Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За маслата и миялните им качества.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: За маслата и миялните им качества.

    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
    Не знам кой ти е препоръчал 15W40 за Паджерото, но то е за 5W30, 5W40, или поне 10W40.
    Минералното масло (а 15W40 е такова) е с акциз, и ако е легално внесено, би трябвало да е по-скъпо от 10W40 (което е полусинтетика) примерно,
    а и през ХХl век да караш с минерално е глупост, освен че е по-скъпо.

    Ако дизела ти работи "като бензин", не е от маслото, а защото са ти омекнали дюзите, та мини през дизелджия да ти ги регулира.

    ... и не гледай рекламни клипчета (те са за тези които не са ориентирани), а се заслушай на живо как и с какви масла работят колите.
    1. 15W40 ми го препоръчва сервизната документация на Mitsubishi за съответните климатични условия в случая за BG . Да, има вискозитети 10W30, 5W40, 5W30 и 5W50, но са различни /по-студени/ климатични условия. И да, няма вискозитет 10W40 за този дизелов двигател
    2. Защо реши, че 15W40 е по-скъпо? Че и пък по-глупаво?!? Castrol 15W40 GTX напълно покрива изискванията за този двигател.
    3. Castrol 15W40 GTX го дават mit HC-Synthese
    4. ".... а се заслушай на живо как и с какви масла работят колите" - това не го разбрах.
    5. Как "омекват дюзите" на дизел след смяна на маслото и как могат да бъдат регулирани от майстор?

    Както и да е - темата беше за впечатления за миещи свойства на масла - по-горе съм писал моите .
    Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
    Бахти, как се изказах...

    Коментар


    • #17
      От: За маслата и миялните им качества.

      Сервизната документация е писана приблизително когато е проектиран автомобилът, с компромисите характерни за това време.

      10W40 винаги може да замени 15W40 и при равни други условия резултатът е само положителен. С 5W40 - същата работа ама още повече. Освен че то е по-скъпо от 10W40.

      И да, преди 2 дни установих експериментално че средна ръка 10W40 е на същата цена като калпазанско 15W40. Поради което кютучливия двигател МАН-712 получи 10W40 въпреки че в сервизната документация пише SAE30 (=М10Д)

      Коментар


      • #18
        От: За маслата и миялните им качества.

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Сервизната документация е писана приблизително когато е проектиран автомобилът, с компромисите характерни за това време.

        10W40 винаги може да замени 15W40 и при равни други условия резултатът е само положителен. С 5W40 - същата работа ама още повече. Освен че то е по-скъпо от 10W40.

        И да, преди 2 дни установих експериментално че средна ръка 10W40 е на същата цена като калпазанско 15W40. Поради което кютучливия двигател МАН-712 получи 10W40 въпреки че в сервизната документация пише SAE30 (=М10Д)

        Ясене, напълно съм съгласен с теб.

        15W40 GTX ми излиза по-евтино от 10W40 Motul пък и такова дават за 4M40 - 15W40.
        Цялата работа е, че с него двигателя заработи доста по-добре. Освен "омекнали дюзи" /по-тиха работа/ с това масло имам чувството, че пъргавината се увеличи. Факт е, че разхода на дълго падна с 0.5 литра /два пъти мерено тази година/.


        Така по темата - миещите свойства на Castrol 15W40 GTX според мен са доста добри.
        Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
        Бахти, как се изказах...

        Коментар


        • #19
          От: За маслата и миялните им качества.

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          Аз слагам Comma 5W30 synt от няколко години и разбрах едно, не е само важно какво масло слагаш а как го сменяш всеки път.

          По книжка дават на Вранглера 2.8ЦРД, 6.5л ама аз цедя почти 7 литра на всяка смяна, оставам го почти едно денонощие да се отцеди и тогава наливам.

          Понякога и след 1-2 000 км маслото ми е все още прозрачно не бистро като вода но прозрачно, но това от скоро, до преди година и нещо сменях редовно и след 200-300км новото масло беше катран непрогледен.
          Тука Comma е едно от най-евтините масла.
          10W40 на варел идва на 2лв., а 5W40 го взимам на 8 и нещо, ма никога няма да си сложа в колата такова !
          Всички дето "тънат" карат с Comma, щото "е, ми кво, нали е масло" !

          Сега съм с Q8 5W40, което си е доста добро, но имам да си чистя, или сменям хидр. компенсатори, та като отворя мотора ще видя (и споделя) резултата, и после си слагам Selenia WR, от която съм повече от доволен.
          Междувременно ако се появи нещо читаво 0W40 ще си сложа от него.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #20
            От: За маслата и миялните им качества.

            Първоначално публикуван от DimitarNikolov Преглед на мнение
            ...
            5. Как "омекват дюзите" на дизел след смяна на маслото и как могат да бъдат регулирани от майстор?
            ...
            Знам, че не е по темата, а и не искам да я разводнявам, но се опитвам да съм полезен.

            Та, дюзите не "омекват" от маслото, а от ЕГН-то и КМ-те им пада работното налягане, и мотора става "по-тих".
            А още по-лошият вариант е и да почнат да "пикаят", след което ще ти "духнат" буталата.
            "Тих" дизел (като работа на горивна система, а не тропане на строшване) е на проблем.
            Мини през дизелджия за профилактика, а и от по-добрата работа може да падне и разхода, освен спестяването на бъдещи проблеми.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #21
              От: За маслата и миялните им качества.

              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
              Тука Comma е едно от най-евтините масла.
              10W40 на варел идва на 2лв., а 5W40 го взимам на 8 и нещо, ма никога няма да си сложа в колата такова !
              Всички дето "тънат" карат с Comma, щото "е, ми кво, нали е масло" !

              Сега съм с Q8 5W40, което си е доста добро, но имам да си чистя, или сменям хидр. компенсатори, та като отворя мотора ще видя (и споделя) резултата, и после си слагам Selenia WR, от която съм повече от доволен.
              Междувременно ако се появи нещо читаво 0W40 ще си сложа от него.
              Цената на 10W40 на Комата си я пообъркал, струва ми се.

              Коментар


              • #22
                От: За маслата и миялните им качества.

                Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                Знам, че не е по темата, а и не искам да я разводнявам, но се опитвам да съм полезен.

                Та, дюзите не "омекват" от маслото, а от ЕГН-то и КМ-те им пада работното налягане, и мотора става "по-тих".
                А още по-лошият вариант е и да почнат да "пикаят", след което ще ти "духнат" буталата.
                "Тих" дизел (като работа на горивна система, а не тропане на строшване) е на проблем.
                Мини през дизелджия за профилактика, а и от по-добрата работа може да падне и разхода, освен спестяването на бъдещи проблеми.
                Съвсем на кратко - двигателя си беше доста шумен преди да сложа 15W40 GTX-a.
                Но благодаря за препоръката - ще мина през сервиз на погледнат дюзите. Все пак Mitsut-а е на 23 години.

                А и смених доставчика на гориво - сега зареждам дизел само на "циганския" Петрол ;0)
                Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
                Бахти, как се изказах...

                Коментар


                • #23
                  От: За маслата и миялните им качества.

                  Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                  Цената на 10W40 на Комата си я пообъркал, струва ми се.
                  Дали ?!

                  Това е цена за варел 208л.

                  Успех и безаварийни километри с Comma-та !
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #24
                    От: За маслата и миялните им качества.

                    Масло на 2лв, казвате? Че то по-евтино от нафта.

                    Коментар


                    • #25
                      От: За маслата и миялните им качества.

                      Момци няма ли вече читав доставчик на Мотул в България (последния път когато съм проверявал имаше) ?
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #26
                        От: За маслата и миялните им качества.

                        Мотул си има, но има и други марки които правят качествени масла. Вече ползвам не толкова комерсиални марки и съм доволен

                        Коментар


                        • #27
                          От: За маслата и миялните им качества.

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          Момци няма ли вече читав доставчик на Мотул в България (последния път когато съм проверявал имаше) ?
                          Има няколко, но крайната цена не оправдава качеството.
                          Има и друга марка която предлага моторджийски масла, а и вискозитети които Motul няма.
                          Прехвалена работа, ма нали всички са гугалисти и "четат мнения" по форумите написани от други такива.
                          На Motul, Lavazza, Nokia и още няколко марки съм обявил едностранен мораториум, щото си правя сметката, а има и по-качествени продукти на по-добри цени.

                          P.S. ... иначе, за беемвеистите - Бардал, за джиперите - Мопар, за мотористите - Мотул !
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #28
                            От: За маслата и миялните им качества.

                            Преди много години ми се случи да внасям масла (не Мотул) и ми се наложи да разгледам и кой какво прави, и кой как го прави. За Мотул вероятно си прав но само спрямо твоите нужди - по същия начин по който когато ми дотрябва истинска крута лимузина ще си взема Майбах, но няма да си купя без да мисля най-базовата це класа само понеже е правена от производителя на Майбах.

                            Но е факт че са си добри масла, че имат продукти които другите нямат, и че - поне когато се интересувах от подобни работи - бяха сред малкото които все още правеха нещата съвестно.

                            В контекста на темата - миялни качества на маслата - е вярно че Мотул може би няма какво в повече да донесе спрямо друго по-евтино масло.

                            Ако няма друг възможен критерий за сравнение - просто бих си взел масло на производител който също произвежда и специфични за мотоциклети масла, и бих бил през пръстите всеки който предлага продукти с имена "навяващи" мисли за синтетика но не твърдящи специфично че продукта е синтетика. По същата причина бойкотирам Кастрол понеже те отприщиха този бент. Иначе по моите ширини има Maxima и Amsoil, тъй че за каквото и да е с двигател никога не ми се е налагало да се замислям и всякакъв коментар по други марки ми е чисто академичен.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #29
                              От: За маслата и миялните им качества.

                              Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                              Дали ?!

                              Това е цена за варел 208л.

                              Успех и безаварийни километри с Comma-та !
                              За сега съм навъртял почти 100 000км на Вранглера за около четири години само с Кома, не значи, че утре нема да умре ама все пак

                              И впрочем забелязах, рязка промяна в цвета и консистенцията на последните порции Комма спрямо предишни години...може да има и ментета въпреки, че ми е 19 кинта с доставката за 5 литра туба 5В30 синтетика.
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • #30
                                От: За маслата и миялните им качества.

                                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                                Mobil 1 5W50 или 15W50,потъмнява на третия ден каране,единия мотор съм го отварял и беше като нов,смяна на 12-15 000 километра.
                                Предполагам,че за дизелов говориш,на Е-60 2,5Д верно потъмнява на третият ден,но го търпи 30000км.За 5W50 на Мобил коментирам,15W50 нещо го скриха по нашите ширини.Дрегела от аватара също върви с 5W50 и си се чуства комфортно,при ревизия мотора "свети" и няма помен от замърсявания,а го развъртам на 9500 об/мин до прекъсвач.Към края на сезона съвсем леко потъмнява.


                                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                                Момци няма ли вече читав доставчик на Мотул в България (последния път когато съм проверявал имаше) ?
                                Има,Про-спиид или иначе казано Ники Златков,официялен вносител е и на Бардал.Но не е препоръчително от финансова гледна точка да се пазари от там.
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X