устройство за постоянен опън на колан

    Здравейте, имам нужда от акъл. Налага ми се да придържам висока стоманена конструкция /до 20 м/, която вятъра се опитва да обърне. Вързал съм я за върха с 4 достатъчно дълги колана с тресчотки /обикновени колани за укрепване на товари, специално изработени с голяма дължина/. За момента това е достатъчно. Проблема възниква, когато се налага да я издигам метър по метър с криковете и трябва да отпусна коланите в този момент. Мястото е с почти непрекъснат силен вятър и моментите за отпускане на коланите са много редки, което спъва работата, а имам да правя още конструкции. Търся нещо, което да държи коланите постоянно здраво обтегнати, но при задействането на криковете, които са доста мощни, да започне да приплъзва/да отпуска по малко колан/. Може да се изработи нещо на принципа на рапел рак, пригодено за колан, може да се вгради алпийско въже в системата, така че и обикновен рапел рак или десандьор да се приложи. При такава ситуация на всяко въже трябва да има опитен човек и съм силно зависим от субективния фактор. Тя белята бързо става. Има ли механизъм, чието усилие на отпускане на въжето/колана/ да може да се настройва, за да не се налага всеки път човешка преценка? И да може да се купи, а не тепърва да се изработва, че няма време.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

  • #2
    От: Устройство за постоянен опън на колан

    Като войник няколко дена бях при антените на Салманово. Конструкция може би стотина метра и нагоре, вдигат я отдолу нагоре с крикове. Долу на основата седи специалиста, в четирите посоки през 15 или 20 /не помня/ метра във височина се пуска стоманено въже настрани и периодично се снажда с въжето на тресчотката. Долу на обтяжката тресчотка и на тресчотката - войник. Аз като бях, бяхме вече 12 човека, по номера. Всички с радиостанции Тантал, криковете дигат, слагат отдолу нова секция и специалистът командва по номера - вира и майна, тогава ги научих - вдигай, пускай. За нас беше сладка работа, като наближи края на въжето, майсторите си знаят работата. Фактически винаги 11 въжета държат на опън, докато някой от номерата натяга или отпуска.
    Последно редактирано от jordanov sv; 10-12-16, 17:27.

    Коментар


    • #3
      От: Устройство за постоянен опън на колан

      Няколкото часа, прекарани в гугъл търсене, не дадоха нищо. Най-близко по въпроса са пасивните лебедки и риболовните макари. Трябва нещо, което отпуска /приплъзва/ колан или въже над определено усилие и може да се купи готово.
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • #4
        От: Устройство за постоянен опън на колан

        Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
        Здравейте, имам нужда от акъл. Налага ми се да придържам висока стоманена конструкция /до 20 м/, която вятъра се опитва да обърне. Вързал съм я за върха с 4 достатъчно дълги колана с тресчотки /обикновени колани за укрепване на товари, специално изработени с голяма дължина/. За момента това е достатъчно. Проблема възниква, когато се налага да я издигам метър по метър с криковете и трябва да отпусна коланите в този момент. Мястото е с почти непрекъснат силен вятър и моментите за отпускане на коланите са много редки, което спъва работата, а имам да правя още конструкции. Търся нещо, което да държи коланите постоянно здраво обтегнати, но при задействането на криковете, които са доста мощни, да започне да приплъзва/да отпуска по малко колан/. Може да се изработи нещо на принципа на рапел рак, пригодено за колан, може да се вгради алпийско въже в системата, така че и обикновен рапел рак или десандьор да се приложи. При такава ситуация на всяко въже трябва да има опитен човек и съм силно зависим от субективния фактор. Тя белята бързо става. Има ли механизъм, чието усилие на отпускане на въжето/колана/ да може да се настройва, за да не се налага всеки път човешка преценка? И да може да се купи, а не тепърва да се изработва, че няма време.

        Обърнал ли си внимание кое държи електропреносната мрежа на тролеите например, постоянно опънати и имат еластичност до определен опън, на специални тръбни основи вътре в самата кухина има наслагани тежести и които държат постоянно опънати кабелите, нещо такова би трябвало да ви свърши работа

        Коментар


        • #5
          От: Устройство за постоянен опън на колан

          За опъване на контактната мрежа, освен с окачени тежести, има и други видове обтегачи. Тези механизми имат строго специфично предназначение и малък ход на опъване, колкото да компенсират линейното удължаване на контактния проводник. На мен ми трябва ход повече от метър и затова съм се ориентирал към механизми с приплъзване на теглителния елемент, базирано на силите на триене. Като гледам, май ще си правя рапел рак с резбово натягане на вложките, с цел първоначално настройване на усилието, което трябва да е поне 3 - 4 тона. Алпийските ще са слаби за целта. Но ми се искаше да купя нещо готово за по-бързо.
          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

          Коментар


          • #6
            От: Устройство за постоянен опън на колан

            Тежест , каза че криковете били мощни . Четири блока за които са вързани коланите , при натягане на криковете блоковете ще приплъзват . Трябва само тежестта да е достатъчна за укреппване на конструкцията . Примерно 4 бр .бордюри или по голяма тежест .

            Коментар


            • #7
              От: Устройство за постоянен опън на колан

              И с тежести го мислих. Бях стигнал до мисълта да направя 4 метални кошници и да ги пълня с камъни, бордюри или тухли. Според мен ми трябва тежест от поне 3 тона. Лошото е, че закрепването, поради околни конструкции, го правя близо до основата и закачените тежести веднага ще тръгнат да се издигат заедно с коланите, че да мисля и как ще ги спускам после. Ако пък се влачат, трябва всеки път да ги връщам на изходна позиция. Това пък предполага голям мотокар или много шерпи на обекта за пренасяне на камъните. Изобщо, голяма разправия и губене на време, а то ми е дефицит в случая.
              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

              Коментар


              • #8
                От: Устройство за постоянен опън на колан

                Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                И с тежести го мислих...... Според мен ми трябва тежест от поне 3 тона. ...
                Това може и да се реши с комбинация от малка тежест и протриващо устройство. това, че тежестта ще отива на високо, обаче си остава.

                Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                ....усилието, което трябва да е поне 3 - 4 тона. Алпийските ще са слаби за целта. ....
                Това е лесно преодолимо с полиспастна система.

                Гледал ли си устрайствата за автоматично спускане - напр. автоматичните осигурители на катерачните стени - те правят горе долу това което търсиш, естествено с по малки сили, но това с макари може да се оправи.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #9
                  От: Устройство за постоянен опън на колан

                  За такова ли иде реч? - http://vkarabine.ru/trublue
                  На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                  "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                  Коментар


                  • #10
                    От: Устройство за постоянен опън на колан

                    За натоварванията които спомена , няма да върши работа . Имам подобно , използва се за осигуряване с колани . Действа на принципа на колана в МПС , но хубавите са за около 200 кг .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Устройство за постоянен опън на колан

                      Да има такива устройства,нещо като кейбьл пульр му викат и за около 10 000 паунда е на цена около 7 в долари бройката та за да го укрепиш това ще са ти нужни около 30 000 долара тукашни цени.
                      Поне цифрата няма да ти хареса аз ти предлагам малко блокове,въжета и по електрическа лебедка ако се налага да се обира,4 човека които знаят колко са 5 Санта пич,стоп,задръж..........и късмет.

                      Това да го закачиш за нещо,да настроиш нещото да държи опън 1200 килограма примерно и да отпуска над това,че и да ги обира тия до 1200 ако му дадеш слабо...........десетина хиляди долара струва подобно тук па за десетина бона идвам аз да ти давам слабото.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Устройство за постоянен опън на колан

                        Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                        ...

                        Това да го закачиш за нещо,да настроиш нещото да държи опън 1200 килограма примерно и да отпуска над това,че и да ги обира тия до 1200 ако му дадеш слабо...........десетина хиляди долара струва подобно тук па за десетина бона идвам аз да ти давам слабото.
                        Хубавото е, че няма нужда да обира, само трябва да отпусне, като дойде напънът. После аз ще си го обирам на ръка за следващия цикъл. Почнах вече да правя един образец тежкотоварен рапел рак за товарен колан, ще видим дали ще излезе нещо. Мисля 6 "ролки" ф40, нанизани на ф16 да му стигат.
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #13
                          От: Устройство за постоянен опън на колан

                          на този принцип работят риболовните макари.....отпускаш аванса, издърпваш влакното и после затягаш аванса........... ако намериш ръчна лебедка, която да има такъв механизъм........
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #14
                            От: Устройство за постоянен опън на колан

                            Те такава лебедка търся, ама яка. Ще стане и с макара за китове, ама ще струва колкото лодката. И пасивните лебедки на планеристите с парашут "летящо крило", с които ги теглят с автомобил, докато наберат височина, са подобни, но са нежни и слаби.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • #15
                              От: Устройство за постоянен опън на колан

                              Котвен рудан от ммммм яхтичка,няма да обира ма може долу горе да се настрои да пуска на дадени кила.

                              2 проблема - трябват ти долу горе еднакви като размер та грешката при пускането да е долу горе една и сьща и втория по-сериозен проблем - от кьде да изровиш 4 котвени в нормално сьстояние.

                              Иначе може да набират и с ток както и на рька,отпускането е от почти нула до Ебасимамата как кове това.

                              Риболовните макари / говорим за спинингови модели / са на долу горе сьщия принцип.Може да вземеш и електрически Мултипликатор ма и той я тегли 40 кила я не пьк струва колко Самурай 1.3 сьс запазен гюрук и нови спирачки.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X