Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Toyota 95 въпроси и дискусиие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Toyota 95 въпроси и дискусиие

    С течение на експлоатацията на въпросното возило излизат все повече и повече въпроси относно текущи ремонти. Конкретно модела е KZJ95 но мисля повечето неща са валидни и за останалите от серията.

    И така днес се случи неприятна случка. От известно време гоня един призрак, причиняващ неприятни вибрации при скорост от около 90-100км/час.
    След смяна на 2 карета на задния кардан и обилно гресиране проблема се пооправи значително, но все още го има. Последния майстор каза че предния кардан е ок, но задния кардан има луфт в предната част (откъм раздатката). Там са две карете в нещо като общ корпус, не знам техническото наименование. По средата межу тях има нещо като сферично съединение с гумен прахоуловител:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160509_131652.jpg
Прегледи:1
Размер:91.9 КБ
ID:6114548

    Тук някога е имало гресьорка, някой добър човек я е откъртил:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160509_131749.jpg
Прегледи:1
Размер:227.0 КБ
ID:6114549

    Ето го и въпросното съединение:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160509_131845.jpg
Прегледи:1
Размер:134.2 КБ
ID:6114550

    Кълчейки кардана на ръка не усещам луфтове или задържане в каретата. Това съединение обаче ми стой някак странно - струва ми се бая хлабаво. Като го изкълча и зейва дупка. Предполагам не е проблем, защото когато кардана е монтиран такова изкълчване не е възможно. Та диагностицирането на този възел ми се струва малко работа за екстрасенс... давайте акъл или съвет къде да го нося. Не успявам да го намера като отделна резервна част.

    И сега неприятната случка. Реших да сваля задния кардан и да подкарам само на предно с блокиран среден диф да видя дали шума ще изчезне. Е... покарах 4-500 метра докато изляза на главната улица. Там при при потегляне от знак стоп (не агресивно ами нормално потегляне - нямаше коли) предния диф каза "пат, чак, щрак" и умря. От 4х2 станах 4х0. Предния кардан върти, но от дифа се чува едно гъргорене и гумите си стоят на едно място. предполагам съм помлял главното предаване. Добутах колата обратно в двора. Утре ще се разглабя за оценка на щетите. Знаех че предния диф е кекав, и действах с ясното съзнание че не трябва да се зорят нещата. Имам чувството че се спраска ей-така от нищото. И сега ме гложди едно терзание, а именно - аз ли съм катил или просто му е наближавало времето на диф-а и по-голямото натоварване от обичайното го е победило... to be continued.
    Калин - О88 б579I9I
    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

  • #2
    От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

    Фирмата която може да ти ремонтира кардана е "Евро ван" . От тях съм взимал такова каре, но по спомен е към 200-260 лева.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5844.jpg
Прегледи:1
Размер:80.5 КБ
ID:5714735


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5845.jpg
Прегледи:2
Размер:85.8 КБ
ID:5714736
    Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

    Коментар


    • #3
      От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

      На фона на <пат,чак ,щрак> това му е бял кахър! А и като нищо вибрацията да е от това дето и изщракало!

      Коментар


      • #4
        От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

        Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
        ...предния диф каза "пат, чак, щрак" и умря. От 4х2 станах 4х0.

        ... to be continued.
        Колега, извинявай, ма се късам от смях !

        Но, както и колегата в горният пост е казал,
        проблема е бил в предният диф, и това което си направил е било капката за преливане, и по-добре, че се е случило до вас.

        ... иии, пИпни нещо в подписа, че глей кво става !
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

          Жив е той, жив е!...

          А сега историята на вчерашния ден, прекаран на сянка под джипа:

          Дойде един приятел, да дава акъл и да ми "пази страх" докато разтураме. Абе направо той свърши повечето работа, ама тва е една друга тема.
          Та започнахме обичайното разтуране - отдолу кори, защити и т.н. Свалихме и предния кардан и тук лъсна една от причините за вибрациите - карето откъм диф-а няма луфт но "задира" и се движи на "пресекулки". Оставихме го настрана, целта бе да видим каква лютеница е станала малко по-напред, в оня малкия и скъпия. Затаили дъх отвихме пробката за източване, но противно на очакванията вместо натрошени зъбни започна да се излива мазно, мътно шоколадово кафяво масло... Развихме главините и долните шарнири и се заехме да извадим полуоските. Извадихме първо дясната и после тръгнахме да вадим лявата когато се натъкнахме на това:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160510_115317.jpg
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:5714877

          Корпуса на карето заедно с трипода вътре останаха на дифа а оста заедно с маншона се отделиха... от "зегерката" която се грижи това да не се случва няма и следа. Първата ми работа беше да се "гмурна" отдолу и да завъртя дифа на ръка и радост голяма - жив е той, жив е!

          Пследва измиване и оценка на значително по-евтините щети:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160510_122045.jpg
Прегледи:1
Размер:248.3 КБ
ID:5714878

          Които се изразяваха единствено в това:

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160510_123509.jpg
Прегледи:1
Размер:109.4 КБ
ID:5714879

          Шлиците в "работната" зона бяха невредими. Последва уйдурмисване на керето на полуоската, смяна на карето на кардана (дадохме да го направят че не ни се занимаваше), сглабяне и наливане на ново масло в дифа. В 9:30 вечерта снощи тойотата стъпи на краката си и излезе на тест драйв, който показа много добри резултати.

          По трансмисията остана само това двойното каре на задния кардан. Още съм в дилема дали да го ремонтирам или да потърся читав кардан втора употреба?

          П.П.: Причината за липсата на зегерката бе разбрала по неведоми пътища за случката и постъпи мъжки като се обади да се извини и предложи компенсация, ама това е една друга история.

          П.П2: Моля модератор да оправи правописната грешка в заглавието.
          Калин - О88 б579I9I
          Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

          Коментар


          • #6
            От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

            Да посъживя малко темата с малко информация относно задния кардан и моите приключения с него, че гледам и други страдат.

            Та Евро Ван ме отсвириха - или не разбраха по телефона какво точно искам или не им се занимаваше. Пратиха ме да си купувам кардан втора употреба

            Накрая ми писна и уж да не се занимавам отнесох кардана във фирма Феликс НиЗ (там при зоологическата) Те го направиха ама пак със хиляди разправии и мърльотии от тяхна страна. Както и да е - не ги предпоръчвам!

            В последствие попаднах на една тема в един руски форум за увеличаване работни ъгъл на такива кардани. Ценната информация е че въпросното сферично съединение се прозивежда като резервна част от GMB парт номера е: 261-0613

            Такива съединения се монтират и на (до колкото можах да си го преведа)

            toyota surf ( 4runner ) 60-130 - преден
            hilux 106/107 - преден
            hilux 185 заден ( не всички модели )
            Prado 90/95 заден

            Ето и линк към темата.

            Луфта се установява (или поне аз така успях най-категорично да го установя) като на монтиран кардан се легне отдолу и се натиска нагоре-надолу непосредствено до двойното каре. При мен беше толкова разбито че чак "чаткаше" на метал.
            Последно редактирано от sardokar; 01-09-16, 17:12. Причина: грешки
            Калин - О88 б579I9I
            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

            Коментар


            • #7
              От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

              Здравейте колеги, и аз съм решил да си купя 95 -за та ако можете да ми кажете каде какво да погледна на първо време ще съм ви задължен. Благодаря. ..

              Коментар


              • #8
                От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

                Малко да пузтупам прахта от темата. Това според вас сериозебщн проблем ли е? Не се притеснявам толкова за обдухването колкото че перката е дисбалансирана. Со момента е карал така 3год. Ако да, има ли къде от София да купя нова перка. За уикенда трябва да съм в движение.

                Калин - О88 б579I9I
                Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                Коментар


                • #9
                  От: Toyota 95 въпроси и дискусиие

                  Пиша със закъснение. Намерих нова перка още същия ден, aisin (каквато е и оригиналната) цената е 60-70лв.

                  Предния, десен подкалник се оказа доста критичен възел в тая тойота...
                  Ако задната част я няма, цялата гняс изхвърлена от въртенето на гумата отива баш във входа на аспирацията на двигателя!
                  Резулатата:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170719_202507.jpg
Прегледи:1
Размер:258.7 КБ
ID:5760784
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170719_202517.jpg
Прегледи:1
Размер:193.9 КБ
ID:5760785

                  Не снимах таратора във филтърната кутия, ама ето го дренажното клапанче:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170627_185858.jpg
Прегледи:1
Размер:178.4 КБ
ID:5760786

                  За щастие след филтъра навътре всичко е чисто.
                  Предполагам е ислишно да споменавам, че след щателно измиване на всички "кюнци" и смяна на филтъра сега все едно карам нов джип.
                  За момента съм възстановил подкалника, но колкото и да се дърпах и не ми се щеше все пак ще слагам шнорхел.
                  Калин - О88 б579I9I
                  Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X