Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се справяте с акарите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се справяте с акарите?

    Пускам тази тема, защото ми се случи нещо, което не съм очаквал и съм леко потресен. От глупост реших да третирам кошерите против акари с мравчена киселина. Резултатът е 6 избягали кошера. Не правете и вие тази грешка.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Как се справяте с акарите?

    Нее, изконно право е всеки да се учи от грешките си, не им забранявай!
    В пчелфорума много години се разправяме по тез въпроси, най-общо казано и киселините са нож с две остриета. Нищо, че били еко. А и преди третиране е хубаво да се прави тест за опаразитеност и тогава да се преценя кое как.

    Коментар


    • #3
      От: Как се справяте с акарите?

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      Пускам тази тема, защото ми се случи нещо, което не съм очаквал и съм леко потресен. От глупост реших да третирам кошерите против акари с мравчена киселина. Резултатът е 6 избягали кошера. Не правете и вие тази грешка.

      Как я ползваш МК.

      Коментар


      • #4
        От: Как се справяте с акарите?

        И аз бих искал да знам.
        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

        Коментар


        • #5
          От: Как се справяте с акарите?

          MK ултра гел се казваше продукта и се капе по 1,2 капки на рамка, 2 пъти.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #6
            От: Как се справяте с акарите?

            Аз от няколко години ги третирам с едно австрийско лекарство - Bienenwohl. Всяка година е различно, за да не свикват пчелите с него и за сега така съм си решил проблемите с акарите.

            Коментар


            • #7
              От: Как се справяте с акарите?

              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
              ...реших да третирам кошерите против акари с мравчена киселина. Резултатът е 6 избягали кошера. Не правете и вие тази грешка.
              Яко си предозирал - или повечко капки, или са били капчища или пък е било прекалено топло. Обикновено на опаковките на препаратите с мравчена киселина пише да се отварят добре входовете и вентилационните отвори и да не се третира в много топло време.

              Интензивното изпарение поврежда майките, а както става ясно твоите семейства не са изтраяли на тормоза и са хванали гората.

              Аз лично третирам напролет с ленти или екостоп (сменям препарата всяка година), но ми се е случвало и да пропусна. Ползвам и строителни рамки. Обаче задължително третирам наесен с мравчена (септември) и оксалова (ноември) киселина. Мед вадя през септември и затова толкова късно слагам препарат. Проблеми не съм имал досега - вече 4 години.

              Коментар


              • #8
                От: Как се справяте с акарите?

                Още 2 си заминаха. Направо не знам и аз. Здраве да е.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #9
                  От: Как се справяте с акарите?

                  Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                  Още 2 си заминаха. Направо не знам и аз. Здраве да е.
                  Лоша работа.
                  Я кажи каква точно е ситуацията - има ли храна, колко е голямо кълбото и как си ги зазимил.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се справяте с акарите?

                    Значи при такава бройка, има ли някакъв профил вече? Майки какви, пило докога, състояние и поведение през годината и разни други такива... За мен това е много голям процент смъртност дотука и чак за такива поражения от МК не съм чувал досега.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се справяте с акарите?

                      Моите бяха 50 ДБ, 12р. 5 си хванаха пътя, 1 от глад по моя грешка. Петте празни си бяха оставили всичкия мен и да ги няма, което ме навежда на мисълта за проблем от акар. Всички 50 семейства са третирани еднотипно. Пролет ги опушвам с турските картони, а есен със Суперстрипс и пак картоните профилактично. Всяка зима ги ръсех с оксалова, но тази пропуснах, защото не се отразява добре на младите майки(мое наблюдение). Видими резултати съм наблюдавал от Фурмитома, но той си иска точната температура. Донесоха ми някакви ампули "Бипин" от Украйна, но нямам никакво наблюдение над тях. Сега пак съм заредил турските картони, но ми се щеше и нещо друго да им пусна освен тях. Българските ленти не ги споменавам, защото те освен да правят по лъскави акарите и да ги стимулират да се въдят друго не съм видял от тях.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се справяте с акарите?

                        Всичко си е нормално, няма от какво друго да е. Вчера един от кошерите беше там, днес го няма. Пълен е с мед, няма какво друго да е освен тази тъпа киселина. Голям автогол.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се справяте с акарите?

                          Много химия е това, пчелата остава без имунитет... Картоните не ги знам кои картони са, по памет някъде из пчеларския един колега докладва, че много голямо значение имало къде, как и колко са съхранявани - оттам следва неправилното дозиране. А както знаем, лекарството и отровата зависят от дозата. За МК пък друг съветва да се накапва не върху рамката, а върху дамска превръзка /с цел плавно изпаряване и да не се изгонят пчелите/ и пак нямаме точна доза, щото зависим от температурата - външна, че и вътрешна... Бипин яко го ползват руснаци и украинци, сигур и тука в БГ го има - май активно вещество амитраз и май беше забранен за ЕС? Същата работа са Тактик, Митак и други популярни препарати от вет.аптеки. за трепене на кърлежи, бълхи и прочие гад по котки, кучета и т.н. Суперстрипс /супер отровата / много народ го ползва /разрешиха ли го за БГ, не знам?/, казват че сваля всичко, ама кумафос, да му се не види - остава у восъка и едни страхотии пишат за него...
                          Оксалова веднъж ползвах преди няколко години и не ми хареса нещо и дотам. Но при толкова химия която се вкарва в кошера, трябва да се знае има ли акар въобще по пчелите и дали да се вкарва. Тъй си мисля аз де.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се справяте с акарите?

                            Като за първи сезон моите ги третирах с лентички...варостоп, ако не се лъжа и след това с руското бипин.. па да видим пчелата или акара ще окапе
                            Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                            Mercedes w212 E350 4matic
                            Ducati Monster 600
                            O888795575

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се справяте с акарите?

                              И ти май като че ли си попрекалил? Най-вероятно напролет няма да имаш акар и както си с малко кошери, гледай ги внимателно и си решавай. Не знам, ползваш ли строителна /контролна/ рамка? Поне на първо време ти я препоръчвам. Едно че гледаш по търтеевото пило има ли акар и второ - ще ти градят почти перфектни плодникови рамки. Башка другите екстри.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X