Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3 :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3 :)

    Тук си продължавам сагата с неприятното поведение на обектива ZD 14-54 или пък самият Е-3, или пък двамата работят в комбина срещу мен. При вчерашните проби се установи, че от 14 до 30 мм грубо, има отчайващ бекфокус. От около 35 до 54мм всичко се измества към почти отчайващ фронт фокус. След бърза консултация с наш уважаван отвъдморски консултант (разбирай Goblin), бяха проведени някои допълнителни мероприятия като ресет до фабрични настройки и смяна на полето за фокусиране. За съжаление следващите резултати не се различаваха от предишните опити. Това обаче беше снощи на изкуствено осветление. При днешните проби на дневна светлина се получи следното - при всички фокусни дължини има бекфокус, който е различно изразен. Оказа се, че през ЛВ-то положението е почти добро или поне аз го виждам така. Ето и по две снимки от 14 и 54мм на отворена бленда:

    14 мм - фокусиране през визьора:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4232667-1.jpg
Прегледи:1
Размер:268.4 КБ
ID:6113218

    14 мм - фокусиране през ЛВ:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4232668-1.jpg
Прегледи:1
Размер:279.5 КБ
ID:6113219

    54 мм - фокусиране през визьора:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4232663-1.jpg
Прегледи:1
Размер:243.9 КБ
ID:6113220

    54 мм - фокусиране през ЛВ:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4232672-1.jpg
Прегледи:1
Размер:253.1 КБ
ID:6113221
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

  • #2
    От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

    Поправка - и през ЛВ-то е с бекфокус, но малко по-малък. Чак на 54мм горе-долу влиза в релси.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #3
      От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

      Смирено недоумявам. При ЛВ не би трябвало да има грам нанякъдефокус ако проблемът е в апарата (а подразбирам че с досегашния си апарат проблем не си имал). При ЛВ фокусдатчиците не се ползват......... aaaa, strike that, мамкамуипрасе ползва ги гадта Е3ката пак разчиташе на фокусдатчиците дори в ЛВ за някаква част от процедурата, следващите модели дават избор дали да минаваш през фокусдатчиците или да мери направо от матрицата. Значи калъча е сходен и в двата случая.

      Ок. Последни метри. АФ датчиците продуха ли. Духалка взе ли си (пренебрежимо слаба надежда).
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

        Ползва, ползва-а! Били се наговорили със Сони за някаква такава изчекната система за автофокус през ЛВ-то. Продухах всички дупки и цепки, които се виждат зад/под огледалото, но ефекта беше под нулата. Успях да изчета едни 150 страници от братска тема за Олимпус с 3700 страници. От там подразбрах, че съм улучил греда дебела колкото комина на ТЕЦ-а. От версия 1.2 на фирмуера насам, с променлив "успех" се увеличават бъговете с автофокуса именно при свръзката Е-3+ZD14-54. Maсово се появява бекфокус с различни стойности. Частично нещата се оправят с връщането към по-стара версия на фирмуера. Аз препроших на 1.2 и бекфокусът от 8-9 сантиметра спадна до 3-4 и вече при около 24мм ФР и нагоре е почти възможно да се снима при по-затворена бленда а на 54мм фокусира добре и на f 3.5. За съжаление, старите версии на фирмуера не са налични на офсайта на Олимпус и са необходими едни виртуални гимнастики за тяхното получаване. Както се подразбира, моите компютърни умения са далеч от необходимото ниво. Имам уверението от един приятел, че след празниците ще задейства виртуалката. Освен това, днес се появи и желаещ да сподели наличните си обективи за 4/3 система, за проба, която да покаже дали положението е по-добро с друг обектив, но и това ще се случи след Великден. Понеже и времето не е "фотографско", ще продължа с теоретичното ограмотяване за Е-3.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

          Мдаммм...

          Ясно. Крах. Пращай адрес на лично.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

            Пълно разочарование от наличните представители на стария 4/3 клас ДСЛР от Олимпус. След закупуването на още два обектива - ЗД 25/2.8 и ЗД 40/150 се оказа, че само Е-3-ката работи приемливо с тях. При останалите - Е-330, Е-400, Е-1, има различна степен на БФ и в дългия край на 40-150 - ФФ. Искрено ме учуди, но пък не ме зарадва толкова много фактът, че наличният ДСЛР от Панасоник - Л-10, цепи косъма с всички обективи. А така ми се искаше да сглобя успешно комбинацията от Е-400 и 25/2.8. Щеше да се получи идеалното тегло и габарит за всекидневно носене .
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

              Хммм... найш кво, конкретно за Е-1 цата се чудя дали това измислено фокусно стъкло не играе някаква роля. То е някакво афтърмаркетно "портретно", тия гадории понякога променят експозицията, не знам неоригиналните дали могат да нарушат автофокуса. Ще си погледна Е-1ците дали нямам някоя счупена с оригиналното стъкло.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

                Гоблин, я кажи какво ти е мнението за Лайката 14-50 с мегаоис-а? Тя се пада малко "китак" за Л-10-ката.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: Коко келеша и неговите приключения с Олимпус Е-3

                  В никакъв случай не е по-добра от (работещ) 14-54мм, и скъпа до ден днешен.

                  Тоест - не съм я притежавал, но тя все пак е "евтината" версия на 14-50 ф:2.8-3.5 лайката, която имах и не беше нищо особено (в сравнение с 14-54ката и особено 12-60ката на Олимпус).
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X