Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Тиха Рила" и загадъчния тунел

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

    И вуйчо ми и дядо ми са работили на сестримо Белмекен,багерист и шофьор на камион.Ама как да обясня за какво питам.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #32
      От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

      Водопровод е...или е трябвало да бъде, по-скоро. Изоставен е от края на 80-те на миналия век. Част от Джерман-Скакавица, ако не се лъжа. Има много приятен черен път по река Илийна, малко след ресторант Пчелина вдясно. По него на 12-15 км. нагоре се стига до подножието на Кадиин гроб, ако се не лъжа. Един час катерене и оттатък са рибните езера. Та, на този път от двете страни има по един такъв тунел. Горе, където свършва пътя, има водосборни канали, и още един тунел. Бентовете всяка зима ги засипват лавини, и всичкото яко желязо го мачка като глина...стоманени врати по 20 см. огънати доземи като трева. Любопитното е, че после ги възстановяват...явно някой го стопанисва. Ако изровя снимки, ще кача.
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • #33
        От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

        Благодаря за инфото.

        Открих ето това чуждо видео.
        Ето го другият край на тунела :-) край река Илийна.

        Последно редактирано от verter; 17-10-16, 21:44.
        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
        0888/00-55-37

        Коментар


        • #34
          От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

          Точно както казах,има изход.
          878511557

          Коментар


          • #35
            От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

            Така, като гледам от Манастирска река до Илийна река са около 6-7км и тунелът минава точно под връх Теодосиеви караули.

            Така си го представям да минава, а зеленият кръг е връх Теодосиеви караули.
            Горният вход на картата е по поречието на река Манастирска (този който снимах), а долният е по поречието на река Илийна, докъдето също има черен път.
            Интересно ми е да намеря и другия тунел (даже още този уикенд мога да отскоча и да го потърся) и да видя той на каква надморска височина е. Вероятно трябва да е на едно ниво с другият вход - 1500 метра

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:107.0 КБ
ID:5731532


            Ето още малко инфо:

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:142.8 КБ
ID:5731492

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:141.3 КБ
ID:5731493
            Последно редактирано от verter; 17-10-16, 22:46.
            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
            0888/00-55-37

            Коментар


            • #36
              От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

              При строенето на тези тунели едно време, работи покойният ми чичо.
              Жалко че няма как да го питам, но ще питам баща ми ако знае.
              За снимките, шапка ти свалям до земята!
              За разказа, също!
              Благодаря!
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #37
                От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                Благодаря Ви!
                С дружна помощ разнищихме мистерията :-)

                Ето на тази карта се виждат действащите хидротунели и по какъв начин водата стига до яз. Бели Искър или яз. Белмекен. Следете двойните сини точици.
                Трябва само да превключите горе вдясно на втората опция отгоре надолу: BGtopoVG-v.3.00

                http://www.kade.si/#map=14/2609682.53/5172894.28/0

                Въпросният тунел, който обсъждаме не е нанесен на тази карта, защото не е влезнал в действие. Така поне си мисля.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #38
                  От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                  Тунела от "чуждото видео" от около 2-3 години е затрупан на около 20 метра от входа, не знам от срутване или нарочно. Срещу този тунел, долу, близо до реката има друг тунел със същите размери, отива в южна посока, към хижа Македония. От пътя трудно се вижда. В планинарския форум има сравнително прясна тема за тунелите с доста информация.

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                    Влади , ето го другия тунел при Илийна рекаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1517.jpg
Прегледи:1
Размер:334.1 КБ
ID:5731541Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1519.jpg
Прегледи:1
Размер:112.3 КБ
ID:5731542...5-6 километра по нагоре в посока Вододела / х Македония стигаме до друг тунел Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1532.jpg
Прегледи:1
Размер:202.7 КБ
ID:5731543Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1534.jpg
Прегледи:1
Размер:305.5 КБ
ID:5731544Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1535.jpg
Прегледи:1
Размер:307.6 КБ
ID:5731545Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1545.jpg
Прегледи:1
Размер:289.6 КБ
ID:5731546Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1546.jpg
Прегледи:1
Размер:146.8 КБ
ID:5731547...и жилищата на работниците Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1548.jpg
Прегледи:1
Размер:323.5 КБ
ID:5731548. Този малкия тунел идва от посоката на х Македония / изворите на Бистрица. Другия за който си прочел - под х Македония , да има го и е със затрупани входове , но през него върви вода за яз Белмекен. Когато се строеше , през 70 години баща ми ме води и влизахме вътре. Илиза в Белмекен тук -Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_8560.jpg
Прегледи:1
Размер:214.7 КБ
ID:5731549.
                    Последно редактирано от aldr; 18-10-16, 09:32.
                    На нас клиренс ни трябва , не скорост

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                      Благодаря, явно е затрупан умишлено.
                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                        Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                        Благодаря Ви!
                        С дружна помощ разнищихме мистерията :-)

                        Ето на тази карта се виждат действащите хидротунели и по какъв начин водата стига до яз. Бели Искър или яз. Белмекен. Следете двойните сини точици.
                        Трябва само да превключите горе вдясно на втората опция отгоре надолу: BGtopoVG-v.3.00

                        http://www.kade.si/#map=14/2609682.53/5172894.28/0

                        Въпросният тунел, който обсъждаме не е нанесен на тази карта, защото не е влезнал в действие. Така поне си мисля.
                        Влади, ако не бъркам е това, тунела е около 2 км поне така го показва на картата.

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:173.8 КБ
ID:5731558

                        П.П. Много ми се иска пак да го разгледаме и от другия край... ако пак някой ще влиза там аз отивам!
                        LZ1ZAH

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                          Ако помните, в края на 80-те години се дигна врява по повод "Хидропроект Рила" или нещо звучащо подобно. Идеята беше да може да се преразпределят водите на рилските реки в различни посоки. Да е управляемо дали водите ще попадат в Искър, Марица, Места и Струма. Основната цел беше прехвърлянето на води към Искър. Беше атакуван по много линии. Проекта беше зарязан 90-та година. При това не консервира, ами точно зарязан. Нищо чудно тунела да е от този проект.

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                            Първоначално публикуван от Zahari007 Преглед на мнение
                            Влади, ако не бъркам е това, тунела е около 2 км поне така го показва на картата.



                            П.П. Много ми се иска пак да го разгледаме и от другия край... ако пак някой ще влиза там аз отивам!

                            Това на картата е в съвсем друга посока - стига се дотам по пътя за хижа Македония. Там пътят е затворен с бариера.

                            Ако другият край на "нашия" тунел е този, от клипа , който пуснах, то той е затрупан още няколко метра след входа, видно съвсем умишлено.
                            Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                            0888/00-55-37

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                              А това е явно е тунела, който гледахме със Захари малко след хижа Тиха Рила. Отгоре беше отворен и се виждаше водата как тече към р. Гелска.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:canvas.jpg
Прегледи:1
Размер:172.5 КБ
ID:5731653

                              Захари слуша нещо
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1390 - Copy.JPG
Прегледи:1
Размер:95.2 КБ
ID:5731654

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1391 - Copy.JPG
Прегледи:1
Размер:95.1 КБ
ID:5731655

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1392 - Copy.JPG
Прегледи:1
Размер:88.6 КБ
ID:5731656

                              Отгоре се виждаше свода на тунела снимано надолу. Явно по-надолу слиза изцяло под земята.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1393 - Copy.JPG
Прегледи:1
Размер:83.2 КБ
ID:5731657
                              ... to be continued

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Тиха Рила" и загадъчния тунел

                                Като служих в казармата, имаше една карта на Рила с всички тунели на нея с посочени размери 4:5, 3:4 и т.н. те повечето наистина са част от каскади и др. съоръжения, но не забравяйте, че под Мусала е бил щаба на 1-а българска армия в случай на война се изнасят там за час. Издържа на директен ядрен удар. Затова 8-км преди язовир Бели искър стоят 5 полицая, за да пазят, под предлог, че е вододайната зона. Та колко други вододайно зони има и не ги пазят така. Да не говорим какви забрани налагат ако слезеш долу по язовира ......
                                Това е Тора Бора, като няма да се очудя ако като се влезе вътре да се пуска водата да тече навън. Ходи влизай после. Вода се хваща на няколко нива и се разпределя накъдето е нужно.
                                Явно периферните съоръжения не са завършени всички. Картите, които са из нета и книгите са само за част от съоръженията. Също и видимите тунели и др. Останалото е видимо, че е секретно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X