Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

    Не знаех къде да го споделя, но е вълнуващ спомен...


    https://www.youtube.com/watch?v=dbbqUq1qaxE
    мисля, да зема а се замисля...

  • #2
    От: Българската военна промишленост

    Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
    Не знаех къде да го споделя, но е вълнуващ спомен...


    https://www.youtube.com/watch?v=dbbqUq1qaxE
    Мдаааа . Носталгия , носталгия .... то не само да се развълнува , ами напрао а се просълзи човек ! ОсобеНно в началото - на Червената петолъчка в едър план и ( естествено! ) когато се появи Тато ( бум , тряс пляс ! челото в плочника! ) и някак дружески и свойски помаха ( като един Човек от Народа дет` се вика) на Обществото в ниското .

    Иначе тЕя паради отстрани как изглеждат е едно на ръка , ама имах един приятел ( служил като кашик) , който е участвал в подобна проява . 10 години по- късно продължаваше да псува люто на поразия като се сети - 3 седмици преди парада всеки ден набиване на крак . Спукали им гьона от маршировка .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #3
      От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

      Заглавието е от мен след отделяне на темата.

      п.п. бях забравил как изглеждаше Тато.

      Коментар


      • #4
        От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

        Мен лично ме стегна гърлото, особено към края, като видях "Волхов"-а! Няма как да не е мъчно на тия, които са го преживяли по един или друг начин и си бил част от значима сила, а сега да знаеш, че си беззащитен и ако се наложи трябва да се криеш в миша дупка!
        мисля, да зема а се замисля...

        Коментар


        • #5
          От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

          Интересно. Сега не са "част от значима сила", така ли?

          Коментар


          • #6
            От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

            Не си ме разбрал ли - българската армия, да се кажа исках, в Европа и най-вече Балканите! Сега армия нямаме, а войска на заплата, която първа ще дезертира!
            мисля, да зема а се замисля...

            Коментар


            • #7
              От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

              Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
              .... а войска на заплата, която първа ще дезертира!...
              Кога ще е това и по каква причина ?

              ...и още нещо : баба Ванга ли го е предсказала , или ти така смяташ ?
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #8
                От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Заглавието е от мен след отделяне на темата.

                п.п. бях забравил как изглеждаше Тато.
                Караш ме да се замисля,дали не е по удобно паметта ми да е по краткосрочна!

                И за другото-да не съм пропуснал да забележа тук някъде наоколо някаква армия,или някаква сила,та дори и велика?

                Да не помня нищо,или да не виждам нищо,кое от трите?
                Иво (таксито) Андреев
                0988 91 80 50
                Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                Коментар


                • #9
                  От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                  Ако е било в Северна Корея да се смеем, за жалост тоя маскарад продължил твърде дълго време (продължаващ и сега) е у нас, България. А че има и ще има хора на които да им се просълзяват очите от тоя та*ак-нямам думи.
                  Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                    Не знам имаме ли войска ама знам че нямаме война. От т. нар. социализъм едно 40 години живяхме като на война.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                      Защото така им е изгодно на кукловодите от североизток.
                      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                        Тия джилЕза, дето още им плащаме масрафа са досадно втръснали, заедно и с въздишките по тях, и с облекчението от отпадналото бреме.
                        Загледах се в "татото" пък аз.
                        Положително съм гледал този парад тогава, но по това време на Тодор Живков и антуража му не се гледаше съвсем като на хора - някакви истукани, икони. А сега, точно от тази страна (човешката) ми прави впечатление. Няма живец някакси, празен поглед, вяло изражение, меланхолични жестове (дори толкова шаржираното помахване е с очевидно усилие и крещящ формализъм). Другите се връткат насам-натам, ръкомахат, дзепат нагоре-надолу, дали реално, дали естествено - демонстрират интерес и съпричастие.
                        И си мисля - та това е 1981 год, по-малко от два месеца преди това умря дъщеря му... А той трябва да пращи във възторг от грандиозните достижения на "народната власт" (при положение, че с истинската същност на одиозността им, и той, и всички около него, по това време вече са били съвсем наясно).
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                          Имам един въпрос, ама се чудя как да го задам, че да не избие в посока "моят батко ще набие твоя батко". Става въпрос за следното - гледам парада и стигнах до момента с техниката и по-специално 72-ките. Зачудих се като челен пост на Варшавския договор от това време би трябвало да сме имали доста танкове. Дотук добре, обаче еквивалентният на САЩ танк от 1981-ва и нататък е Абрамс първо поколение. Въпросът ми е - що годе какъв шанс има Т-72 срещу Абрамс?

                          От това което успях да открия като се поразрових е, че при войната в залива има записан един абрамс изваден от строя - не унищожен, а просто изваден от строя, след три попадения като само последното е причинило някакви щети и екипажа е офейкал. Иначе пак според това което четох в нета по-популярният от това време М-60 направо ще бъде разпердушинен от Т-72 дори в най-евтин вариант.
                          What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                            Предполагам доста пъти сме го дъвкали . Абрамс влиза на въоръжение през 1980 година със старото 105 милиметрово нарезно оръдие М 68 . Чак през 1985 - 1986 година излиза модела М 1 А 1 с 120 милиметровото оръдие на Рейнметал и челно брониране с обеднен уран . Колко машини към този момент са били готови да влязат в бой няма точна информация но едва ли са били много . Така че към този момент 1981 година Т 72 е без конкуренция като бройка и качества . Наличните Абрамси тогава ако беше станала патакламата щяха да са проблем на руснаците в Германия нашите потенциални противници тогава бяха Турция и Гърция които тогава разполагаха само с М 48 и М 60 които са под нивото на огнева мощ и бронезащита на Т 55 . В Турция до ден днешен ОБТ е М 60 вярно модернизиран но пак си е машина от времето на втората световна . За Ирак също сме го коментирали доста пъти . Иракчаните освен че имаха само така наречената маймунска версия на Т 72 произведени в Полша но и снарядите които имаха са свалени от въоръжение в армиите на Варшавския договор и СССР още през седемдесетте години . Основното количество иракски танкове през войната не са точно Т 72 а Асад бабил (вавилонски лъв) което е иракско копие на Т 72 произвеждани по китайска документация и с помоща на китайски специалисти с части доставяни от Полша и Китай .
                            Последно редактирано от sek.1; 14-10-16, 21:01.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Носталгия по 1981г и светлите ликове на Политбюро на балкона на Мавзолея

                              Да, и аз четох за иракските 72ки, че са били "износният" вариант и не са много за пример. За оръдието на абрамс-а не се бях сетил, това определя нещата.
                              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X