Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Домашен сървър

    Обмислям варианта да си сложа (или направя) вкъщи домашен сървър...
    Общо взето факторите, които са определящи:
    1. Нисък шум (ако е съвсем без шум ще е идеално )
    2. Ниска консумация (е, вкъщи тока е с пари )
    3. Производителност - колкото повече толкова повече, но не е чак толкова определяща - все пак ще се ползва предимно за лични нужди
    4. Ще е уеб и файлов сървър (да, ще си има и други сървъри на него, но те ще са предимно за експериментиране настройки преди качване на друг хостинг). За файловия сървър едва ли ще правя RAID - архива ще е физически отделен от този сървър (на друга физическа локация), защото са си предимно архив лични снимки - концентрацията на едно място ги поставя под риск.

    Общо взето си представям нещо такова (да, това си е старичко, но говоря принципно) : https://anteru.net/blog/2015/01/19/2678/index.html
    Но разбира се обмислям варианти и с някой сървър втора ръка....
    Какво бихте посъветвали:
    1. Готов сървър втора ръка или 'събери чарк' - т.е. личен подбор на компоненти?
    ...а) Ако е второто - от около 3-4 години не съм събирал компютър - можете ли да подскажете добро и евтино сървърно дъно, за предпочитане с ниска консумация и пасивно охлаждане
    ...б) Ако е готов сървър - имате ли опит с HP - гледам има U1 HP G7 с по два XEON 4Core/32GB DDR3 и готов РАЙД по 146GB за поносими цени... Предполагам към него може да се добави SATA дискове 1-2ТБ за големите нерайдови масиви...

    Та в края на краищата въпроса е - кой как си е решил подобен проблем....
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Домашен сървър

    Ако искаш безшумно, вариана е атом или някои компютър с по старичък процесор дето няма нужда от активно охлаждане.
    Другия вариант е да вземеш нещо марково на Dell, примерно Optiplex, където охлаждането е сведено до един вентилатор, но при сериозно натоварване вентилатора дига обороти..
    От там нататък шума от хдд се лекува с диск без въртящи елементи SSD.
    Имал съм сървър в стаята в която спя, и най-големия проблем беше жужащия HDD.
    Иначе готовия вариант е по добре, отколкото да сглобяваш.

    Коментар


    • #3
      От: Домашен сървър

      SSD ще има при всички случаи - хареса ми идеята на момчето в линка по-горе - ОС на SSD, за да могат HDD да заспиват когато не се ползват...

      Готовите - наистина има ценово (и параметри) добри предложения (основно на HP), които лееко ме притесняват заради предполагаемо доста вентилатори, и двете 450W (в най-добрия вариант, щото има и с по 2х1кВт ) захранвания
      Не съм виждал как работи това чудо наяве, но навярно е доста шумничко...

      За съжаление не виждам тук в БГ предложения с Атом (и въобще - Supermicro)...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: Домашен сървър

        Ами с атома си го правиш сам. Вземаш един mini-itx с атом, слагаш памет, намираш му кутия и така.
        Сървърчетата са си шумнички, в предвид, че са правени да стоят в дейтацентър а не в спалнята на някои , приоритета им е да не прегряват, не да не шумят...
        SuperMicro има при фирмите дето правят сървъри. Най-евтината платка започна от 400 лв.
        Иначе Optiplex-а май е идеалното решение за домашен сървър от гледна точка и на шум. И такъв съм ползвал около година. Нещата са добре, ако някои процес не закове процесора на 100%

        Коментар


        • #5
          От: Домашен сървър

          Аз съм с Атом, 8 ГБ рам 4 диска по 2 ТБ WD Green сами намаляват оборотите и свалят консумацията като няма четене. 1 диск за OS. Не ти трябва SSD освен ако не искаш да го ползваш за КЕШ. На практика повече от 2 години не съм го спирал. Консумацията при натоварване е около 160-200 вата на час, когато е в idle е 58 вата. Сметката за тока на практика не съм усетил да се е повишила. SSD-то слагаш на домашния компютър и изхвърляш всичко въртящо се в него, слагаш кеш на браузъра и всички windows темп-ове по мрежата на shar-a на сървъра и ще имаш много бърз и абсолютно тих компютър.
          no signature no problems

          Коментар


          • #6
            Re: Домашен сървър

            Сървеър и тихо са 2 различни неща. И атом може да свърши работа, но зависи какво ще въртиш като сървиси на него. ХП то работи тихо за сървър, вентилаторите въртят бавно. Но ако живееш в стаята в която ще е сървъра според мен, ще ти е шумен.

            Коментар


            • #7
              От: Домашен сървър

              От 2004-та държа домашен сървър за гореспоменатите нужди. Първо беше едноядрен 32 битов процесор (каквито имаше налични по онова време), 1ГБ рам, 250гб диск. В края на 2009-та година смених машината с двуядрен 64 битов процесор, 4гб рам, 500гб диск (като споменатите WD Green), а преди 2-3 месеца добавих и нов 2ТБ диск.

              От страна на мощност двуядрения процесор не се измъчва много, макар вече да хоствам няколко сайта (основно галерии със снимки и фотоблогове, вървящи под apache/mysql/php), файлов сървър, мейл сървър и още няколко други сървиси, които са ми необходими. Машината си върви с графична среда, в която постоянно върви мейл клиент, в който се проверяват на няколко минути 15-на акаунта, уеб броузер и каквото друго ми е необходимо.

              Процесора е сравнително студен, клокнат е от 3гхз на 3.75гхз, но енергоспестяващите му функции го свалят на 1гхз, когато натоварването е малко. За охлаждане обаче съм сложил от големите охладители тип кула с бавнооборотна перка, така че шумът от нея почти липсва.

              Захранването е мощно за тази конфигурация - 650W, за да може при тези (ниски) натоварвания да работи почти безшумно. На пръв поглед е излишно такова мощно захранване (консумация под товар на цялата система е под 150 вата според някакъв уред),но за сметка на това не се натоварва и не се загрява прекомерно. Сега вече има и още по-добри захранвания, при които перките се включват при над 300 вата консумация, което в моят случай означава, че ще работи с изцяло пасивно охлаждане при тези натоварвания.

              Видеокартата е nVidia 9600GSO+, като вентилатора още на първата година спря да върти, но пък до сега не е прегрявала, независимо, че е ползвана дори и за игри.

              Най-шумни са хард дисковете, но тук зависи и каква е кутията. На основния ми компютър всеки хард диск си влиза в отделно чекмедже, което е с гумени антивибрационни крачета, захващането е реализирано по друг начин и всякакви подобни хитрини, измислени за обезшумяване на компютъра.

              Преди месец почнах да разглеждам какъв е актуалния хардуер, за да зная какво трябва да се купи, ако случайно някой от компютрите откаже. Така стигнах и до следната конфигурация за сървър:
              - процесор Intel i3-6100 - достатъчно мощност за моите нужди, а в същото време ниска консумация
              - адекватно охлаждане (тип Noctua NH-D14), достатъчно да хлади клокната i7-ца, за да може тук да стои почти пасивно на минимални обороти
              - дънна платка - за този процесор не е нужно най-скъпия чипсет, така че ще е нещо с Intel B150 чипсет, 4 слота DDR4 памет, 6х SATA3, USB3 портове (при копиране от флашки/карти с памет или външен диск разликата с USB2 е огромна), вградено видео (достатъчно добро за гледане на филми)
              - памет 2х8GB - напълно достатъчно и адекватно като за прост сървър, но може и 32гб (или дори максималните 64гб) да се сложат, ако се налага
              - 240/250ГБ SSD диск за операционна система и разни програми, макар да може и без него
              - 2х2ТБ твърди дискове за файлове, логове и т.н.
              - захранване, което да стои с изключена перка при ниско натоварване

              Между другото, при наличие на уеб сървър, след време няма спане на дискове. Едно споделяне на линк към снимка в накой форум и разни сканиращи спайдъри налазват сървъра денонощно

              Коментар


              • #8
                От: Домашен сървър

                Нека и аз да споделя няколко неща от опит.

                Безшумен и економичен сървър и стара машина са НЕсъвмстими понятия, дори и мрежовото оборудване последно поколение вече идва с прецизно управление на консумацията и охлаждането, тоест двайсе 48 портови ПоЕ суича на бюрото ми шумят в покой по-малко от един 24 портов суич, поколение по-стар, колкото и невероятно да звучи.

                Последните поколения сървъри имат прецизни настройки и когато трябва мощност ядат по два киловата на час и фучат вентилатори като излитащ Чинук обаче когато не трябва мощ, тоест в айдъл са почти безшумни и харчат по-малко от стар лаптоп.

                Под бюрото в момента имам един HP ML350 G9 с два процесора, няколко ТБ с 5-6 ССД харда, две захранвания, към 60 рам, сторидж арей и т.н. И всичко това харчи около и под 100 вата на час, вентилаторите половината са под 7% другите малко над 10% и това защото ми е под бюрото и няма свеж въздух, ако е на пространство падад под 6-7 % всички вентилатори и консумацията пада под 90 вата.

                Стария ми лаптоп Тошиба с и7 харчи не по-малко от 90вата в покой и бучи почти наравно.

                В резюме, ако никога няма да се налага много мощ пасивно охлаждане и слаби процесори, ако се иска мощ се взема последни поколения машини с умно управление на охлаждане и процесори, и за двете посоки вариантите са безброй, всичко е въпрос на бюджет
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  От: Домашен сървър

                  Има един вариант за олекотен и икономичен уеб и файлов сървър, когато се ползва рутер от висок клас. На моят рутер (Asus AC68U) има един USB 2.0 и един USB 3.0 порта, към които да се свържат външни дискове, а самият фърмуер на рутера поддържа създаването на FTP сървър, да се шерват папки (за домашната уиндоуска мрежа), може да действа и като DLNA сървър, който да се ползва от телевизорите в мрежата.

                  Дори и USB 2.0 порта дава достатъчно добри скорости за трансфер на данни (при тест на 300мб файл държи 20-22мб/с с един старт лаптопски диск). Т.е. това е напълно достатъчно скорост за един FTP или уеб сървър, които ще се достъпват през интернет. Дори и за вътрешната мрежа скоростта е добра за гледане на филм през DLNA или просто да се качат нови файлове със снимки, клипчета, уеб страници и т.н. Обичайните скорости на домашния интернет в България е 50-100мбит/с (5-10мб/с), което е доста под скоростта на моят стар диск, вързан на USB 2.0 порта.

                  До тук обаче имаме само FTP, shared folders и DLNA. Но за да е по-интересно, фърмуера на рутера позволява инсталиране на допълнителни пакети с програми. Това става през Optware или Entware. Така вече може да се инсталират apache, mysql, php за уеб сървъра, а за любителите на (вече не толкова моденрите) cloud-и - собствен клауд сървър - ownCloud. Пълен списък на пакетите за Entware може да се види на този адрес: http://pkg.entware.net/binaries/armv7/Packages.html

                  Разбира се в този вариант имаме доста по-слаб хардуер, сравнено дори и с простия десктоп процесор i3-6100, много по-малко памет, а и са необходими познания по линукс, много проби и грешки, докато нещата тръгнат, както трябва. Но все пак е вариант, който е тих, икономичен и може би напълно достатъчен за много потребители.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Домашен сървър

                    Благодаря за мненията колеги... Явно трябва да се завъртя из фирмите и да чуя първо как 'вият' тези сървъри втора ръка... BatGeorgeone, то хубаво - и аз ги гледах тези G9, ама това отива към 3-4х.Евра бе Затова навярно се чудя дали да не взема един ProLiant DL360 G7



                    Да уточня - в момента съм си направил като сървър един четириядрен Интелски процесор 3+GHz (забравих го вече какъв точно е), с 8ГБ памет и 1+2ТБ дискове... Така, че 'стандартните' решения са ми ясни, но не ме устройват... Затова в момента съвъра не ми е постоянно включен, а го пускам само когато ми трябва (WOL), и след това го спирам през конзолата... Не ме устройва нестабилността му - преди 2-3 дни при един suspend нещо така се окоти (предполагам хардуерно), че линукса умря геройски и при следващо стартиране влезе в emergency mode. Което вече мога да го пипна само ако съм на конзолата... А дъното макар и вече старо си бе добре направено като охлаждане - с хийтпайпове излизащи от кутията и т.н... Процесора без да включи вентилатора държи сървъра без сериозно натоварване и с температура под 50С... (ама ми грее яката видеоплатка )...
                    'Умен' рутер имам и пробвах да го ползвам като файлов сървър, но не ми хареса - диск директно не ще да върти (трябва му външно захранване), а 32GB флашка идва малко за семейния албум
                    Освен това не е толкова умен, че да му качвам допълнителни сървъри - то и линукса му е много орязан за да се събере в паметта му...
                    Другият вариант е да изкарам сървъра на терасата (е, остъклена е), тъкмо ще мога да сложа и UPS до него, че и него съм го спрял - online е и вентилатора му доста вие )...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Домашен сървър

                      Въпросът за домашен уеб/файлов/мейл сървър винаги е опирал до пари. Варианти има много, като възможностите са неограничени Ще се опитам да синтезирам какво съм ползвал и какво съм виждал като реализация при "домашните" сървъри на други места:

                      - Най-евтино излиза да не се купува никакъв специализиран хардуер и да се вземе хостинг някъде. Сега годишните планове са на смешни цени. Е, няма да може да се "шерва" филм към телевизора от някакъв си сървър, но това го може вече почти всеки телефон или таблет

                      - "Умен" рутер със закачен хард диск - най-евтиният вариант, най-икономичен от към консумация, но и най-ограничен от към възможности. Реално може да се реализира с рутер под 100 лева.

                      - Десктоп - дву- и четириядрени процесори, поддръжка на голям брой дискове и RAM памет, както и инсталиране на любимата операционна система, сървъри и необходими програми. Тук влизат и вариантите за HTPC, собственоръчно направен NAS и всякакви подобни машини. Поради огромното разнообразие от хардуер, цената може да варира от няколкостотин лева до доста хиляди. За мен лично това е най-добрият вариант (за каквото е и тази тема), защото с подходящата комбинация от хардуер може да се постигне хем добра производителност (high-end десктоп процесорите в еднонишкови задачи доста добре мачкат сървърните процесори), хем нисък шум (охладители висок клас с нискооборотни вентилатори, водни охлаждания и т.н.).

                      - Сървърен хардуер - да, има хора, които ги ползват в къщи, но са ги забили в някой шкаф в коридора или в мазето, където да не пречат на никой. Тук вече има дъна с поддръжка на повече от един процесор, много много рам, много много дискове.... и много шумни вентилатори А за цените няма нужда да говорим - "домашните" сървъри, които съм виждал, са на цени на нов джип

                      Всеки си избира според пари, място, шум и собствени изисквания към хардуер и софтуер. Гледал съм и случаи с изнасянето на домашния сървър на co-location хостинг, но това вече излиза от настоящата тема.

                      Както вече писах, нисък или среден клас десктоп с добре подбрани компоненти, добро охлаждане и добър домашен интернет вършат работа за домашен сървър, който да работи 24/7 в продължение на години.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Домашен сървър

                        http://www.gigabyte.bg/products/page...vrev_10/specs/
                        http://www.gigabyte.bg/products/page...150n-d3vrev_10

                        4 ядра ,2 ланки , VT-d, IOMMU / PCI Passthrought поддръжка
                        Use since:
                        OpenBSD 3.x
                        FreeBSD 4.x
                        Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Домашен сървър

                          ProLiant DL360 G7 ползва sff дискове ще се видиш в чудо да намериш такива с голям обем на нормални цени. Аз ползвам HP ProLiant MicroServer Gen8 цените са разумни откъм дискове е безпроблемен откъм шум със сигурност в стаята в която спиш няма да е комфортно - ако му намериш закътано място си ок . Разлика в консумацията не съм открил.
                          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Домашен сървър

                            Аз лично си харесах нещо такова, макар да не отговаря на моите изисквания за вътрешни дискове, но пък може да се закачат и външни:

                            http://www.intel.com/content/www/us/...nuc6i3syk.html

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:937391-swift-canyon-short-nuc-frontangle-rwd.png.rendition.intel.web.480.270.png
Прегледи:1
Размер:71.8 КБ
ID:5723583
                            Процесорa e i3-6100U с консумация 15W, 2 слота за памет (макс 32гб), М.2 слот за SSD, 4x USB 3.0 порта и размер 115х111х32мм. Идеален за HTPC или за някакво сървърче с много ниска консумация.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Домашен сървър

                              Години се чудех за таква хоум решение и съвсем случайно по неволя и по спешност го реализирах с едно леново i5. Седи сгунато зад един шкаф, има шернат външен диск на него, уеб сървър и торентите си се движат. По начало си е тихо, студено и не иска ток. Сега като се замисля по-завършено и компактно решение с вграден монитор, клавиатура(ако се наложи нещо да се пипне локално) и упс за под 3-400лв. няма.

                              Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
                              WG 2.7 CRD

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X