Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разлика между GPS и показания на автомобилен скоростомер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    Тъкмо да се усмихна тъжно...

    Скоростомера трябва да показва верни стойности ( със съответния допуск ) с гумите, чиито размери са препоръчани от производителя.
    Ако е известен алгоритъма, по който се означават размерите на гумите, и формулата, с която се смята дължината на окръжността ( там Питагор нещо имаше общо), и с наличен елементарен калкулатор ще се окаже, че разликата между най-малкия и най-големия диаметър на гумата, която може да се монтира според производителя, води до пренебрежимо малки разлики в показанията на скоростомера.

    Смятай!
    Аз съм засичал най-много 15%, но на повечето сайтове за гуми калкулатора го има, +/-15% за всеки е различно важно

    Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
    Това не обяснява съвсем рязката деградация при по-високи скорости.
    До 210км/ч никога не съм наблюдавал подобна деградация, но и винаги сравненията с GPS ги правя където няма близки хълмове и на прави участъци.

    Рязка деградация може да се получи от смотани гуми

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    А GPS-ът не използва ли точно този метод ?
    Да, но GPS-a няма как да знае съвсем точно изминатия път. В поредица от завои много добре се вижда как сменя показания, за разлика от търкалото на кочинката.
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • #47
      От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

      Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
      Не беше грешка... Имах такава служебна 3 години и наистина дигаше до 170, но на пета! При изцеждане на четвърта до прекъсвач правеше 200 и след това вече на пета доускоряваше до към 210 - спечелил съм няколко баса с нея, но беше 82 коня.
      Колега, нека гледаме по-сериозно на нещата.

      Коментар


      • #48
        От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

        Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
        Не беше грешка... Имах такава служебна 3 години и наистина дигаше до 170, но на пета! При изцеждане на четвърта до прекъсвач правеше 200 и след това вече на пета доускоряваше до към 210 - спечелил съм няколко баса с нея, но беше 82 коня.
        Колега не че нещо, ама това ми мяза на лафа за ладата дето вдига 190. Аз лятото в Германия пробвах Пасат, 170 коня, на магистралата. По километраж 220, по джи пи ес 205 и нито километър повече, ама хич. Тъй че айде да си имаме уважението!
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #49
          От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

          Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
          Щом не е точен ГПС-а, защо показва същата скорост като информационните радари в Бургас, Челопеч, Драма и т.н.?
          Защото при достатъчно добри условия и количество видими спътници и постоянна нормална за автомобил скорост грешката в 2 съседни измервания като посока и количество има навика да е еднаква до степен да няма значимо влияние върху изчислената скорост, още повече предвид начина на обработка на резултатите, статистиката, усредняването и филтрирането. Да, случва се пишещите тия неща да са идиоти, ама не чак толкова често, колкото на някой му се струва.

          Ако например GARMIN-а ти показва 2-4м предполагаема точност (общия случай при мен дори в града, и дори без външна антена) и за 10-ина секунди, движейки се с постоянна скорост по достатъчно прав участък насред полето по Тракия, няма значими отклонения в изчислената скорост, съвсем спокойно можеш да приемеш изчислението за вярно в 99.9% от случаите. Отклоненията обикновено са очеизвадни, когато ги има.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #50
            От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
            А GPS-ът не използва ли точно този метод ?
            Той ужким това прави , ама при движението , определянето на местоположението не му е много точно .
            Абе карайте с ограниченията на който и да е уред и няма да имате проблеми
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #51
              От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              А GPS-ът не използва ли точно този метод ?
              Не директно, защото има по-добра възможност. Спарки се е пробвал да го обясни.

              Характерът и разпределението на грешките в измерванията на времето, от които GPS приемникът неизбежно страда, правят директното изчисление на вектора на скоростта много по-точно, отколкото би било ако се вземат последователните местоположения и им се търсят разликите. Нормален навигационен приемник който при идеални условия има 2м точност (и обикновено е около 10м) определя скорост спрямо земната повърхност с грешка от порядъка 0.02% + 0.05 м/с. Този вторият член от грешката става ясно видим като застане човек на едно място и гледа суровите данни от приемника - скоростта не излиза нула, а се колебае в рамките на 0.1-0.2 км/ч в разни посоки. За леки коли и друг наземен транспорт (т.е. скорости под примерно 500км/ч) този член от грешката преобладава и другият може да се пренебрегне с чиста съвест.

              Т.е. точността с която навигационните тутурутки, умните телефони и други подобни GPS приемници определят скорост е нещо като 0.1-0.2 км/ч

              Впрочем, в живия живот няма такова нещо като абсолютно точно измерване на каквото и да било. Всичко се измерва с някаква точност и е добре човек да има поне интуитивна представа за точността с която работи. Като стана дума за GPS приемници - има такива които измерват с точност до сантиметри и даже милиметри. Има такива които определят скорости от порядъка на милиметри годишно - ползват се при изследването на тектоничните процеси. На който му е интересно - голям фън е да гледаш как се движат континентите в реално време.

              Уредите по таблото на колата работят в такива отвратителни условия (променливи температури, променливо захранващо напрежение, вибрации, никаква поддръжка или прекалибрация през целия експлоатационен срок) че точност от 5% за който и да е от тях е инженерен героизъм. Класическият скоростомер с магнит и легенче обикновено е +/- 7% и за да не покаже по-малко авторите му се застраховат като предварително го бутват да показва 10% повече. Така че той си показва от +3 до +17% повече и всички са щастливи.

              По-новите коли имат цифрово отчитане на скоростта през зъбните венци на датчиците за ABS, закачено за кварцов резонатор с да речем 0.0001% грешка. При тях преобладаващият източник на грешка е износването на гумите - с нови гуми показва вярно, а при гранично износване добавя примерно 2% (с колкото се е смалила гумата).

              При още по-новите коли и това не е фактор защото скоростомерът се прекалибрира срещу данни от GPS приемника всеки път като получи фикс. Такъв скоростомер ще показва вярно (в рамките на точността на GPS приемника си) даже и ако смениш размера на гумите.

              Коментар


              • #52
                От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Се тая, и двете показания не са верни.
                Така е, ама доколкото схващам, "задната мисъл" е друга - дали може да се оспори скоростта на "служебния скоростомер".
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #53
                  От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                  Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                  Колега не че нещо, ама това ми мяза на лафа за ладата дето вдига 190. Аз лятото в Германия пробвах Пасат, 170 коня, на магистралата. По километраж 220, по джи пи ес 205 и нито километър повече, ама хич. Тъй че айде да си имаме уважението!
                  Тука не говоря за реална скорост, а за такава по километраж - опитвам се да обясня, че на Астра Ф километража е точен колкото и на останалите коли! Просто колата дигаше повече на четвърта отколкото на пета! Какво уважение?!
                  Honda XL600LM, 1987
                  Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                  Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                  Коментар


                  • #54
                    От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                    Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                    Тука не говоря за реална скорост, а за такава по километраж - опитвам се да обясня, че на Астра Ф километража е точен колкото и на останалите коли! Просто колата дигаше повече на четвърта отколкото на пета! Какво уважение?!
                    То принципно си е така - на директна вдигат повече. Но 210 км./ч. с Астра 82 коня? Извинявам се още един път, но тогава километража не е точен колкото на другите коли. Ама знам ли, аз Астра не съм карал много, пък и не съм я пробвал така.
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #55
                      От: Разлика между GPS и показания на автомобилен скоростомер

                      Да подкрепя колегата,имах астра гоуфо убиец ,1.6 S или 1.8 s май беше,правеше 190 км.

                      п.п Да си имаме уважение [emoji3] Конете не са пряко свързани със максималната скорост,карам две коли,и двете нови и двете над 100 к.с едната стига 200 км.другата 150 к.с трудно подминава 170 к.м Има коли по 90 к.с които също си вдигат 200 к.м
                      Последно редактирано от Roninn; 28-09-16, 00:42.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • #56
                        От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                        Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                        Тука не говоря за реална скорост, а за такава по километраж - опитвам се да обясня, че на Астра Ф километража е точен колкото и на останалите коли! Просто колата дигаше повече на четвърта отколкото на пета! Какво уважение?!
                        Не знам... Моите наблюдения с Астра Ф са такива... Става въпрос за Астра Ф под 1994г...
                        И на двете ни Астри (1.4карбуратор и 1.6 моно) километражите лъжеха с МНОГО, и затова 1.4 спокойно си показваше над 220км/ч максимална скорост, при 'заводска' максимална около 170км/ч...
                        И аз съм слушал сказките как със 90к.с. спокойно се двигали такива скорости с лек автомобил, ама наяве не съм виждал...
                        Със 150к.с. максимума, който реално съм постигал е 219км/ч (при заводски 214км/ч), като отклонение между заводски и що годе реални параметри... При джипката - 202 според производителя, а при мен навярно с лек попътен вятър - 209км/ч...
                        Та твърдо не вярвам на приказките за супербързият 75к.с. автомобил с размер на Астра, който да вдигне над 180-190км/ч...
                        Между другото имахме и Астра Ф 1999г, която вече нямаше такива разлики - при нея разликите в скоростомера бяха в рамките на разумното...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X