Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

    Колега, да ти кажа от личен опит, наколенките от този тип като cemoto, по-разпространените модели на evs, progrip, acerbis, общо взето модели с ниска цена, предпазват само срещу примерно лек фронтален удар, да не си обелиш колената... Аз бях с наколенки cemoto, когато след супер невинно полягване на мотора върху коляното ми се скъсаха менискус и предна кръстна връзка, операция и сега псувам по цял ден докато гледам на колегите репортажите. Мисълта ми е, че не трябва да разчиташ на такива наколенки да те пазят особено, въпреки че всичко може би е и късмет.

    Доста проучване направих по въпроса и по - сериозните предпазни средства за колена са - Cell на Asterisk (което е фаворит, за мен като функционалност/цена - BGN1000 за чифт. Идеално предпазва капачката. Направена е от Jim Castillo, които е основател и председател на Innovation Sports, които от години се занимават с правенето на медицински шини, той е проектирал CTI2 шината.), Defender Pro1 на английската фирма Dil (скъпи са доста и се продават по една - $735, уникални като дизайн, но захващането отзад си е с 6 космически лепенки, което не ми вдъхва доверие), Rage на XO-Skeleton (тя е алуминиева, продават се на чифт, не ми се харесва защитата на капачката при нея), Edge на Innovation Sports (такаа тази фирма е абсолютно специализирана в изработката на шини, които да пазят от посуквания, продуктите им са предназначени за хора претърпявали подобни контузии в колената. Този модел се продават по една и са около $500 всяка в щатите), RS6 на EVS ($370 за чифт, не е лоша, но доста пластмасова изглежда) и накрая супер къстъм шината на Innovation Sports - CTI2 (според ревютата, хаха и цената, това е шината на шините - прави се по поръчка за клиента като се взимат размерите му, цената е между $750 до $1500 за една, предполагам в зависимост от големината. Не ми харесва защитата на капачката при нея).
    Та моят избор е Астериск, много прилича по дизайн на CTI2, личи си че един човек ги е проектирал. Вносител на които е колегата Goblin, чакам само да ми се уеднаквят колената... Надявам се, че съчинението ми няма да предизвика спорове - такива са нещата според мен и уеба, цените са ориентировъчни. Искам да подчертая, че въпреки високата им цена, все пак някои мотори струват толкова, доста по-висока е цената на една операция - измерена както в пари така и във време, нерви и т.н. Знам че доста колеги се похвалиха, че имат Астериск, бях призовал да споделят още впечатления, надявам се скоро като ги понатрупат да го направят. Поздрави!
    Bling bling, money ain't a thing :)

    Коментар


    • #17
      До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

      Това е част от пост който съм писал в друг форум:

      Knee Guard е обикновената наколенка каквато я познават всички. Пази коляното от директен механичен удар, но силата от удара се предава отново на капачката (естествено част от енергията се обира от дунапрена и пластмасата, но опорната точка при удар си остава капачката - тя поема основната част)

      Knee Brace е коленна шина. Шината има за цел да поеме удара и да го погаси колкото може. Понеже пълното погасяване е невъзможно, останалата част от удара се предава на възможно най-голяма площ от тялото, в механически много по-здрави места, каквото е бедрото например.

      В България термина "наколенка" се ползва и за двата вида, а и на български език "шина" има отрицателно значение, понеже се свързва с нещо което се слага след като белята е станала. Но става въпрос за две съвсем различни неща.

      Другото което астериска предлага е закрепване към ботуша, което има за цел да предпази коленната става от усукване при падане. Усукването няма общо със защитата на капачката.

      С две думи - коленните шини имат за цел да предпазят цялата коленна става в рамките на възможното, чрез погасяване на част от енергията от удара, плюс предаване на друга голяма част от удара към други части на тялото, както и до колкото могат да предпазят от усукване. В повечето случаи различните елементи на коленната шина имат коренно различни функции и предпазват различни части на коляното.

      Наколенката има за цел да предпази непосредствено капачката и частите от тялото които покрива, но не чрез предаване силата на удара към други части на тялото, а само чрез погасявана на част от удара.

      Астериск не е изобретател на коленните шини - Cti правят подобни шини от края на 90те, Астериск са започнали през 2001.

      За разлика от Астериск обаче, Cti е производител на протези - това им позволява да имат на Запад статут на протеза, която се взима само с докторско предписание, която се прави по мярка, и най-вече - която се поема почти изцяло от здравната застраховка, и поради тази причина може да се пласира на много по-висока цена - от порядъка на 1200 евро едната, и нагоре. Ползват се от професионални атлети, които така и така не ги плащат.

      След това Cti започнаха да правят и обикновени коленни шини (без предписание и без статут на протеза), които струват около 700 евро на шина.

      През последните две-три години се появиха и други производители, които се вмъкнаха в пазара отворен от Астериск - Defender, Fox, EVS (които едно време имаха нещо средно между коленна шина и наколенка, и наскоро изкараха коленна шина).

      С две думи, коленните шини са отделна категория и отделна пазарна ниша, на която, колкото и странно да звучи, Астериск (и другите) са супер достъпни откъм цена. До преди 5 години тези продукти бяха достъпни само за професионални атлети. В повечето случаи шините се ползваха след нараняване, за предпазване на коляното от допълнително нараняване, и си бяха медицински продукт - протеза.

      Красчо, да добавя само че спрямо времето когато е писана статият в която си гледал данните за наколенките:

      - Dil не съществуват вече. Или поне са изчезнали под това си име.
      - EVS изкараха шини подобни на останалите.
      - Asterisk изкараха нов модел (с леки промени и почти еднакъв външен дизайн, с ремък за застопоряване към ботуша). Това са единствените които сме внасяли в България, станахме дистрибутор след като смениха модела. Не знам някой в България да има от старите, Николай Куманов май имаше от старите преди да му ги сменим.

      И пак да добавя - по-добре да дадеш 50 лева за наколенки и после да събираш за Астериск, от колкото да сложиш 50те лева във фонд "ще си купя астериск" и да караш без нищо
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #18
        До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

        ОК, четейки стигам до извода, че ортопедичните (медицинските шини) ПРАВЕНИ ПО ИНДИВИДУАЛНА ПОРЪЧКА са най- доброто нещо за крака, така ли? Но са много скъпи, понеже се правят индивидуално.

        Аз обаче доколкото знам (непотвърдено, щото не съм ходил до никоя работилница да питам лично) една точно такава ортопедична шина правена в/около София струва горе долу колкото и един asterisk cell. Освен че ще е много по- грозна и по-трудна за набавяне - има ли друга причина поради която да избера серийно правения asterisk?

        Някой патил и стигал до медицинска шина правена специално за него има ли да сподели мнение? Наблягам на "правена специално за него". Тия стандартните дето ги дават ски докторите покрай пистите не се броят, нищо че и те толкова струват.
        Последно редактирано от ®yMeH; 07-03-08, 16:50.

        Коментар


        • #19
          До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

          Не съм лекар за това не взимай мнението ми за сто процента чиста монета, но до колкото знам:

          - Ортопедичните шини правени по поръчка са по-добри за вече наранено коляно - там спор няма. По-добри са понеже са съобразени с конкретното нараняване на конкретното коляно. Разлика в размера на двете колена, и т.н и т.н. Като цяло - по-добри са когато белята вече е станала.

          - Не знам до каква степен ортопедична шина (правена специално за даден случай) има функция да предпазва, спрямо функцията и да поддържа вече наранената част. С две думи - не знам дали ако ти се наложи да караш с вече наранено и зарастващо коляно, ортопедичната шина ще защити коляното ти при повторно падане толкова добре колкото един астериск (или екивалент на конкуренцията).

          Като пример - ортопедичните шини на Cti например дълго време въобще нямаха защита на капачката - последната се появи по-късно като добавяща се опция. Което означава че първоначалната им функция е била само да поддържат нараненото вече коляно.

          - Нямам информация за българските ортопедични шини. Ако са направени със същите материали като Астериск и екивалентите им (карбон и прочие) - няма причина да са по-лоши. Но това означава да са направени с готови висококачествени детайли. Но все пак имам едно на ум. Не знам какво ще им е теглото, и т.н. Оставам леко скептичен.

          - Също така нямам информация дали Астериск може да замени ортопедична шина. Мисля че ще върши добра работа предвид майсторлъка с който е изработена, но за щастие личен опит с такива работи нямам, а производителят е достатъчно сериозен за да не твърди че продуктите му заместват ортопедична шина, най-малкото понеже в Щатите няма такъв статут.
          Последно редактирано от Goblin; 07-03-08, 21:37.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #20
            До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

            Първоначално публикуван от krascho Преглед на мнение
            ... Знам че доста колеги се похвалиха, че имат Астериск, бях призовал да споделят още впечатления, надявам се скоро като ги понатрупат да го направят. Поздрави!
            Ами горе-долу четвърти месец 3-мата основни участници в "Дефилето ендуро тийм" - Кики, аз и Ади-малкия(за него детските бяха малки, но "S-а" на "възрастните" му стана перфектно) караме с тях.
            Да чукам на дърво(чук-чук) дявола за сега е далеч. Лично аз вече не ги усещам на краката - толкова вече ги чувствам като част от мен. Последните 2-3 карания миналата седмица бяха свързани с доста екстримчета като за непрофесионални състезатели(каквито сме ние). Имаше доста падания и "полягания" под моторите. Особено аз и Ади-малкия... На няколко пъти(то е видно и от репортажите тук-там, където сме се сетили да снимаме) - Ади попадаше под мотора след подскоци, преобръщания или свличания по сипейчета...Изтръпвах винаги...вероятно като всеки баща. Все пак той е 50 кила току-що навършил 14 години, а Бетата(олекотена от всичко излишно) все пак си е 2,5 пъти по-тежка и по-твърда от него. Освен сериозно навехната, малко над китката, лява ръка (или както майка му на Ади се изрази професионално - "дисталния край на лявата предмишница"), както и някоя и друга следа от удар върху Астериска - пак да чукам на дърво, нищо друго като последствия нямаше. Последното пък ме подсеща, че трябва да погледна за някоя защита за китките на младежа...и не само за него.
            Mitsubishi L200 DobbleCab

            KTM XC 450 RW 2009
            KTM 350 SX 2011

            Коментар


            • #21
              До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

              И аз отдавна се каня, покрай всичките спортове, с които се забвлявам си ми трябват такива шини. Миналата година паднах с 3км./ч. с мотора върху крака ми и нещо ми залютя на коляното- май ги поразтеглих. Миналата седмица пък помогнах на един съсед да се качи по стълбите, който беше паднал със ски , скъсал връзки и си беше направил операция- 3000лв. и от 6-12 месеца рехабилитация. Познавам още сигурно вече 10-тина човека със скъсани връзки , от кейт, ски, сноуборд, кайт, мотори и т.н. Та реших и си ги купих на изплащане, защото са си бая скъпички.

              Пробвах ги, проучих ги основно- много добре са направени. и като функционалност и като удобство. Пробих си и бутуша за мотокрос и занитих щрачка, която се захваща за шината. Става наистина добре. Мисля, че опредпазва коляното оптимално от обръщане, изместване на страни и извъртане, както и от удър по капачката, особено, когато крака е изправен.

              Единственото, което не ми направи добро впечатление е как поема удъра капачката, когато крака е свит. Системата е направена така, че при удър на капачката силата се разпределя на двете пластини под нея и от там към шините и това работи много добре при изправено коляно. Не се усеща нищо, никакъв натиск на капачката на коляното, само че кой пада на колене с изправени крака....



              Когато кракът е свит енергията от удъра по капачката на шината отива главно върху ръбовете на пластините, които се забиват в крака и малко боли, а и голяма част се поема директно от капачката на коляното, като за разлика от нормалните наколенки тук няма пяна зад пластмасата, а само тънък мек материал. На снимката горе се вижда ясно, за какво говоря. Мислих си да си сложа пяна от екип за пистарка, но ще пречи да се свива капачката. Все пак ще пробвам като го запиля нещо.

              Или да се изразя по-ясно като шини са перфектни, но ако се мятам на земята по колене се чувствам по-уверен със обикновенни наколенки.

              Това е единствения коментар, който имам и смятам, че е добре човек да го има предвид, като ще дава пари, колкото за цял екип. Иначе шините си струват парите и са много добре проектирани и изработени.

              Коментар


              • #22
                До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                Ясене мерси много за изчерпателното мнение и на колегите също.
                И аз си взех миналата седмица такива но за съжаление още не съм ги обувал.
                Ще съм ви благодарен ако понапишете малко за настроиките кое как става.

                Коментар


                • #23
                  До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                  Някой може ли да ми каже какви пари струва това чудо и от къде може да се купи?
                  sigpic

                  Коментар


                  • #24
                    До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                    02 9571246 Магазина на Гоблин

                    Коментар


                    • #25
                      До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                      Получих лично съобщение с питане за схемата на плащане и предполагам е добре да напиша тук, как е при мен, пък вече всеки ще си говори на място.
                      Говорих с човека на място в магазина на Гоблин (кв. Княжево на бул.Цар Борис 3 , в ляво като свършат паветата). Питах го дали става на изплащане, казах, че и други се интересуват, той ми отговори , че може стига да е до 3 месеца. Аз реших на два пъти да ги платя. Снимаха ми личната карта и се подписах, колко остава да се издължа. Няма кредити и такива неща поне при мен. Цената е 1350лв. Предполагам може да се преговаря за някаква търговска отстъпка евентуално. Имаше преди едни оферти за по 900лв., ама е било единично. Сега явно не става вече така- нормален внос е с мито и ДДС. В щатите са по 600$. В eBay има и по-евтини, особено малки размери.

                      За настройките...
                      Като ги купувах ми измериха коляното и по схемата излезе,че трябва да си взема XL , обаче не ми хареса как ги усещах- хлопаха ми, не ми обгръщаха добре крака. Пробвах L и ми лепна. (Отидете с анцунг или къси гащи). Това е най-важното, нататък има 4 шестограма, от които се настройват по формата на крака. Виждат се на снимката по-горе при най-долния и най-горния държач. Странно, че в книжката не е описано добре и явно за това в магазина ми казаха да не пипам най-долния и най-горния, а само вътрешните, което не е така. Вижда се като я обърнеш отвътре, че с навиването на всеки болт се притяга по една пластина, която върви около крака и по този начин можеш да си нагласиш двете основно захващащи се гривни (горе и долу) да съвпаднат точно по крака, като гривната става по-широка в горната си час, а в долната по-тясна и точно залепва. Това е основната настройка. След това с връзките си я стягаш и не съм усетил да се смъкват, което е най-големия проблем при наколенките.

                      Другата настройка е до колко градуса да ти се изправя коляното. Аз си го нагласих за мотокрос- винаги да е лекичко присвит. За ендуро ако закъсаш ще е добре да можеш да ги изправиш напълно.

                      Добре и човек да си пробие бутуша и да занити щрачка за него, която е в комплекта (има също чорапи , резервни мекички и шестограми), защото това прави цялостна система от шината и ботуша и усещам, че има полза от това, понеже не позволява да си извъртиш крака в ботуша- върти се всичко заедно. Ето долу-как се свръзват като тука не съм го притегнал, иначе е доста стабилно.

                      Това металното, дето лъщи е пластините, които се опъват от болтовете за да лепне гривната по крака.




                      То трябва цели ексоскелети да правят скоро, както е тръгнало )
                      Та така добър продукт е, определено ще върши работа, само цената и това с удъра в капачката със свито коляно, а и връзките са малко досадни, че се веят, ама нещо ги напъхваш някъде и това е.

                      Забравих да спомена, че има достатъчно резервни части за тях.
                      Последно редактирано от iassen; 23-02-09, 12:36.

                      Коментар


                      • #26
                        До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                        благодаря на всички за ценната информация и аз от доста време съм се замечтал за тези наколенки, но с тази цена все се разминаваме, надявам се скоро и аз да мога да се похваля с тях, коментарите ви все повече ме обеждават че са нещо от което не трябва да се отказвам

                        Коментар


                        • #27
                          До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                          аз имам такива шини от повече от година и съм много доволен много са ми и удобни..а ги взех от човек който ги продаваше чисто нови точно защото не ги усещал удобни..настройките са правят елементарно за нула време

                          -относно капачката..и на мен ми направи впечатление ..но съм падал ..и не съм усетил ..проблем..а определено не съм бил с изпънати крака
                          ..при падане ..някак удара не отива точно там а в шините..предполагам за да ги направят така..има защо.това са най масовите и смятаните за най добър непоръчков модел шини в света..и то от доста време на сам..не ми се вярва да не са го предвидили..често съм заставал на колене -нещо спешно да човъркам мотора с тях на краката..пак не съм усетил натиск в капачката..
                          Последно редактирано от mitkov; 25-02-09, 13:51.

                          Коментар


                          • #28
                            До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                            Първоначално публикуван от mitkov Преглед на мнение
                            аз имам такива шини от повече от година и съм много доволен много са ми и удобни..а ги взех от човек който ги продаваше чисто нови точно защото не ги усещал удобни..настройките са правят елементарно за нула време

                            -относно капачката..и на мен ми направи впечатление ..но съм падал ..и не съм усетил ..проблем..а определено не съм бил с изпънати крака
                            ..при падане ..някак удара не отива точно там а в шините..предполагам за да ги направят така..има защо.това са най масовите и смятаните за най добър непоръчков модел шини в света..и то от доста време на сам..не ми се вярва да не са го предвидили..често съм заставал на колене -нещо спешно да човъркам мотора с тях на краката..пак не съм усетил натиск в капачката..
                            +1...+Ади
                            Mitsubishi L200 DobbleCab

                            KTM XC 450 RW 2009
                            KTM 350 SX 2011

                            Коментар


                            • #29
                              До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                              Говорих изрично с астериск понеже въпросът ме заинтригува и мен. Мацката кара сноуборд с тях, и по собствените и думи се въргаля всякак, за щастие без проблеми до сега. По-подробно защитата на капачката е обяснена на сайта им, в техническия раздел. При всички положение - да не дава Оня Горе - всякакъв вид предпазител при добра липса на акъл и/или късмет може да бъде шунтиран.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар


                              • #30
                                До: НАКОЛЕНКИ и предпазни средства за колената

                                И аз днес ги пробвах на сноуборд, като ги носих цял ден- и по време на карането и по пътя натам. Екстра са. Никакви неудобства не изпитах. Забравих, че ги нося. За целия ден ги притегнах само един път и това беше. Паднах на колене един-два пъти и си беше нормално. През цялото време не мръднаха изобщо надолу. Много съм доволен, като удобство и чувство на сигурност, за истинското им предназначение не искам и да разбирам дали са добри, но ми се струва, че да

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X