Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Щрак-щрак, ivokbg

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Щрак-щрак, ivokbg

    Здравейте,

    Реших и аз да си направя една тема, в която да качвам някои от снимките си. Много съм далеч от Венцислав Петров примерно, но все пак мисля, че някои заслужават да се видят.

    Та...казвам се Иво, както е видно Купих си първия истински фотоапарат преди...4-5 години може би и все още съм с него, само чат-пат добавям по някой обектив или друга глезотия. Реших го съвсем импулсивно и въобще нямах идея с какво се захващам. Потресът ми беше голям, когато установих, че снимките не стават като тия от нета макар вече да имах читав апарат, а ставаха почти като от телефона
    Лека-полека започнах да чета за техники на снимане, обработка и т.н.

    В последната година и нещо почти не снимам, та се надявам тази тема да ми послужи и за автомотивация да започна отново.

    Снимам с Nikon D5100. Като обективи имам Sigma 10-20, с която май щракам най-често, един твърд Nikon 50mm 1.8 и един 70-300 пак Nikon. Китака не го броя
    А, забравих и може би най-интересното и рядко стъкло, което използвам Nikon Micro 105mm 2.8...то е на жената, ама чат-пат ми го дава да снимам насекоми

    Ами да започна с една от любимите си снимки от Пловдив, град, в който съм отраснал и живял 20-ина години

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lightroomed-6574.jpg
Прегледи:1
Размер:182.2 КБ
ID:6120695

    https://flic.kr/p/M94JPi

    И една на нощна София...от Копитото естествено, панорама от 10-ина кадъра. С тази може да се каже, че също съм горд, първо защото е от доста кадри и второ, защото беше в много студено и ветровито време ...благодарение на което нямаше смог и сравнително добре се вижда всичко.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lightroomed-4-4 1.jpg
Прегледи:1
Размер:94.0 КБ
ID:6120696

    https://flic.kr/p/M5YocA

    Не че снимките ми са с някакво потресаващо качество, та да е належащо да се видят в "целия им блясък", ама май форумът ми дава да ги качвам само ако ги ресайзна на 50%...а май и допълнително се "смачкват". Затова се регистрирах във Flickr и сложих и линкове, където уж трябва да е по-запазено качеството. Готиното е, че излиза дори EXIF.

    Бих се радвал на всякакви коментари, мнения, препоръки и т.н...да стане евентуално фото-дискусия, а не само галерия.

    Благодаря за вниманието!
    Последно редактирано от ivokbg; 12-09-16, 10:37.

  • #2
    От: Щрак-щрак, ivokbg

    Абе не го мисли, ти си качвай снимки а ние ще зяпаме
    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

    Коментар


    • #3
      От: Щрак-щрак, ivokbg

      На пловдивския кадър е могло да отрежеш частичния фенер вляво - не се вижда като обект, т.е. няма принос, а само блести в очите и отвлича вниманието. Иначе балансът на светлина и цветове се е получил много добре, червения прозорец е перфектен фокус на цялата картина.
      Последно редактирано от Asteri; 14-09-16, 14:25. Причина: добавих ръкопляскане

      Коментар


      • #4
        От: Щрак-щрак, ivokbg

        Добра забележка за фенера, благодаря!

        Никога не съм се замислял твърде много относно композицията, кое допринася, кое пречи и кое привлича внимание, карам го малко на усет. Което донякъде го оценявам като грешка, но все пак тия неща вече може да се каже, че са тънкостите на занаята...поне аз така го усещам.

        Продължавам с едно макро. Това е един от стиловете, който представлява голям интерес за мен, но по една или друга причина никога не съм се задълбочавал много и резултатите никога не са били такива, каквито искам. Ето все пак една от по-читавите ми снимки.



        Тук и фокусът не е както трябва, но макро фотографията и конкретно снимането с този обектив 105мм 2.8 се оказват доста коварни. Когато се приближиш достатъчно до обекта, така че реално да направиш макро композиция дълбочината на фокуса е толкова миниатюрна, че получаваш една абсолютно размазана снимка с 1мм фокус, което изглежда много сюреалистично и странно. За да получиш нормален ДОФ трябва толкова да се затвори блендата (ф22 примерно), че без съответната светкавица е трудно да стане нещо като хората, защото трябва да се набримчи исото. Обикновено гадинките, а и цветята мърдат, така че не може да се жертва и твърде много от скоростта и стават такива шумни и безфокусни снимки

        Обещал съм си да наблегна на макрото
        Последно редактирано от ivokbg; 14-09-16, 15:39.

        Коментар


        • #5
          От: Щрак-щрак, ivokbg

          Не ми харесва, честно! Няма фокус, явно исо - то е високо, та затова и тая зърнистост...

          А за да не ти мърдат тварите - има и хладилник...

          Коментар


          • #6
            От: Щрак-щрак, ivokbg

            Обяснил съм какъв е случая с исото...

            А да измъчвам животни в хладилник за една скапана снимка няма как да стане. Който го кефи да го прави...и да се моли да не му се върне някой ден

            Продължавам с един залез...малко неестествено изглежда, може би е било търсен ефект в момента на обработка - не помня. Но не съм го мачкал твърде много софтуерно откъм цветове, просто наистина беше доста колоритно. Нямах и особено време за подготовка, защото бях приключил със снимането и се мотаех из града сред сградите и случайно излязох на пристанището в този момент и видях гледката. Разпъвах статива тичайки към мястото и общо взето каквото успях да цъкна за няколко секунди това беше.



            https://flic.kr/p/Lhnf4f

            Коментар


            • #7
              От: Щрак-щрак, ivokbg

              Един опит за снимка на Млечния път. Астрофотографията, както я наричат някои, е една от областите, където техниката най-много може да те спъне. Е, с кропка и обектив с Ф4 толкова...



              Пълен размер - https://flic.kr/p/MasM91

              Коментар


              • #8
                От: Щрак-щрак, ivokbg

                Добро утро!

                Днес една малко по-тематична снимка като за нашия форум



                Оригинален размер - https://flic.kr/p/MZDfcH

                Коментар


                • #9
                  От: Щрак-щрак, ivokbg

                  Хайде чакам пИкчЪрс... Ама пускай по повече де...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Щрак-щрак, ivokbg

                    Хаха, благодаря

                    Ето още една в симбиоза с другото ми хоби. Тази е правена на вече не много новото кръстовище на телевизионната кула в София.

                    Да отбележа, че си карах с 2 ръце (беше на самоснимачка на стойка на резервоара) и не съм създавал предпоставки за ПТП



                    Пълен размер - https://flic.kr/p/Me7HPz

                    Хубав уикенд на всички!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Щрак-щрак, ivokbg

                      Здравейте отново,

                      Гледам повече от една година не съм качвал снимка, аз почти не съм и вадил апарата през това време де. В последните седмици получих вдъхновение да снимам детето.Доста съм бос в портретната фотография, но мисля, че ми се получи горе-долу тази фотосесия От нея отличавам тази снимка.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lightroomed-9667.jpg
Прегледи:1
Размер:256.5 КБ
ID:5775803

                      Мисля, че с клик на снимката трябва да се отвори на пълен размер във фликр. Просто съм забравил как ставаше.

                      Ако някой има препоръки ще се радвам да сподели

                      Поздрави
                      Последно редактирано от ivokbg; 13-12-17, 09:01.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Щрак-щрак, ivokbg

                        Може да я кръстиш - ,,Хей живот, здравей, здравей...'' Браво!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Щрак-щрак, ivokbg

                          По принцип, а и в портретната фотография, избягвай да разполагаш основния обект в кадъра в...центъра.Виж прочети правилото за третините и действай по него.Някак по-добре изглеждат такива кадри!
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Щрак-щрак, ivokbg

                            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                            По принцип, а и в портретната фотография, избягвай да разполагаш основния обект в кадъра в...центъра.Виж прочети правилото за третините и действай по него.Някак по-добре изглеждат такива кадри!
                            Поздрави!
                            По принцип е така, но в случая с този ДОФ какво ще се вижда в другите третини...Не лошо да има и някакво инфо извън основният обект, а не само боке или както там е профи термина. Иначе шейничката сигурно щеше да е добре да не се орязва , нещо следи за диагонали и така..
                            Детенцето е ок като момент, може би малко повече осветено от необходимото в лице.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Щрак-щрак, ivokbg

                              Момци, ПО ПРИНЦИП това е спонтанна снимка а не режисиран портрет. няма как да се търси спазване на някакви правила,по простата причина, че след три секунди малкото съкровище вече ще гледа на другата страна и ще е заело друга поза. След години ще се гледа и припомня именно емоцията от момента на снимката а не в коя третина е разположен "обекта" . Естествено ще добавя, че това е само и единствено МЛМ.

                              П.П. Все пак заглавието на темата е "Щрак-щрак".
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X