Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи. :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

    И моите 5 стотинки по темата. ровил съм се бая, търсил съм инфо и съм ползвал какво ли не. За обувките общо съм се опитал да систематизирам тук, включително и зимните - http://adv-bulgaria.com/forum/main-c...детайли . За раниците, пак общо, тук - http://adv-bulgaria.com/forum/main-c...-на-гръб . За мембраните на много високо ниво Icerunner е писал тук - http://forum.adv-bulgaria.com/forum/...материи . За спалните чували тук - http://adv-bulgaria.com/forum/main-c...-чували . За гетите и чорапите личен опит тук - http://adv-bulgaria.com/forum/main-c...-чорапи а за TSL снегоходките, споменати в началото на темата тук - http://adv-bulgaria.com/forum/main-c...част-1-tsl Тъй като в една друга тема възникна спор, държа да подчертая, линковете не са към комерсиален форум, а към място, създадено от хората, създали и този форум, чиято основна цел е да спомогне чрез споделяне на личен опит на хора търсещи информация за различни групи продукти, основно с аутдоор насоченост.
    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
    www.ADV-Bulgaria.com

    Коментар


    • #17
      От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

      Може ли на ЛС линк към тези двете фолиа тип чувал, че ми стана супер интересно. Аз от СпортДирект си купих на промоция по 10 паунда недишащ чувал и искам да сравня.
      LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
      www.ADV-Bulgaria.com

      Коментар


      • #18
        От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

        Първоначално публикуван от tomcat4o Преглед на мнение
        ...При екстремни условия няма място за дрехи от втората за 10лв...
        Aз пък си мисля, че точно такива неща не трябва да се пишат за начинаещи. Защото с императивни препоръки за безалтернативността на пухенки за по 1000 и кусур лева - те туристи е много вероятно изобщо и да не станат... А "дрехите от втората", са били също като другите - в "първата" - само допреди две, три, хайде пет години. В тая сфера нещата не остаряват безнадеждно така бързо, както компютрите например.

        ПП
        Като стана дума за пухенки, моята първа беше саморъчно шита от употребяван парашут (купен от склада в Симеоново) и едни изчезнали възглавници на мама . Първата фабрична, някаква чешка (чехословашка) за 400 лв (това си бяха две средни заплати). И двете са налични и използваеми и до днес.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

          Първоначално публикуван от tomcat4o Преглед на мнение
          ............. За експедицията до Елблус имах дилемата таблетки или капки да взема за обезаразяване на вода. Избрах капки и мисля че не сбърках. Смятам че са по-удачни от таблетките. Една таблетка пречиства определено количество вода 1л. За пречистване на 1л. вода се капват 10 капки., аз си носих шишета от по 0,5л. и ми беше доста по-лесно да дозирам препарата. За съжаление вкуса на водата става отвратителен, пробвах да намаля дозата на капките, тъйкато водата беше относително чиста, беше доста по-поносимо.
          Малките 500мл шишета, няколко на брой наистина са по-добрия избор от примерно едно двулитрово или две еднолитрови. Случвало ми се е да изтърва и да загубя капачка в река и ако беше едно шише щеше да е голямо чудене с какво да го запуша, по-лесно се пълни вода с тях защото понякога изворчето е плитко, по лесно се и пъхат в една препълнена раница за разлика от голямото.
          Доста съм се ядосвал като пробвам да разделя с ножа хапчето хлор дето е за един литър на две части. Като натисна с ножа да го срежа и то изхвърчи нанякъде. Почти всеки път губех по някоя половинка на хапчето защото са миниатюрни и трудно се чупи на две.
          Опита обаче учи. След време ми дойде на акъла да направя следното. Пълня едно от 500мл и слагам хлорно хапче дето е за един литър. След няколко минути като се разтвори изцяло, разклащам шишето за по-добро смесване и отливам половината в друго шише от 500мл. Шишетата са еднакви и става лесно да се раздели точно наполовина като се поставят едно до друго. След това просто ги допълвам с вода и воала.



          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Мисля, че на автора на темата следва да се изкаже благодарност за труда и желанието за систематизация. Надявам се и други да се включват по подобен начин. Само с критика не става, трябва и да се пише...

          Колкото до водата, нито таблетките, нито капките са добро решение. Разбира се, много по-добре е така, отколкото да пробвате от какво може да се разболеете, но и двата вида са вредни, особено пък ако ги употребявате често... Има много по-добри и съвременни методи, които не са тежки и бързо се "изплащат" ако вземате предвид здравето си разбира се. Един добър филтър за вода в съчетание с ултравиолетов излъчвател е комбинация, която под никаква форма няма да Ви навреди, а от друга страна не е толкова тежка, че да Ви пречи прекалено...
          Ползвам хлорните хапчета най-много два или три пъти в годината ако пълня от някое езеро зимата и ако не мога да я преваря.
          По-често си топя вода от снега. Пълня една найлонова торба със сняг че да ми е подръка в хижата и така...Той не че снегът е по-чист ама...




          Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
          Дълги години празнувахме нова година над 2000 метра, но това беше отдавна и не съм в час със съвременната екипировка, но и в града ходя с полар и мембранно яке отгоре (особено с колелото зимата ).
          За да допринеса към темата - след много експерименти стигнах до извода, че над 10 кг. раница при дълги преходи е кофти за моята физика та взимайте багаж Разумно!
          И Умната в планината, че там шегаджиите трябва да имат късмет, аз имах и оцелях
          За примера който дадох една седмица във високата планина като първите пет дена нямаше ядене и пиене просто нямаше как да падна под 16 кг. Десет килограма са абсолютно непостижими за такъв преход.
          10 кг са само следните основни неща-снегоходки-2кг, котки-900гр, раница(70+10)-2кг, храна за 5+ дена-3кг, вода-2кг(л)
          Остават още мембранно гортексово яке с качулка(700гр), два полара(???), щеки(550гр), пухенка(800гр), аптечка(1кг), челник, ГПС, батерии за фотото, за гпс-а....ръкавици два броя, шапки два броя......резервен панталон с поларена подплата , резервни вълнени чорапи, резервна мериносова тениска....нож...аварийно фолио, газов котлон и бутилка с газ, канче...много неща са и тежат само 6кг. Това е минимума освен ако не оставех вкъщи резервните панталон и резервните бабешки чорапи, Понякога съм ги оставял втория чифт бабешки вълнени резервни чорапи и съм взимал само мериносовите които нося отдолу, оставял съм и резервните панталони и храна съм взимал само за две яденета и литър вода и даже снегоходките не съм взимал.... но това е ако ходя примерно на връх Мусала съботно неделно и тогава раницата ми наистина е под 10кг, но това е изключение.



          Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
          Може ли на ЛС линк към тези двете фолиа тип чувал, че ми стана супер интересно. Аз от СпортДирект си купих на промоция по 10 паунда недишащ чувал и искам да сравня.
          Пуснах линка на лични. Мисля че само там го има но може и да бъркам. От лятото са му вдигнали цената и от 90лв е станало 110лв.


          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          ........Защото с императивни препоръки за безалтернативността на пухенки за по 1000 и кусур лева - те туристи е много вероятно изобщо и да не станат... А "дрехите от втората", са били също като другите - в "първата" - само допреди две, три, хайде пет години. В тая сфера нещата не остаряват безнадеждно така бързо, както компютрите например.

          Има едно правило че колкото по-маркова, скъпа и супер дупер модерна е екипировката на даден турист то също толкова само че обратно пропорционално е ходенето му.
          Няма наистина нужда от най-добрата екипировка по простата причина че *най-доброто* често е прехвалено не винаги е толкова добро и има много добри и евтини заместители.
          Незнанието често води до трупането на неща които стоят неупотребявани в някой гардероб. Шопинг терапията на скъпа екипировка за планината е широко разспространено заболяване.
          Затова и ходя с ръкавици за 20лв, панталони за 15лв....защото съм ги изпробвал и пред мен си гарантирам че стават за всякакви условия. Кожата ми е скъпа и не бих тръгнал с тях ако нещо ме съмняваха.
          Тези неща които нямат алтернатива обаче ги взимам качествени и за съжаление доста скъпи.

          Коментар


          • #20
            От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

            Информацията е полезна и ценна, за който ходи в планината през зимата. Адмирации за автора. Всеки има глава на раменете да прецени как да се облече и какво да носи в поход, за да не се налага да го търси ПСС и да се поставят паметни плочи...Разгледайте снимки на екипировката на групата на Игор Дятлов, и какво се е случило с нея...Мнението на клавиатурните критици на обувки, котки и пухенки ще тежи повече, когато публикуват снимки от собствени преходи. Поздрави!
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • #21
              От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

              Не смятах да се изказвам не съвсем подготвен ,особено при такива капацитети,без каквички, писали преди мен , нооо, не трая!
              Яке със супер,връх мембрана изпрана веднъж на автоматична пералня, не благодаря. Това от опит. Дотам с втората употреба , и гаранцията.... Обувките, същото , с двойна сила. Дотам с евтиното в зимната планина....
              Пп
              А когато обяснявате,че в зимна планина се ходи по добре с панталони за 15 лева, лееко не съм съгласен.Поне не във всички случаи.
              Така,ако обяснявате за ентусиасти без опит, не така радикално,моля!
              Последно редактирано от zorod; 04-10-16, 20:08.

              Коментар


              • #22
                От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                Не съм забелязал да има проблем с мембранните дрехите след пералнята вече 10 години. Разбира се с подходящия препарат и без центрофуга. Втора употреба специализирана екипировка не бих си взел и аз.
                Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                Коментар


                • #23
                  От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                  Да де, такава ми бе идеята. Какво е правил собственика на дрехата преди магазина втора употреба?!?! От тук нагоре,как да разчиташ?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                    От мен: Поне 2 челника и поне един спален чувал, адекватен за сезона.
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #25
                      От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                      Първоначално публикуван от zorod Преглед на мнение
                      .................
                      А когато обяснявате,че в зимна планина се ходи по добре с панталони за 15 лева, лееко не съм съгласен.Поне не във всички случаи.
                      Така,ако обяснявате за ентусиасти без опит, не така радикално,моля!
                      Не е въпросът дали струва 15 лева, а това какво точно си взел за 15 лева.
                      Вероятно ще се потретя, но качествата на един шушляков анцунг с изкуствена подплата флийс някакъв по нищо не отстъпват на панталон за 300лева.
                      В смисъл не че знам какво може такъв панталон, но знам че това с което ходя върши работа и то добра.
                      Спира ефективно вятъра, топли ми и не се мокри,а и топлината на тялото е достатъчна за да го изсуши, снегът не е дъжд в крайна сметка. Доста пъти съм газил сняг до кръста с него или съм слизал по гъз като ме хване шубето да ходя прав.
                      Гарантирам ти че е абсолютно безопасно тъй като вече няколко зими го ползвам и то при всякакви условия.Ако имах някакви съмнения досега да съм го сменил с нещо за 500лв както направих с пухенката между другото



                      Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                      От мен: Поне 2 челника и поне един спален чувал, адекватен за сезона.
                      Вярно може резервна светлина. Имам едно малко побиращо се в ръката фенерче 50 грама с батерията.На 20м кара. Имам и една от тези химическите пластмасови пръчки дето като я счупиш и разстърсиш почва да свети. И с нея се вижда и за хижата става при нужда.Като се ходи може да се върже на крака някъде и става и за ходене. Като всичко е бяло и сняг който отразява се вижда добре дори с такава слаба светлина.Тежи към трисетина грама и дава 12 часа светлина. Нося я за случай че се наложи аварийно повикване да отбележа мястото където съм ако е тъмно. https://www.youtube.com/watch?v=9kWXmH58xz4
                      https://www.youtube.com/watch?v=F_fsmJh40Ns

                      Адекватен спален чувал зимата значи към два килограма освен ако не е безумно скъп пухен. Два килограма са абсолютно излишни при положение че ходя по хижите.Два грама тежат, а два килограма отгоре направо ще ме смачкат. Пак ще се потретя, но по високите части се минават опасни места макар че гледам да ги избягвам, защото съм просто обикновен турист и тези места, където тежката раница ще ти наруши равновесието и ще те повлече надолу, не са за мен. Има места където за момент се прехвърляш на пръстите на единия крак като в края на онова ръбче под Острец, има тесни места където тежката раница ще те заклати и метне в пропаста като оня двуметров праг под Йосифица...знам как ме е теглила надолу 15 кг раница(котките на краката) а с две кила отгоре чувал не ми се и мисли. Сега като се сетя на първото си зимно минах по някои от тези места с 17.5кг защото носих чувал, за който на всичкото отгоре нямах място в раницата и се мандахерцаше отвън.
                      Хижите горе по Рила са пълни с одеала и са празни от към туристи като натрупа сняг.Е, някои се пълнят но аз ги знам кои са и кога се пълнят и им звъня дали ще има място като например тази на Мусала където запазването на места е задължително.
                      Последно редактирано от zcezbpm; 04-10-16, 23:14.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                        Колега да допълня, към медикаментите освен магнезият е добре да добавиш някакъв мултивитаминен препарат, като "Супрадин" например/да не се счита за реклама/ който съдържа витамини и минерали, защото при обилно изпотяване организма ще изпитва липса на тези вещества, а от "менюто" ти явно няма как да ги набави. Също така бих препоръчал да носиш няколко броя по-големи пиратки, защото горе в планината не се знае кого ще срещнеш...Казвам го от личен опит: Преди време се разхождах сам около Белмекен и на съседният склон/на около 2-3км./ зърнах едни бързо движещи се "сенчици" а аз бях сам със ски, щеки и едно швейцарско джобно ножче на около 3 км. от хотела....Така бързо се прибрах, че сигурно съм покрил майсторска норма по ски бягане

                        Коментар


                        • #27
                          От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                          Първоначално публикуван от Fipa Преглед на мнение
                          Колега да допълня, към медикаментите освен магнезият е добре да добавиш някакъв мултивитаминен препарат, като "Супрадин" например/да не се счита за реклама/ който съдържа витамини и минерали, защото при обилно изпотяване организма ще изпитва липса на тези вещества, а от "менюто" ти явно няма как да ги набави. Също така бих препоръчал да носиш няколко броя по-големи пиратки, защото горе в планината не се знае кого ще срещнеш...Казвам го от личен опит: Преди време се разхождах сам около Белмекен и на съседният склон/на около 2-3км./ зърнах едни бързо движещи се "сенчици" а аз бях сам със ски, щеки и едно швейцарско джобно ножче на около 3 км. от хотела....Така бързо се прибрах, че сигурно съм покрил майсторска норма по ски бягане
                          Химията която взимам на зимните прехооди където се изисква полагането на много сериозни усилия е следната: Магнезий, витамин Ц, мултивитаминен препарат Центрум(да не се счита за реклама) , и за обезводняването хидратин алфа от аптеката. Последното май бях споменал че е обикновена готварска сол (натриев хлорид) и калиева сол(хлорид) . Алтернатива на препарата против обезводняване е човек да си носи в едно малко плстмасово шишенце за лекарства на лесно място в раницата обикновена сол и чат пат да опитва от нея. Моята е омешена със самардала че така е по ароматна .
                          За зимните преходи почвам подготовката седмица по-рано за да влезна във форма. Трябва си сериозна физическа подготовка и в този период пия по някое хапче витамини и магнезий, а като ида в планината и прахчетата за обезводняване.
                          За леки преходи не се тровя с тези неща. Пак ще дам пример с Мусала от центъра на Боровец който е лек преход освен ако не се качиш и слезеш обратно в Боровец в светлата част на деня.
                          Мечките са проблем за този който ги срещне. Пиратките не съм убеден колко добре ще подействат на мечка и дали няма да я ядосат повече особено ако са я гонили ловци и са гърмели по нея или пък ако са я улучили и още я боли от раната не ми се мисли. В крайна сметка няма някой да знае и да е пробвал това с пиратките и мечка дали ще действа . Мечки или по точно следите им съм виждал и на 30 декември и на 1 март. Веднъж от Рилския манастир нагоре към Царевръшкото било попаднах на лапа с диаметър по-голям от диаметъра на пет литрова тенджера.

                          Когато съм сам си нося спрея за мечки. Тежи 365 грама и кара на 9 метра. Струва 130лв. Когато сме повече хора не го нося защото винаги има поне един който бяга по-бавно от мен.
                          Последно редактирано от zcezbpm; 05-10-16, 05:59.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                            Това последното за по-бавния ми хареса. Обикновено сам ли ходиш в зимната планина? Аз не бих посмял, вероятността от злополука е доста по голяма, отколкото лятото.
                            Издържах вчера, ще издържа и днес...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                              Първоначално публикуван от tomcat4o Преглед на мнение
                              Това последното за по-бавния ми хареса. Обикновено сам ли ходиш в зимната планина? Аз не бих посмял, вероятността от злополука е доста по голяма, отколкото лятото.
                              Половината ходения ща не ща ги правя сам. С триста зора някой ден отпуска защото събота и неделя не стигат и два дена ми е отиването и връщането и даже и да не намеря някой съратник тръгвам защото ако чакам с някой да ми съвпадне почивката и едва ли повече от един два пъти ще ида зимно пък така веднъж в месеца успявам макар повечето ходения да са кратки за по два три дни. Пък и понякога другия в групата е карък. Два пъти бурята ни върна обратно от Ботев, тоест каръка беше на сто процента докато зимата сам само веднъж ми се е случвало да се връщам преди Ботев, тоест 20%. Статистически повече ми спори ходенето сам.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Екипировка за ЗИМНАТА планина. Помагало за пишман туристи.

                                Така е, трудно се намира компания, особено за зимни преходи. Аз имам с кого да ходя, но когато има други желаещи се оказва, че нямат нужната екипировка за високата зимна планина. Поздрави.
                                Издържах вчера, ще издържа и днес...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X