Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български джобни ножове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Български джобни ножове

    Акцента на темата е по скоро върху думата "Български", а не толкова върху качествата, дизайна или каквото и да било друго.
    Тези които са ми останали и ще покажа по долу са от времето на "соца" и не са кой знае какво, но тогава може би всеки втори имаше такова или някакво подобно в джоба си. Ясно е, че тогава нямаше голям избор, но пък и нашите не бяха толкова лоши. Цяла казарма изкарах с едно подобно- отваряше консерви, помагаше при чистене на автомата, служеше за отвертка и какво ли още не и издържа до края.
    Вероятно заводите които са ги произвеждали вече ги няма и за това за мен стават още по ценни.

    Сигурно има доста още какво да се каже, но аз съм просто любител...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184731.jpg
Прегледи:1
Размер:94.1 КБ
ID:6123868Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184844.jpg
Прегледи:1
Размер:105.7 КБ
ID:6123869Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184859.jpg
Прегледи:1
Размер:98.4 КБ
ID:6123870Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184911.jpg
Прегледи:1
Размер:90.1 КБ
ID:6123871Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184928.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:6123872Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184939.jpg
Прегледи:1
Размер:92.4 КБ
ID:6123873Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161107_184953.jpg
Прегледи:1
Размер:99.8 КБ
ID:6123874
    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

  • #2
    От: Български джобни ножове

    еххх, спомени! Колко много имам, но са на село в чекмеджето... Около 7 броя. Спомени от Дядо ми!
    Имам един даже и със лъжичка.
    В най - скоро време се надявам да приложа снимков материал.

    Коментар


    • #3
      От: Български джобни ножове

      Неее, чикия, ножки чикийка дайте
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Български джобни ножове

        Мисля, че заводът в Търново още работи, но домакинска посуда /вилици, лъжици/
        За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

        Коментар


        • #5
          От: Български джобни ножове

          И ножове правят. Много свестни впрочем.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Български джобни ножове

            Е няма начин да не се разпиша и у тая тема
            Част от моята наличност.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20161124_123541[1].jpg
Прегледи:1
Размер:87.5 КБ
ID:5735336

            Тука има и на баба /зеленото/ и на jordanova /намерено от нея някъде по плажовете/ и на нейния дядо... Всичките са Буковец, само бабиното е "Петко Денев" Габрово. Синьото и сега ми е джобно. За съжаление не мога да си намеря "флагмана", едно червено, пак със сърп и чук... Купих си го като студент, специално за тур.походи, с отварачка за консерви. Така че си запазвам правото за още една снимка, само да ми падне.

            Коментар


            • #7
              От: Български джобни ножове

              Чакайте и аз да добавя още един силен "конкурент" на Victorinox-a:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0720B.jpg
Прегледи:1
Размер:66.0 КБ
ID:5735337Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG0722A.jpg
Прегледи:1
Размер:63.8 КБ
ID:5735338

              Намерих си го при едни жичкаджийски инструменти. Интересно колко ли различни модели са били произвеждани през годините.
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • #8
                От: Български джобни ножове

                Еми с различни комплектации на остриетата. И на цвят, разбира се. Мойто отгоре на снимката е с маркировка буковец неръжд на виличката, а па твоето е с малко острие. А и като че ли имаш две отвертки, при мен е само една, отварачката за консерви си е чиста. Общо взето напълно достатъчен набор за съвременния мъж

                Коментар


                • #9
                  От: Български джобни ножове

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Еми с различни комплектации на остриетата. И на цвят, разбира се. Мойто отгоре на снимката е с маркировка буковец неръжд на виличката, а па твоето е с малко острие. А и като че ли имаш две отвертки, при мен е само една, отварачката за консерви си е чиста. Общо взето напълно достатъчен набор за съвременния мъж
                  Аз отварачката за консерви никога не съм я ползвал. Винаги си им режех капаците със самото ножче.
                  Пък за различните видове се чудех по скоро колко въобще модела са произвели двата завода.
                  Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Български джобни ножове

                    С отварачката се работи малко по-тегаво, отколкото със самото острие, но пък така си запазваш острието за по-отговорните задачи /да използвам ножарската терминология/, хаха. Както горе писах, едно съм си вземал точно според тия съображения. Видове имат най-различни, едва ли някой може да ги събере всичките на едно място... Имай предвид, че и двете фирми са с по около 100 годишна история, сега се казват съответно "Терна" и "Ножаров". Дето викаш казармата - и аз я изкарах с едно такова, малко по-дългичко, на седефената дръжка отзад оформена отварачка за шише. Па колко с дървени чирени, че лозарски, овощарски. Айде довечера ще се мъча да кача още нещо, че и на село май имам...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Български джобни ножове

                      Брях, да живее Гуглята. Преди няколко години бях правил снимки за съответната тема в Бушкрафт форума и сега ги намирам.
                      Значи тука се вижда въпросното червено ножче, дето само го споменавам досега и дето довечера ще го търся. Калъфчето му го уших собственоръчно още тогава, уж за временно докато си намеря хубава кожа и те минаха оттогава... ъъъ, бе повече от четвърт век. Черното отдолу е "Петко Денев" и още едно подобно имам, то пък без отварачка, ама и то си има щипка като на химикалките.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:029155119.jpg
Прегледи:1
Размер:245.9 КБ
ID:5735348


                      На тая снимка ножчетата са "Петко Денев". Горното както казах е на баба, долното е на баща ми. И понеже е обиколило с него половината национални и повечето индустриални обекти в страната, а и четири месеца в Самара, Русия и остана при него в последния му път...
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:029211737.jpg
Прегледи:1
Размер:138.7 КБ
ID:5735349

                      Коментар


                      • #12
                        От: Български джобни ножове

                        Ето и моят ветеран, дошъл на този свят в годините преди 10.11.1989

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00593_Small.jpg
Прегледи:1
Размер:132.1 КБ
ID:5735370

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00594_small.jpg
Прегледи:1
Размер:218.5 КБ
ID:5735371

                        Произведен в завод "Петко Денев" Габрово и вече прехвърлил 30-те, той все още ми служи вярно, когато си режа тъъъъъъъънки мезета!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Български джобни ножове

                          Когато имахме държава, ех спомени.
                          Имам двайсетина такива и продължавам да ги събирам
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #14
                            От: Български джобни ножове

                            Българските джобни ножчета,са много интересни но малко познати и за съжаление не са обект за колекциониране.Почти всички фабрики които през социализма произвеждаха такива ножчета водят началото си от 20-те години.Така например фабриката в Велико Търново,до 09.09.1944 се е казвала Милчо и Генчо.Фабриката в Буковец се е казвала Стефанов и Рашков-основана през 1926 г от Рачо Стефанов и Геньо Рашков.ДИП Петко Денев-Габрово е бил Ножаровъ и Метевъ.Интересни за колекциониране са ножчетата от тези фабрики произведени преди 09.09.1944-те са носели клейма-Ножаровъ и Метев,М&Г,С&Р.След 1947 до 1955-57 клеймата на тези вече национализирани фабрики са заменени с числа(от 20 до 26 всяко различно за дадена фабрика) в кръг.Джобни ножчета за кратко са се произвеждали и в Преслав,Бургас и Михайловград.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Български джобни ножове

                              Още едно кадро, за да добиете представа за размера.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00596_small.jpg
Прегледи:1
Размер:150.3 КБ
ID:5735373

                              Едно време физическият размер имаше значение!
                              Сега се мерят....... технически характеристики

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X