Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

    Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
    Никой ли не е сготвил нещо ново?
    Дроб. Ама не по пред-десетоноемврийска рецепта. Първо леко запържен, овалян в брашно, и после в йената ред дроб, ред кромид и във фурната с част от мазнината от пърженето. А най-напред киснат 2-3 часа в прясно мляко, ама особена разлика не забелязвам.
    Та се сетих, че едно време дробът го приготвяхме все пържен. Някой ще споделили интересна рецепта, от татово време и преди това, за приготвяне на дроб.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

      Дроб - вече само и единствено под формата на "джигерица". Това е положението! Гледам и нашите също се научиха от сърбите.
      Т.е. тънко нарязан на филийки, увит в агнешко було и на скара.
      Ся тук разните номенклатури и селянчета първо поколение по проЙзход (нема нищо лошо в това!) ще се впуснат да ми обЕсняват как по Татово време месарниците са преливали от дроб, ама аз ще кажа НЕ! ПРИ СОЦИАЛИЗЪМА ПО ГРАДОВЕТЕ ЧЕРЕН ДРОБ НЕМАШЕ, НЕМАШЕ И НЕМАШЕ !!!! Беше невероятен деликатес да намериш да си купиш дори свински! Затова и НЕ ЗНАЕМ КАК ДА ГО ГОТВИМ и требе да се учим от сърбите и от турците!
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

        И аз го харесвам на тънко на скара, ама не сме го увивали в нищо.

        Абе ти кога и в кой град си живял? Все нищо не е имало, кво сте яли?
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

          Бре, макар, че Гагич го пише това - верно е.

          Не мога да си изкривя душата - дроб по ония времена нямаше.

          И то нямаше, та нямаше.
          едит, сори

          И преди това нямаше.. Много рядко, много случайно, с много познати - по някое дробче.

          Какво са ги правили тогава джигерчетата - не знам.

          Коментар


          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

            Вени, дробчета, сърца и воденички се купуваха от един магазин във Войводиново. Пак малко под масата (тоооо, кое ли не беше) ама имаше. Останалата карантия я имаше по т.нар. "кулинарен магазин"- бял дроб, далак... С такива бъркахме храна на кучето. Те се продаваха по- свободно. От онези години ми липсват само едни телешки изрезки. По- вкусно нещо рядко съм ял. Не съм ги срещал през последните 20 години.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              Вени, дробчета, сърца и воденички се купуваха от един магазин във Войводиново. Пак малко под масата (тоооо, кое ли не беше) ама имаше. Останалата карантия я имаше по т.нар. "кулинарен магазин"- бял дроб, далак... С такива бъркахме храна на кучето. Те се продаваха по- свободно. От онези години ми липсват само едни телешки изрезки. По- вкусно нещо рядко съм ял. Не съм ги срещал през последните 20 години.
              Тропчо, не става дума за "дробчета-сърца-воденички", демек за ПИЛЕШКИ карантиЙ, а за телешки / агнешки такива. Свински карантии се намираха чат-пат, ама аз така и не разбрах какво може да се сготви от свинско шкембе или свински черва Е, има хора, дето си ги ядат, ама на мен ми мЕришат и не ми хареШат. Свински черен дроб - да, може и свински език с някоЙ резервиЙ, ама другите свински вътрешности - не.
              В София в т.нар. "кулинарни магазини" се продаваха предварително сготвени неизвестно къде дроб-сърма и някакви подобни неща. Сурови да намериш телешки или агнешки черен дроб, "агнешки комплект" - само "под тезгяха" от познат месар "с връзки".
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                Леко запечен пресен бахур с много лют пипер и запържен в масло телешки дамар, пак с много пипер.
                С червено вино и салата от къдравите. Поляхме я със един сос, правихме го за пръв път. Дижонска горчица/защото е най-пикантна/, малко пчелен мед и няколко капки балсамов оцет.

                Някой знае ли един домашен колбас, шерден/или шАрден/, в него се слага ориз? Яде се варен,докато е горещ.
                Опитвах го миналата година в Стражица. Явно не се продава, прави се само домашно.
                Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                имат право да гласуват на избори.

                Коментар


                • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                  Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                  Леко запечен пресен бахур с много лют пипер и запържен в масло телешки дамар, пак с много пипер.
                  С червено вино и салата от къдравите. Поляхме я със един сос, правихме го за пръв път. Дижонска горчица/защото е най-пикантна/, малко пчелен мед и няколко капки балсамов оцет.

                  Някой знае ли един домашен колбас, шерден/или шАрден/, в него се слага ориз? Яде се варен,докато е горещ.
                  Опитвах го миналата година в Стражица. Явно не се продава, прави се само домашно.
                  Сега остава да кажеш къде и кога такива неща е имало преди 10.11.1989 г.
                  Както казва един приятел: "А-а-а-а-а, баба ми едно време, ако на масата немаше каперси, не сядаше на нея!"
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                    Е не, аз говорех за свински дроб... А като се спомена агнешки комплект - винаги е имало. Леля ми я помня с тая дроб-сърма с агнешки комплект приготвяше. Па тука за голямо нямане се разправя, ама кога и в кой град не се споменава. И не разбрах защо се споменаха само градове, може би по презумпция в селата е имало...
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                      Е, с карантията беше малко напрегнато преди десети ноември. Ние купувахме от една месарница около "Света Троица", два пъти седмично имаше от всичко. Но трябваше да станеш около 4 сутринта и да се наредиш на опашката.
                      Боголюбе, ти като юрист не може да не знаеш за Жоро Павето. Е, бабичката, която утрепа в градинката ми беше съседка. Та тя отивала точно на тая опашка.. и те така.
                      Аз така и никога не разбрах защо имаше дефицит за карантия, при положение, че едва ли е била за износ. Агнетата вярно ги изнасяха, спомням си някакви сделки с Кувейт смътно.
                      А в селата хората си гледаха по някое животинче, там едва ли е имало дефицит. Колкото за едно семейство все е имало.
                      Последно редактирано от Hala; 25-11-17, 18:49.
                      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                      имат право да гласуват на избори.

                      Коментар


                      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                        Дроб и карантия сигурно е нямало щом казвате, не ги обичам освен като пълнеж за агнето и пилешки дробчета по селски комплект с хапки топено сирене, и пържени картофки като мезе в заведение. Ще кажа какво имаше. Имаше ароматен хамбургски салам, деликатесен салам /нещо като пресев шпек/ с едри парченца месо в него, като го срежеш е погледнеш среза под ъгъл излизаха цветовета на дъгата като холограма. И пушен врат - любим, вече няма такъв.
                        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                        Коментар


                        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                          Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                          Аз така и никога не разбрах защо имаше дефицит за карантия...
                          Сигурно не са можели да я съхраняват за продажба. Имаше по кръчми, но не във всички кръчми.
                          Па може и да са я изнасяли към Гърция за да си правят гърчолята "магерица" Аз например гъши дроб вкусих чак в казармата - у едно село до заставата се оказа че има ферма, където "гушат гъски за дроб" за износ "по второ направление" и "ятаци" са ни носили прясно изваден. Плескаш направо върху пернишката печка в караулката и м-м-м-м-м... Гъски (домашни) чат-пат на Женския, пардон на пазара "Георги Кирков" продаваха 1-2 пъти бях ял.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                            Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                            ....Някой знае ли един домашен колбас, шерден/или шАрден/, в него се слага ориз? Яде се варен,докато е горещ.
                            Опитвах го миналата година в Стражица. Явно не се продава, прави се само домашно.
                            Кървавица без кръв. Точно от там, габровско и добруджанско го знам. От всичката карантия на прасето плюс части тлъсто месо. Всичко се реже на малки кубчета ( колкото едър боб), много леко се сварява ориз, лук на дребно, сол, черен пипер, бахар и даф лист и се пълни в дебелите черва. Вари се 1/2- 3/4ч. в малкiо вода, червата надупчени с вилица.
                            Имаше приказка, че преди 10ти карантия ядяха само циганите, сега пак. Свински дроб винаги е имало, друго пак така не. Но си имаше огромна разлика между града и селото. В големи села (2-3К жители) нямаше месарници, караше се замразената скумрия в кашони. В халите винаги я имаше + цаца.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                              Живи гъски, кокошки и яйца винаги са се продавали на женския, долу, при цветята, може би 1-2 пъти в седмицата. Но гъши дроб точно никога. Телешки дроб просто никой не купуваше, както свински черва, шкембе и бял дроб.. Аз и до сега в Бг почти не съм ял читаво приготвен. Свински бол.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                                Телешки дроб просто никой не купуваше...
                                То просто никой не купуваше, просто защото нямаше
                                "Свински бол", ама друг път. Имаше една месарка Гюра, на бул."Черни връх", сега е магазин "Дар от боговете" за френски сирена, вина и такива разни неща. Та, опашката отзад, на "служебния вход", беше... всъщност, това беше опашката, щото в магазина я имаше двама-трима клиенти, я не. Всеки там кеси с пачка, ама пачка 20-левки или направо с долари в ръка. Вътре - три вида месо - "шол", "врат" и "ребра за готвене" (демек остъргани като оглозгани от глутница чакали). А "врат" и "шол" се състояха от парчета месо, всяко добре увило кокалите под него Същата Гюра на един "Ленински съботник" гледа как метем улицата (аз като заврян зет трябваше да вземам активно участие) и си лафи с некакъв от контингента от "задната ѝ врата". По едно време ядно се провиква "@бем ти и тарикатите?! Пусне 'неска фишо и бам - дваесе иляди лева шестица от тотото? Я па я цел месец бъхтам да ги изкарам същите пари?!"
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X