Обява

Свий
Няма добавени обяви.

30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

    Здравейте група,
    преди около 8 години реших да сменя старата и вярна "Текезарка" ГАЗ69 с по-лачена жипка да мога да си джиткам из гората за лов. Купих една "бабичка" Лада Нива на търг от предприятието в което сега работя, като почти и знаех предварително цялата история. Та Нивата е набор 1986год., стария материал, с 1600 куб. двигател. Като я купих малко я позатегнах и я подкарах здраво из баирите, без да я жаля, като всичко си беше напълно сток вариант, без допълнения. За всичките тия 8 години, в които сме заедно, "Баба Люба" -както съм я кръстил никога не ме е предала и е била вярна докрай. Та миналата година 2015 пролетта във фирмата се освободи една гаражна клетка, дето се вика оборудвана за сервиз и аз реших да вкарам старицата, най-накрая да и обърна нужното внимание. Не съм бил автомонтьор никога, но както се казва, в училище не пропусках часовете по трудово обучение и зареден с много хъс, мерак и ентусиазъм започнах да разглобявам всичко по нея. Като всяка руска машина, особено бяла на цвят, "младежките пъпки" се бяха увеличили доста и това меко казано ме дразнеше. Бях решил първоначално да я поразглобя малко ,да поправя ръждивите места ,да боядисам ,да сменя основни неща и да я пускам за сезона в боя. Но както при всеки, разглобяването става бързо, после излезе друга работа и така наполовина разглобена не успя да се включи за ловния сезон. Тая година обаче реших да стартирам проекта отново, оказа се, че без джип не става да се ходи на лов. Мъка, мъкааааааа.....та отново се пуснах в боя. През цялото време обаче докато не работих по колата не спирах да купувам части, които бях решил да подменя и така малко по малко понакупих това-онова.
    това беше началотоНатиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:2
Размер:210.7 КБ
ID:6121350Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160828_124050.jpg
Прегледи:1
Размер:90.5 КБ
ID:6121345Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150715_122520.jpg
Прегледи:1
Размер:155.2 КБ
ID:6121347Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150715_122453.jpg
Прегледи:1
Размер:146.7 КБ
ID:6121348Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150723_142725.jpg
Прегледи:1
Размер:145.4 КБ
ID:6121346
    Засилих работата и свалих всички основни компоненти, оголих цялото купе. Оказа се, че предните греди ( лонжероните) са доста изгнили, на места спукани и закъснати. Съответно купих два цели подкалника, те вървят заедно с гредите, купих и два предни калника и подготвих купето за работа. През цялото време падна едно четене на руските форуми денонощно, направо по едно време дори сънувах на руски.....сваляне на чертежи, схеми, съвети, идеи, опит и всичко свързано с тая "болест". С помощта на приятели закарах купето на пясъкоструйка и там свалих всичко от купето ......Появиха се гнили места, но резултата след обработката честно казано ме изненада. Очаквах за 30 годишна бабичка нещата да са много по-зле. Та ето какво се получи ....
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160917_134356.jpg
Прегледи:1
Размер:65.5 КБ
ID:6121356Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160917_134522.jpg
Прегледи:1
Размер:117.2 КБ
ID:6121355Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160922_100620.jpg
Прегледи:1
Размер:132.4 КБ
ID:6121354Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160922_115347.jpg
Прегледи:1
Размер:133.7 КБ
ID:6121353Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160927_101939.jpg
Прегледи:1
Размер:65.1 КБ
ID:6121352Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160927_144731.jpg
Прегледи:1
Размер:61.0 КБ
ID:6121351Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160928_135526.jpg
Прегледи:1
Размер:84.0 КБ
ID:6121357Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160927_112559.jpg
Прегледи:1
Размер:69.7 КБ
ID:6121358
    Между другото започнах почистване на свалените части, с цел обновяване, боядисване ,смяна на семерини, лагери и други необходими неща.
    Реших да сменя всичко което мога да сменя, с нови части ...включително и короните и пиньоните на двата диференциала, всички лагери където и да се намират, нови спирачни апарати, цилиндърчета, инсталация, предни дискове, задни барабани ,пружини, амортисьори, съединител, втулки по носачите, окачването, хебели, спирачни маркучи, шарнири, кардани, привод нов модел от скоростната кутия към раздатката. Купена е лебедка, хай-джек и компресор от Явор Вромос.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160925_122207.jpg
Прегледи:1
Размер:116.7 КБ
ID:6121360 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160925_122229.jpg
Прегледи:1
Размер:107.7 КБ
ID:6121359
    След дългото четене из руските форуми, съставих един план, как ще се процедира от тук нататък и какво ми предстои да направя.......Ей тия от Discovery, ще ми развалят семейството с тия предавания за колите....жената иска да ми спира кабелната и интернета......
    Така ....сега какво предстои. Тази седмица ако е живот и здраве, вече имам един майстор, който да направи отговорните заварки при смяната на двата подкалника с гредите и смяната на двата предни калника. Докато той се мъчи, ще купя бутилка уиски и ще отида с шенкелите при един приятел стругар, заедно с един куп схеми, за да направя предните главини с двоен лагер от Ивеко Дейли, да ми направи и подложките на предните шарнири и на подложките за пружините. Решил съм да направя лек лифт, но не голям. Ще сменя короните и пиньоните на двата диференциала ,съответно всички семерини и лагери. Ще се направи независимо окачване на предния диференциал, за да се отдели от двигателя. Праговете отдолу са изгнили не много ,но все пак трябва да се изкърпят ....затова предприемам радикални мерки, махам ги и ги заменям с метален профил, според указанията на руската инженерна мисъл, за да станат силови и да мога да я дигам с джека.
    Засега толкова от мен .....работата продължава и разбира се ще покажа следващите етапи до готовия вид. Имам интересни идеи за спуканото арматурно табло, надявам се да се получат ,както и за шнорхела ......за тях по-късно в процеса на изработка.
    Колкото до обработката след пясъка .......закупен е цинк-фосфатен епоксиден грунд с втвърдител, който ще запечата всичко по цялата кола...Крайното покритие ще е с полиуретанова боя, устойчива на всякакви условия ,включително и на надраскване (това според производителя).
    Сега инженерите от АвтоВаз ,спокойно могат да ме вземат на работа при тях ....всяко едно болтче мина през двете ми ръце и се надявам да се получи крайния резултат. Е някой ще кажат ....що не си купи друга джипка за тия пари ....Ами защото просто Лада Нива си е джипа, който мога да поддържам без да се притеснявам. Познавам добре състоянието на "новия" внос японки, които със сигурност на възраст от 10-12 години са много по ръждиви от 30 годишната рускиня. А и за Нива има всичко, абсолютно всичко на приемливи за средния българин цени......Ако мога да бъде полезен на някой с нещо ,съвети или друго ,ще съм насреща с удоволствие.

  • #2
    От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

    Впрочем, това е единственият начин да получиш читава Нива.

    Коментар


    • #3
      От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

      Поздравления за ентусиазма.

      Първоначално публикуван от karazaz Преглед на мнение
      които със сигурност на възраст от 10-12 години са много по ръждиви от 30 годишната рускиня.
      Те-тука си изпаднал в заблуждение. Не че има някакво значение де.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

        Браво!Обърнал си внимание на детските болести на Нивата-предни главини,преден диф,прагове!
        Обърни внимание на колонките на тавана,пода където се закрепва раздатката го усили с дебела ламарина и му пусни по големи болтове,сложи си найлонови подкалници.Запази старите части,че.....може да ти потрябват!Сложи си допълнителна перка с независимо включване с термошалтер/аз си сложих радиатор от бакър от някаква лада/като го дублираш с ключ за ръчно управление.
        И не си в заблуждение-старите ниви по държат на ръжда,но вече и те са много стари.
        Но все пак ми харесва чувството ти за радикалност!
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • #5
          От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Поздравления за ентусиазма.


          Те-тука си изпаднал в заблуждение. Не че има някакво значение де.
          Колега sparkybg ,като съм виждал много, ама много японки като бях на предишната работа, които всичките се връщаха от регистрация заради изгнилите рами и неразчитане на номерата на шаситата ,все си мисля, че толкова читава японка на възраст 30 години все пак е доста рядко срещано явления ,освен ако не говорим за топлите страни където няма зима, сняг, луга и други препарати за обработка на пътищата ...Наистина все пак зависи от страната на произхода, но с вноса от Австрия, Германия, Швейцария там работата е трагична .....Пак мое лично мнение, без да влизам в полемика.

          Коментар


          • #6
            От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

            Първоначално публикуван от karazaz Преглед на мнение
            Колега sparkybg ,като съм виждал много, ама много японки като бях на предишната работа, които всичките се връщаха от регистрация заради изгнилите рами и неразчитане на номерата на шаситата ,все си мисля, че толкова читава японка на възраст 30 години все пак е доста рядко срещано явления ,освен ако не говорим за топлите страни където няма зима, сняг, луга и други препарати за обработка на пътищата ...Наистина все пак зависи от страната на произхода, но с вноса от Австрия, Германия, Швейцария там работата е трагична .....Пак мое лично мнение, без да влизам в полемика.
            Не си прави изводи за това,защото джамбазите вкарват най-големите боклуци да се продават тук.
            Ама да ми сравняваш нива с нещо японско,е смешно.

            Коментар


            • #7
              От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

              ХвалА, хвалА!!!!
              Браво за ентусиазма и търпението!!

              Туй го правих с дзверо от аватара, ама преди 35 години. После ме вози над 300 000км за 11 години.
              И един съвет - НЕ СЛАГАЙ НИщО ГУМЕНО ПРОИЗВЕДЕНО НА ИЗТОК ОТ БЕЛГРАД по колата.
              Говоря за семеринги, маркучи, уплътнения .......За гумите на джантите - също съм с особено мнение, ама там всеки си знае.
              За другите чарколяци също е добре да не са сделани в незнаен колхоз.

              Поздрави и успех!!

              Коментар


              • #8
                От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                Браво, друже! Ти разлая кучетата. Убеден съм, че твоята тема ще подмине обема от 100 страници. Успех в начинанието!
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                  Първоначално публикуван от karazaz Преглед на мнение
                  все си мисля, че толкова читава японка на възраст 30 години все пак е доста рядко срещано явления
                  Ако е навъртяла толкова километри, колкото и нивата, направо ще е слънце. Масовия случай обаче са с пробег примерно 300000 и нагоре - нива за тоя пробег ще е с минимум 2 основни ремонта даже и да допуснем че няма да е купчина ръжда, какъвто е общия случай.

                  Аз съм от поколенията, които все още израстваха возейки се и карайки руски возила. 3 броя са ми били постоянно пред очите, от тях 2 броя съм карал интензивно. Първата на баща ми на 4-тата година беше с пробити калници, а на 7-мата гредичките за ударните тампони отпред паднаха а по пода имаше дупки. Едната от тия дето карах ударих леко, удара беше по фаровете, и фаровете останаха здрави, за сметка на ламарините. Другата беше корекомска, на под 10 години, и още като я взех подкалниците бяха кафяви от ръжда целите. След година и половина я дадох на пребоядисване и кърпене, половин година след това я продадох, защото тръгна неспасяемо да гние.

                  Читави японски джипки се намират, стига да търсиш. Някои модели са достатъчно корави за да издържат на италианско каране, а пък от там идват без точица ръжда. И двете ми са такива. Кърпежи по ферозата ми (1989г.) няма, на тераното (1988 ) е кърпен единия праг и преди миналата зима обработвах дребни ръжди тук-там.
                  Последно редактирано от Goblin; 04-10-16, 16:18.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                    За какво ще я използваш тази реставрирана Нива? Моята я използвам за далечни преходи по 1000 км по магистралите, соларен кемпер соло 4X4 извън асфалта; пикап за пренасяне на цимент,пясък, баластра, греди по 3-4 м върху експедиционния багажник; вадене на пясък от реката с ремарке; за лов с тежък off-road октомври - януари с трима човека в планината; кану за двама върху багажника и два велосипеда върху теглича и за всички предназначения си има конкретното оборудване. Закачаш, откачаш и използваш преимуществото на Нивата с непрекъснато включено 4X4. Ще натрупаш опит сам да си оправяш Нивата на улицата което е добре, обърни внимание на конкретното предназначение на Нивата.
                    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                    Коментар


                    • #11
                      От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                      Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                      За какво ще я използваш тази реставрирана Нива?. Ще натрупаш опит сам да си оправяш Нивата на улицата което е добре, обърни внимание на конкретното предназначение на Нивата.
                      Според мен Нивата е за нивата.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                        Далеч съм от мисълта да сравнявам Нивата с каквато и да е друга джипка ....Защото споровете за това са повече от отговорите на въпроса :"Кое е първо -яйцето или кокошката". Не споря с никой и разбира се, че има много други читави джипки, далеч по-добри от Нивата. Аз съм на възраст през която съм сменил много соц. возила и много добре помня времето, когато съседите събота и неделя слизаха пред блока, отваряха капаците на колите и всеки правеше по нещо ...в това число и аз. Въобще не искам пред никой да изтъквам дали Нивата е добър джип или не е ....За мен Нивата си е добра, аз си я харесвам и затова се пуснах в това приключение. Тук искам да кажа, че ще се опитам да направя нещо добро. Друг е въпроса дали ще се получи. От друга гледна точка исках да кажа и другото.....че дори и сам човек с нормални технически познания, при определени условия, с минимална помощ, доста четене на форуми, много ентусиазъм и мерак, може да се справи с толкова трудна задача като пълното разглобяване и сглобяване на една Нива. Вероятно ако това беше друг джип, много възможно е въобще да не се захвана, но тук съм воден единствено от това, че в магазините и по интернет има абсолютно всичко за Нива, до най-малкото болтче, което е един плюс за мен. Старал съм се да купувам основно оригинални части от АвтоВАЗ, за да избегна колхозните изпълнения, но скоро всичко ще си проличи.....По скоро проблема при Нива е в качеството на влаганите части, отколкото това, че често се чупи.
                        Все пак от този форум научих много неща, реших да споделя с вас ,като се надявам да науча и още и още.....Всеки съвет бих приел с радост, всяка критика -също. Надявам се и темата да даде кураж и на други ентусиасти, които досега се чудят да почват или да не почват.....

                        Коментар


                        • #13
                          От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                          От мен едно голямо БРАВО ! Карай си Нивата с кеф още милион километри !
                          Виден столичен ихтиолог

                          Коментар


                          • #14
                            От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                            И от мен Браво!
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 30 годишен юбилей, или старт от скрапа....

                              И от мен браво.
                              Всички знаем, че нивата е най-кекавия джип, но пък щом теб те кефи-супер сте.
                              Давай смело по плана, и ни дръж в течение, не забравяй и да снимаш...
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X