Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на първи DSLR фотоапарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Избор на първи DSLR фотоапарат

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Е, колега... това изказване е малко да речем странно... Аз като съм си публикувал снимките в портфолиото в размер 1920... да считам примерно, че Go Pro-то ми е много ли? :-) 4К означава само и единствено конкретни параметри като резолюция, не като съдържание... ;-)
    1920 e FullHD по хоризонтала. 4К по хоризонтала е 3840
    Иначе ако правилно съм разбрал, няма нищо лошо да правиш и съхраняваш едни 1500-2000 кадъра(колкото примерно ще е един timelaps) в 20MP резолюция. Това са примерно 2000 по 50мб на кадър ако не са компресирани. Въпроса е, че като тръгне да го прави на клип ще го намали или до 3840 или до 1920. А за амортизацията на затвора при резлизирането на тези няколко хиляди кадъра писахте вече.
    Затова за мен е безмислено да се прави timelaps по този начин

    Коментар


    • #17
      От: Избор на първи DSLR фотоапарат

      А какво общо има всичко това с картината все пак... Защото едното ще е таймлапс... другото нещо което прилича... Те хората си купуват средноформатни камери, за да направят по-въздействащ таймлапс... все пак... Обективи, картина..., цветове... това всичко има значение...

      Пример: даже не е 4К... ;-)



      4К:


      Нали сега се уточнихме, че има много, твърде много неща освен резолюцията...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #18
        От: Избор на първи DSLR фотоапарат

        Ей, забихте колегата някъде дълбоко в теория на фотографията, а той само питаше за препоръка между два апарата.
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • #19
          От: Избор на първи DSLR фотоапарат

          В спора се ражда истината, а аз си правя заключения и не се будам между по-големите. Иначе се ориентирах и явно пентакс-а ми е фаворит-а. В тази връзка още един въпрос - как влияят вибрациите на този тип техника, конкретизирам въпроса - мога ли да бъда спокоен, че нищо няма да му причиня, ако возя апарата с мене на атв-то ? Влаго, прахозащитата и по-грижливата сглобка (както се изрази Goblin) правят ли го по-подходящ ? Иначе Pentax-a с белият си модел и с по-грубият си външен вид ме привлече доста.

          Коментар


          • #20
            От: Избор на първи DSLR фотоапарат

            Фотокамерите са финна механика. Колкото и да е издръжлив, съвета ми е да се пази доколкото е възможно. Конкретно вибрациите са голям проблем особено за оптиката. В тази връзка чанта, раница с възможно най-дебели стени които обират вибрациите е отлична комбинация. А ако се намери начин раница малка или нещо подобно да носи апаратурата на тялото е най-добре. От една страна тялото "обира" много широк спектър и то най-високочестотните вибрации, от друга все пак камерата е под ръка...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              От: Избор на първи DSLR фотоапарат

              Лошо няма. Щом се е апрял на Никон или Пентакс нека избира между тях. Моето мнение е, че да правиш timelaps снимка по снимка след което да ги правош на видео е излишно хабене на ресурси. Не, че едно времв не са правили анимация с рисуване кадър по кадър, ама това беше преди ... години. Сега при условие, че можеш да го направиш с видео, не виждам никакъв смисъл да го правиш по трудния начин...

              Коментар


              • #22
                От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                E, то по същата логика може да си прави снимки и с телефона, защо му е фотоапарат... то и едното снимка и другото... с малки разлики :-)
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #23
                  От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                  Първоначално публикуван от Spouk Преглед на мнение
                  ... как влияят вибрациите на този тип техника, конкретизирам въпроса - мога ли да бъда спокоен, че нищо няма да му причиня, ако возя апарата с мене на атв-то ? Влаго, прахозащитата и по-грижливата сглобка .....
                  Моето мнение е , че за теб е по-подходяща мирърлес камера.
                  Колегата Петров е написал страхотна статия за шума, но ако се вземе предвид, че някои модели имат таймлапс приложение, което гаси екрана и евентуалния ЕВФ/ако има/ то загряването доста намаля.
                  Отделно - автора 'не мисли да се задълбава във фотографията' и също задава въпроси за устойчивост на вибрации, прах и влага.
                  Освен това е доволен от качеството на тайм лапс правен с ГоПро, така извода е един:
                  Очевидно е за мен - кой вид камери за за него.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    E, то по същата логика може да си прави снимки и с телефона, защо му е фотоапарат... то и едното снимка и другото... с малки разлики :-)
                    Така де Които може, може и с телефон, които не може, нито тялото нито оптиката ще му помогнат, даже напротив...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                      Искам DSLR фотоапарат, защото фотографията ми е интересна и до сега съм нямал възможност да задълбоча. Относно "задълбаването във фотографията" предполагам сте хвърляли боб, за да разберете - за мен не е проблем. КАКТО казах: питам неща, които не са ми ясни и исках мнения, нося си и последствията от това разбира се. Още в първият пост споменах какво целя.
                      Относно снимането и така дискутираният Timelapse - явно има нещо, което аз пропускам. Признавам - не съм правил клип и след това да го обработвам в тази насока. Но голямото предимство на снимките пред клиповете в случая, не са ли техният размер - а именно че със снимките 32gb карта ми стига за ден, а с клиповете до четири, най-много пет часа снимане !? И свръх качество не съм започнал да гоня (говоря за 4к), защото нямам къде да го гледам, та и клиповете не са ми в тази резолюция.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                        Понеже преди две години и аз се чудех какъв първи, та взех два- Никон 5300 и Канон 700. Със стандартните обективи 18-55. С първия апарат нащраках към 5000 снимки, с втория също толкова и в крайна сметка реших да си запазя Канона. Стори ми се по-лесен за работа заради тъч скрийна, а и снимките са със задоволително качество. Никона също имаше някои предимства като ГПС-а, но в крайна сметка като съвсем начинаещ прецених, че няма грешен вариант измежду двата. Още 6000 кадъра по-късно не съжалявам за избора си.
                        2015 KTM EXC 450 six days Argentina
                        Toyota Land Cruiser KDJ 125

                        Коментар


                        • #27
                          От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                          Първоначално публикуван от u_bo Преглед на мнение
                          Моето мнение е , че за теб е по-подходяща мирърлес камера.
                          Колегата Петров е написал страхотна статия за шума, но ако се вземе предвид, че някои модели имат таймлапс приложение, което гаси екрана и евентуалния ЕВФ/ако има/ то загряването доста намаля.
                          Отделно - автора 'не мисли да се задълбава във фотографията' и също задава въпроси за устойчивост на вибрации, прах и влага.
                          Освен това е доволен от качеството на тайм лапс правен с ГоПро, така извода е един:
                          Очевидно е за мен - кой вид камери за за него.
                          Проблема с безогледалките и загряването не е от екрана, а от постоянното четене на матрицата. Нещата с четенето са много проблемни, дори за някои професионални приложения като телескопа в Рожен да речем, матрицата освен че се охлажда с течен азот но и за отговорни снимки се чете осем пъти по-бавно за да не се вкарват шумове в данните... При безогледалките има голяма дилема между скорост на четене (която за повечето функции колкото е по-голяма толкова по-добре) и качество на данните... Освен това има и друг много сериозен проблем... При безогледалките това което вижда фотографа е каквото му "показва" апарата... което няма нищо общо с това, което се вижда през визьора. През визьора се виждат "възможностите" за снимка, докато през монитора, каква би била снимката... В повечето случаи това няма значение но в някои други има и още как... Малък пример, пробвайте с безогледалка да снимате бял заек на бял сняг и ще ме разберете... Между човешкото око и неговите възможности и тези на апарата има разлики както качествени така и количествени...

                          Колкото до конкретно здравината и прочее, много ще ми е любопитно какво в безогледалката и помага да е по-здрава и издръжлива на вибрации? Огледалото е единствената разлика, всичко останало и при двата апарата е еднакво (казвам го принципно разбира се) Ако имате предвид самото огледало, да знаете че опита показва, че то ще е последното което ще се счупи... Много повече драми ще има с байонети, прах в обективи и вода и т.н. И освен това повечето безогледалки изключая Олимпус са доста рахитично конструирани, защото са с по-нови конструкции и кой знае защо нещо не се стараят конструкторите да ги правят особено здрави... Пред очите ми и през ръцете ми минава на практика всичко що е предназначено за снимане и мога уверено да кажа, че има сериозни проблеми със здравината и устойчивостта на много от съвременните камери... Макар че, сега като пиша, си давам сметка че не съм 100% прав, след една безогледалка, която излезе от магазина онзи ден и пристигна в къщи... Leica Monohrome Даже не пише че е водо и прахозащитена но пък съм готов да се обзаложа, че заедно с Ноктилукса е поне 10 пъти повече защитена от някои камери и обективи на които е написано че са... ;-)
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #28
                            От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                            Първоначално публикуван от Spouk Преглед на мнение
                            Искам DSLR фотоапарат, защото фотографията ми е интересна и до сега съм нямал възможност да задълбоча....
                            Бях във тази ситуация преди няколко години, и в момента още продължавам да задълбочавам...
                            Първо се почна с по-евтини стъкла, последваха и по-скъпите, и се вкарах в един филм, като "турска сапунка" - и няма край, и няма край... Смених три раници за четери години /за една година ставаше малка/, два статива и едно тяло. Сега ми е бръмнала мухата за широк и светъл твърд обектив, но това ще питам по-късно в друга тема...
                            Според мен, ако имате възможност да ги видите и пипнете, дизайна и удобството като се хване в ръка ще си каже тежката дума кой да бъде, защото в крайна сметка всички камери от един тип, са с почти изравнени възможности. Късмет с избора.
                            Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

                            Коментар


                            • #29
                              От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                              A дали не си склонен да вземеш малко по скъп вариант, все пак на изплащане ще ти е с 50лв отгоре, Pentax K-S2 с китовия обектив, или строго си се спрял на D5300 или К50?
                              Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Избор на първи DSLR фотоапарат

                                Ако има възможност също подкрепям мнението на колегата, K-S2 е по-добър, малък и удобен, с по-добри характеристики... Като конструкция е също толкова, ако не и по-здрав... Имаше онзи ден като ходих за лекцията ми във Фотопавилион един оставен за продаване, на много добра цена, при това на практика нов и в гаранция... Добре е да се погледнат и такива предложения, много хора си разпродават старите Пентакси с идеята да преминат на К-1
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X