Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за оръдие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Питане за оръдие

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    чукча не знае гугъл и уикипедия
    Ами нали това са презряни източници, тука ми се подиграват, че ги ползвам?
    Значи и стотинките ни вече са менте Едно време какви хубави шайби ставаха, а сега сигурно не могат да се пробият с домашна бормашина (не съм пробвал)?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #32
      От: Питане за оръдие

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Ами нали това са презряни източници, тука ми се подиграват, че ги ползвам?
      Значи и стотинките ни вече са менте Едно време какви хубави шайби ставаха, а сега сигурно не могат да се пробият с домашна бормашина (не съм пробвал)?
      Те гледай.

      http://colnect.com/bg/coins/compositions

      Коментар


      • #33
        От: Питане за оръдие

        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
        А през 40 те на миналия век пък, по спомени на дядо, е било нещо като шоу - гаубици Шнайдер /или Рейнметал, не помня/, всичко от стомана, запрегнати с по 6 белгийски тежковоза и ги прекарват в лек тръс по паважа...


        Шнайдерите, даммм. Франсетата ни секвестират поръчката с началото на Голямата Война... 11 батареи 120мм гаубици на полеви лафети.... ахъм...
        - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
        - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

        Коментар


        • #34
          От: Питане за оръдие

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          За колелата - смешно е да се каже обикновени каруцарски.
          Нищо смешно няма в обикновените каруцарски! Да, дървени са (и не само дъб, и дъбът не е универсален връх). И всички последващи изпълнения са опити за евтино технологично имитиране. Изпълнимо от неквалифицирани работници, с евтини суровини, в индустриални мащаби.

          ПП
          Главината се прави от габър, спиците са от акация, рингът от дъб.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #35
            От: Питане за оръдие

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Компанията Круп изобретява оръдието със задно пълнене.
            Може и да е руско самопотупване по рамото, но вижте това:



            Започва от 16:27
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #36
              От: Питане за оръдие

              Ринга е алуминий на тези горе на паметника
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #37
                От: Питане за оръдие

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Нищо смешно няма в обикновените каруцарски! Да, дървени са (и не само дъб, и дъбът не е универсален връх). И всички последващи изпълнения са опити за евтино технологично имитиране. Изпълнимо от неквалифицирани работници, с евтини суровини, в индустриални мащаби.

                ПП
                Главината се прави от габър, спиците са от акация, рингът от дъб.
                Не само смешно, а даже и обидно. Все още има живи хора, служили в артилерията по времето, когато се е ползвала жива тяга. Нека се опитваме да бъдем точни. В същия смисъл - това, на което ти му казваш ринг, на теория и практика винаги се е наричало наплат/и.

                П.п. Бих желал, когато ме цитираш - не ми изрязвай изречение/я от контекста. Благодаря.
                Последно редактирано от jordanov sv; 15-11-16, 09:12.

                Коментар


                • #38
                  От: Питане за оръдие

                  Рингът от основната конструкция, не покривната шина, тя трябва да е желязна. Тези оръдия, както стана ясно, явно са реплики.

                  ПП
                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  ...това, на което ти му казваш ринг, на теория и практика винаги се е наричало наплат/и.
                  Да, така е, но не предполагах, че ще бъда разбран, изразявайки се така и ще седи малко като поза за самоизтъкване.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Питане за оръдие

                    Ами все още по никакъв начин не е станало ясно дали са реплики. Единствено досега като че ли се изяснява, че по някое време колелата са подменяни? Сега, дали с някакви реплики или оръдейни от някакви по-късни системи, не знам... Аз лично ще попитам двама-трима човека, но по-нататък във времето.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Питане за оръдие

                      Не са реплики, но дали точно тези оръдия са били на Шипка 1877-а е съвсем друг въпрос )
                      Софийският арсенал е правил подобрения на наличните системи няколко пъти, вкл. колелата, прицелите етц.
                      Оръдията останали от Руско-Турската са използвани в Сръбската, някои системи и в Балканските, чак до Първата. След нея много ги бракуват, щото нали Ньой. Паметникът на Шипка е строен някъде тогава, 1920-те...
                      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Питане за оръдие

                        Бях пускал тук снимка на близки роднини при откриването на паметника от Цар Борис III (три ) през 1934г. На снимката паметника все още не е довършен, ама топовете май си бяха там (не мога да открия къде съм я заврял снимката)..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Питане за оръдие

                          Първоначално публикуван от Сианга Преглед на мнение
                          /Оръдията са автентични и са от бронз или сплавите му
                          Сега само е въпрос на време кога ще бъдат "реализирани" оръдията.
                          Ми те са си реализирани през годините. Поне 3 оръдия са заминали за "Стомана", доколкото се ориентирам...

                          http://dnes.dir.bg/news/-2766280
                          Последно редактирано от icos; 15-11-16, 12:33.
                          And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Питане за оръдие

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Може и да е руско самопотупване по рамото, но вижте това:


                            Започва от 16:27
                            Благодаря, много истина има в това което си качил. А самопотупване, още повече за металургия и артилерия на тях не им трябва. Все пак, Цар-пушка е 40 тона и е отлят от руснаци 300 години преди времето за което говорим тук, /наистина е грандиозен, снимал съм се пред него.../. Инженерите, както казах, ги е докарал Петър Първи... даже един от тях е бил Абрам Ханибал - освободен роб, по-късно Началник на Инженерната школа и прадядо на Пушкин.
                            За задното пълнене, не знам, различни техники и системи е имало към него време. Круп със сигурност е въвел много неща в металургията, а за клиновидния затвор ми е останало отнякъде, че е негово изобретение. Серийното производство на стоманени оръдия със задно пълнене си е негово дело и големите поръчки са към него.
                            Та пак по темата. Мисля, че можем да се съгласим - което е бронз е руско, което е стомана е Круп, поне в масовия случай. Оттам нататък - на Шипка със сигурност е имало "Стоманена батарея" от трофейни оръдия. Където има надписи, предполагам че в някаква степен може да се проследи произход и движение? Действително, както допълни колегата по-горе, някои от тия махини са ползвани и през Балканските, под класификацията "нескорострелни". Разбира се, че за това време са им правени модернизации, възможно е и щитове да са слагани... После пък при бракуването да са заличавани надписи, знаем ли какви са били изискванията? На Плевен съм виждал най-различни по музеите. И пак според мен - важно е стволът да е автентичен и поне това да остане за поколенията.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Питане за оръдие

                              Вчера ходих до Панорамата. Вътре колелата на всички оръдия са от дърво. Външните явно заминават бързо и за това са от метал, имитиращи дърво.
                              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                              Телефон - в профила!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Питане за оръдие

                                В Панорамата имаше и чудесни образци, комплектни, ма не съм ходил скоро... По празници входът е безплатен даже.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X