Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

    Здравейте,

    Реших да споделя за някой от моите скорошни дилеми, барем повече от една глава измислят нещо хубаво

    ПРОБЛЕМИ:

    1. Повече от един автомобил, повече от едно дете, повече от двама възрастни, повече от една чанта багаж изискват различни по големина и съдържание аптечки.
    2. В последно време ми се случва все нещо в аптечката да липсва, например - ледени компреси(инстантен лед), термометър дигитален за уши, вакуум круша, апарат за кръвно и т.н.
    3. Термометрите за под мишница и дигиталните за ухо показват понякога с 1-2 градуса разлика, тънките за под мишница са по-бавни но пък не заемат място, за уши са по-точни но пък са големи и харчат батерии бързо. Апарата за кръвно удобния е обемен, този със стетоскопа само аз мога да меря в цялата къща.
    4. ФАК чантата ми в моя джип е доста голяма и има почти всичко което мисля е необходимо, но понеже е голяма съм я прикрил/затиснал в багажника, следователно ваденето и за дребни неща е трудно, бавно и свързано с много псуване и рискове защото чантата е ярко червена и хваща окото на лошите а и тежи да я мъкна всеки път като сме на хотел примерно.
    5. Някой от нещата са скъпи, обемисти, изискват рецепта и са трудни за купуване в количества х 3-4, чупливи, чуствителни на температура/влага - инжекции, игли, ампули, спрейове за астма, кортикостероиди, антибиотици и т.н.

    РЕШЕНИЯ:

    1. До скоро оборудвах две средно големи аптечки за всеки автомобил, но вече ми е трудно, заради стойността на нещата вътре а и заради времето нужно да се комплектува всичко. Елемтарна аптечка за пред български КАТ имам винаги, но тук в темата говоря за по-сериозни медицински комплекти включващи НЕ само неща за спешна нужда.

    2. Мисля си за някаква чанта, ФАК, с възможност вътре да има примерно три по-малки секции/чанти като най-отдолу да са спешните неща(рядко ползвани) а най-отгоре често ползваните - болкоуспокояващи, термометри, лепенки и т.н.

    3. За носене(далеч от кола/дома) си мисля за нещо което да е красиво, удобно и функционално - говоря са носене из гората на разходка, на пикник, нещо което да се събира в раницата и да НЕ тежи повече от 2-3кг.

    ВЪПРОСИ:

    1. Предложете раници/кутии/чанти за тия цели - за кола и за носене?
    2. Готови попълнени аптечки на фирми НЕ ме привличат заради компромиси с качеството и стойност спрямо цена!
    3. Интересувам се от предимно плоски решения за колите, защото може да влязат под седалки, около панелите, над главата а и в плоска чанта вкарвам повече неща от колкото в тясна кубична такава примерно, заради чупливите и дълги консумативи.
    4. Има ли алтернатива на тия пластмасови куфари които се ползват за оръжие, фото техника. Няма да дам трицифрена сума само за чантичка но бих дал малко парици за нещо което поне ще е плаваемо и твърдо, и ще помогне за издръжливоста на преносимите комплекти, това за колата. За носене, ще мисля кутийки(херметични) за храна ще свършат работа, до сега нямам ядове, слагам им малко силика гел и са херметик с години.
    5. Не е спешно нещо, но е МНОГО често ползвано - какви идеи имате за дребни хапки/храна(снак), неща които са малки, НЕчуствителни на температура, издържат поне шест месеца, НЕ са бъкани със захар/химии и стават и за деца и за възрастни? До скоро ползвах Сникърс като добър баланс, както и ядки но ядките са малко на рулетка, гранясали и плесенясали, сникърса се топи на топло и вече е пълен с гадости. Протеиновите вафли са яко химия и се топят на жега а тия неща трябва да седят на 50-60 градуса в колата и на 30-40 градуса в раницата. Рецепти са протеинови вафли които са не толкова температуро чуствутелни или сушени меса БЕЗ химии и т.н.
    6. Идеи за контролиране на срокове на годност, лесно, удобно и т.н. за примерно над 30-50 артикула?
    7. Инструкции за употреба, надписване на всичко индивидуално или малки инструкции към целия комплект?
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

    За храните в колата: Бисквити! И то не всякакви бисквити, за себе си съм установил един модел. Само на мокрене не издържат в оригиналната опаковка, ама то на мокрене нищо не издържа току-така. Всичко друго се разваля ПРЕДИ да бъде изядено.

    Мантрата "захар и химии" изисква уточняване на задачата - ако трябва да бъдат обслужени хора нетолерантни към захар, към определени захари или към конкретни други вещества, мисленето се усложнява. Просто "химии" нищо не значи.

    Аптечките: всъщност са широко обсъждани във Форума и поне един от търговските партньори доставя такива - прегледай там.
    Контрол на срока на годност е възможен само по един начин: веднъж в годината се сменя ВСИЧКО, което изобщо има срок на годност и не се слагат неща чиито срок на годност изтича преди края на тази година. С някои компромиси цикълът може да се разтегне до 2 години.
    Има много причини да се смята че в лека кола с нейния температурен режим малко неща оцеляват толкова, колкото биха оцеляли "на хладно, сухо и тъмно място".

    Коментар


    • #3
      От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      За храните в колата: Бисквити! И то не всякакви бисквити, за себе си съм установил един модел. Само на мокрене не издържат в оригиналната опаковка, ама то на мокрене нищо не издържа току-така. Всичко друго се разваля ПРЕДИ да бъде изядено.

      Мантрата "захар и химии" изисква уточняване на задачата - ако трябва да бъдат обслужени хора нетолерантни към захар, към определени захари или към конкретни други вещества, мисленето се усложнява. Просто "химии" нищо не значи.

      Аптечките: всъщност са широко обсъждани във Форума и поне един от търговските партньори доставя такива - прегледай там.
      Контрол на срока на годност е възможен само по един начин: веднъж в годината се сменя ВСИЧКО, което изобщо има срок на годност и не се слагат неща чиито срок на годност изтича преди края на тази година. С някои компромиси цикълът може да се разтегне до 2 години.
      Има много причини да се смята че в лека кола с нейния температурен режим малко неща оцеляват толкова, колкото биха оцеляли "на хладно, сухо и тъмно място".

      Мерси Ясене!

      1. Кажи кои са бисквитите за да знам нещо тествано? Тук на острова има едни бисквити уж с намален гликемичен индекс и т.н. но са много трошливи и за тях трябва да се мисли кутийка. Протеин баровете са много хубаво нещо като идея, но за съжаление вече ги правят с 1001 лайна вътре плюс слагат супер ниско качествен протеин с неясен произход, което ме накара да спра да ги ползвам, иначе съм убеден, че нищо друго НЕ може да бие протеиновата вафла като съдържание и удобство(форма, размер и тегло).

      2. Храни с по-малко захар и с по-нисък гликемичен индекс. Примерно флап-джак, сладък е, мазен е и може и да се направи с много белтъчини, ама хубави такива без много добавки като бои, консерванти, подсладители и с читав протеин вътре вече не се намират лесно/въобще.

      3. Химии - визирам изкуствени - подсладители, оцветители, овкусители(глутамати например), консерванти.

      4. Сушените меса масово съдържат много химии и много сол, и ако се изядат 200 грама сушено месо като нищо може да се докарат над 10-15 грама сол, което е много дори и за възрастен човек.

      5. Аптечки - трябва ми идея за форма за пренасяне на нещата и идеи за разделяне на съдържанието. Сигурен съм, почти, че няма готово решение за това пуснах и темата, защото ще се прави нещо специфично за моите нужди. Трябва ми нещо което да е примерно НЕ по високо от 10-15 см но да е дълго поне 40-50см и да е широко поне 20см, да НЕ е грозно и да е удобно и здраво.

      6. Срока на годност - няма шанс веднъж годишно да се сменя всичко, говорим за много пари, и то грешни пари на вятъра при смяната. Две години, може би съм съгласен, и при все това си мисля дали някой не е измислил нещо по-хитро, примерно някоя Ексел табличка с макроси да се види кое колко трае, средно примерно, и да се прави план за обновяване и т.н. не ми се преоткрива велосипеда ако има нещо измислено, за това говоря.

      7. Точно заради режимите в колата аз в момента ползвам специфична система слагам нещата с солидна чанта, дебела, всичко е в кутии херметични, всичко е в херметични пликчета вътре в кутиите, чантата има лека термо изолция, чантата аптечка е в друга торба, всичко е покрито с дебел полар и освен това е в ниската част на колата, тествал съм и в големи жеги нещата в аптечката НЕ са подложени на много големи горещини, просто дневната жега не стига да компенсира хладната нощтна температура и всичко вътре рядко става на мазало, примерно никога сладките неща не са се стопявали за разлика от същите сладки оставени из колата които стават на мармалад след известно време.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

        Бисквитите - "Роден Край Масло". Какво са гликемичните индекси, за късмет, не ми се е налагало да науча.

        При такива ограничения на "химиите" не се сещам как ще си решиш въпроса.

        п.п. успех с по-ефективна схема за управление на сроковете на годност от моята.

        ---
        и което е по темата: сеща ли се някой как зимно време да запазим някакви резерви от течна вода в колата?

        Коментар


        • #5
          От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
          ...Трябва ми нещо което да е примерно НЕ по високо от 10-15 см но да е дълго поне 40-50см и да е широко поне 20см, да НЕ е грозно и да е удобно и здраво...
          В Баумакс - не знам при теб дали я има тази верига, дали асортиментът е същия и пр. - продават метални кутии за машини. Има една с точно твоите размери, водят я за дрелка, стабилна ламарина, стабилно затваряне със възможност за заключване, та даже си е и червена фабрично. Като за аптечка, може да се модифицира с някакво допълнително уплътнение на капака. Може би е недостатък, че няма никакви разделения и тарелки, а е един общ обем.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #6
            От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

            Тук в Лидъл предлагат това , само като идея за тип чанта ти го показвам
            Прикачени файлове
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #7
              От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

              Аз ползвам това - http://camouflage.bg/catalog/product...ck/category/2/ уникално изделие и върши страхотна работа. За по-малката аптечка за пешеходни походи имам и това - http://camouflage.bg/catalog/product...-7/category/2/ Много съм доволен и от двете.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                Аз ползвам това - http://camouflage.bg/catalog/product...ck/category/2/ уникално изделие и върши страхотна работа. За по-малката аптечка за пешеходни походи имам и това - http://camouflage.bg/catalog/product...-7/category/2/ Много съм доволен и от двете.

                За малкият тасманиец гласувам с 2 ръце.
                О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                Коментар


                • #9
                  От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                  Исках да покажа и нещо друго, но попаднах на това - http://camouflage.bg/ranica-tt-medic-assault-pack-mk-ii а всъщност търсех стария модел, но явно вече го нямат
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #10
                    От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                    За дребните хапвания - тук в Лидл продават сусамки - малки плочки от сусамени семки споени с карамелов сироп. Издържат добре температурни аномалии. Също в някои има едни така наречени солени пръстенчета - нещо като печени овкусени тестени топчета. Също издържат доста. Лично аз гледам храните да са и механично устойчиви в някаква степен на друсания, леки удари, изпускания - и двете са минали теста. Бисквитите са по-трошливи. Никакви шоколадени работи не нося, понеже в горещото се омазват, в студеното се одървят като войнишки ... инструмент.
                    slivizasmet.blogspot.bg

                    Коментар


                    • #11
                      От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                      Тук в Лидъл предлагат това , само като идея за тип чанта ти го показвам
                      Супер идея, има една такава само, че синя и я ползвам за инструменти защото влиза точно под задната седалка на вранглера, още две такива са се успали за аптечки, мерси много!
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                        Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                        Исках да покажа и нещо друго, но попаднах на това - http://camouflage.bg/ranica-tt-medic-assault-pack-mk-ii а всъщност търсех стария модел, но явно вече го нямат
                        Мерси Злати, ще погледна по-късно, че в тази мрежа на работа съм сложил блокаж против милитъри съдържание и не мога да отворя линковете )
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                          Първоначално публикуван от Njoy Преглед на мнение
                          За дребните хапвания - тук в Лидл продават сусамки - малки плочки от сусамени семки споени с карамелов сироп. Издържат добре температурни аномалии. Също в някои има едни така наречени солени пръстенчета - нещо като печени овкусени тестени топчета. Също издържат доста. Лично аз гледам храните да са и механично устойчиви в някаква степен на друсания, леки удари, изпускания - и двете са минали теста. Бисквитите са по-трошливи. Никакви шоколадени работи не нося, понеже в горещото се омазват, в студеното се одървят като войнишки ... инструмент.
                          Благодаря много за идеята но и двете неща НЕ отговарят на изискванията за нисък гликемичен индекс и съдържание на захари, тоест и двете предизвикват рязък инсулинов пик защото са прости въглехидрати и с много голямо процентно съотношене на захарите.

                          От известно време се боря с наднормено тегло и съм се вманиачил на тема избягване на въглехидрати и особено прости захари, и заради мен и заради децата които милите според мен са обречени с толкова много гадна храна около тях

                          Трябва да поекспериментирам със ядки/сусам + протеинов прах + фъстъчено масло + разни стърготини или нещо друго да запечата и формова снаковете, искам да се получи нещо като протеин бар с малко въглехидрати, много мазнини и добра доза белтъчини, е няма да изкарва по шест месеца но пък ще е удоволствие да се утилизира на всеки 1-2-3 месеца примерно и да се подменя

                          В този ред на мисли, има ли начин да се изкара кислорода от някаква херметична опаковка? Плесените и повечето гадости май се развиват с кислород и ако го заместя с нещо друго, няма ли да удължа срока на годност?

                          Малко е сташно заради анаеробни гадории като бутолизъм но път май има газове които се ползват в хранителната промишленост, идеи?
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                            Вместо бисквити, снаксове и тъй нататък за определени ситуации аз предпочитам една смеска, домашно приготвена и основно от суровини собствено производство. Мед, накълцани сушени плодове /кайсии, сливи, череши и каквото се сетите и имате подръка/ и накълцани ядки /орехи, кайсии, лешник, бадем/. Съотношение - на вкус, трайност - години. За амбалаж ползвам едни пластмасови шишенца от безалкохолни с по-широк отвор или разни кутийки пластмасови. Важно да са гъвкави, здрави и плътно затварящи се. В такива съхранявам и смлян сухар, па и други работи може, според ситуацията и нагласата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Практически аспекти - аптечки, FAK, преносими медицински комплекти

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              В този ред на мисли, има ли начин да се изкара кислорода от някаква херметична опаковка?
                              Има много начини но не очаквай чудеса.

                              Най-простият е да затвориш буркани и да ги свариш - едно от нещата които се случват при варенето на буркана е че въздухът излиза и затова после капачката хлътва.

                              Има и дребни ръчни вакуум-помпички с еднократни клапани за домашна употреба. Има и големи торби които се работят с прахосмукачка.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X