Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нов собственик на RAV 4 HYBRID

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нов собственик на RAV 4 HYBRID

    Здравейте момчета, отново имам ТОЙОТА, след като си продадох преди четири години 4RUNER-а, от скоро съм собственик на лизингова TOYOTA RAV 4 HIBRID 2016 г., един прекрасен икономичен и удобен автомобил, с много динамика и мощ.


    Имам два въпроса които не мога да реша сам, на първо място искам да загася радио канала на SMART KEY модула, в оригиналния си вид тази кола се краде за 20 секунди чрез ретранслация на сигнала от радио ключа, и радио канала на колата, затова е нужна защита от подобен интелектуален взлом, който е бъдещето на кражбите.


    Въпроса ми е дали някой е правил нещо подобно на такъв модул, този модул се монтира след 2013 година, защото от Тойота ми отказаха да ми помогнат с електрическа схема, алармаджиите също не са в час, и не смеят да пипат такива страшни неща.


    Идеята е проста, и е реализирана във всяка една Тойота с такъв безключов достъп в Русия, ползва се един руски имобилайзер, който носиш е себе си, приближиш ли се до колата, той задейства радио модула с едно реленце, и фабричния ключ си действа нормално, а отдалечиш ли се от колата, устройството гаси радио модула чрез релето, и излъчването спира, така не може да се активира системата при опит за кражба.

    Въпроса е че в Русия използват една комуникация между SMART KEY модула, устройството за заключване на волана, бутона за старт-стоп, и радио предавателя който е в задния десен калник, нарича се шина LIN, нещо като CAN шините за бърза връзка, та руснаците замасяват тази шина LIN през диод, и модула се приспива без да трупа грешки и да създава проблеми.

    Неудобството е че без схема е трудно да го открия на кои пин се намира, а не ми се иска по опитния метод с една пробна лампа да пипам крачетата наред, докато не загасне радио канала, и дистанционното не спре да работи, и това е вариант, но ми се искаше нещо по-интелигентно, другия начин е да спра захранването на модула, или пък връзката му с антенния модул, което пак ще спре излъчването, но е възможно да записва грешка.


    Второто което ме интересува е как да постъпя с винтилите на гумите, сложени са винтили за следене на налягането, а аз мисля да купя едни джанти за зимата, на които няма да има такива винтили.


    Дали това ще създаде проблем, и как да го реша, не държа да имам наблюдение на налягането, кажете как се изключва това следене на налягане, имам един бутон за това следене на налягането, в инструкцията пише да го натисна след като направя правилното налягане в гумите, и тя ще продължи да го следи, дали мога чрез него да изключа това наблюдение, или трябва да се спре през OBD-то.
    Последно редактирано от TOYO; 02-10-16, 07:39.
    TOYOTA RAV 4 HYBRID 2016 г. бензин 2500, 155 k.c. + Hybrid 200 k.c., LPG OMVL 64 Litra

  • #2
    От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

    Опс, колегите от форума на Тойота ми дадоха страшен сайт за техническа информация, срещу 15 долара получих двудневен достъп до всички схеми на Тойота, и си свалих всичко което ми хареса.

    Ето го и сайта https://techinfo.toyota.com/techInfo...oyota.com%252F

    Може и да е известен, но аз не знаех за него, и буквално ме спаси в тази ситуация.
    TOYOTA RAV 4 HYBRID 2016 г. бензин 2500, 155 k.c. + Hybrid 200 k.c., LPG OMVL 64 Litra

    Коментар


    • #3
      От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

      Ще се радма да споделяш информация за колата,от време на време.
      Благодаря.

      Коментар


      • #4
        От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

        Под хибрид какво се разбира, върви ли само на ток. И какъв и е разхода като цяло?

        Коментар


        • #5
          От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

          Колега, така и така си пуснал тема за нещо което, май, друг във Форума няма,
          разкажи повече от първа ръка като впечатления, пък и със снимки, особено на по-иновативните агрегати.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

            Честито колега! Добре дошъл в клуба!
            С кой вариант си? 4Х2, 4Х4 с 2-та електромотора...
            За имобилайзера не съм много наясно (и дано не ми се и прояснява). А за зимните гуми какво пречи да се сложат вентили с датчици и на новия комплект - защо ти е да изключваш функцията? Какви са цените в БГ - аз другия месец ще слагам зимни, но предполагам, че ще са си комплект...
            Последно редактирано от ivied; 03-10-16, 12:54.

            Коментар


            • #7
              От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

              Поздравления за покупката.
              За безключовото влизане не съм запознат.
              Вторият комплект гуми с джанти може и да е с обиковени вентили - просто ще ти свети лампата за налягане в гумите на таблото.Няма нищо друго притеснително.
              Иначе втори комплект TPMS вентили е от порядъка на 400 лева.Може да се обучи (с тестер) комплекта към автомобила, и след време просто ги сменяш зимни/летни.НА RAV 4 би трябвало да става от менюто на арматурното табло - управлява се с бутоните от волана.
              Не бях чувал за модификация Hybrid 4х2, ама знае ли се....
              Много безаварийни!
              Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
              0887/осемпет 66 4осем

              Коментар


              • #8
                От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                И двата проблема са решими. За датчиците във вентилите, колегата ти е писал по-горе. Единият вариант е да свети една лампичка на таблото, а другият е купуването на комплект вентили със сензори. Цената е тази.
                За безключовият достъп - това трябва да се види на място.
                http://www.nakladkibg.com
                накладки, спирачни дискове, съединители

                088 8613380

                Коментар


                • #9
                  От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                  На служебната Корола,безключовото се спираше през настройките на колата.Те се управляваха от конзолата която служи и за касетофон.
                  Разбрах го като я ръчках на един паркинг,и не искаше да запали повече.Заключваше и се отключваше само с бутоните на ключовете.
                  Палеше се като оригиналният ключ се доближи на 1 мм до старт бутона,и се изчака около 10 сек.

                  Ама за това,кола на 20км ходи на репатрак до сервиза
                  Там извадиха някакви manuals и го прочетоха това.Обясниха ми,че това е настройка против кражба.
                  Но за мен това е супер екстра,и не бих я спрял.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                    Даа, ще си поиграя с менюто, за да я намеря тази функция, мерси за информацията.

                    С две думи колата е прекрасна, много динамична, усеща се като турбо автомобил, ускорение за осем секунди до сто, обема на задните седалки е впечатляваш, има много място, багажника също е доста добър, с обем колкото старото ми Гранд чероки, тя и като дължина е точно колкото WJ-а, имат няколко сантима разлика, и на тегло си е 1820 кила, Гранда V8 е 1850.

                    Въртящия момент е 407 Nm, Гранда ми е с 400 Nm, тези електромотори дават много сила още от първия момент в който ги натиснеш, предния електромотор е 140 к.с., а задния е 68 к.с., задния е разположен е средата където би трябвало да стои диференциала, и предава към колелата с две полуоски.

                    Просвета е смешен, само 17 сантиметра, ходовете на колелата са малки, като на лека кола, гумите са прилични за паркетник 225/65/17, извън пътя предполагам няма никакви качества, но в моя случай по-голям наклон от този на подземния паркинга на мола няма да изкачва никога, а за калта си имам прекрасен Гранд V8.

                    Бензиновия мотор е 2500 кубика, с цикъл на Аткинсън, една стара система, при която мотора е пет тактов, и прави един паразитен такт, с който реализира икономия, мощността му е 116 к.с., предава само на предната ос, и има сложна връзка със сателитни зъбни предавки към предния електромотор, с възможност да преминава в инверторен режим, и да произвежда ток от излишната енергия, когато караш на бензин.

                    Скоростната кутия е вариаторна, безстепенна, или т.н. SVT, с възможност за ръчно виртуално (компютърно ) управление, което е полезно при спускане, защото мотора се държи като с ръчни скорости определено ми харесва.

                    Кардани, раздатки и заден диф няма, механичните загуби от тях се спестяват, от там идва и обема на задните седалки, отзад пода е напълно равен, и това също ми харесва.

                    Всички хибридни RAV 4 са с двойно задвижване, засега няма вариант с предно предаване, и всички се сглобяват единствено в Япония, задвижването е основно на предно предаване, при необходимост компютъра подава въртящ момент на задните колела за части от секундата.

                    Системата реагира мигновено, всичко се ръководи от компютрите в колата, например при влизане в завой винаги подава 10% въртящ момент на задните колела, в средата на завоя стига до 50х50, и при излизане от завоя пак спада до нула, и остава само на предно предаване.

                    Понеже цял живот съм газифицирал автомобили, това ми е занаята, попитах в Тойота дали ще имат нещо против ако и сложа газ, и те се зарадваха, казаха че няма никакъв проблем, и ако успея да го направя, да им я закарам да я снимат за реклама, странното е че има доста хибриди на газ, но такъв не беше правен, а той е с най-новата им система.

                    Та от няколко дни е на газ, станаха нещата, и смея да кажа доста добре, отзад събрах цели 64 литра бутилка, електрониката е адаптивна на италианската марка AEB, предстои засичане на разход, но тук нещата са малко абстрактни, защото въпреки че съм подбрал електроника за старт-стоп системи, при максимално натоварване съм я оставил да минава на бензин, за да пазя клапаните, така че и на мен ще ми е интересно колко ще харчи в този щадящ режим.

                    Практически управлението е много леко и приятно, волана е много лек, спира прекрасно, влиза много стабилно в завоите, интересно е че спирачните дискове си стоят студени, дори след спускане от планина, накладките са само за красота, машината спира само с електромоторите, и регенерира енергията си.

                    Разхода който дават по каталог е пет на сто, навсякъде, аз обаче след първия резервоар имам разход от осем литра, смесено каране, градско, и едно ходене до Велинград, като не съм вдигал над 120 км, защото от Тойота искат да се кара до 120 км. в час през първите 2000 километра за разработка.

                    Батерията е под задните седалки, работното напрежение е 650 волта, има гаранция от десет години, плюс безплатни грижи по поддръжката и от Тойота, което също ми харесва, а гаранцията на колата е шест години или 150 000 км.

                    Режимите на хибридната система са три, еко режим с икономични настройки, нормален режим, и спортен в който електромоторите реагират агресивно, тези режими избираш с бутон, а всичко останало се прави от компютъра, той решава кога да запали мотора и кога да го загаси.

                    Основно батерията се зарежда само от спирания, намаляване на скоростта, и когато работи на бензин и има излишна мощност, тя се превръща в ток и се складира в батерията.

                    В градски условия ако се кара плавно, работи само на ток, за задръствания е идеална, натиснеш ли го обаче по рязко, веднага си пали мотора, на магистрала дори при 120 км в час, ако върнеш газта по нанадолнище, пак гаси мотора и кара на ток, настъпиш ли я го запалва за части от секундата.


                    Плюсовете на колата са много, интересна е като конструкция, определено вози много меко, добре е обезшумена, движи се икономично и бързо, за разлика от повечето хибриди които са спънати, симпатична е на външен вид, задната врата се отваря автоматично, дори от бутон на дистанционното.

                    Минусите винаги ги има, при всяка кола, и при всяка жена, мен ме дразни постоянното гасене на мотора, връщам педала и мотора се гаси, подавам пак газ и мотора се пали, което ми е малко прекалено, горкия стартер, колко ли ще изкара така, другия минус е че на извънградско вдига само 180 км в час, но пък ги вдига наистина много бързо.

                    Ако ви интересува нещо конкретно питайте, снимки все още не съм правил, тези които качвам са от нета.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2016-Toyota-RAV4-Hybrid-Engine.jpg
Прегледи:1
Размер:103.8 КБ
ID:5730377Натиснете снимката за да я уголемите

Име:66666666666.jpg
Прегледи:1
Размер:83.0 КБ
ID:5730378Натиснете снимката за да я уголемите

Име:82828282.jpg
Прегледи:1
Размер:72.3 КБ
ID:5730379
                    Последно редактирано от TOYO; 04-10-16, 20:28.
                    TOYOTA RAV 4 HYBRID 2016 г. бензин 2500, 155 k.c. + Hybrid 200 k.c., LPG OMVL 64 Litra

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                      Първоначално публикуван от TOYO Преглед на мнение
                      Всички хибридни RAV 4 са с двойно задвижване, засега няма вариант с предно предаване
                      Има - не знам за БГ - но в Европа се предлага вариант 4Х2 - има и доста голяма разлика в цената...
                      Иначе инфото ти е полезно. Знаех си, че в БГ някой рано или късно ще сложи газ и на хибрида и след като това ти е занаята, а и на собствения автомобил си се постарал... Ще споделяш!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                        Има доста хубриди с газ, но не съм чувал за RAV4.
                        Винаги ми е било интересно, при положение, че може да караш 50 км на ток, а разхода ти е 5, какъв е смисъла от газ.
                        Скоро патувах извън БГ, и понеже колата ми върви добре само на газ, така хубаво се набутах на LPG по euro на литър(горе долу)...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                          Не е точно така, батерията е сравнително малка, и е по-скоро оперативна, отколкото такава като на Тесла, с която можеш да изминеш някакво по-голямо разстояние, така че не е възможно да караш 50 километра на ток, нито дори 5 километра, всъщност не знам и един километър дали ще изкара без да включи мотора, може би ако се влачиш като охлюв, и батерията е била заредена от спускания преди това, би било възможно, но като цяло идеята на хибрида не е такава.

                          Тук идеята не е да караш предимно на ток, идеята е да регенерираш енергията от спиранията и намаляванията, от там идва икономията, и затова когато караш по-динамично, тези спирания са повече и с по-голям заряд, който веднага се използва в последващо по-динамичното потегляне, така ефективността на машината е значително по-голяма, което изцяло съвпада със стила на шофиране на моята жена, която реално ще я ползва.

                          Ако караш кротко, както карам аз например, замисъла няма да действа в такава степен, батерията свършва много бързо, и си включва мотора, хибридите нямат тази автономност която има изцяло електрическия автомобил на Тесла, аз съм в състояние да карам в града без да направя нито едно рязко спиране, нито едно рязко потегляне, без да имам нито една ситуация, и нито едно нарушение на правилника, дори ми доставя удоволствие да карам педантично спазвайки буквата на закона, което практически ме прави не подходящ за хибрид.

                          Между другото, от Тойота ми казаха че този RAV 4 HIBRID е бил замислен във варианта Тесла, тоест изцяло електрически без бензинов мотор, дори са започнали да го разработват съвместно с американците от Тесла, защото те имат най-добра технология в момента, но в последствие нещо не са се получили нещата, предполагам че Тесла са поискали безумно много пари, при което Тойота се отказва от проекта, и довършва модела като хибрид, в което Тойота пък са доказано най-силни.

                          Разхода при реално движение си е около осем литра, и това е при моето спокойно шофиране, ако я газиш ще прехвърли 10 литра, а може и повече, скоро ще имам точните цифри, защото жена ми ще я подкара днес, а тя е състезател, и очаквам да стигне и по-нагоре.

                          Искам да добавя и още един недостатък, ако днес поръчате такава кола, ще я получите след 4-5 месеца, и това е нищо, в Холандия същия модел се чака по 11 месеца, защото всеки регион си има квоти, и там където поръчват повече, чакат повече, а япончетата въпреки че не смогват да я произвеждат, не дават на друг завод по света да прави хидриди.

                          И слава богу, защото всичко по колата работи перфектно, тук в България ми добавиха само един преден парктроник, оригинален на Тойота и поставен от дилъра, и единствено този парктроник създава проблеми, по принцип си работи, но понякога решава да пищи постоянно, без да има нищо пред колата, имам бутон с който да го спирам, но той си се включва сам при следващото спадане под 20 км. в час, и пак писва с пълна сила, което е много изнервящо, буквално трябва да натискам копчето при всяко спиране в задръстването.

                          Още като получавах колата в Тойота, забелязах че добавения от тях парктроник пиши постоянно, но реших да не си развалям хубавото настроение, с идеята че като я вкарам в моя сервиз ще открия нещо нередно по монтажа, но уви, монтажа няма забележка, по-скоро софтуерно не е настроен правилно, но за 900 лева толкова.

                          За старанието в монтажа на газовата уредба, аз се старая на абсолютно всеки един автомобил който работя, перфекционист съм, и не обичам мърляви монтажи и мърляви настройки, може би и затова имам много работа, хората у нас са се напатили от нескопосани газаджии, и търсят качество, което в България е рядкост за всеки бранш.
                          Последно редактирано от TOYO; 05-10-16, 04:40.
                          TOYOTA RAV 4 HYBRID 2016 г. бензин 2500, 155 k.c. + Hybrid 200 k.c., LPG OMVL 64 Litra

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                            Аксесоарният преден парктроник наистина е малко недомсилен.Според инструкцията за монтаж се свързва със Spееd сигнал, и автоматично работи под 20 км/ч, а при по-висока скорост се самоизключва, което води до точно описания проблем - на всеки светофар пищи от предната кола.Има вариант да се командва само от бутона - държи се изключен, и ако ти потрябва - просто натискаш копчето.
                            Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                            0887/осемпет 66 4осем

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нов собственик на RAV 4 HIBRID

                              На Королата е същата магия с предният парктроник.В града на светофара като се доближиш повече до предната кола,и се скъсва да пищи.Като го изключиш от копчето,изключва и двата,този отпред и този отзад.Лошото е че като свикнеш да паркираш с него,и не се оглеждаш много/много стават белите.Така го бях изключил,и си правя маневри,и за една бройка да я намажа отзад,щото чакам да писне .Имайте си едно на ум.
                              Потърси за безключовото палене,и сподели какво е станало.

                              п.с в Королата аудиото е на Панасоник,и вадеше кристален и ясен звук.С кеф си слушах на него.В повечето служебни коли(дори и по-скъпи като нови),никоя не се доближаваше до това качество.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X