Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Охлаждане на течности

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Охлаждане на течности

    Проблема е следния: искам да охлаждам течност 150-200л в бидон в който ще има медна серпентина и отделен буферен съд с вода .
    Трябва да се свали температурата еднократно от 50-60 градуса до 18-20 и да се поддържа така една седмица през лятото .
    Темата е само за инсталация с външно тяло от климатик, другите варианти са премислени и няма смисъл да ги обсъждаме.
    Интересува ме най-вече каква мощност климатик и каква серпентина трябва да използвам за фреона в буферния съд, който не мисля да е повече от 50л, температурата на водата може да е 5-10 градуса.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

  • #2
    От: Охлаждане на течности

    Мощността на климатика зависи от това с колко дунапрен ще омотаеш бидона с това, което изкаш да охлаждаш, както и колко бързо искаш да го охладиш. При добра изолация и бавно изстиване и мижав климатик ще свърши работа всякак.

    Само това с буферния съд нещо не го вдянах. Защо не пуснеш фреона директно в серпентината?
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Охлаждане на течности

      Само аз ли си мисля че става дума за ферментация? Колко бързо температурата трябва да слезе от 50-60 градуса до 18-20 ?

      Цяло външно тяло не ти трябва, ако нямаш друг източник на топлина освен топлообмена отвън.

      Изтърбуши някой стар домашен хладилник и си на 6.

      Коментар


      • #4
        От: Охлаждане на течности

        п.п. топлинната мощност за свалянето на температурата можеш да си я сметнеш - масата на водата по специфичната топлина по температурната разлика разделено на времето за охлаждане.

        Коментар


        • #5
          От: Охлаждане на течности

          Да за ферментация става въпрос, с хладилник няма да стане, ще е слаб за първоначалното охлаждане . Бидона не трябва да е твърдо свързан със системата и е тъпо да вадя фреона всеки път .
          Термодинамиката ми е слаба страна, не се сещам как да го сметна . С чешмяна вода сваляме вързо до 35-40 после е зор, а лятото водата от чешмата е над 20 градуса .
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #6
            От: Охлаждане на течности

            Пак да попитам: колко бързо трябва да е първоначалното охлаждане?

            Иначе с достатъчно дълги медни тръби (3-5м) ще можеш да потапяш и вадиш серпентината без да ползваш междинна вода.

            Коментар


            • #7
              От: Охлаждане на течности

              По мои груби сметки за загряване с 20 градуса на 150кг за час трябват 800 вата, ако охлаждането е същото ме устройва, като скорост с компресор киловат при коефициент на преобразуване 1 , надявам се че ще се постигне по-голям
              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

              Коментар


              • #8
                От: Охлаждане на течности

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Пак да попитам: колко бързо трябва да е първоначалното охлаждане?

                Иначе с достатъчно дълги медни тръби (3-5м) ще можеш да потапяш и вадиш серпентината без да ползваш междинна вода.
                Предпочитам да има междинна вода, ще ми даде гъвкавост и повече възможности за ползване на инвестицията .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • #9
                  От: Охлаждане на течности

                  Ти си знаеш. Тя конструкцията ще е принципно същата, просто спиралата ще е в междинния съд, а не в крайния.

                  Кажи сега колко време.

                  В 250 литра вода, която трябва да се охлади от 60 до 20 градуса има
                  250000 * 40 * 4.2 = 42 000 000 джаула които трябва да се извадят от тях. Това са около 12 киловатчаса.
                  Термопомпа 12000 БТУ (средна ръка домашен климатик) тая работа ще я свърши за около 3 часа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Охлаждане на течности

                    Устройва ме, количеството е до 180л без буфера, но той няма значение понеже ще го охладим предварително .
                    Колко метра серпентина 10мм ще трябва за 12бту и една дълга ли ще е или няколко в паралел ?
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • #11
                      От: Охлаждане на течности

                      Еххх, за пореден път чудеса от геройства....Ясен е дал верния отговор. Разбира се технически погледнато е...нещо като нищо, е ще кажете-нали ще върши работа, даа ама не, за известно време ще работи и в един момент ще издъхне, не е задължително разбира се, но съм виждал как роботи подобно нещо, а съм виждал и как НЕ работи....колега няма ли бюджет за хладилен агрегат на R404, за да знаеш че правиш нещо. Или да разпарчетосаш някой стар фризер, ще свърши по добра работа от климатика.
                      Успех

                      Коментар


                      • #12
                        От: Охлаждане на течности

                        Не разбирам от фреони и не знам какъв бюджет ми трябва за R404 . Търси се нещо максимално просто и евтино, ще се ползва 5-10 пъти в годината .
                        0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                        Коментар


                        • #13
                          От: Охлаждане на течности

                          Сега вече ме домързя. Ей така от въздуха бих навил 4 ката по 2м медна тръба 8мм диаметър с 1мм стена, във вид на 4-ходова спирала с диаметър 70% от гърлото на бидона и висока приблизително половината от въпросния бидон.

                          Чакай да видя за топлопроводност на медта. Ама и без да гледам в медта ще загубиш 1-2 градуса максимум, при такава разстановка. Ти ще имаш някаква помпа там, така че въпросът с циркулацията около тръбите се решава от само себе си.

                          Трябва да предвидиш и някаква защита от замръзване.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Охлаждане на течности

                            Първоначално публикуван от mitko punev Преглед на мнение
                            колега няма ли бюджет за хладилен агрегат на R404, за да знаеш че правиш нещо. Или да разпарчетосаш някой стар фризер, ще свърши по добра работа от климатика.
                            Успех
                            Защо му е това? Едно че за да работи в измеримо време, фризерът трябва да е промишлен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Охлаждане на течности

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              ...фризерът трябва да е промишлен.
                              Чак пък промишлен...говориме за 1,5 максимум 2kw

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X