Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Медоносна 2016

    Времето си лети, вече е 2016, сложих 7 магазина, до 2 седмици акацията ще цъфне и се надявам да е хубаво времето, за да има медец.
    При вас как е?
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

  • #2
    От: Медоносна 2016

    Сефте ми е тази година да пчеларствам три броя ДБ десетрамкови. Вчера ги прегледах на бързо и семействата бяха силно развити...между всички пити и отгоре бяха плъзнали сложих магазините.
    Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
    Mercedes w212 E350 4matic
    Ducati Monster 600
    O888795575

    Коментар


    • #3
      От: Медоносна 2016

      И аз сложих магазините в събота. Мислех че няма да слагам магазини до края на месеца, че рапица има, но е на далеко и няма да носят. В събота при прегледа бяха започнали да слагат зад преградната дъска. Очевидно сега ще трябва да извадя и от долу меда за да не кристализира. Направих на 13 април една отводка. Не съм правил толкова ранна. Мисля поне още една да направя, но времето ще покаже.

      Коментар


      • #4
        От: Медоносна 2016

        Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
        И аз сложих магазините в събота. Мислех че няма да слагам магазини до края на месеца, че рапица има, но е на далеко и няма да носят. В събота при прегледа бяха започнали да слагат зад преградната дъска. Очевидно сега ще трябва да извадя и от долу меда за да не кристализира. Направих на 13 април една отводка. Не съм правил толкова ранна. Мисля поне още една да направя, но времето ще покаже.
        Колко далеко? При мен са слагали в магазина от на повече от 3 километра права линия и по средата на пътя им - друг пчелин. Малко си закъснял с разширяването, но тръгнат ли в магазините, разширявай и долу. От плодника ще вадиш само ако е блокиран иначе няма смисъл, само размествай питите.

        Коментар


        • #5
          От: Медоносна 2016

          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
          И аз сложих магазините в събота. Мислех че няма да слагам магазини до края на месеца, че рапица има, но е на далеко и няма да носят. В събота при прегледа бяха започнали да слагат зад преградната дъска. Очевидно сега ще трябва да извадя и от долу меда за да не кристализира. Направих на 13 април една отводка. Не съм правил толкова ранна. Мисля поне още една да направя, но времето ще покаже.
          Ако е наблизо рапицата е добре да сложиш магазина, иначе долу меда няма да го оставят много и ще го изядат,защото майката ще поиска 3 рамки да са и празни за пило и прашец. Лошото е ,че този смотан мед от рапица наистина много бързо кристализира, а и вечерите са хладни...
          И не е ли късно вече за преградна дъска. При нас от преди месец е разширено всяко семейство , за да имам по-вече пчела за евентуални отводки.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #6
            От: Медоносна 2016

            Моите кошери са ДБ 12. Обикновенно за акацията гледам да ги вкарам на 9-10 рамки пило и меда го слагам зад преградна дъска за да ги очистят. Празните рамки ги топя и семействата разширявам с основи. Аз тази година малко закъснях с работата по пчелина. Първо беше хубаво времето, направих бърз преглед в края на февруари и ги затворих. Купих лентички за акара, но поради лошо време и много друга работа ги сложих на 21 март. На 10 април правих преглед и следи от рапица нямаше. Махнах лентичките и пренаредих рамките. На 13 април правих отводка, като направих бърз преглед за да видя положението с рапицата и пак не забелязах голям принос. На 16 гледах отводката, оставих 2 незапечатани маточника. Прегледах пак семействата и видях че са слагали нектар зад преградна дъска. Наслагах магазините, на следващия ден погледнах само магазините и се бяха качили. До сега не съм вадил рапица. Чудя се дали трябва да чакам да запечатат или преди това мога да го вадя? Акацията цъфти последните дни на април, началото на май. Страхувам се че ще го омешат много яко. Аз не правя чиста акация, но си стои течна , макар и гъстичка и непрозрачна. Рапицата е на 3-4км по права линия.

            Коментар


            • #7
              От: Медоносна 2016

              Слагаш основи преди да е почнал медосбора? Те не почват да градят докато няма нектар, ти ако 3 седмици си оставяш празна рамка губиш пило дето може да е от полза в началото на медосбора.
              ПП и аз съм с ДБ12(има и 5-6 10-ки)
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • #8
                От: Медоносна 2016

                Ами те основи се слагат като почне градежа - долу горе като цъфнат ябълките. Това е много грубо ориентировъчно, но освен че така е записано по вестници, книжки и форуми, ами и практиката го потвърждава на всичкото отгоре. Ако М има достатъчно място да твори, градежът в никакъв случай не е в наш ущърб, на пчелите пък хептен. А има ли нектар за тях, ще има и за нас
                Димич, това с отводките май го бяхме коментирали някъде - тия ранните със свищеви маточници и с това променливо време малко са рисковани, купешките са такива, ама ти дано да си с късмет! Съвсем друго си е да изкараш от някой силен кошер М с 2-3 рамки пило мед и прашец, това в началото на пашата, разбира се и да подсилиш с по една рамка от другите. Рапицата я вадиш запечатана на 2/3 до 1/2, може и на по-малко, ама рискуваш. При всички случаи ще има и смесен, но ако е за теб няма кво да му мислиш, виж ако се съобразяваш с пазар на дребно е друг въпрос. На мен лично смеска рапица/акация най си ми харесва и не го сменям за нищо. При нас в Свищов акацията цъфти от неделя - 17.04, то пък сега и времето се развали и айде на рояците.

                Коментар


                • #9
                  От: Медоносна 2016

                  Днеска гледам че е цъфнала акацията и до ден-два ще е навсякъде. Но времето ако не се оправи ще е загубена. До сега не ми се е случвало толкова рано да цъфне.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Медоносна 2016

                    При нас още не е цъфнала, но при вас си цъфти по-рано. Дано времето даде да има паша.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Медоносна 2016

                      Утре го дават много студено, притеснително е ако задържи няколко дни.
                      На половината сложих магазините, на другите в края на седмицата.
                      Акацията ще цъфне след десетина дни.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Медоносна 2016

                        Миналата седмица три дена имаше слана,като сняг.Всичко измръзна.Тая седмица тамън цъфнаха ябълките,айде и тях.Направо ми се реве!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Медоносна 2016

                          Нещо и баба меца се върти около медеца

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:06052016538.jpg
Прегледи:1
Размер:319.5 КБ
ID:5714361

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:06052016539.jpg
Прегледи:1
Размер:404.6 КБ
ID:5714362

                          Коментар


                          • #14
                            От: Медоносна 2016

                            При нас цъфна акацията и веднагически почнаха дъждовете. Като цъфтя отвратителната рапица капка дъжд не падна та да могат да си сберат повече медец пчелите. Аз обаче в събота им извадих събраният долу мед(където позволява) и им сложих по един магазин та да имат къде да събират, щото чакам и лавандула след седмица -две да цъфне.
                            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                            Ford Fiesta 1.4 Tdci

                            Коментар


                            • #15
                              От: Медоносна 2016

                              Е що с такава неприязън към рапицата? Тя си е отлична паша, стига да й разбираш... От плодника не вадя, щото така сме се договорили с мойте пчели. Ти сега като им върна центрофужени пити, М ще бърза да ги напълни. Това добре ли е, не знам. А лавандулата дава ли стоков мед?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X