Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Я кажете кой е с предимство?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Я кажете кой е с предимство?

    Хора, при тази ситуация с буса се движим по един и същи път, който прави завой. Дясностоящ е видимо, но не и ако говорим за предимство. Как така бусът се движи в обратната ми посока, а в същото време ми е и дясностоящ по отношение на предимство?

    Коментар


    • Re: От: Re: От: Я кажете кой е с предимство?

      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
      При никакви маневри не е дясностоящ.
      Ако той продължава направо, буса му се пада дясностоящ и е с предимство.

      Коментар


      • От: Re: От: Re: От: Я кажете кой е с предимство?

        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
        Ако той продължава направо, буса му се пада дясностоящ и е с предимство.
        Ако той продължава направо, тогава пресича неговата лента за движение(лентата на насрещната посока) и затова е без предимство, а не защото бусът му се пада дясностоящ.

        Да ви светна нещо:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:13.0 КБ
ID:5735552

        жълт цвят - път с предимство; червен цвят - път без предимство.
        Последно редактирано от Kozzzec; 27-11-16, 19:19.

        Коментар


        • От: Re: От: Re: От: Я кажете кой е с предимство?

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          Ако той продължава направо, буса му се пада дясностоящ и е с предимство.
          С предимство е защото се движи по пътя с предимство, а не защото е дясностоящ. По отношение на пътя с предимство не е дясностоящ.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • От: Я кажете кой е с предимство?

            Преминаване през кръстовище:

            Чл. 47. Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи стакава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които иматпредимство.

            Чл. 48. На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен дапропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна, а водачътна нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне релсовите пътни превозни средстванезависимо от местоположението и посоката им на движение.

            Чл. 49. Водач на пътно превозно средство, което излиза от земен път на път с настилка, е длъжен дапропусне движещите се по пътя с настилка пътни превозни средства и пешеходци.

            Чл. 50. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство,водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превознисредства, които се движат по пътя с предимство.

            (2) Когато на кръстовище е указано, че пътят с предимство променя направлението си, водачите, коитосе намират на този път, се ръководят помежду си от правилата на чл. 48. От същите правила се ръководятпомежду си и водачите на превозните средства, които не се намират на пътя с предимство.

            Много ясно и точно е написано в ЗДП. А в случая буса не преминава през кръстовището, а навлиза в лентата на завиващия надясно автомобил. Затова е и без предимство. Но ако продължава през кръстовището в която и да е посока си е дясностоящ.
            Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

            Коментар


            • От: Я кажете кой е с предимство?

              Първоначално публикуван от valkiller Преглед на мнение
              (2) Когато на кръстовище е указано, че пътят с предимство променя направлението си, водачите, коитосе намират на този път, се ръководят помежду си от правилата на чл. 48. От същите правила се ръководятпомежду си и водачите на превозните средства, които не се намират на пътя с предимство.
              Тея свободни съчинения от къде ги взе, че в закона не е баш така?
              Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

              Коментар


              • От: Я кажете кой е с предимство?

                Ми напиши тогава баш как е...

                Тия "свободни съчинения" (според теб) са извадка от "Закона за движение по пътищата". Можеш да влезеш в сайта на Министерството на транспорта и да го прочетеш ако не вярваш. Ето и линк.
                Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

                Коментар


                • От: Я кажете кой е с предимство?

                  Досега игнорирах тази тема, знам какви спорове се завихрят.

                  Но сега се насилих да я прочета, и се замислям как ли съм оцелял след толкова години шофиране сред необразовани шофьори, които обаче си мислят, че са с предимство по кръстовищата.
                  Щото са неграмотни, или преподавателите им са били неграмотни, та са им дали неверни знания, които те сега приемат за аксиоми, и действат според тях.

                  Лично мнение:
                  Правилата за пътно движение са мислени и приемани по времето когато нямаше толкова много "демокрация". И като си обикновен шофьор, а не всезнаещ философ-се е очаквало просто да изпълняваш това което по-умните от теб са измислили за правилно.
                  А и да си по-умен от тях-надали имаш всичката информация за възможните ситуации на пътя, за да спориш кое е правилно.
                  Просто изпълняваш каквото е повелено по закон, и това е.
                  А и отдавна се знае, че непознаването на закона не те оневинява.

                  А, да, последно-формата на знаците стоп и пресичане на път с предимство(не им знам модерните означения) не са за да може да разчетеш какви са знаците на другите пътища на кръстовището, а за да можеш да разпознаеш че излизаш на път с предимство, даже ако знаците са непрочитаеми-замацани със сняг, кал, паднали, и т.н. Просто като видиш формата на знака-да се сетиш, че не си с предимство, и да намалиш, та даже и да спреш.

                  А всичката мъдрост при шофирането е да се оглеждаш, да знаеш какво става навсякъде около теб, и да действаш адекватно.
                  Писаните закони са за юристите, а за да оцелееш в трафика трябва мислене, и действие.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Я кажете кой е с предимство?

                    Първоначално публикуван от valkiller Преглед на мнение
                    Ми напиши тогава баш как е...

                    Тия "свободни съчинения" (според теб) са извадка от "Закона за движение по пътищата". Можеш да влезеш в сайта на Министерството на транспорта и да го прочетеш ако не вярваш. Ето и линк.
                    Моя грешка. Аз чета чл.48 и му търся алинея 2. Извинявам се.

                    Обаче ми направи впечатление и нещо друго: "Чл. 50. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство,водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство."

                    Това на практика означава, че не съм бил прав за това, за което спорихме с davc преди по отношение съобразяването със знаците на другите - написано си е черно на бяло - водачите трябва да се съобразяват и със знаците на другите. Честито!
                    Последно редактирано от silverfox; 27-11-16, 20:41.
                    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                    Коментар


                    • От: Я кажете кой е с предимство?

                      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                      Моя грешка. Аз чета чл.48 и му търся алинея 2. Извинявам се.

                      Обаче ми направи впечатление и нещо друго: "Чл. 50. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство,водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство."

                      Това на практика означава, че не съм бил прав за това, за което спорихме с davc преди по отношение съобразяването със знаците на другите - написано си черно на бяло - водачите трябва да се съобразяват и със знаците на другите. Честито!
                      Път за да е сигнализиран като път с предимство не означава само на същия да има боднат знак а да е сигнализиран за всички останали участници в движението, които не се движат по същия. Оттам и грешния ти извод че davc е прав.

                      Коментар


                      • От: Я кажете кой е с предимство?

                        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                        Моя грешка. Аз чета чл.48 и му търся алинея 2. Извинявам се.
                        Jeep KJ 3.7 V6 Ltd.

                        Коментар


                        • От: Я кажете кой е с предимство?

                          Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                          Път за да е сигнализиран като път с предимство не означава само на същия да има боднат знак а да е сигнализиран за всички останали участници в движението, които не се движат по същия. Оттам и грешния ти извод че davc е прав.
                          Обаче в закона е ясно написано, че ако само пътя с предимство е сигнализиран като такъв, следва останалите да пропуснат МПС-атата движещи се по него. Не пише, че следва да са сигнализирани всички останали пътища.
                          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                          Коментар


                          • От: Я кажете кой е с предимство?

                            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                            Обаче в закона е ясно написано, че ако само пътя с предимство е сигнализиран като такъв, следва останалите да пропуснат МПС-атата движещи се по него. Не пише, че следва да са сигнализирани всички останали пътища.
                            Тук пише:

                            Чл. 54. (1) В населени места пътен знак Б3 "Път с предимство" се поставя в началото напътя с предимство и се повтаря пред всяко следващо кръстовище.
                            (2) Пътищата без предимство, които пресичат пътя с предимство или се вливат в него,задължително се сигнализират с пътни знаци Б1 или Б2.
                            (3) Когато път с предимство изменя направлението си в кръстовище, под пътен знак Б3 сепоставя допълнителна табела Т13, указваща направлението на пътя с предимство вкръстовището.
                            (4) В случаите по ал. 3 допълнителна табела Т13 се поставя задължително на всеки един отклоновете на кръстовището под пътен знак Б1 или Б2.
                            (5) Допуска се пътен знак Б3 да се поставя и след кръстовище с повече от четири клона, вкоето пътят с предимство променя направлението си и съществува опасност водачите напътни превозни средства да загубят ориентация за направлението на пътя с предимство

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X