Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

    Привет, колеги.

    Крайната точка за планираното в началото на октомври пътуване е Херцег Нови в Черна гора.
    Началната точка е Варна като планирам междинна нощувка в Ниш.

    Бихте ли ме посъветвали какъв маршрут да избера?
    Колата е малолитражка, пасажерите сме двама с немного багаж, а шофьорът (аз) не е бил до сега в Черна гора.

    Преодолимо ли е разстоянието (около 600км според google maps) в рамките на ден спокойно шофиране от Ниш до Херцег Нови?

    Благодаря ви за вниманието!

  • #2
    От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

    Много са "къдрави" пътищата в района. 600км ... ще са ти поне 10 часа.
    Ниш-Карагуевац-Чачак-Пожега-Ужице .. се кара .. нормално нататък си е планинско ...
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

      Струва ми се убийствено за един ден да се стигне от Ниш до Херцег нови за един ден. При това с малолитражна кола и само един шофьор. Картата не показва реалното положение на терена. По-добре помислете за още едно спане по пътя.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:map.jpg
Прегледи:1
Размер:469.7 КБ
ID:5728744

      Ако ще пътувате по синия път на долната карта, мога да ви кажа, че каране със средна скорост от 60 км/ч между Приелоле в Сърбия до Жабляк в Черна гора е невъзможно поне според мене. Ние загубихме половин час в Приеполе, докато успеем да намерим пътя. При това с GPS, който ни побърка. Накрая по указанията на местните минахме по един черен път през циганска махала, за да излезнем на пътя към границата. Преди 2 години нямаше нормални указателни табели за това КПП. Пътят от Жабляк до Херцег нови не ми е познат, но надали е по-добър. Защо не решите да спите в Жалбяк? Много красиво място в подножието на една невероятна планина - Дурмитор. Само ви трябват по-дебели дрехи по това време, защото е на 1500 м над морето.

      Коментар


      • #4
        От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

        Ще следя темата с интерес! Че ми се въртят и на мен едни такива преходи.

        Коментар


        • #5
          От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

          И аз си мислих,че тези 600км планинско ще ме смажат.
          Все пак колата е силно плашлива от баири.
          Може ли някой да предложи място/координати за резервация на междинна спирка между Ниш и Херцег Нови?

          Коментар


          • #6
            От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

            Първоначално публикуван от Nedyalko Преглед на мнение
            ..
            Колата е малолитражка, пасажерите сме двама с немного багаж, а шофьорът (аз) не е бил до сега в Черна гора.

            Преодолимо ли е разстоянието (около 600км според google maps) в рамките на ден спокойно шофиране от Ниш до Херцег Нови?

            Благодаря ви за вниманието!
            При пъргава колица 10ч си е съвсем спокойно каране(+5 над ограничението) .
            Ако преди си карал подобна продължителност, няма да те затрудни. Карал съм го без GPS по карта и табели.
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #7
              От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

              Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
              При пъргава колица 10ч си е съвсем спокойно каране(+5 над ограничението) .
              Ако преди си карал подобна продължителност, няма да те затрудни. Карал съм го без GPS по карта и табели.
              По 10ч съм карал, но не и в Ц3-ката.
              Колата далеч не е пъргава, но наистина съм подготвен душевно за 10-12ч постоянно шофиране.
              Ако е постижимо в рамките на 12ч, бих могъл да тръгна в 7 сутринта от Ниш и по здрач да пристигна,което смятам че е приемливо.
              От друга страна разглеждам в airbnb места за нощувки в Жабляк, по предложение на колегата bgrali и се чудя за къде съм се разбързал
              Kaк стои въпроса със зареждането на пропан-бутан в Сърбия и Черна гора или да се подготвя за каране само на бензин?

              Коментар


              • #8
                От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                През Прищина някой минавал ли е по този път или ще има ядове със застраховките на Косово и евентуално малко Албания.Там нали е малко магистрала.
                only 4 x 4,sim AWD

                Коментар


                • #9
                  От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                  Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
                  През Прищина някой минавал ли е по този път или ще има ядове със застраховките на Косово и евентуално малко Албания.Там нали е малко магистрала.
                  Нидей!!!! ...
                  Зелени карти и застраховки там не важат!
                  Плащаш ги на границата ... придружено с неизвестно време .. размотаване и чакане.

                  Писал съм от къде съм минавал .. и къде се кара нормално.
                  От Никшич нататък .... пак е добре.

                  Лично аз .. с кола .. след Ужице бих карал Мокра гОра, Вишеград, Фоча, Требине .. и от там на юг.
                  Пътя е по-лек и по-бърз.
                  Последно редактирано от CarTest™; 20-09-16, 20:22.
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                    Газ в Сърбия има богато. Попада се и на кофти такава обаче. Примерно при едно зареждане на тамошно Еко ми светна чека веднага като запалих....бедна смес. Каквото и да бяха сипали не гореше много добре.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                      Намерих местенце за преспиване в Жабляк.
                      Така определено няма да се налага да бързаме.
                      Още един въпрос - навигация Sygic на телефон с андроид дали ще ми бъде от полза?
                      Нямам отделна навигация.
                      Другият вариант ми е google maps, които работят прилично офлайн на телефон с ios.
                      Винетни/магистрални такси за Сърбия знам че се взимат от митницата.
                      Как стои този въпрос в Черна гора?
                      Притеснението ми е свързано с това,да не се отплесна и да ме свестят с някоя глоба тамошните милиционери

                      Коментар


                      • #12
                        От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                        Здравейте ! Лично аз препоръчвам маршрута - Варна, Калотина, Ниш, Алексинац, Крушевац, Кралево, Нови Пазар, Рожае, Клошани, Подгорица, Будва, Тиват, Херцег Нови. Това лято го минавах, само че от Шумен. Препоръчвам спане не в Ниш, а във Врнячка Баня. Ние отседнахме в хотел Apartments Banja - апартамент за трима - 45-50лв / на супер място, много чисто, и се отклоняваш само 2 км. от главният път/.Малко след Калотина до Алексинац - магистала. От там до Кралево прав и широк път. От Кралево до границата със Черна гора - широк дву лентов път с нов асфалт, и много но плавни завои - средна скорост 90-100км /в този участък/. От Границата на Черна гора до Подгорица - много добре поддържан път, с много но плавни завои, без дупки и неравности. В Черна гора имаше повече полицаи. Обикновено са в началото или в края на селата, скрити в храстите с ръчни радари / най- скрит за мен беше един полицай зад едно дърво, малко преди паркинга пред манастира Морача/. От Подгорица до Херцег Нови пътя си е супер - широк с малко завои.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                          Първоначално публикуван от Nedyalko Преглед на мнение
                          Намерих местенце за преспиване в Жабляк.
                          Така определено няма да се налага да бързаме.
                          Още един въпрос - навигация Sygic на телефон с андроид дали ще ми бъде от полза?
                          Нямам отделна навигация.
                          Другият вариант ми е google maps, които работят прилично офлайн на телефон с ios.
                          Винетни/магистрални такси за Сърбия знам че се взимат от митницата.
                          Как стои този въпрос в Черна гора?
                          Притеснението ми е свързано с това,да не се отплесна и да ме свестят с някоя глоба тамошните милиционери
                          Радвам се за това, че ще спите в Жабляк. При това положение ще можете да спрете и да се порадвате на гледките на емблематичния мост над р. Тара, преди да стигнете до Жабляк.
                          Не съм ползвала Sygic или друга стандартна рутираща навигация от телефон. Но гугъл има една нова екстра, макар и в бета версия - рутиране по техните карти. Телефонът ми е на Андроид. Което направих в един от преходите в Албания. Гугъла се държеше много по-добре от платената карта на Гармина. Как става това. Ако спите на място, където има WiFi, пускате гугъл картите, задавате търсене на маршрута, редактирате го, ако се налага. Някъде се появяваше опция, която да дръпне данни и да се използват офлайн. Правите го. След това, докато имате нет, пускате рутиращата навигация - това става, като имате избран маршрут, от една май вертикална стрелка на екрана. Включва се рутиращата навигация, която вече може да работи до края на деня офлайн. Освен че говори, добре е човекът до шофьора да следи екрана и да дава повече информация - пътят е добре показан. Единствената забележка е бързото падане на батерията. Ако имате външна батерия, е добре телефонът да бъде включен в нея, защото за цял ден каране надали ще оцелее без външно захранване.
                          Най-добре пробвайте тази опция още сега в Бг.
                          Винетни такси в Сърбия няма. Магистралата е платена, плаща се на пунктове по нея. Добре е да имате дребни динари, с които да платите. Не си спомням дали приемаха евро.
                          В Черна гора всички пътища са безплатни. Аз почти не видях пътни полицаи, но не знам какво ще се случи, ако засекат кола с превишена скорост. Което според мене може да се случи на много малка част от техните пътища, които позволяват развиването на голяма скорост.

                          Между другото, щом ще спите в Жабляк, може да си позволите една екстричка.
                          Ако не бързате да пристигнете рано в Херцег нови и времето е хубаво, може да изгубите малко време и да видите с колата немалко от една уникална планина - Дурмитор. Тесен, но много добър път минава през планината, като се качва на превал, висок 1900 м. При хубаво време гледките са уникални и си заслужава да се видят. Това може да стане сутринта, а след това да пътувате до морето.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                            Благодаря на всички, които отделиха от времето си за да изяснят картинката около предстоящото пътуване.
                            Сега определено се изглажда картината.
                            Да се надяваме,че ще можем да се докоснем поне за малко до националният парк "Дурмитор".
                            Сега видях прогнозите в синоптик.бг за началото на следващият месец и за моя радост очакваните температури са положителни.
                            Оборудването на колата,освен аптечка,пожарогасител,триъгълник и светлоотразителна жилетка, трябва ли да съдържа още резервни крушки и други подробности?
                            Сещам се,че за някоя балканска държава имаше подобно изискване?
                            Трябва ли да нося големият талон на колата, или малкият е достатъчен?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Варна - Ниш - Херцег Нови през октомври с малолитражка.

                              Ами шом сте го решили за Жабляк, пожелавам ви да се насладите максимално на Дурмиор. Лично аз бих му отделил поне 1 ден защото според мен за 1-2 часа сутринта може само да направите страхотни снимки по пътя. Между другото минете през самият национален парк, а не покрай него - малко повече са серпентините но си струва. Ако решите да отделите още един ден там , обезателно отидете на Черното езеро.
                              Относно програмата за следващият ден - Ами за един ден ако сте решили да разгледате Которският залив и Дубровник, определено от цялата тази операция ще ви остане само търченето . Ако нямате възможност да отелите за тази обиколка поне 2 дена по-добре оставете едната дестинация - Дубровник или Бока Которска, за някое друго посещение.
                              Ако отделите 1 ден за Которският залив, рано сутринта към 7 - 7,30 часа отидете в Котор. Минете през ферибота направо, а не през Рисан. По този начин ще избегнете туристите, които хукват към 9-10часа. Отделете на този град поне 4 - 5 часа. Качете се на Крепостта Св.Иван / до 8,00часа няма входна такса 2 евро /, разгледайте църквите и катедралата Св.Трифон, крепостните стени - изобщо Котор е умалено копие на Дубровник, но не толкова комерсиализирано. Колата може да я спрете на паркинга пред главната порта - 1 евро на час. След това отидете в Пераст - на него отделете поне още толкова време. Колата се спира на паркинг накрая на градчето на самият главен път / няма как да го пропуснете/. От там пеща се разходете из градчето - коли не се пускат вътре. Разгледайте музея , и обезателно от пристанището си вземете лодка до островчето с църквата - Богородица на скалата - 5 евро.
                              За Дубровник отделете поне 1 ден. Паркирането там е ужасно и скъпо удоволствие - 40-250куни на час в рамките на града / 1 куна 0,27лв /. Ние бяхме отседнали в Млини / на 10км от Дубровник /, и ползвахме градският транспорт - много по евтин вариант на предвижване до града - 18 куни в посока. В самият Дубровник ако сте решили само да гледате отвън, без да се впускате в разглеждане на музеи , предполагам че 1 ден ще ви стигне. Ако обаче ще гледате и музеи / не всички си заслужават парите /, отделете още 1 ден. Препоръчвам да се качите с колата на хълма Сърд над Дубровник - има паркинг до крепостта на Наполеон - стават супер панорамни снимки на старият град и целият залив. Да се качиш до там с кола е по-добрият и евтин вариант от този с лифта, който е 180 куни на човек. Подгответе се за много голяма цифромания в това градче - направо цените са потресаващи. Ресторант със сносни за Дубровник цени има на самото пристанище - Локанда Пескария. За 350 -450 куни може да се нахраните доволно с морска храна , и да си пийнете няколко бири.
                              Относно пътят - единият вариант е като разгледате Дубровник да цепите направо нагоре през Босна - Дубровник, Требине, Фоча, Вишеград, Мокра гора, Чачак, Кралево, Ниш, Калотина. Пътя го описах - една идея по добър от българските шосета. Ако ше се връщате в Херцег нови, то тогава ви препоръчвам - Херцег нови - ферибота / не през Рисан / , Будва, Подгорица, Нови пазар, Кралево, Крушевац, Калотина. Пътят е много живописен особенно първата му част - каньонът на Морача, а след това и този на Тара. Пътят е по-добър от този през Босна.
                              P.S.
                              Отговорът на съобщението го публикувам тук, защото нещо не може да се прати на лично

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X