Обява

Свий
Няма добавени обяви.

вр. Миджур - нецивилизован подход?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • вр. Миджур - нецивилизован подход?

    Остава ми некачена тази точка от тройката ни гранични първенци и гледам откъм варварска Сърбия има път като слънце до върха, хората го качват с колелета и коли, табели и т.н. От цивилизованата му страна дебнат скрити в храстите гранични с бинокли и проверяват дали имаш разрешително за достъп издадено след едномесечна процедура! Има ли някой качвал го от Бабин зуб да сподели инфо от първа ръка - дали има някакви ограничения?
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

    Здравей колега, виждам че темата ти е стара но не си и писал за развитие.
    От Бабин зъб, технически можеш да се качиш с джип но не те съветвам да го правиш. Ще си навлечеш проблеми с граничните (Сръбските). Ако пък решиш да изискаш разрешително ще ти разрешат само пеша. МПС-тата са забранени. Можеш да подходиш от хотелите до подножието и там да оставиш мпс-то нагоре пеша.
    Аз се опитах да го кача с джип и ме върнаха малко след хотелите, независимо че се бях обадил и то на традиционното изкачване на върха, при което допуска е малко по-либерален.

    Коментар


    • #3
      От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

      Благодаря за инфото, не успях да се организирам миналата година и не съм пробвал от сръбско, а сега вече е ясно, че май по-добре от наша страна!
      Honda XL600LM, 1987
      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

      Коментар


      • #4
        От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

        Нямаш проблем да се качиш от Сръбско, дори и да не питаш никой ( това на твоя отговорност) Аз се качвах ( от бабин Зуб) преди месец ( без да се обаждам на граничните) и половина с колелото. А от наша страна, от село Горни Лом, където е официалния маршрут за изкачването са избили път чак до билото над " кози гърбина". Това реално е до граничната пирамида. На времето там беше пътеката през хвойната. От граничната пирамида до върха е малко и може да се отиде пеша. Не съм ходил да го карам този път но питах мой приятел и той каза че летят АТВ-та, джипове, дори и тежки ендура.
        И аз съм се наканил да отида да го мина или да опитам поне този път.

        Коментар


        • #5
          От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

          Ако се търси хубав пешеходен подход към Миджур,то това е от хижа Горски Рай през връх Оба.
          Хижата е бивша гранична застава,хубава е. Подхода към нея е от село Чупрене по черен път.
          За там си трябва джип,но съм виждал и лади.
          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

          Коментар


          • #6
            От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

            Хижа Горски Рай никога не е била гранична застава. Заставата е друга сграда. Хижата е много хубава и хижарите са много добри хора. Подходите към хижата са два от село Чупрене и село Репляна.

            Коментар


            • #7
              От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

              Както и да е. Хижата е хубава:

              https://gorski-rai.com/за-хижата/
              Последно редактирано от Валери Недялков; 10-03-18, 20:04.
              Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

              Коментар


              • #8
                От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                Маршрута до хижата Горски Рай от село Репляна в момента не е много удачен. Пътят е доста разбит, на места от ерозия, на места от дърварите. Има коловози по близо метър и невъзможност да бъдат заобиколени. Кал разбира се има в изобилие На места няма чакъл и при мокро време е много боксуване. Хубавото е че навсякъде има къде да се закачи лебедката.
                Минавах го есента миналата година и беше много зор.
                Основните пешеходни преходи до връх Миджур са, както каза Валери от хижа Горски рай Влиза се в гора и със стръмно изкачване се стига до билото между Върховете Реплянска църква и остра Чука. Около 2 часа стегнато ходене След това се продължава през връх Реплянска църка и връх Оба. Следва стръмно спускане до премката между връх Оба и връх Миджур. След това със стръмно изкачване се достига връх Миджур.
                Това е дългият ( за мен по-красив маршрут)
                Другият е от хижа горни Лом. Заходът е покрай бившият завод за боеприпаси. По асфалт и макадам се достига до хижата а може да се продължи и до самата премка, описана по-горе между Оба и Миджур. Там са избили пътят, за който писах в по-горните постове. Опитах да се кача но беше зима и калта и наклонът ме спря.

                Коментар


                • #9
                  От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                  Имаш ли представа колко се ходи от премката (края на новия път) до върха?
                  о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                  Коментар


                  • #10
                    От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                    2 часа максимум с нормален ход.
                    Този път, за който писах е в гранична зона и влиза в граничната бразда, и реално стига до самата граница.
                    Изкачването до премката с мпс законово не е позволено да се има в предвид. То самото изкачване на върха без разрешение от граничните не е позволено, но да речем че за пешак няма да има проблем.

                    Коментар


                    • #11
                      От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                      Граничарите (наш'те) в тази част на западна Стара планина са си малко катили. Но пък така е истинско удоволствие да се изгавриш с тях, ако бяха нормални разбрани хора нямаше да е същото През зимата особено не е никак трудно
                      Technical Rescue Direct - life lies in courage
                      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                      Коментар


                      • #12
                        От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                        В онзи край, Горни Лом или Чупрене са разбрани. Лятото често се мотаме там, защото места за палатки бол а няма кой да те притеснява. Много пъти съм се качвал на Миджур без да питам и не съм имал проблеми. Сега с колата ако се качи човек до границата може и да се разсърдят :-)

                        Коментар


                        • #13
                          От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                          Моята информация не е много нова - преди доста години бяхме там на лагер и не се държаха нито дружелюбно, нито възпитано... поразходихме ги хубаво , качихме си върха по северната му стена на връх 1-ви януари по маршрут, по който нямаше как да ни гонят , решиха да ми се карат като се прибрахме в хижата, но още повече се изложиха . Абе както казах, ако се бяха държали прилично нямаше да е същото.
                          Technical Rescue Direct - life lies in courage
                          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                          Коментар


                          • #14
                            От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                            С гранични не ми се разправя, че бързо се изнервям! Предпочитам пътя от Сърбия /то и разстоянието е почти същото/, там от курорта до върха са 6.5 километра с денивелация 600 метра, демек към 10% наклон - изглежда приемливо за колело?! Redex гледам си го правил, надолу ясно, че ще е кеф, а падна ли голямо бутане на отиване? От спътника се вижда черен път почти до върха, доколкото разбрах без кола не е проблем, а с колело?
                            Honda XL600LM, 1987
                            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                            Коментар


                            • #15
                              От: вр. Миджур - нецивилизован подход?

                              На горе има бутане да. Пътят достига почти до върха. Последната част са две следи от гуми на джип но е тревисто и не е приятно да се кара.
                              Аз въртях около 40% от маршрута на горе, но по-скоро за да тренирам иначе е тегаво.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X