Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

    Здравейте, колеги!

    Имам следния проблем:
    От както е при мен, тоест до декември ще стане година, колата е без климатик- работи само парното. Преди 10-тина дни и то спря. Монтьора, който работи по нея, каза че проблема е в BSI модула и той трябва да се смени. Всичко друго по системата е проверено. Технически няма как да го обясня, защото не съм експерт, въпреки че за последните няколко дни почти станах . В търсене на такъв модул , попадам единствено на такива на Valeo но В6 - при мен е В7. Казаха ми че нов няма как да го взема защото е спрян от производство - странно за автомобил произведен 2000г. Колата е 1.8 бензин.
    Въпроса ми е, има ли начин този модул да се поправи? Тоест, някой който разбира от интеграли да го погледне и да поправи пътечки ако има прекъснати или нещо неработещо? Моля, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да даде съвет!?
    Колата е в движение -всичко друго по нея работи без проблем.

    ПП
    Не съм убедена че темата е за тук - моля, модератор ако прецени че е за в друг раздел, да я премести!
    Aut inveniam viam, aut faciam.


  • #2
    Re: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

    По-добре е да се търси друг от морга и да се обучи(евентуално, незнам за точно този дали е наложително) за твоята кола, той не отговаря само за климатика и парното, а и за доста други електрики из купето и таблото. Не вярвам цената му да е нещо феноменално в моргата...

    Коментар


    • #3
      От: Re: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

      Първоначално публикуван от Никола Преглед на мнение
      По-добре е да се търси друг от морга и да се обучи(евентуално, незнам за точно този дали е наложително) за твоята кола, той не отговаря само за климатика и парното, а и за доста други електрики из купето и таблото. Не вярвам цената му да е нещо феноменално в моргата...
      Търсих в морги - сигурно няма такава в която да не съм се обадила. Вариант В6 , нямам идея как се "обучава" за да върши работа за B7 но ако знаете някой, който работи това - моля, дайте ми контакт!
      Пробвано е с B6 - колата не пали. Никъде не намерих B7. Да, цената не е нещо фрапиращо но го няма.
      Последно редактирано от Стефи Накова; 30-10-16, 15:49.
      Aut inveniam viam, aut faciam.

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

        BSI-то няма нищо общо с парното и вентилатора му, без значение климатик или климатроник. Захранването на вентилатора идва от друг модул - BCM, който се намира при двигателя.
        Ако е климатик - има обикновен резистивен блок за степените 1 до 3, и в него има термо-бушон.
        Ако е климатроник е с електронен регулатор.

        Повече яснота ще има ако дадете VIN номер да го проверим в сървизбокс-а.
        Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
        Suzuki Grand Vitara 1.6
        LZ1ZPM

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

          Така, по номер на шаси излиза с климатроник. Регулатора на вентилатора е в самия него. Повечето се ремонтират успешно и евтино ( 2 транзистора ). Има и нови регулатори, струват между 60 и 100лв, но първо трябва да се свали стария за да се сравни ( няколко вида конектори са ).

          Номера на вентилатора е "6441 K0". Авто търговците наричат този регулатор "таралеж'. Целия вентилатор заедно с 'таралежа' се продава все още, струва 294лв.

          PS: Под 'не работи парното' разбирам че не духа вентилатора му?
          Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
          Suzuki Grand Vitara 1.6
          LZ1ZPM

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

            Вентилатора е пробван, доколкото разбирам и проблема не е в него. Това беше първия възможен вариант за проблема - тествано е , не е във вентилатора.
            Aut inveniam viam, aut faciam.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

              Първоначално публикуван от Стефи Накова Преглед на мнение
              .... доколкото разбирам и проблема .....
              Аз не разбрах.
              Вентилатора ли не работи и е пробван на късо и до него няма ток.
              Или вентилатора работи но духа студено.
              При запален двигател и включен вентилатор чукни леко пак към стартер и кажи какво се случва.
              ПП Какво против имаш оторизираните сервизи.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                Това е вентилатора. Вдясно са клемите на самия мотор. Получава +12V от BCM след като заработи мотора. Минуса минава през регулатора ( конектора горе ).
                Опитите да се 'пробва' регулатора водят до изгарянето му, защото се управлява от панела на климатроника с 0 до 5V.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:behr 8ew009159-581-1-400x400.jpg
Прегледи:1
Размер:101.1 КБ
ID:5732657

                А това е в разглобено състояние:
                Горе в ляво - неподлежащия на ремонт вид. Смолата е твърда, а платката е керамична и обикновенно се счупва.
                Долу - варианта подлежащ се на ремонт.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1ra4rwu.jpg
Прегледи:1
Размер:137.4 КБ
ID:5732658
                Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                Suzuki Grand Vitara 1.6
                LZ1ZPM

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                  Електрическата схема: x1.pdf

                  8025 - панела на климатроника
                  8045 - регулатора, 8050 - вентилатора, намират се в един корпус
                  BH12 - блок с 12 бушона в купето, получава захранване от контакния ключ.

                  На 8025:
                  9.1 - сигнал от BSI че мотора работи, +12V. Ако го няма, панела изобщо не тръгва ( свети му само подсветката на дисплея )
                  7.1 и 8.1 - комуникационната шина към BSI, служи само за запомняне на последното състояние. И да не работи панела тръгва в 'default' състояния - Auto, A/C, 21 градуса.

                  PS: през 7.1 и 8.1 върви и сигнала Compressor ON, през BSI към ECU-то на мотора. Но на тази шина са вързани и таблото, радиото и т.н. Почти нищо в купето няма да работи ако има проблем с нея.
                  Последно редактирано от Zarhi; 30-10-16, 17:58.
                  Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                  Suzuki Grand Vitara 1.6
                  LZ1ZPM

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                    Аз на ксара имъх същия проблем и решението беше ,ремонт на клемореда на контактния ключ и смяна на резисторите на вентилатора и всичко тръгна.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                      В случая е климатроник и няма резистори. А и климатроника много рядко страда от клемореда, вентилатора изключително рядко върти с максимални обороти.
                      Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                      Suzuki Grand Vitara 1.6
                      LZ1ZPM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                        Валентин - 0888429183. Това е твоя човек!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с климатик и парно на Ксара Пикасо

                          Много благодаря на всички за мненията и помощта. Проблема беше отстранен - оказа че ключалката за палене.
                          Специални благодарности на ivo-police - невероятен и точен човек. Респект!
                          Aut inveniam viam, aut faciam.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X