Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

    Здравейте приятели.От едно известно време след като си закупих мотор и започнах едно бясно препускане по наши и чуждоземски пътища с него, в мен се зароди желанието да се сдобия с някакъв по-малък и по-лек фотоапарат, който да мъкна винаги в себе си без да ми заема място/а на мотора именно то е доста ограничено/ или пък да ми тежи прекалено много.
    Разбира се...фотото трябваше освен да е малко и леко, също така да дава едно над средно качество на снимане, защото все пак пък не ми слизаше от кон на магаре.
    И така започнах да се оглеждам, да подпитвам, да правя сравнения снимайки с някои евентуални кандидати, да гледам ревюта и т.н. В интерес на истината...нещо все не ми достигаше у всеки прегледан фотоапарат.Разбира се това бяха безогледални машини, защото само там можеше да се отговори на изискването за малък, лек и що-годе добре снимащ фотоапарат.След доста проби на Олимпуси/при тях не ми хареса ергономията, бяха по-големички от останалите съперници, а с китови си обектив 14-42 бяха всичко друго, но не и ...малки и компактни/, Никон/идеята ми беше да мога с преходник да ползвам малкото тяло с моите налични обективи, но...нещо не се впечатлих нито от ергономията нито от изображението което извади/, Канон/гледах един малък модел, който наистина е джобен формат, но той пък беше с постоянна оптика, широкия му край беше 10,3мм., но пък на кроп 2,7 и ...реално ставаше 27-28мм., което си идваше доста тясно/Сони/там бяха и на-големите претенденти в лицето на RX100-3 и А6000,но...първия беше с цена над бюджета който бих заделил за подобна придобивка, а втория макар и да даде доста добри резултати, нещо не ме впечатли особено заради сложното си меню и също така не дотам добрата ергономия, която според мен е нещо доста важно имайки предвид физически малките размери на тялото и големите ми ръце.При А6000 нещата с ергономията все пак бяха по-добре от тези при Олимпуса, Никона и Канона, но все още се чудех как да го хвана, за да не го изтърва.../.Бях доста отчаян, защото нещо не намирах моята безогледалка по една или друга причина.
    В една кореспонденция с Гоблин обаче, се видя светлинка в тунела.Той ми подхвърли една идея за нещо извън масовките, което имаше забележителни параметри, но някак оставаше извън погледите на масата от хора търсещи безогледален фотоапарат с добро качество на заснимане.Това беше прозводителя Samsung...и модели безогледалки като NX300 и флагмана на серията NX500, който доколкото разбирам е и последния произведен модел от този тип от Samsung, преди да преустановят производството на фотоапарати и да бъдат закупени в този си сектор от Никон.
    То хубаво...ама NX300 го нямаше много по нашите ширини, а за NX500 да не говорим.Нови в БГ отдавна няма/т.е. никой не продава Samsung като производител на фотоапарати вече, а остатъците тук там по магазините са най-вече някакви сапунерки/, но по-лошото беше, че и втора употреба нямаше...
    В един момент обаче в един ...базар...се появи NX500 и аз въпреки, че нямаше как да го тествам спокойно и продължително предварително, се хвърлих и го взех.
    Ето го и него...Samsung NX500





    С две думи за фотоапарата.В малкото и както виждате много ергономично тяло, производителя е натикал матрицата от флагмана на кропките NX1, която е 30,2мрх, като от тях са ефективни 28 и е с кроп фактор 1,5.Процесора също е като в по-големия му събрат, но с една идея по-орязан/е то няма и как да е де...NX1 струва дори втора употреба около 2000лв./, имаме 4К видео при 24 кадъра в секунда/за съжаление снима при тази резолюция в кроп режим само на 8мрх...т.е. не снима 4к на цялата матрица, но пък Full HD-то му е невероятно/, а също така и 9 кадъра в секунда на серийно заснимане, сензорен 3" въртящ дисплей и невероятно лесно, интуитивно и бързо меню.Най-интересното е, че...подобно ДСЛР-рите, този мъник си има и две врътки/една от горе и една отзад в близост до палеца при захват/, с които се скрулва, увеличава , намалява и т.н., точно подобно на такива-та врътки при Никона ми.
    И така...спирам до тук, който иска да разбере нещо повече, може спокойно да изгледа многото ревюта из нета.
    Естествено, за 15-тината мин. в куриера които имах за преглед и тест не успях на видя или разбера нищо, освен, че машинката си работи и като цяло изглежда изправна.Това ми се случи точно ден преди да направя със семейството си една дълго-очаквана екскурзия до Будва,Котор и Дубровник.
    И така...без много тестове, и разучавайки го направо на полеви условия заминахме.Разбира се...взех и Никона, но там заложих/най-вече заради архитектурата на старинните сгради и тесните улички/на 10-20 Сигма, която се представяше много добре, а Самсунга с неговия китов обектив 16-50 f3.5-5.6 щеше да покрива малко по-нагоре като втори фотоапарат фокусното разстояние.
    При продажбата продавача твърдеше, че...този фотоапарат бил страхотен и отвявал като качество на снимката повечето ДЛСР-ри с кроп матрици и дори някои от тях с ФФ матрици...
    Естествено, че първата ми мисъл беше, че човека всячески се опитва да ме агитира да му закупя фотоапарата и ми говори небивалици.
    Всичкото това обаче...още с първите тестове и кадри започна да се потвърждава и ако не беше съвсем цялата истина...то реалността много се доближаваше да думите на продавача...
    Така...ето и малко снимков материал, пък вие ще си кажете мнението...
    Ще пусна няколко кадъра в голям формат , обработени от мен на ФШ от Raw файлове.Избирам умишлено точно определени кадри, като ще ви кажа и при какви условия са снимани/т.е. условията на снимане не са стандартни, а са доста затруднени особено на някои от кадрите/.Целта е да покажа какво прави това чудо в доста нестандартни условия/имам предвид условия различни от нормално снимане от ръка или от статив/.
    Също така...имайте предвид, че мъника е оборудван и всички кадри са снимани с най-загубения обектив за този модел, а именно китовия 16-50 F3.5-5.6. Тоест тук не говорим за обектив върха на сладоледа, а за най-нещастния такъв...
    Така...започвам с кадър номер едно.Кадрите ще ги пускам на линкове към ФТП-то, за да ги разглеждате на голям формат.

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_1042.jpg

    Така...загледайте рязкостта и детайла в този кадър.Необикновеното тук е, че всъщност той е сниман от автобуса, в движение и през стъклото...Снимането в движение си личи само долу в центъра, където храстите са размазани, но то нямам как ...фронтално снимане в движение винаги дава на места подобен ефект/дефект.Кадъра е направен на 16мм, скорост 1/200 f8 и исо 400

    Следващия кадър ще е едно сравнение...Пускам ви първо почти идентичен кадър сниман с разлика няколко секунди, но с Никон D7100 и Sigma 10-20 F4-5.6...

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/DSC_4204.jpg


    Кадъра е заснет на 13мм., F6.3 скорост 1/1250 и отново исо 400

    Веднага давам и почти същия кадър за сравнение сниман вече със Сасмунга...Както казах обектив китов 16-50 f3.5-5.6 стабилизиран

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...SAM_1164-1.jpg

    Този кадър е направен на 16мм., F8 скорост 1/400 и исо 200.
    Увеличете кадрите и ги огледайте...Какво ще кажете...?

    Пускам и още един кадър сниман при по-трудни условия със Самсунга...

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_1944.jpg

    Кадъра е направен на границата на Сърбия и Черна гора, докато чакахме върволицата от автобуси и аз нямайки какво да правя реших да проверя как се държи стабилизацията на обектива и въобще целия фотоапарат

    Трудност на кадъра...Сниман е на F22 исо 100 и скорост...1/6 сек....ама от ръка ! Отделно от това кадъра е направен на 50мм., което е горния край на обектива, а той там малко поомеква.
    Увеличете кадъра и вижте...водата си е прилично замазана и то без никакъв филтър и през деня, а същевременно особено предния план е супер рязък и на фокус/като казвам рязък имам предвид, че има много и отчетлив детайл, а не, че съм прешарпил по време на постобработката/

    Пускам още два кадъра.Те не са снимани чак в такива екстремни условия, като първия и предходния, но все пак...снимани са от борда на корабче, което се движеше доста бързо и се клатеше по вълните на Котурския залив.

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_1317.jpg

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_1438.jpg

    А ето една и почти на смрачаване...Дори и при силно намалената светлина, малкия...фокусира перфектно и вади добър детайл от сенките....

    http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_1889.jpg

    Снимано на 16мм. скорост 1/125 f8 и исо 400.

    И така в заключение мога само да кажа едно...намерих моят малък-голям фотоапарат.Точния, който търсех толкова време.Супер ергономия, която и за миг не ме накара да се притеснявам за държането в ръцете си на фотоапарата.Удобно разположени за работа бутони и супер елементарно интуитивно меню/сигурен съм дори и от краткото си снимане с него, че се справям с основните настройки и промяната им по време на снимка не по-бавно от това което правя с Никона/,чупещия дисплей пък е направо една невероятна благина и най-вече...както се вижда от кадрите машинката дори и с китовия си най-калпав обектив, дава картина поне равна на тази от Никона ми и то със по-специализиран обектив на него, а не с китак.Дори нещо повече...вече смятам, че ако сложа китов 18-55 на Никона и направя идентични кадри...Самсунга ще го отвее със страшна сила...
    До толкова съм сигурен в това, че...последния ден от екскурзията ни и кулминацията всъщност, а именно посещението ни в Дубровник...направо оставих Никона да си почива в хотела и заложих само на малкия "звяр".Като гледам сега снимките си...не съм сбъркал...
    Това е от мен.Похвалих ви се...
    Остава да чуя и вашето ценно за мен мнение!
    Поздрави на всички!
    Последно редактирано от lubashki777; 27-09-16, 20:42.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

    Честито и готини моменти пред и зад обектива!
    Хубаво е човек да си намери "ръкавицата" която му пасва!
    Само не разбрах защо да е рядък, въпреки, че е спрян от производство...
    Тук например си го има, и не е 1 или 2...

    Коментар


    • #3
      От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

      Честито

      Сега почвай да търсиш палачинка 30мм f:2 да видиш какво е обектив.

      След него - 85мм f:1.4 да видиш какво е да не ти трябва повече никакъв друг обектив

      Ако NX-1цата беше с екрана и въртящия визьор на NX-30ката ми - направо щях да се метна при тях без да се пазаря, ако и да затварят. Но с това екранче а-ла всички останали просто реших да не задълбавам в системата.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

        М-даа, машинката е супер. Да ти е честита.
        Много е жалко, че Samsung се оттеглиха от този бизнес, защото само те можеха да накарат японците да започнат, истински да се конкурират помежду си.

        Коментар


        • #5
          От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
          Честито

          Сега почвай да търсиш палачинка 30мм f:2 да видиш какво е обектив.

          След него - 85мм f:1.4 да видиш какво е да не ти трябва повече никакъв друг обектив
          Мда...харесах и един друг...дори направо съм впечатлен от кадрите които вади...12-24 F4-5.6...въпреки , че е тъмен...уникален...
          п.П.Все повече в главата ми се блъска една натрапчива мисъл...да продавам Никона со все обективи, макар, че ще е на загуба...
          Баси...не вярвах, че ще дойде този момент...Направо шах с пешката...

          П.П.П.На тебе изказвам най-голямата благодарност, за новата си придобивка, защото ако ти не ме беше светнал за това бижу...и досега щях само да гледа алтернативите и да се ядосвам, че не намира моята безоглелка.Благодаря ти!
          Поздрави!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

            Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
            Честито и готини моменти пред и зад обектива!
            Хубаво е човек да си намери "ръкавицата" която му пасва!
            Само не разбрах защо да е рядък, въпреки, че е спрян от производство...
            Тук например си го има, и не е 1 или 2...
            Под рядък имах предвид, че у нас вече не се продава...а в Европа постепенно ще изчезне в скоро време.Другото което е...нещо предпочитам да го взема от БГ.Друго си е да го огледаш и тестваш и ако всичко е наред плащаш и ...енжой...
            Поръчките от вън са рискови.може да се потроши по време на транспорта, а ти вече си го платил предварително и да...знам, че има опции да се жалваш и евентуално да ти удовлетворят исканията, ама...може и да пиеш една студена вода/случвало се е на няколко мои познати/
            Другото което е...отвън на поръчка идва /поне за мен де спрямо това което платих аз/малко по-скъпо...Поне от това което гледах.По-евтините варианти бяха само на търг, а аз нямам време за това, нито пък възможност ...и дори умения нямам да участвам на търгове в подобни сайтове/не, че е нещо сложно де.../Затова и предпочитам да си го взема по възможност от тук...
            Та така...
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

              Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
              Друго си е да го огледаш и тестваш и ако всичко е наред плащаш и ...енжой...
              псолютно! Хубаво е, че отвори тази тема!
              И значи, че щом е на изчезване цените могат и да паднат още...?!
              И да паднат - колко да паднат - Гоблина да каже - юса май, е показател за цени... Интересно ми стана - ще го потърся и на живо да го видя, пипна...

              Коментар


              • #8
                От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

                Хм...в бързината съм пропуснал още един кадър.
                Отново той е направен от автобуса, в движение и през стъклото...
                16мм. F8 1/1000 и исо 400...

                http://files.offroadsz.com/LUBASHKI7...r/SAM_0982.jpg

                На няколко човека като им казвам как и къде е сниман кадъра...не ми повярваха...ама е истина, че то не е и за вярване де...
                Поздрави!
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

                  Първоначално публикуван от ivied Преглед на мнение
                  псолютно! Хубаво е, че отвори тази тема!
                  И значи, че щом е на изчезване цените могат и да паднат още...?!
                  И да паднат - колко да паднат - Гоблина да каже - юса май, е показател за цени... Интересно ми стана - ще го потърся и на живо да го видя, пипна...
                  Мислех си го момента с падането на цените...ама те реално вече са паднали, защото когато е излязъл и струвал близо 800 евра...От тук нататък просто ми се струва, че просто ще намалее предлагането и в един момент просто ще изчезне от пазара...
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малкия - голям фотоапарат.Samsung NX500.

                    Няма падане вече. Падането е в първоначалната паника, или при непредвидено изливане на големи партиди.

                    Аз се озовах при тях понеже пак ми щракна схемата "не работи". До сега съм имал само един случай апарат обявен в ибей за неработещ да се е оказал наистина неработещ. В огромен процент от случаите са странични неща. Та ми се озова на ръцете един NX-30 неработещ за 91 долара, дето се оказа работещ след още 12 долара за китайска батерия със зарядно... От там още малко за 30мм ф:2 и един пазарлък с някакви разпродажници които ме натовариха с чисто нов 85мм ф:1.4 за 650 зелени. В абсолютни стойности не е евтино но в никонски екиваленти е наполовина.

                    После им се порадвах, и после заминаха. Защо заминаха... ми знам ли. Защото моя приятел корееца ми направи предложение за д600ка което не можах да откажа, че ми беше домъчняло за д200ката, и в крайна сметка си намерих някакви извинения че всъщност не е зле да си имам и д600ка. Което не съжалявам, хубаво е от време на време да си вземеш техника която да ти напомня колко добра е всъщност техниката която вече притежаваш

                    Та на въпроса. NX-30ката не беше върха на сладоледа, но не беше и зле. Малко агресивно режеше шума, ала бала. Обективите обаче са шест. 30ката е бонбон, намираше се за жълти стотинки докато ги имаше на разпродажба. 85цата е невероятен обектив, направен изключително умно, с Fn бутони и най-вече с хитър пръстен който може да се ползва като пръстен за бленда, ИЛИ за да сменя опции в менюто докато снимаш, на няколко различни режима (сменяш ги с Fn бутона всичкото без да отлепяш очи от визьора).

                    Хубаво е когато голяма и сериозна фирма се захване с нещо голямо и сериозно. Самсунг собствено не знам дали ще извадят нещо ново или са теглили чертата, но каквото изкараха - запълва много, и много сериозни, нужди.

                    ПП: д600ката разбира се не е лоша машинка. Но в много отношения е очарователно допотопна в сравнение с неща на които олимпусите са ме свикнали от години. Единственото и извинение за оцеляване в кошарата ми е 200-500мм ф:5.6цата, която е нагледно доказателството какво може все още да прави Никон когато го подпрат от страни самсунговци, сонивци и подобни и го накарат да се размърда малко.
                    Последно редактирано от Goblin; 27-09-16, 21:57.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X