Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

    Наложи се сваляне на предния кардан на моето Cherokee (Liberty) 2.8CRD.
    При тази операция от оста на пиньона на предния диференциал - между гайката и чашката на кардана (Pinion Yoke),

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pinion.jpg
Прегледи:1
Размер:180.1 КБ
ID:6122033

    е изтекло не малко масло. Около 100 грама.Показал съм го с червената стрелка.Маслото е било чисто,добро на външен вид.
    Диференциала не вие,още не съм усетил проблеми. Семеринга не тече. Той уплътнява между корпуса на дифа и задната част на чашката(Pinion Yoke).
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:download.jpg
Прегледи:1
Размер:8.1 КБ
ID:6122028
    Там е сухо и чисто.
    Това не е нормално. Някакви идеи на какво се дължи това? Разхлабена гайка или ???

    Снимките не са от моя джип. Не съм го правил аз и не съм снимал.
    Последно редактирано от Валери Недялков; 24-10-16, 15:29.
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

  • #2
    От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

    Мда скоро видях точно същото нещо на моя. И по американсктие форуми има точно такива истории. При мен освен че край семеринга беше чисто, самия семеринг е по на ниско от тая чашка. И аз много се чудих как може маслото да тече нагоре и какво ще го държи там да ен се върне обратно надолу. Даже се сдобих с тоя семеринг оригинален с идеята да го сменям докато мислих.

    Накрая реших че това не е масло а течна фракция от греста, с която е пълно предното каре на кардана. Това го реших по няколко причини. Едно маслото няма как да тече нагоре и да влиза само в чашката ама да не изтича обратно надолу. Две, виждал съм как се отделя течна фракция от грес на вид и консистенция е горе долу такава. Три на ламаринената чашка дето покрива карето и влиза в стоманената чаша откъм дифа има малка дупчица, точно в центъра. От другата страна към раздатката тази дупчица я няма. Четири, избърсах всичко до чисто, карах 5000км, свалих пак кардана и нямаше нищо там. Такава протекла семеринга дето да се оправя сама не съм виждал.

    И така, засега това е моята теория по този въпрос. Все още не се е случило нищо което да я опровергае. Та моя съвет е и ти да направиш като мен, изчисти всичко, монтирай, карай и го следи. Ако не излиза ново няма да е от дифа.

    Коментар


    • #3
      От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

      Благодаря ти! Ще го почистя,ще сменя маслото(време му е) и ще наблюдавам.
      Проблема в тази теория е,че теч от дифа по схемата,която описах е възможен.
      Чашката се натяга от външната гайка към оста на пиньона. Тя опира челно в по-широката част на тази ос.
      Там уплътнение няма. Разчита се на притискане на две прецизно изработени стоманени чела. Това означава,че се
      разчита и на точно определен натиск. Той пък зависи от състоянието на конусовидните лагери на пиньона. Изобщо взе да ми става сложно...
      А маслото може да избие от там поради повишено налягане в дифа(запушен отдушник),но вече няма какво да го върне назад.
      Един юнак слага силикон под гайката против теча.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pinion-yoke-reinstall.jpg
Прегледи:2
Размер:147.5 КБ
ID:5732243
      Последно редактирано от Валери Недялков; 24-10-16, 17:50.
      Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

      Коментар


      • #4
        От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

        Детайла на снимката не е точно от Чероки като нашите май. Нашия е затоврен отвсякъде, като чаша. Но дори и да има налягане в дифа и семеринга да изпусне не виждам как няма да се облеят двата детайла и отвън което при мен тотално липсваше, при теб явно също.

        Иначе да този детайл се монтира с точно определен натиск защото всъщност през него се определя "натягането" на конусовидните лагери на пиньона. Повдига се предницата, отстраняват се спирачните апарати и се мери усилието което е нужно да се завъртят предните гуми през тая голяма гайка. Има си норми за това усилие. Ако махнеш гайката после като я слагаш трябва да я стягаш докато го върнеш на същата стойност като преди махането. Който не му се занимава бележи до къде е била стегната гайката и после стяга пак до там ама понякога тва резултира в нови лагери

        Коментар


        • #5
          От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

          Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
          Детайла на снимката не е точно от Чероки като нашите май. Нашия е затоврен отвсякъде, като чаша.
          Съвсем точно.

          Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
          Иначе да този детайл се монтира с точно определен натиск защото всъщност през него се определя "натягането" на конусовидните лагери на пиньона. Повдига се предницата, отстраняват се спирачните апарати и се мери усилието което е нужно да се завъртят предните гуми през тая голяма гайка. Има си норми за това усилие. Ако махнеш гайката после като я слагаш трябва да я стягаш докато го върнеш на същата стойност като преди махането. Който не му се занимава бележи до къде е била стегната гайката и после стяга пак до там ама понякога тва резултира в нови лагери
          И това е гадното.

          Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
          Но дори и да има налягане в дифа и семеринга да изпусне не виждам как няма да се облеят двата детайла и отвън което при мен тотално липсваше, при теб явно също.
          Семеринга не е изпуснал. Теча е между шлиците на чашата и оста на пиньона. Онзи юнак по-горе не случайно маже силикон на тях:

          Clean the splined surfaces of the pinion and yoke. Prior to slipping the yoke into place, smear some silicon on the splines of the yoke to help prevent leaks.

          http://www.fourwheeler.com/how-to/tr...ent-anti-ooze/

          Ще почистя и отдушника и ще го наблюдавам.
          Последно редактирано от Валери Недялков; 24-10-16, 19:16.
          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

          Коментар


          • #6
            От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

            Първоначално публикуван от Валери Недялков Преглед на мнение
            ......
            Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
            .........
            Що пъ не ми звъннете, не хапя
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #7
              От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

              Това е нашият детайл: 5066050AA Crown - Jeep OEM Differential Pinion Flange, 2002-2007 KJ Liberty

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5066050AA-2.jpg
Прегледи:1
Размер:230.8 КБ
ID:5732274

              А тези по-долу са от WJ,но дават обща представа за "чашата":

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5012444aa_1.jpg
Прегледи:1
Размер:12.8 КБ
ID:5732275

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5012444aa.jpg
Прегледи:1
Размер:16.2 КБ
ID:5732276

              Това е чашата:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1459896135940.jpg
Прегледи:1
Размер:101.2 КБ
ID:5732284

              И карето,което влиза в нея:

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160404_225316.jpg
Прегледи:1
Размер:183.7 КБ
ID:5732285

              Владо знам,че не хапеш. Скоро ще те навестя на кафе.
              Последно редактирано от Валери Недялков; 24-10-16, 22:08.
              Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

              Коментар


              • #8
                От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                Ахаа сега разбрах каква е схемата. Бях пропуснал момента че шлиците са вътре в детайла дето го уплътнява семеринга. Това дава на теория път на маслото но нещо трябва да го накара да тече нагоре. Възможно е да става с налягане но аз моя отдушник го вадих да го гледам тогава и си беше чист.

                Ще проължавам да го следя. Ако пусне пак ще се мисли за семеринга. Известен е случай на измерване на усилието с пружинно кантарче и лост с точна дължина. Така че не е толкова страшно.

                Коментар


                • #9
                  От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                  Реално няма нагоре. Оста на пиньона е под нивото на пробката за пълнене с масло.
                  Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                    Има разпорна фтулка от мека стомана, която освен натяга уплътнява и тая зона.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                      Вярно е.Не се бях сетил,че тя е и уплътнител.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dana30-front-liberty-kj-11.jpg
Прегледи:1
Размер:212.9 КБ
ID:5732295

                      Outer Pinion Oil Slinger protects your rear seal from excessive oil contact.
                      Последно редактирано от Валери Недялков; 25-10-16, 12:26.
                      Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                        Кое на схемата е въпросната Фтулка?
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                          6.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                            Да, 6 е.



                            Последно редактирано от Валери Недялков; 26-10-16, 22:28.
                            Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Jeep Liberty,Dana 30 - теч на масло

                              Според мене просто се е отхлабило нещо в диф-а. Вече доста видях с тоя проблем Това сигурно е от малкото върт.момент дето имат тия коли.

                              Моята дана 35ц течеше така. Йока-та както някъде и казаха се беше разхлабила пред изпадане. Така и не мога да разбера от умора на разпорната втулка, или от преминалото масло се е охлабила? Лагерите също бяха леко превъртяли по пиньона.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X