Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен сървър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Домашен сървър

    Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
    ProLiant DL360 G7 ползва sff дискове ще се видиш в чудо да намериш такива с голям обем на нормални цени. .....
    Да, прав си за SFF, но предполагам 146GB ще са ми достатъчни за 'чисто сървърната' част, а дъното би трябвало да си чете нормално и SATA...

    freebsd - мдаа - заслужава си подробния оглед...
    pecix - не държи дискчета пък камо-ли RAID... Ако тръгна на 'самоделкин', то при всички случаи ще го направя както трябва - може с по-бавни дискове, но голям райд масив и т.н...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #17
      От: Домашен сървър

      Я аз малко да вкарам интрига в дискусията

      Я какво мислите за Распбери Пай 3то поколение за Уеб Сървър и един Банана Пай последно поколение за файлов сървър, закачаш ССД'та колкото искаш, ако не ти стига мястото слагаш ЮСБ хъб и т.н.

      Сигурност ще си я направиш чрез Линукса, става да гледаш филми, става да го ползваш за хопинг стейшън и за VDI, за файлов сървър и да врътка някакво Апачи се е утрепало, няколко ядрени са машинките, имат БТ, Безжична и кабелна мрежа на 1Гбит мисля и най важното идва с ХДМИ порт за Монитор и ТВ.

      Аз тествах наскоро и РПай3 няма ядове с 1ТБ ССДта на ЮСБ портовете, добре се справя с трансфери от няколко стотин ГБ, 4 х ЮСБ порта, 1 х МиниСД порт за карта подръжа 128ГБ, харчи.... ами колко да харчи щом от батери банка за телефон работи един ден, захранва се с 5Волта от ЮСБ и т.н.

      Като пари РПай3 май са около 30-40 паунда с кутийката, или 30-40долара без кутийка, ЮСБ кабелчета са стотинки както и т.н.

      Почни с малко и ако не ти стига винаги може да набиеш един два джипа пари в сървър както сторих аз с моя МЛ350, просто зависи от нуждите ти )
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #18
        От: Домашен сървър

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Обмислям варианта да си сложа (или направя) вкъщи домашен сървър...
        Общо взето факторите, които са определящи:
        1. Нисък шум (ако е съвсем без шум ще е идеално )
        2. Ниска консумация (е, вкъщи тока е с пари )
        3. Производителност - колкото повече толкова повече, но не е чак толкова определяща - все пак ще се ползва предимно за лични нужди
        4. Ще е уеб и файлов сървър (да, ще си има и други сървъри на него, но те ще са предимно за експериментиране настройки преди качване на друг хостинг). За файловия сървър едва ли ще правя RAID - архива ще е физически отделен от този сървър (на друга физическа локация), защото са си предимно архив лични снимки - концентрацията на едно място ги поставя под риск.
        ...
        Та в края на краищата въпроса е - кой как си е решил подобен проблем....
        За домашен уеб и файлов сървър, препоръчвам да погледнеш НАС устройствата. Отговарят на всички критерии, които си описал. Аз лично използвам Asustor AS1002T. Отзивите ми за него са повече от добри. Администрацията му е много лесна. Вързал съм вътре два диска в RAID и отделно един външен диск за ежедневен бекъп. Консумацията и шума са пренебрежимо ниски...
        Последно редактирано от Димитър Желязков; 21-08-16, 09:07.
        www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
        0898777327

        Коментар


        • #19
          От: Домашен сървър

          Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
          За домашен уеб и файлов сървър, препоръчвам да погледнеш НАС устройствата. Отговарят на всички критерии, които си описал. ....
          Единия ми критерий (доста висок като тежест) е отворена система - за да мога да експериментирам 'вкъщи' различни сървърни настройки, понякога различни линукси и т.н... NAS е доста затворена система (да, добре работеща като файлов сървър, но трудно за другите неща)...

          А за Raspberry pi-3 хахаха... Това ще е интересно за експеримент - ще се пробва допълнително (паралелно с основната цел)
          П.С. тъкмо сега четох за ПИ-то Оказва се, че не може да се заснема със светкавица - умира геройски
          Последно редактирано от slowtraveler; 21-08-16, 12:35.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #20
            От: Домашен сървър

            За къстъм изпълнения бягайте от затворените устройства/системи,просто изникват много зависимости от това.Гледайте слотовете и какво поддържа процесора/чипсета на дъното за да не ви боли главате. Атомите/СоК устройствата са средно 10-15 ватови консуматори,според мен идеално се вместват в домашна лаборатория.
            Use since:
            OpenBSD 3.x
            FreeBSD 4.x
            Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

            Коментар


            • #21
              От: Домашен сървър

              Или процесори с Т накрая. Тия J процесори имат проблеми да подкарват дори ОС с по тежък интерфейс. Просто не вървят гладко. Пробвано с mate

              Коментар


              • #22
                От: Домашен сървър

                Накрая май пак ще се спра на компромис.... i5 с 16GB DDR4 и държащо RAID с 2х1ТБ + SSD (и нерайдови други дискове) е доста по-евтинo от Леново сървър с 2х1ТБ райд масив +SSD и XEON E3...
                Но все още не съм решил... Оглеждам се...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: Домашен сървър

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Накрая май пак ще се спра на компромис.... i5 с 16GB DDR4 и държащо RAID с 2х1ТБ + SSD (и нерайдови други дискове) е доста по-евтинo от Леново сървър с 2х1ТБ райд масив +SSD и XEON E3...
                  Но все още не съм решил... Оглеждам се...
                  Защо не се огледаш в един хубав лаптоп с поне 2-3 години гаранция, може да си го носиш, не заема място, практичен е, тих е, харчи малко и т.н. има с място за ССД, за ДВД и за новите мега бързи и мънички ССД носители, повечето вече носят на минимум 16 ГБ рам има и с 32ГБ рам та освен цената други кусури нямат, идват си и с поне 2ГБ видео карта и т.н.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Домашен сървър

                    Лаптопа ще ми е трудно да го натамъня за сървър - държи малко дискове, няма РАЙД и т.н.... Иначе имам два лаптопа стоящи ей-така (вярно, вече поостаряха), а новия лаптоп не ща да го използвам за такива неща, защото ми трябва за друга работа...
                    П.С. Грешката е моя, ама темата започна да заприличва на 'левашките' - искам проходим джип, ама да дърпам бИгачките, да е евтин и да гори малко Извинявам се за което - чета и обмислям предложенията внимателно - полезни са ми като генератор на идеи...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Домашен сървър

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Лаптопа ще ми е трудно да го натамъня за сървър - държи малко дискове, няма РАЙД и т.н.... Иначе имам два лаптопа стоящи ей-така (вярно, вече поостаряха), а новия лаптоп не ща да го използвам за такива неща, защото ми трябва за друга работа...
                      П.С. Грешката е моя, ама темата започна да заприличва на 'левашките' - искам проходим джип, ама да дърпам бИгачките, да е евтин и да гори малко Извинявам се за което - чета и обмислям предложенията внимателно - полезни са ми като генератор на идеи...
                      Раид, та раид кажи кое гониш бързодействие при четене, писане, сподели мин МБ в сек? Надежност, трябват ти мин 5-6-7 диска само те ако са ССД струват колкото няколко лаптопа?

                      Впрочем има софтуерни райд'о подобни решения които не са за пренебрегване.

                      И впрочем новите интерфейси М2 и т.н. за които говоря ти дават бързина на четене писане колкото или повече от 5-6 поколение НР сървър примерно.

                      Сигурно си наясно, че доста трябва да оптимизираш ОС за да ползваш хардуера и винаги да го цедиш на макс, щото и моя сървър уж подържа ГБ/сек четене и писане ала бала ама Уиндоуса решава, че такава бързина не ми е нужна и вместо 200ГБ да се копират за нула време, си ми обажда пак едни десетки минути и т.н.

                      Ако пък цедиш здраво хардуера, ще е шумен и ще харчи здраво ток, ако е старо поколение сървър ще си харчи и шуми нон стоп дори и в покой, та май трябва да изясниш какво гониш/имаш нужда...?

                      Според мен може да включиш в уравнението и клауд компютрите защото един VDI или Ажур може да ти излезе удобно и по-евтино, особено след няколко месеца като ти мине мерака и си начешеш крастата, дори може да си наемеш и истински сървър, примерно за месец, два, три и да решиш след като око види, ръка пипне.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Домашен сървър

                        За начесването на крастата - вече 34г я чеша с компютрите - не съм я начесал
                        Скоростта не е толкова важна - сървъра ще обслужва предимно лични нужди... Търси се умерен баланс надежност, която няма как да бъде постигната с един диск...
                        Наети сървъри имам.. Но експериментирането върху тях е доста по-тегава работа поради по-бавния трансфер (в щатите са, заради цената ). Това бе и причината да пусна сегашния сървър на база стара геймърска машина вкъщи..
                        Просто се опитвам да отстраня сегашните недостатъци... В момента когато ми трябва го стартирам WOL и спирам през конзолата в момента, в който си свърша работата... Заради шума и енергията не го оставям постоянно включен (само видеокартата грее като котлон на кафеварка )... И най-вече ме притеснява, че дъното вече доста остаря, и навярно поради това почна да върти номера - което и налага подмяна...

                        Явно колегите не са имали същите 'задачи' за изпълнение... Ще го измисля и ще споделя тук...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Домашен сървър

                          Първоначално публикуван от rudi91 Преглед на мнение
                          Или процесори с Т накрая. Тия J процесори имат проблеми да подкарват дори ОС с по тежък интерфейс. Просто не вървят гладко. Пробвано с mate
                          Не се изказвай неподготвен,че се изложим пред чужденците
                          Use since:
                          OpenBSD 3.x
                          FreeBSD 4.x
                          Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Домашен сървър

                            Ти все пак хвърли ли едно око на http://www8.hp.com/bg/bg/products/pr...ml?oid=5379860 ?

                            ILO-то е голяма екстра и я ползвам редовно има и лечение за да тръгне с пълните си възможности.

                            Цената му тука е малко над 400 лева с ддс.
                            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Домашен сървър

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              И впрочем новите интерфейси М2 и т.н. за които говоря ти дават бързина на четене писане колкото или повече от 5-6 поколение НР сървър примерно.
                              Уточни че иде реч за NVMe. Щото останалите са си просто SATA върху същия слот и са със същата производителност като нормален SATA SSD. И трябва машината да го има налично като поддръжка, или да се купува преходник от PCI-X към М2, щото иначе не тръгва извъобще.

                              Като сравнение, вкъщи съм с процесор i7, завършващ на "К", 16GB и NVMe SSD. В работата съм с i7 от първите, 9GB tripple-channel РАМ, и SATA SSD (сложено върху SATA 2). Импорт от малка база на Access (мегабайти, под 100) към MySql през WEB приложение, ползващо Entity Framework за целта, на единия върви за минута и 20 секунди, на другия за 15 секунди.

                              Преди малко се чудих да не съм нещо мръднал, ама не. И всичкото това се случва, използвайки почти двойно по-малко RAM. Нямам никакво обяснение за 6-8 пъти разлика между двата, колкото и да си напъвам бръмбарите в главата. Но със сигурност и процесор, и диск дават свойта дан по въпроса, макар че това цялото би трябвало да го работи изцяло от кеша, тъй че диска е под въпрос.

                              Та, технологично новото си е.... еми ново. Иначе привидно разликата между двете не е велика. Да речем че единия е двойно по-бърз спрямо другия като общо усещане при работа. Явно разни ботълнеци някъде в по-новия ги няма и при конкретното приложение производителността скача яката.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Домашен сървър

                                Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                                Ти все пак хвърли ли едно око на http://www8.hp.com/bg/bg/products/pr...ml?oid=5379860 ?....
                                Да, продължавам активно да хвърлям око на този тип...
                                Какво имаш предвид под 'лечение'? (може и на ЛС)
                                Последно редактирано от slowtraveler; 27-08-16, 07:10.
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X