Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на първи DSLR фотоапарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Избор на първи DSLR фотоапарат

    Първоначално публикуван от Spouk Преглед на мнение
    Аз марката не съм я избрал и ще е така докато не дам парите за него, та съм отворен за мнения. Именно, че в този ценови диапазон се появяват и фотоапарати като Canon EOS 750D, Nikon D5500 и Sony A68, на които не съм обръщал внимание и объкрването ми става още по-голямо. На хартия излиза, че никона е по-добър от канона. Та хептен изгубих ориентир. Въпросът като цяло трябва да го заформя така: Колко са по-добри по-скъпите фотоапарати с китовите обективи като Pentax K-S2, Nikon D5500, Canon EOS 750D, в сравнение с първите, които изброих Pentax K-50 и Nikon D5300 ? Струва ми се, че накрая просто по-добрата оферта или промоция ще е факторът, защото като цяло са доста близки по характеристики, с тези си обективи, като с това си мнение не казвам, че по-скъпото НЕ Е по-хубаво.
    Относно водозащитените обективи - само Пентакс ли ги произвеждат, защото не видях да имат (в българските сайтове) обектив под 15мм.
    И още един въпрос: прахта и влагата толкова сериозен проблем ли са ? При снимане на природа и пейзажи - влагата би била повече от прахта, като сметнем, че трябва да снимаме неподвижни, а е възможно да има мъгла, роса. Тази влаго и прахозащита със сигурност ще правят фотоапарата по-универсален и това ми харесва. Другото, което ми хареса в Пентакс, е и 5 годишната гаранция, коеот за мен е голям плюс.
    Колега, фотоапарати с разпитване да избирате е като да решите по разкази кой художник повече Ви харесва... Конкретните технически параметри са едно, крайният резултат в различни ситуации и за различни оптики и хора съвършено различно нещо... Ако само по технически параметри ще избирате камера, се ориентирайте към места където се публикуват реални измервания по методика, която е ясно дефинирана, повтаряема и обяснена... Аз Ви препоръчвам https://www.dxomark.com/ Но имайте предвид, че ще трябва да отделите доста време само за да разберете методиката по която работят и как да интерпретирате резултатите... И в края на краищата това няма много да Ви помогне в изборът защото как се съотнасят едни конкретни технически параметри към Вашите цели е пък съвсем друга работа... По-добре, гледайте снимки и търсете хора, които са постигнали резултати каквито бихте желали Вие да получите и се интересувайте как...
    Последно редактирано от Венцислав Петров; 23-11-16, 17:19.
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #47
      От: Избор на първи DSLR фотоапарат

      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
      Протестирам
      Може и още как. Понеже това въобще не е издевателство, а шоу. Сам по себе си всеки дъжд, колкото и да е пороен, е смесица от повече въздух отколкото вода. И миенето на чешмата, с лека струя и без изгъзици (и без сапун ) пак не е особено приключение.

      Оставям си апарата цял ден под пръскачка, шадраванче, пороен дъжд - каквото кажеш. Но не го оставям и пет секунди в тавичка с два пръста вода. Понеже почва да гони потапяне, а то е съвсем друг филм.

      Изпускал съм си ЕМ-5цата в басейн, за не повече от пет-десет секунди, обектива (омразния 12-50мм) само го избърсах с хавлията и го сложих на панасоника - все едно не е мокрен, тялото обаче беше глътнало малко в отсека на батерията и на картата, та полежа една седмица в кутия с ориз преди да тръгне пак все едно нищо не е било. Е, умря кондензаторчето дето дава ток на часовника и при всяка смяна на батерия губех датата.

      A u_bo да намери къде е задна че към какво гребло тича не е истина
      ПП Нямам никакъв проблем високото исо на пентакс да е по-зле от никонското. И двете мрат пред сони. There's always a bigger fish

      Да, за потапяне разговор въобще и дума не може да става, проблемите там са дефинирани от физиката, решенията също... и не ни устройват... Колкото до миенето под струя, как да ти кажа, принципно може, конкретно за Пентаксите за които иде реч не е проблем... Но ако се зачетеш в описанието на ВСИЧКИ фирми произвеждащи подобни камери е недопустимо... Питай Събин, че има защо... той ще ти каже какво се случва с култов апарат, от много сериозна марка при изключително внимателно миене... даже не точно под струя...

      Конкретно понеже инцидента с неговият предизвика моят силен интерес по въпроса направих известно проучване... Разлика между реалните възможности на отделните камери има начин и потребителя да сам да направи, че иначе в описанията всички са еднакви... И тя е, първо трябва да може да намери конкретна схема от производителят по която да се разгледат силиконовите уплътнения, тяхното количество и къде и как са разположени... С изненада ще установите, че има производители, които пишат че камерите им са такива, но никъде не са посочили тази схема... И не случайно... Най-сигурният критерий обаче е да се иде в сервиза и да се разгледа сервизната документация, която освен такива подробности дава и най-сигурният критерии. Дали една камера след като е сервизирана/отваряне изисква да бъде тествана на стенд за херметичност... Как изглежда този стенд ли:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture1.jpg
Прегледи:1
Размер:78.7 КБ
ID:5735295

      Въобще сервизните техници и документация са отличен източник на достоверна информация по въпроса...

      Колкото конкретно до ISO чувствителността и отношението и към динамиката (което е важното всъщност) то най-меродавни са данните на dxomark.com поради една проста причина, мери се без обектив директно матрица... Ако не се отчита ISO 50 на Никон най-високият резултат е на Pentax... имам предвид Pentax K-1 ... Като абсолютна класация разбира се най-отпред ще е Фейс 1 даже не му знам конкретните данни, но си позволявам да съм сигурен, след това средноформатният Пентакс и след това разните му там ФФ...

      Сонито даже и студено е с по-малко, въобще няма да отварям дума за това какви там са разликите между полу RAW и пълен RAW и в пълният какви неща се правят... но пък това което всеки може сам да провери е като го остави да поработи 20-на минути да си погледне с колко стопа му е намаляла динамиката... :-)

      А конкретно понеже матрицата на Никон 810 и Пентакс К-1 е като основа еднаква (не отчитам цвето филтри) имам предвид само квантовата и ефективност... много се рових откъде и как Пентакс са извадили този резултат... И една от причините е, поставянето на цялата матрица върху елемент на Пелтие и контрола върху температурата и скоростта на четене... Не случайно Пентакс нямат добро видео... ;-)
      Последно редактирано от Венцислав Петров; 23-11-16, 17:37.
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #48
        От: Избор на първи DSLR фотоапарат

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot.jpg
Прегледи:1
Размер:52.3 КБ
ID:5735296


        Добавям към горното мнение, за който не му се рови в dxomark.com

        Има и още едно място, откъдето може да се научат много наистина интересни неща... блога на https://www.lensrentals.com/blog/

        Това е и фирмата, която има според мен и НАСА най-добрата оптична апаратура за тестване на обективи... имам предвид независима от конкретен производител... Ето пример: https://www.lensrentals.com/blog/201...-and-accuracy/

        И един цитат по същината на въпроса на колегата от самият Roger Cicala основател на фирмата:

        Author: Roger Cicala

        I’m Roger and I am the founder of Lensrentals.com. Hailed as one of the optic nerds here, I enjoy shooting collimated light through 30X microscope objectives in my spare time. When I do take real pictures I like using something different: a Medium format, or Pentax K1, or a Sony RX1R.

        Последно редактирано от Венцислав Петров; 23-11-16, 17:45.
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #49
          От: Избор на първи DSLR фотоапарат

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          ... Конкретните технически параметри са едно, крайният резултат в различни ситуации и за различни оптики и хора съвършено различно нещо..... По-добре, гледайте снимки и търсете хора, които са постигнали резултати каквито бихте желали Вие да получите и се интересувайте как...
          Точно това имах предвид, а не задълбаване в ТТ данни.

          Коментар


          • #50
            От: Избор на първи DSLR фотоапарат

            Колега Споук, ако е рекъл Господ, съвсем в началото на декември ще пътувам до Варна и мога да взема моя К-50, че да пощракаш на воля за половин час, да го усетиш в ръка, да свалиш някоя снимка на лаптопа и да решаваш. Това мога да направя, пиши ЛС тук ако искаш, тамън и ще ти разправя повече аз от какво съм доволен и от какво не.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • #51
              От: Избор на първи DSLR фотоапарат

              Повдигам темата с пореден въпрос, породен отново от гледане - да не си помислите, че съм се отказал - не, изчаквам средата на Януари ! Единият ми въпрос е относно влаго-устойчивите обективи, а именно - от къде се снабдявате с такива и ограничавате ли се само до тях ? Като разглеждам сайтовете, такива обективи са 3-4 и само на Пентакс, никой друг ли не произвежда заместители? Виждам, че твърдите обективи, които са 35мм и 50мм са най-евтини, а същевременно пишат доста хубави неща за тях и как хората ги използват да снимат доста - та заслужава ли си закупуването на един такъв 35мм примерно, за снимане на природа ? Ясно ми е, че китовият обектив ще ми е напълно достатъчен в началото и няма да намеря разлика, с който и да било друг обектив, но ми е интересно като казус.

              Коментар


              • #52
                От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                Как аз виждам офертите за теб в момента ако си решил да си на по високата цена.
                1. В момента има добра оферта за D5300 +18-55mm/ +50mm f/1.8 (или 35mm f/1.8+ uv филтър) =1450лв (1340лв), така печелиш тяло с един китов обектив + хубав светъл обектив, но аз поне, не знам да има влагоустойчив обективи за Никон за тези пари.
                2.Друга добра оферта е D7100 но само тяло 1400лв и евентуално от базара да си вземеш един обектив втора ръка Никон 18-105 (250-350лв) или 18-55 (100-150лв) , твърдите светли обективи 35мм-50мм (200-300лв). В този вариант имаш влаго защитено тяло, но не и обективите.
                3. Пентакс К50 с обектив 18-55 +50-200 тук и двата обектива са влагозащитени 1300лв.
                4.Пентакс К70 с обектив 35мм f2.4 (или с 50mm f/1.8 )цена 1570лв (или 1540лв). Това е наследника на К50 , но е в комплект с не защитен обектив, можеш да си вземеш един 18-55WR (WR е водозащитен) втора ръка (100-200лв)
                5. Пентакс K-S2 с 18-55 е защитено тяло и обектив на цена 1619лв.
                И така, при тези цени на апаратите ти трябва сам да си решиш дали искаш да си към едната марка или другата марка, все пак цената е фактор. Не знам какво от 5те да ти препоръчам, просто ти нахвърлям идеи. Aз не мога да кажа че съм пристрастен, защото от Никон минах на Пентакс от любопитство, но от 5те изброени като чели К70 ми се струва най добре като решение от гледна точка на това, че е най-нов модел от всичките, подобрени недостатъци от К50 и нововъведения като подвижен дисплей и Wifi , все пак е модел 2016.
                Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                Коментар


                • #53
                  От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                  Офертите и аз ги следя постоянно, поради нестихващият ми интерес, а тази за д5300 изглежда наистина привлекателно. Относно вторият обектив, не мисля че ще усетя липсата му в следващата половин година да кажем. D7100 и K70 не искам да се захласвам по тях, защото са и по-скъпи. Ориентирах се към K-S2, защото явно се доближава най-много до големите си и скъпи събратя и считам, че тази сума ми е максимумът, който бих отделил. На този K-S2 има още една оферта с втори обектив - DA 50-200 WR на цена 1795лв, но не ме привлича като вариант, въпреки че вторият обектив идва на цена под 200лв, но тези 200лв предпочитам да ги вложа в статив и дистанционно или втора батерия примерно.
                  Запалих се по този K-S2 след изчетеното тук и след сумати изгледани ревюта и клипчета, а и е показателно, че двама колеги, мисля, сменихте марката именно с Пентакс. Не разбирам само, защо не е така популярна марка в България или поне аз с такова впечатление оставам.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                    Цените на ниския клас обективи са еднакви, само че, Никон не са влагозащитени. Ето ти цени като нови на обективи Nikon-Pentax:
                    Никон 18-55(329лв)- Пентакс 18-55 Влаго и прахозащитен (319лв)
                    Никон 18-140(999лв в момента 0% лихва) - Пентакс 18-135 Влаго и прахозащитен (919лв)
                    Никон 55-200 +UV филтър(449лв) - Пентакс 50-200 Влаго и прахозащитен (519лв)
                    Никон 55-300 (649лв) - Пентакс 55-300 Влаго и прахозащитен (689лв)
                    Никон 16-85 (1249лв. 0% лихфа) - Пентакс 16-85 Влаго и прахозащитен (1219лв)

                    Твърди обективи, най евтините любителски:

                    Никон 35mm f/ 1.8G (399лв) - Пентакс 35mm f/2.4 (289лв)
                    Никон 50mm f/1.8G (429лв) - Пентакс 50mm f/1.8 (269лв.)

                    Всеки сам може да си направи сравнението и за по скъпите и по качествени обективи, аз показах любителските. Единствено не ми харесва в Пентакс, че нямат обектив 70-300 който да е в класа на никонския АF-S70-300VR но аз съм от скоро с тази марка и хората които са по запознати казват, че 55-300 си се справял добре.

                    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                      Първоначално публикуван от Spouk Преглед на мнение
                      Запалих се по този K-S2 след изчетеното тук и след сумати изгледани ревюта и клипчета, а и е показателно, че двама колеги, мисля, сменихте марката именно с Пентакс. Не разбирам само, защо не е така популярна марка в България или поне аз с такова впечатление оставам.
                      Цената на К70(1419лв) и на K-S2(1440лв) за телата е еднаква почти, но К70 мисля че е по добър като качества, екстри и не е много по голям. Аз си взех К-3ll и да ти кажа в ръката ми е по удобен от стария ми D5300 а като размери не е по голям (не издребнявам сега с някакви мм)
                      Аз бих направил така, взимам едно тяло К70 на изплащане и от базар един 18-55 или 18-50 за начало за 100-150лв статив за 50лв се намира хубав. Ето ти примерна обява за обектив и за статив

                      http://www.ebay.de/itm/smc-Pentax-DA...wAAOSwj85YQphq

                      https://www.olx.bg/ad/aluminiev-stat...tml#78e5b5d3db
                      Последно редактирано от drago varvar; 24-12-16, 00:47.
                      Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                        Признавам, че за такъв вариант не се замислих. Този К70 върви даже по 1539лв с обектив 50мм и 1569лв с обектив 35мм. В olx или базар в момента не видях влагоустойчиви китови обективи, а от ebay не съм пазарувал, но не пречи да има първи път.
                        А какво бих изгубил, ако не започна с китов варио обектив, а например с този 50мм на Пентакс ?
                        Относно стативите, мисля че си харесах Manfrotto MKCOMPACTACN-WH Compact Action или BENRO ACTION TAC008AP0 С ТРИПОЗИЦИОННА ГЛАВА и двата за 150лв, с идеята, че е добър вариант и няма да се кахъря, че съм взел нещо друго (отново от прочетеното във форума ).

                        Коментар


                        • #57
                          От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                          Зависи какво ще снимаш с 50 милиметровия. За портрети и в някои случаи пеизажи проблем няма, но ако решиш да снимаш някакво груопово пероприятие на закрито, варианта да направиш свестни снинки е минимален... За начинащ 18-55 може би е оптималния вариант, макар, че за нещо в зала(ако не си на първия ред идва къс) идва къс...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                            Снимането на групови мероприятия, в зали АКО се случи - ще е инцидентно. Бих се упражнявал с портрети, но основно ще снимам природа, пейзажи, ще правя проби за нощни снимки и звезди.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                              Аз да споделя тука как се прецаках оня ден! Първо представление на сина в децката градина, детето си научи старателно ролята, стихотворението но се разболя преди дни. Въпреки това се договорихме да го отведем само за тържеството да си изиграе ролята и да си получи подаръка! Приготвих аз тежката артилерия, обаче трябваше да отведем детето половин час по-рано за да го облекат и да направят бърза репетиция. Ние с майка му чакахме отвънка на студа докато почнаха да пускат родителите. Влезнахме, вътре топло, поогледах апарата гледам отпред филтъра и отзад стъклото на визьора се поизпотили, позабърсах ги. Почна тържеството и аз почнах да снимам на клипче. Около 15 минути никакви проблеми и тъкмо наближи ролята на детето и падна мъгла - изпотиха се лещите ама вътре в обектива! Е пукнах се откъм гърба! Родителите дето снимаха с телефони по-хубави снимки и клипчета направиха! Децката градина ми е на 200 м. и с колата да бях отишъл и тя нямаше да загрее и пак на студено щяхме да чакаме! Как да избегна такива неприятности при зимно снимане?
                              "Do not correct a fool, for he will hate you;
                              Correct a wise man, for he will appreciate you."

                              Коментар


                              • #60
                                От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                                В този случаи няма как. Пазиш го топъл. Или в колата или под дреха или хубава чанта... В случая ако беше с колата, след 10 минути щеше да е загряла и нямаше да е чак толкова зле положението, отколкото ако чакаш навън половин час...
                                Другия вариант е просто с малко нахалство да се беше набутал в градината

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X