Обява

Свий
Няма добавени обяви.

През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

    Крайно време е чукча да стане писател... Щото досега само читател бил, а не е добре да потребяваш без да внасяш лепта, както ме упрекват (справедливо) бая от колегите форумци вече.
    Та дръжте се - иде комедия в 6 и половина части. И понеже всички таралежи сме "работливи", частите ще следват през (нерегулярни) интервали време.
    Ще има снимки. Тези които са хубави, не са мои .

    Част 0 - Планове (или как да разсмеем оня дето ни гледа от горе)

    За тези, които не ме познават - изкарвам си хляба с планиране на проекти. Т.е. лъжа хората, че нещата им ще станат когато трябва. И понеже "строителя на къщи спи под моста", досега ни едно от личните ми дела не е минало, както е било запланирано. Това пътуване не прави изключение.
    И така: за мен всичко започна, когато шефа (нема си работа и той) обяви, че мога да взема 3 седмици ваканция наведнъж. А както всеки знае - дай на човек свободно време и го гледай какви пакости ще му дойдат на акъл...
    Та на мен ми се прииска изведнъж да посетя с мотор следните местенца:
    - Сува планина
    - Копаоник
    - Каньона на река Тара
    - Дурмитор (ама ако може да се навра там, дето най не ми е работа)
    - Каньона на река Пива
    - Плитвичките езера
    - Езерото Блед

    В допълнение - ще се спи на палатка (по възможност на диво) и ще се готви сутрин и вечер на газов котлон (за романтиката, а не щото наистина трябва)
    мдааааа...мноо добре, ама нещо липсва...

    Какво, какво...ми чи да разбира се - няма само аз да съм будала, дай да подкокоросаме и другарче да нагази в калта.
    Речено-сторено. Другарката Whitewater биде зарибена да си вземе беля на главата. Ама тя си е виновна - кой я бие през устата да си признава че ще ходи на рафтинг в Баня Лука (дето е точно по маршрута ми)? И освен това да си излага DRZ-та на видно място? И за капак да споделя, че и се ходи до Дубровник?

    Маршрута се заформи такъв:
    https://goo.gl/maps/1nAMU8yzbm72
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Plan0.jpg
Прегледи:1
Размер:334.1 КБ
ID:6116577

    Разчета за време:
    - тръгваме вторник и спиме след Копаоник
    - сряда сме до Жабляк
    - четвъртък оглеждаме Котор и спим около Дубровник
    - петък зарязвам другарчето да се дави в Баня Лука и отивам да прахосвам останалата отпуска някъде.

    И тогава като гръм от ясно небе шефа прогласява, че аз трябва да хващам самолета в понеделника следобед и ваканцията ми се скъсява на 4 работни дена (чувате ли вече смеха на оня горе?).
    Плана веднага бива коригиран на:
    - тръгваме вторник и спиме след Копаоник
    - сряда сме до Жабляк
    - четвъртък оглеждаме Котор и спим около Дубровник
    - петък я зарязвам да се дави в Баня Лука и отивам да се давя в Плитвичките езера.
    - събота се възхищавам на Блед
    - неделя по обед обединяваме усилия да стигнем с пенсионерско темпо до около Ниш
    - понеделник рано сутринта се прибираме неохотно в София (за да изчукаме с пот на челото изпуканото за кеф)

    Разчета за материалите и разходите:
    а) Подслон - 4 кг.
    - Палатка:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:matterhorn1-2-of-3.jpg
Прегледи:1
Размер:221.5 КБ
ID:6116578
    - Шалте:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:therm-a-rest-trail-scout-2014.jpg
Прегледи:1
Размер:71.9 КБ
ID:6116579
    - Спален чувал:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:94031_1.jpg
Прегледи:1
Размер:8.3 КБ
ID:6116580
    - Ако настане студ - термо-чаршаф:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:AREACTOR_med.jpg
Прегледи:1
Размер:26.3 КБ
ID:6116581

    б) Храна, вода и котлон - 3 кг. (без водата)
    Сухо мляко, елда, кус-кус, риба тон в пакети, овесени ядки, русенско варено, обикновени бисквити, мед, сол, сушени зеленчуци и няколко енерджи барчета.
    Раница с воден мехур - 3л.
    Котлон и канче - JetBoil.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15303a94-6086-45f6-9e57-46d8184fcfa7.jpg
Прегледи:1
Размер:47.7 КБ
ID:6116582
    лъжицо-вилица
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5019-902_GRN00_view1_1000x1000.jpg
Прегледи:1
Размер:24.1 КБ
ID:6116583
    в) дрехи - 2кг.
    Два чифта мерино базов слой, полар, бъфче, резервни ръкавици

    Гореописаното в дюфелбег завързан на задната скара.

    В чантата за резервоара:
    г) аптечка (добавени аулин, аналгин ампули, парацетамол, нурофен, савлон, имодиум)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:500.jpg
Прегледи:1
Размер:33.1 КБ
ID:6116584
    д) дъждобран (две части)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:miasjkt.JPG
Прегледи:1
Размер:48.3 КБ
ID:6116585Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lw295.jpg
Прегледи:1
Размер:10.5 КБ
ID:6116586
    e) фотоапарат
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:panasonic_lumix_dmc-tz70_digital_camera_-_black_2.jpg
Прегледи:1
Размер:21.0 КБ
ID:6116587

    ж) хигиена
    - сапун концентриран универсален
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:373C_1_hires.jpg
Прегледи:1
Размер:39.4 КБ
ID:6116594
    - сапун за бръснене на листчета
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sea-summit-soap-leaves.jpg
Прегледи:1
Размер:27.7 КБ
ID:6116595

    - самобръсначка
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:02048-01d0111-z.jpg
Прегледи:1
Размер:151.5 КБ
ID:6116596

    - кърпа за лице, ръце

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41fwTU2AoqL._SY300_.jpg
Прегледи:1
Размер:10.4 КБ
ID:6116597
    - четка и паста за зъби
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2310_9mdgy.jpg
Прегледи:1
Размер:21.1 КБ
ID:6116598
    з) джобно ножче

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Tool-Logic-SLPB2-Tactical-Folding-Knife-With-LED-Flashlight-Magnesium-Fire-Starter-and-Signal-Wh.jpg
Прегледи:1
Размер:143.7 КБ
ID:6116599

    и) ... и кредитни карти + 5000 динара кеш и 100 долара аварийни
    Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 14:21. Причина: Добавяне след свършила батерия

  • #2
    От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

    АбонирАХ се, ще следя с интерес

    Коментар


    • #3
      От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

      И аз,ще чакам с нетърпение!
      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
      Киа спортаж2000тди 98г
      Ауди А3 1.9ТДИ
      Каравана Аdria 390Q

      Коментар


      • #4
        От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

        Започва доста обещаващо

        Коментар


        • #5
          От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

          Кратко отклонение на тема инструменти

          След горчиви предишни опити, където си носех походна работилница, реших да се доверя на съвета на професионалисти. Какво излезе от тази работа - в следващите теми...

          Като начало реших, че мястото за инструменти е точно мястото за втория пътник. Ето така:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:417Bg1X8C8L.jpg
Прегледи:1
Размер:17.6 КБ
ID:5718843

          а въъътрееее...тези неща:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Motion_Pro_T-6_Chain_Tool_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:94.9 КБ
ID:5718844

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cyalume-SnapLight-Safet-Lightstick_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:40.5 КБ
ID:5718845

          титаниеви щанги за гуми с ключове 24 и 13 на другия край

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Motion-Pro-T-6-Combo-Levers_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:17.9 КБ
ID:5718846
          3/8 вложка за 24-ката

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Motion_Pro_T6_Tire_Levers_adapter_insert_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:33.7 КБ
ID:5718847

          хитър ключ съвместим с по-горното

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sealey-Crows-Foot-Adjustable-Wrench_opt.jpg
Прегледи:1
Размер:68.6 КБ
ID:5718848

          1/4 върток за малките размери гайки ...

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:motion-pro-folding-t-handle-set.jpg
Прегледи:1
Размер:32.0 КБ
ID:5718849

          ...и за него избрани глави от тука:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ClearMax-100-Piece-Bit-Set.jpg
Прегледи:1
Размер:66.6 КБ
ID:5718850
          това - също:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Irwin-Needle-Nose-Vise-Grips.jpg
Прегледи:1
Размер:32.1 КБ
ID:5718851

          За подробности - четете тук: http://www.advpulse.com/adv-prepping...cle-tool-roll/

          Освен това: изолирбанд, здраво тиксо, каноконлит, водни скоби, свински опашки, малък компресор за 12V с вграден цифров манометър и парцал.


          А сега се сетете какво липсва в картинката?
          Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 14:55. Причина: правопис

          Коментар


          • #6
            От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

            Ъ-ъ-ъ ... гумички (лепенки за гуми и презервативи)!
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #7
              От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

              Лепенките за гуми, лепилото, шкурката и талка го пропуснах в описанието, щото седят при компресора в калъфа - сори за пропуска.
              Презервативи не взех, за да не будя съмнения в почтените си намерения...
              Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 15:04. Причина: уточнение

              Коментар


              • #8
                От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
                ...
                Презервативи не взех, за да не будя съмнения в почтените си намерения...
                Ти си зЕми, да не се окажеш някой път в тежка ситуация заради непочтеност от отсрещната страна !

                ... чакаме и снимките.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                  Човеко, ти си приготвил инструмент, като за околосветско пътуване.... Толкова ли се троши тоя мотор DRZ-та? Дадох си сметка, че аз май в целият си гараж нямам толкова инструменти, а обичам да си чопля по мотора... Също и три щанги стигат, за да си смениш вътрешната гума, или да я залепиш. Не ти трябват 6 броя щанги. Ще бъдете двама на това 400 кубиково Сузуки плюс багажа, храната и т.н. за пълна автономност, така ли? Ще му дойде доста нанагорно на този мотор, а на вас май никак няма да ви е комфортно, така че по-малки преходи предвиждайте, ако искате да се изкефите. Успех!
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #10
                    От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                    Част 1 - Ден първи (и без малко последен за някои)

                    Ден вторник. Среща в 6:30 сутринта на ОМV Бояна. Багажа ми стегнат от предната вечер. Часовника навит за 5:30. Какво може да се случи?
                    НИЩО!
                    ..освен спешен мейл от клиента в Хонг-Конг...

                    Чупя рекорди решавайки проблемите за глада в Сомалия и световния мир като бонус в рамките на 45 мин. Набирам се за 15 мин. до мястото на срещата. И отбелязвам половинчасово закъснение.

                    След милостиво опрощение на греха зареждам догоре и се отправяме през Перник за Трън.
                    Слънцето грее, птичките пеят, душата живее...
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:76715120.jpg
Прегледи:1
Размер:144.9 КБ
ID:5718856
                    ...а след Трън - мъглаааа. Вдигам забралото (запотено и непрозрачно) и се хвърлям смело напред към Стрезимировци.
                    Граничарките са свикнали на нашего брата и ни обработват за броени минути.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:77950283.jpg
Прегледи:1
Размер:146.7 КБ
ID:5718857
                    Време е за фас и кафе - спираме на 500м. след границата.
                    Греда първа - кафе нема.
                    Греда втора - на колежката не пали мотора.
                    Тъпо. Може би да е от мъглата? Навлажнила се някъде клема и прави проблем? Акумулатор има, щото фара си свети ок. Предписвам 15 мин слънчеви бани на мотора и по шоколадче за "утешение". Фаса заминава без кафе...
                    Добре де - кафе на Власинското езеро. Ако колежката не прецени да се връща с пътна помощ. Да, ама не - инати се и вика, че няма връщане. Пък и мотора и пали. После аз съм бил зодия Овен...
                    Леко и приятно трипче до разклона на Власинското езеро. Сядаме на по кафе. Качваме се на моторите. DRZ-то не ще да пали.
                    Ето ееее на това место се запъва като магаре на мост.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:55344276.jpg
Прегледи:1
Размер:176.4 КБ
ID:5718858
                    Дай да свалиме капака и да погледнем най-после този акумулатор как най-вече е закачен.
                    Греда трета - капака е завинтен с торкс, а колежката има инструменти по спецификация - и там такива екстри нямааааа....
                    Напъчвам гордо гърди и бъркам за моите торксове.
                    Греда четвърта - братята китайци вместо торксове (еврейски звезди) са сложили в комплекта съвсем по комунистически битове със сечение петолъчка!
                    Веднага търся помощ от публиката и след има няма час гордо отвинтваме два от трите болта. Да ама пак греда - на третия е изядена насечката!
                    Ясно - трябва ножовка, ковашки клещи и гарга. Ще го вадим варварски! Само дето указаните артикули липсват в менюто на близкия ресторант.
                    Моя мотор работи, Сурдулица ей къде я - скок натам, а земи тези инструменти (и правилните торксове също), зареди водица от крайпътната чешма, скок наопаки. Злодействане с ножовката да направим слот за обикновена отвертка, Напъни с ковашките клещи и успех - винта е развит, капака свален, акумулатора изваден от прикритие за да установим помеждудругото, че фара не ще да светиии...
                    И още по едно Енерджи барче за утешение.
                    Свалям акумулатора и който няма акъл има крака - пак към Сурдулица. Където замерват акумулатора и красноречиво ми подават кошчето за боклук. Поне да бяха дали нов.
                    Нема брате - еееее там след 20км. пак попитай. И там няма. Ха след още 5? Няма. Пробвай казват в Авто-шваба. Пробвам. Имат. Взимам и нося наопаки. Монтирам.
                    Мотора пали весело от раз. Аз обаче не съм си взел мултицетчето и не знам добре ли е заряда или не е? С лошо предчувствие продължаваме нататък.
                    Часът е 4:30 следобед и руква як дъжд. Ща не ща слагам дъждобраните. Не мога да нахваля тези неща - леки, малки по обем, здрави, не пропуснаха капка дъжд и вятър и най-важното - не запарват!
                    Минаваме, както е планирано покрай Сува планина. Пътя е пуст. Дъжда спира. Спира и дъха от гледките наоколо.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:55892564.jpg
Прегледи:1
Размер:110.6 КБ
ID:5718859
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:54544536.jpg
Прегледи:1
Размер:124.3 КБ
ID:5718860
                    Зареждаме в 18:30 в Ниш. Цигара, кафе и напред да настигнем слънцето преди да се е скрило зад Копаоник.
                    Спираме в Прокупле. И лошите ми предчувствия се оправдават - мотора на колежката не ще да пали пак. А е тъмно от 30 мин.
                    Къде е най-близкия банкомат? (Динарите ми вече ги няма) А хотел къде има? Оказва се съвсем наблизо. При това със собствен двор/паркинг и добра ограда. 40лв със закуска за стая единичка.
                    Как да откажеш офертата?
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:hostel-i-konaciste-skadarlija-1.jpg
Прегледи:1
Размер:29.6 КБ
ID:5718867

                    През това време една жена с вид на гледачка агитира колежката за евтин хотел дето бил и до сервиза...Откачаме се от нея и по стаите.
                    И не стига, че ми се спи, но почвам да усещам глад. Лошо.
                    Но в банята има вентилатор и няма детектор за дим. Много удобно.
                    Вадя готварските принадлежности.
                    Сипвам мазнината от русенското варено в канчето. Запържвам с малко вода сушените зеленчуци. Слагам още вода (до половината) и малко сол (5гр. на око).
                    Водата завира за минути. Елдата е на люспи и иска само 5 минути варене (В пакет от "Берьозка"). Сипвам докато остане една идея вода над нея. Бъркам докато сгъсти.
                    Сипвам в пластмасовото канче половината консерва и добавям елдата. Разбъркваме и воала - елда със свинско. И вкусно и питателно. Повтарям последната операция до изчерпване на наличностите. Разтворим мултивитамин вместо безалкохолно.
                    После баня и "лека нощ деца"... Край на ден първи.
                    Ето го и маршрута за деня (254 км):
                    https://goo.gl/maps/M1y9GCe3a942
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Day1.jpg
Прегледи:1
Размер:211.6 КБ
ID:5718868
                    Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 18:18. Причина: Уточнение

                    Коментар


                    • #11
                      От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                      Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                      Човеко, ти си приготвил инструмент, като за околосветско пътуване.... Толкова ли се троши тоя мотор DRZ-та? Дадох си сметка, че аз май в целият си гараж нямам толкова инструменти, а обичам да си чопля по мотора... Също и три щанги стигат, за да си смениш вътрешната гума, или да я залепиш. Не ти трябват 6 броя щанги. Ще бъдете двама на това 400 кубиково Сузуки плюс багажа, храната и т.н. за пълна автономност, така ли? Ще му дойде доста нанагорно на този мотор, а на вас май никак няма да ви е комфортно, така че по-малки преходи предвиждайте, ако искате да се изкефите. Успех!

                      Инструмента го взех за BMW-то си. F650GS Dakar. Което не показа даже едно дефектче за целия път. DRZ-то е на колежката ми по пътуване. Бяхме с два мотора.
                      Щангите са само две с ключове 24 и 13 съответно. Но не намерих такава снимка. Вместо трета щанга - две такива:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:070-0291-TireHelpers-lg.jpg
Прегледи:1
Размер:23.7 КБ
ID:5718870
                      Целия комплект инструменти (с компресора) влиза в кутията зад седалката.

                      ПС Пътуването е вече история...
                      Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 16:39.

                      Коментар


                      • #12
                        От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                        Допълвам списъка с едно малко, но много важно и полезно устройство. Служи за да си намериш чорапите в тъмната палатка, без да разчиташ на тяхното "ухание". Както и за други неотложни дейности по тъмно.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:345792.jpg
Прегледи:1
Размер:193.2 КБ
ID:5718871
                        Последно редактирано от ezhko; 15-06-16, 18:21.

                        Коментар


                        • #13
                          От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                          Схванах ситуацията. БМВ-то трудно ще го развалиш с една такава разходка... Колежката с DRZ-тa да не е същата, която се оплакваше във мото форума, че и изгорял статора, имало някакви къси съединения и разни други "веселби" с мотора и на това пътуване? С този DRZ, който е със супермото джанти?
                          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                          Златомир Попов - Forry

                          Коментар


                          • #14
                            От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                            За нея колежка иде реч. Наистина не бях много ясен за количеството и вида на моторите.

                            Коментар


                            • #15
                              От: През реки и планини (Сръбски, Черногорски и Босненски)

                              Чакам продължението с нетърпение. Страхотно систематизирано и детайлно .

                              п.п. Края на юли има китариада в Зайчар.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X