Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разлика между GPS и показания на автомобилен скоростомер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разлика между GPS и показания на автомобилен скоростомер

    До скоро карах автомобил с аналогов скоростомер и не ми правеше впечатление разликата , обаче смених автомобила и придобих някой допълнителни екстри които ме накараха да се замисля . При движение с темпомат забелязах че при постоянна скорост има разлика между 2 и 5 км/ч при скорости до 100 км/ч и от 7 до 10 км/ч над 100 км/ч . Съответно това го прoверих на два автомобила и GPS показва еднаква разлика . Показанията на GPS са че се движа с по-ниска скорост . До момента винаги съм предпочитал да се доверявам на неговите показания и винаги съм се съобразявал с него на ограничения . Интересувам се до колко мога да се доверявам и разчитам на неговата точност и зависи ли това от модела на устройството и инсталираната карта . Понеже съм обикновен потребител ползвам това което съм придобил преди малко повече от 4 години и не съм го сменял до момента защото ми върши работа и никога не съм имал затруднения с него . Устройството е HOLUX 62 F с IGO 8 ( миналата година май само ми инсталираха нови карти ) .
    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

  • #2
    От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

    Ще те разочаровам
    Скоростомера в колата ти показва глупости, и това е нарочно
    ГПС-а показва глупости, и това също е нарочно

    Истината е някъде там - карай и се радвай на живота.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

      В значително голям брой случаи gps показва значително по-малко глупости от автомобилния скоростомер.

      Коментар


      • #4
        От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Ще те разочаровам
        Скоростомера в колата ти показва глупости, и това е нарочно
        ГПС-а показва глупости, и това също е нарочно

        Истината е някъде там - карай и се радвай на живота.
        А защо нищо не казваш за радарите и камерите ........................
        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

        Коментар


        • #5
          От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

          Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
          А защо нищо не казваш за радарите и камерите ........................
          Е какво за тях - ако пише 100 и караш със 100 (независимо според кой уред) нищо няма да ти се случи.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Е какво за тях - ако пише 100 и караш със 100 (независимо според кой уред) нищо няма да ти се случи.

            Е това е въпроса по КОЙ , защото по единият са 100 по другият 107 или 110 .
            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

            Коментар


            • #7
              От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

              Пусни си на телефона gps и ще видиш 3 то показание.

              Коментар


              • #8
                От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                Скоростомера се прави като сериозен часовник - може да избързва, но не и да закъснява.

                Скоростомера в колата по закон трябва да показва скорост "по-висока или равна" на реалната скорост. За да не стават грешки производителите през годините (от времето на механичните скоростомери) регулират скоростомерите да "лъжат", стандартно с поне 5%, често с повече, като отклонението може да е различно при скорости до стандартните разрешени (най-често 130км/ч) и по-високи скорости (някои скоростомери стават много палави над "законните" скорости).

                По този начин дори скоростомера да се смарангяса и да почне да показва по-ниски стойности, пак няма да показва по-ниска скорост от реалната, а при високи скорости ще баламосват мераклиите че се движат много бързо и че са големи джедаи.

                В обратната посока - при установяване на превишаване на скоростта в акта се пише скоростта отчетена от радара, и скоростта която се записва за глобата. "Намалението" е 5км/ч при скорости до 100км/ч, 5% при скорости над 100км/ч.

                Демек - при ограничение на скоростта 100км/ч радара ще отчита точно, но няма да те спрат докато не надвишиш реални 106км/ч. Радара ще отчете 106км/ч, в глобата ще запишат примерно 101км/ч. При тази скорост скоростомера на автомобила ще показва поне 111км/ч (106км/ч плюс 5%), вероятно повече, тъй че водача няма да има извинение.

                Всичкото това - конкретен пример от Франция, която следва в общи линии европейските норми в това отношение.

                Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                Е това е въпроса по КОЙ , защото по единият са 100 по другият 107 или 110 .
                Ако целта ти е да не те глобяват - просто спазвай показанията на скоростомера като истински.

                Ако мреш да излъжеш системата - до 100км/ч спазвай показанията на скоростомера (при ограничение 100км/ч карай със 100км/ч по километраж), зер при ограничение 40км/ч в града надали ще ти се занимава да следиш по скоростомер дали си под 42км/ч.

                Над 100км/ч можеш да си позволиш да караш със 8-10% над разрешената скорост. Примерно със 140км/ч по скоростомер при ограничение 130км/ч. Това правило никога не ме е подвеждало, включително когато колите ми бяха малки, пръдливи и червени, каквито полицията особено харесва.
                Последно редактирано от Goblin; 23-09-16, 21:33.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                  Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                  Е това е въпроса по КОЙ , защото по единият са 100 по другият 107 или 110 .
                  Се тая, и двете показания не са верни.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                    Скоростомера се прави като сериозен часовник - може да избързва, но не и да закъснява.

                    Скоростомера в колата по закон трябва да показва скорост "по-висока или равна" на реалната скорост. За да не стават грешки производителите през годините (от времето на механичните скоростомери) регулират скоростомерите да "лъжат", стандартно с поне 5%, често с повече, като отклонението може да е различно при скорости до стандартните разрешени (най-често 130км/ч) и по-високи скорости (някои скоростомери стават много палави над "законните" скорости).

                    По този начин дори скоростомера да се смарангяса и да почне да показва по-ниски стойности, пак няма да показва по-ниска скорост от реалната, а при високи скорости ще баламосват мераклиите че се движат много бързо и че са големи джедаи.

                    В обратната посока - при установяване на превишаване на скоростта в акта се пише скоростта отчетена от радара, и скоростта която се записва за глобата. "Намалението" е 5км/ч при скорости до 100км/ч, 5% при скорости над 100км/ч.

                    Демек - при ограничение на скоростта 100км/ч радара ще отчита точно, но няма да те спрат докато не надвишиш реални 106км/ч. Радара ще отчете 106км/ч, в глобата ще запишат примерно 101км/ч. При тази скорост скоростомера на автомобила ще показва поне 111км/ч (106км/ч плюс 5%), вероятно повече, тъй че водача няма да има извинение.

                    Всичкото това - конкретен пример от Франция, която следва в общи линии европейските норми в това отношение.



                    Ако целта ти е да не те глобяват - просто спазвай показанията на скоростомера като истински.

                    Ако мреш да излъжеш системата - до 100км/ч спазвай показанията на скоростомера (при ограничение 100км/ч карай със 100км/ч по километраж), зер при ограничение 40км/ч в града надали ще ти се занимава да следиш по скоростомер дали си под 42км/ч.

                    Над 100км/ч можеш да си позволиш да караш със 8-10% над разрешената скорост. Примерно със 140км/ч по скоростомер при ограничение 130км/ч. Това правило никога не ме е подвеждало, включително когато колите ми бяха малки, пръдливи и червени, каквито полицията особено харесва.

                    Реално извън магистрала обикновенно карам с около 5 км повече и на магистрала с около 10 км . До момента не съм имал проблем при условие че съм се съобразявал с показанията на ГПС . До момента винаги съм мислел че по-точно отчита той . Проблема в момента е че когато настроя лимита на скоростта в автомобила се чудя по кои показания да настройвам . Предпочитам , това дали да ме снимат или да ме глобяват да решавам аз , а не да оставям това случайноста . Когато има поток няма грижи и проблеми , обаче първа кола в потока или при липсата е страшно .
                    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                      Ако караш с куц размер гуми също може да се отрази на показанията на скоростомера.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                        Радарите на КАТ са с до 3км/ч отклонение. Или така беше преди години. Спират те с 106км/ч по радара, пишат по 103км/ч в акта. Същото е и при по-ниска скорост. Спират те с 85км/ч при ограничение 70, пишат 82 в акта.

                        Имаше нещо по правилник преди време, че с до 9км/ч глоба няма. Първата глоба беше за точно с 10км/ч отгоре. И като сложиш отклонението на радарите - трябва да си превишил поне с 13км/ч ограничението по радара за да могат да ти пишат нещо.

                        Сега по темата - да, всички показват повече. На Passat B5 е с около 5-7км/ч при 130-140км/ч отклонението. Интересното е, че има трип компютър който брои километрите съвсем вярно (според GPS-а).

                        На Витара-та дори със забележимо по-големите гуми (235/75/Р15) не показваше пак реалната скорост. Но там километража е механичен и се наглася. Сверих го с ГПС-а и почна да показва с +-2км/ч до 100км/ч което го броя за пренебрежимо. Там драмата е с брояча на километрите - не може да се нагласи и винаги показва с едни 4-5% по-малко изминати километри от реалните.

                        При все, че не съм чул за един случай да показва повече, а всеки път е било, че показва по-малко (скоростомера) явно е умишлено.

                        GPS-а защо да дава отклонение? Аз си мислех, че той си е съвсем точен. Поне според него съм сверявал отклоненията на километража.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                          Учудващо и за мен.
                          До сега все съм си "тарирал" километражите с един ГаРмИн .
                          Без изключение километражите при 90км(по GPS)
                          - Крайслер-Нива - 100 км/ч
                          - Витара - 95-100
                          - Мазда 6 - 100
                          - голф 3 - 95
                          - Волво 940/945 - 100
                          - Вектра (В) - 100- 105
                          - Раф 4 - 100

                          И все си мисля - "гармина" е калибър ( и на телефоните това показва ) .

                          И на сметка като го ударя - време , път - скорост - пак е джобния издайник.

                          Не споря за точност - това само в лаб. условия и то при определени ситуации може да стане.

                          П.П. Колегата brum вече е отговорил в тоя аспект

                          Коментар


                          • #14
                            От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                            На моите(вече и бивши) коли са горе долу следните:
                            Киа Спортидж: скоростомера +5%, със 5% по-високи гуми показва точно, а километража показва реално -5%.
                            Мазда 626: скоростомера +4%, с 3% по-високи гуми +1%, киломертажа съответно -4%.
                            Мазда Демио ако не бъркам беше +6%, като и тя е с 2-3% по-високи гуми.
                            Отчитам си процентите разлика от гумите като смятам разхода на гориво.

                            П.П.: Засичанията са при 100км./ч. по скоростомера на колата и GPS на телефон или стандартен.
                            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                            Телефон - в профила!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Разлика между GPS и показания на автомобилескоростомер

                              Мдам, отупваш от прах една мнооого стара дискусия. Свързана е с фабрично заложена грешка в скоростомера, гуми, топография... Бих приел за мааааалко по- верни показанията на ГПС-а.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X