Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малък проблем

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малък проблем

    Колеги я ударете по-едно рамо,че вече ,не знам какво да правя .От два дето откакто застудя,долния маркуч откъм радиатора ми е студен дори и да карам колата след като спра е студен.Антифриз има,не го харчи,маркучите ,не ми ги надува,температурата ,не мърда от средата,парното като се пусне прави сауна вътре ,не загрява от какво може да е тази аномалия преди това го нямаше мисля,че преди 10 дена като я караш беше по-топло и като го пипах винаги беше топъл маркуча долния.Горния маркуч е топъл,но долния,не.От два дена ,не мога дори да си чуя перките да се включат само вчера се включиха за 1-2 мин и това беше..

  • #2
    От: Малък проблем

    Пипам кълбото, но не мога да разбера ;-)
    ;-)
    Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
    нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

    Коментар


    • #3
      От: Малък проблем

      Долният маркуч на радиатора, това му е работата, да е студен. Той пренася студена вода (или антифриз) от радиатора до двигателя и при правилна работа на всичко той е с температура почти като на околната среда.

      Загрява само ако двигателят се натовари и/или условията за охлаждане са лоши. Тогава се включват перките и оправят нещата.

      Коментар


      • #4
        От: Малък проблем

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Долният маркуч на радиатора, това му е работата, да е студен. Той пренася студена вода (или антифриз) от радиатора до двигателя и при правилна работа на всичко той е с температура почти като на околната среда.

        Загрява само ако двигателят се натовари и/или условията за охлаждане са лоши. Тогава се включват перките и оправят нещата.
        Това е правилно ,но не е изключена хипотезата на останал затворен термостат/въпреки че е парадоксално в есенно време....по-вероятно е в пролетно време/.Може да направи т.н. 72-часови проби/майтап/-по дълго форсиране на място,вестник пред радиатора,изключване на шалтера на перките,сваряване на термостата в джезве и т.н.
        По принцип на място долния маркуч рано или късно трябва да затопли,а той затопля когато тръгне водния ток при отворен термостат,респ.отворен голям кръг на охлаждане!Ако бавареца се кара само градско на къси растояния при тия ниски температури ще има парно и няма да загрява!Ако го опъне по баирите за два часа ще си хвърли чорбата при заседнал в затворено положение термостат!
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: Малък проблем

          Затопля по-малко ,но не чак толкова,че да те пари.!Ако го опъне по баирите за два часа ще си хвърли чорбата при заседнал в затворено положение термостат!Вчера бе пробвано на пълна газ оборотите бяха само в червеното и ,не си хвърли чорбата.Принципно го карам само градско и почти през цялото време е къде на ръчка къде спокойно каране!

          Коментар


          • #6
            От: Малък проблем

            Ама той не е написал че бембевето прегрява. Има някакъв спор с долния маркуч само.

            Коментар


            • #7
              От: Малък проблем

              БМВ-то,не прегрява това се опитвам да кажа загрява си до работната температура 95 градуса и,не мърда повече това го гледам през скритото меню на компютъра на колата,стрелката също си стои по средата и,не мърда повече.Антифриз има ,не надува маркучите парно има и то духа много здраво топло..

              Коментар


              • #8
                От: Малък проблем

                Не става ясно за кой модел и бензин или дизел става дума, но по принцип охладителната система на BMW марката е с голям охлаждащ капацитет, и въпреки това има някои особености:

                - предвидена е AUX Pump, която върти принидително охкаждащата течност при ниски обороти (намира се под клапаните на парното на стената между двигателя и купето);
                - перката на радиатора е механична със силиконов съединител (на повечето модели);
                - електрическата перка пред кондензатора е свързана основно с работата на климатика и е по-скро помощно средство към работата на охладителната система (въпреки това не бива да се пренебрегва);
                - капачката на радиатора (на компенсаторния съд при някои модели) има клапан, който отваря при определено налягане (2 - 2.4 bar всависимост от модела) и трябва да се подмена периодично за да работи коректно.

                Според това което споделяш (топла горна тръба и студена долна тръба) според мен няма достатъчен поток на охладителната течност през радиатора.
                Това може да се дължи на частично запушен радиатор или не добре работеща водна помпа (дори да няма теч или видимо прегряване). Перките на турбината на оригиналната помпа са пластмасови и понякога част от турбината се чупи или цялата турбина се отлепя от вала и драстично се намалява ефективността на помпата, дори и часично да работи и да създава някакво налягане.
                При студен радиатор (центъра на питата) силиконовия съединител на вентилатора не се обдухва от достатъчно топъл въздух и не включва или не увлича перката до максимални обороти. При по-високи скорости това не се отразява съществено на охлаждането, но в града и на място създава проблеми.

                В крайна сметка както каза колегата Ясен по-горе долната тръба е нормално да е по-студена (толкова по-студена колкото топлина е отдал радиатора от постъпилата от двигателя охладителна течност).

                Аз бих проверил (в този ред):

                1. AUX помпата - електрически или механичен проблем (за мен най-вероятна причина).
                2. Радиатор - нарушена проходимост (запушване дори и частично) и въздушна възглавница - нужда от обезвъздушаване.
                3. Перка на радиатора - дали върти при загрял двигател (загрява ли се достатъчно от радиатора) или не. Показателно е и за състоянието (проходимостта) на радиатора.
                3. Водна помпа - турбина за отчупени перки или части от тях (често налягането набива парчетата по тръбите) или отлепване на турбината от вала (понякога високите обороти на вала увличат турбината и макар и неефективно тя все пак създава някакво налягане, но като паднат оборотите турбината спира да се върти....).
                4. Добре е и да се смени капачката на радиатора с оригинална (няма как да се тества или поне аз не знам. Аз сменям при това и пробката за обезвъздушаване, защото е пласмасова, с времето "изгаря, разчупва се и ядовете са големи особено на път ...

                Успех!

                Коментар


                • #9
                  От: Малък проблем

                  Първоначално публикуван от dabeda Преглед на мнение
                  БМВ-то,не прегрява това се опитвам да кажа загрява си до работната температура 95 градуса и,не мърда повече това го гледам през скритото меню на компютъра на колата,стрелката също си стои по средата и,не мърда повече.Антифриз има ,не надува маркучите парно има и то духа много здраво топло..
                  Какво те тревожи тогава?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малък проблем

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Какво те тревожи тогава?
                    Предполага се , че мнооого други БМВ-та , със същите показатели по таблото си карат ли карат.И маркучите им отдолу са с по- ниска температура.И си карат.
                    Нищо му няма на мотора.Младежа се шашка и .., те така.
                    И си бърка , щот си е неговата и си пита , квот не знае...Па сме възпитани и го питА : е къф е проблема
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Малък проблем

                      Аз ли нещо не схванАх, ама какъв е проблема ?!
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #12
                        От: Малък проблем

                        Наистина-какъв е проблема?

                        Вече започвам да разбирам защо като отвориш капака над двигателя-отдолу се показва друг-капака НА двигателя...
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Малък проблем

                          Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                          Аз ли нещо не схванАх, ама какъв е проблема ?!
                          Специално за Вас-не се загрява ( по критерии на пусналия темата) долният маркуч
                          Колеги , престанете , в технически форум да споделяте кво чувствате , пипайки!
                          Не се бъзикам.
                          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Малък проблем

                            Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                            Специално за Вас-не се загрява ( по критерии на пусналия темата) долният маркуч
                            Колеги , престанете , в технически форум да споделяте кво чувствате , пипайки!
                            Не се бъзикам.
                            Е, кво му пука, че долния маркуч на пипане му е студен, и не е удървен, като вътре му духа топло ?!
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: Малък проблем

                              Според мен няма проблем, напротив нормано е да има разлика в температурата на охладителната течност на входа и на изхода на радиатора. В крайна сметка това му е работата - да охлади максимално антифриза преди да се завърти обратно.
                              Не мога да приема за нормално, обаче ако при напълно загрял до работна температура двигател на входа на радиатора да постъпва антифриз с температура на двигателя, а на изхода температурата да е на околната среда "дори и да карам колата след като спра долния маркуч е студен".
                              Не знам с каква скорост се завъртат напълно около 11 л. антифриз през питата на радиатора (какъв е дебита на водната помпа), но колкото и да е ефективно топлоотдаването на радиатора (материал, сечение, площ, принудително обдухване - вентилатор/и и т.н.) не вярвам да е възможно това, още повече през зимата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X