Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Охлаждане на течности

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Охлаждане на течности

    При такива количества с течен азот ще е яко набутване (и опасно, и логистичен кошмар), сухия лед не знам колко струва ама сигурно и той повече от термопомпата.

    Хубаво го е измислил той ама се е фиксирал в едно не-решение - водния буфер, което докарва повече вреди отколкото ползи.

    Коментар


    • #32
      От: Охлаждане на течности

      Схемата е чудесна, планирал съм нещо подобно от 7-8 години, ама най-вероятно няма да и това лято. При моя замисъл, буф. съд ще служи и при последващи процеси, свързани с охлаждане на серпентинаТА.
      Предполагам сходен замисъл при теб. Моля те да споделиш резултата при развитие.

      Коментар


      • #33
        От: Охлаждане на течности

        Ясене, съгласен съм!
        Всичко е въпрос на сметки, а повече мнения и идеи са само от полза!

        Впрочем сухия лед е по-скъп от течен N2.. просто не е продукт, който можеш да изкараш от атмосферата в достатъчно количества, а е вторичен продукт на някакъв процес.

        Поздрави на всички!
        Дани

        Коментар


        • #34
          От: Охлаждане на течности

          Има много подробности, които ме теглят към буферен съд, ако трябва ще му сложа бъркалка, но едва ли ще се наложи . За момента въпросителната е серпентината, говорих с човек навътре с нещата и каза, че ще му трябват няколко часа, за да я сметне с груби догадки около 30-40м тръба 10мм . Това ме накара да пусна и темата, аз бях приготвил 5м и той ми каза, че ще изгоря компресора с първия опит .
          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

          Коментар


          • #35
            От: Охлаждане на течности

            Няма да го изгориш. Освен ако не го оставиш включено и изкарано от течността.

            В нормално вътрешно тяло на климатик има приблизително толкова тръби, колкото ти казах. И работят срещу въздух (с ребра, разбира се). Тук ще се работи срещу течност, което е много по-лесна задача.

            Коментар


            • #36
              От: Охлаждане на течности

              Не че нещо, ама воден кондензатор (барабар с рисивъра) за 24кВт компресор е с габарити ф230 х 1200 .... Е колко тръба да има в него....
              Сега ще потърся да видя колко тръбички имаше в един такъв кондензатор (май бяха 4 броя), та да има ориентир за площта, ама входа и изхода на фреона са над 1 цол тръби (над 1 3/4")...
              Последно редактирано от slowtraveler; 22-06-16, 07:57.
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #37
                От: Охлаждане на течности

                Това най-вероятно не е тръбен, а пластинчат топлообменник.

                Коментар


                • #38
                  От: Охлаждане на течности

                  Колега до къде стигна с сметките за изпарителя.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Охлаждане на течности

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Това най-вероятно не е тръбен, а пластинчат топлообменник.
                    Тръбен е топлообменника - в конкретния случай охлаждащата вода върви по тръбния път (май наистина са 4 тръби - в инструкцията пише 4 passes) със затапващи 'дъски' в двата края, а в големия обем е фреона (с наблюдателно стъкло на него и т.н.)....
                    Точно в местата където 'духат' тръбите с вода в дъските понякога правят проблем заради кавитацията.

                    Управлението на температурния режим на топлообменника става чрез контролиране потока на водата чрез автоматичен клапан (да го наречем - термостат)...

                    Да, при използване като изпарител ще трябва да се следи по-добре температурния режим, ама минималната площ предполагам ще е що-годе идентична..
                    Сега гледам параметрите на кондензатора/рисийвъра, който бяхме поръчвали (за да се получи представа за съотношение параметри/резултат) :
                    L-710, D-ф170, P=10kW, поток на охлаждащата вода - 2.4 куб.м/ч. Максимален поток на водата - 3.2 куб.м/ч...
                    Обем на водната част - 1.9л, обем на фреонната част - 9.9л (защото едновременно е и рисивър)..
                    Според мен ако има добра циркулация около нея, не би трябвало да има проблем със замръзването на фреонната тръба..
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Охлаждане на течности

                      Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
                      Колега до къде стигна с сметките за изпарителя.
                      Още съм до никъде, имам един затрупан климатик, 9 или 12 бту в неясно състояние , другата седмица ще го изкарам и ще го пробвам. За момента събирам мнения и съвети .
                      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X