Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Медоносна 2016

    Е, ти не каза най-важното. Майката както е с клетка, предполагам, я сложи или направо я "изсипа"? Иначе аз си мисля че сега ще я приемат, с голяма вероятност. А дали си сигурен напълно, че в кошера няма майка?
    И само една лека вметка. Пълненето на хранилката с мед НЕ симулира паша. Вярно е, че им създаваш работа и им осигуряваш храна за момента или за напред, а в случая и доза спокойствие. При пашата това което внасят, отвън /напр. нектар/ или отгоре /напр. захарен сироп/, го преработват - поглъщат и връщат многократно, предават една на друга същевременно обогатяват с разни ензими, диастази и т.н. и т.н., нагласят му водното съдържание както те си знаят, че да трае това нещо с години... И не на последно място целия тоз процес ги стимулира по определен начин и в определена посока...
    Има и друго - даването на мед в точно тоя момент яко привлича и крадците. И ако семейството не се стегне и организира навреме, резултатът може да е фатален и то не само за него.

    Коментар


    • #62
      От: Медоносна 2016

      Разбира се ,че с клетка съм сложил майката, не съм толкова зелен
      Сега това с меда в никакъв случай не може да дръпне крадци ,само защото имат 700 грама мед в хранилката. Те имат 5 рамки пълни с мед и в общи линии те са под прицел на крадците. А за симулацията на паша го казвам по този начин защото до сега са хранени около 4-5 пъти със захарен сироп ,на който не се радват както на меда.
      ПП сигурен съм че няма майка а и да има - новата е оплодена и все си мисля ,че ще предпочетат нея.
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • #63
        От: Медоносна 2016

        Ааа не, никой не те брои за зелен, се пак си виждал туй онуй. Мойта мисла беше как си взел М и съответно как си я придал - с клетка или направо с нуклеуса/отводката. В определени случаи второто е малко по-добро, но как да е - разбрахме се. И за липсата питах, щото у пчеларския постоянно валят доклади за майки спрели да снасят. При такова положение новата може и да даде фира, но при тебе щом няма, на 95% ще я приемат. Хубаво би било както си я сложил с клетката, след няколко часа лекичко да погледнеш какво става - ако има стара М, тя ще е върху клетката. А ако няма и пчелата е спокойна, както казах - 95%. Запасите са ти добри , а за кражбите имах предвид, че ако тръгнат, първо почват отводките и после семействата без майка, даже и да са силни на пчела.

        Коментар


        • #64
          От: Медоносна 2016

          Нямах възможност да видя , защото в последният момент успях да намеря майката от приятел и само я сложих ,нахраних ги и тръгнах за Варна защото детето почна да се криви и нямаше как.
          Иначе за спрелите да снасят е нормално да го има това, аз преди да почне пашата се оглеждам за търтеи навсякъде и там където няма търтеево пило и не виждам търтеи, добавям рамки с търтеево пило от други кошери. Това последното нямаше как да стане сега, но се надявам че с откритото пило ,което им сложих ще се справят и с този проблем.
          Тази седмица трябва да отскоча до село и ще го погледна, съответно ще споделя.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #65
            От: Медоносна 2016

            В събота проверих кошера, не са приели новата майка защото...... са имали майка.
            Долнягата се е крила около месец, и аз и майка ми я дебнахме доста. Вчера я видях куца и старичка е, единият и крак е прибран към тялото и не го ползва вобще, не знам как не са я наритали и как не съм я усетил по-рано. Щях да и отрежа крилото и да я сменят по време на пашата.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • #66
              От: Медоносна 2016

              Не се шашкай, Те винаги ще намерят начин да ни изненадат, колкото и да им разбираме. Маса случаи има дето майки на три години показват отлични резултати и съответно майки пет-шестгодишни които си държат семейството а пчелите си ги искат и не ги сменят. Сега при тебе въобще няма да се учудя ако дъртата кукумявка лично и ритуално е разкостила новата пришълка. Напълно възможно е и както са спряли рано с отглеждането на пило напролет да си се развият съвсем нормално. Другият вариант е напролет да имаш търтовка. Божа работа и законите на Дарвин на едно място.

              Коментар


              • #67
                От: Медоносна 2016

                Готови ли сте за зимата, колеги?
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #68
                  От: Медоносна 2016

                  Надявам се да са се подготвили
                  Toyota Hilux '07 120 hp Double Cab
                  Mercedes w212 E350 4matic
                  Ducati Monster 600
                  O888795575

                  Коментар


                  • #69
                    От: Медоносна 2016

                    Готови сме уж , хранихме до несвяст, свихме ги и дори ги третирахме против акар с Варачет(ако някой има желание да третира имам едно шише излишно, можем да се разберем нещо )
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #70
                      От: Медоносна 2016

                      На колко рамки ги остави за зимата? Много колеги отричат есенното стесняване и наистина че може и без него, но аз си го практикувам. Най-малкото така изваждам по 1-2 черни пити за брак и напролет още 1-2. Отделно пък ако няма обилно запасяване така им концентрираш храната в областта на кълбото. При определени условия и това е много важно за успешното изпролетяване. Мойте по принцип всичките ги докарвам до 8 рамки /за ДБ10 говоря/ и по една преградна вътре. В някои години и на 7 съм ги смъквал, че веднъж май и на 6... Тая година и ЛР ги оставих на по 9, че по-лесно да ги ровичкам напролет, хаха.
                      Иначе вчера мисля че приключих с прегледите. Другите са зазимени, ама имам един работлив и малко по-лудичък, та си го бях оставил да ми вкара последната доза пчелна отрова. Лек преглед, десетина жила и айде найлона отгоре. Да видим следващото кога ще бъде. Ако си застудява времето - всичко е ОК, ама при топла зима може да има някоя изненада тук там.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Медоносна 2016

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        На колко рамки ги остави за зимата? Много колеги отричат есенното стесняване и наистина че може и без него, но аз си го практикувам. Най-малкото така изваждам по 1-2 черни пити за брак и напролет още 1-2. Отделно пък ако няма обилно запасяване така им концентрираш храната в областта на кълбото. При определени условия и това е много важно за успешното изпролетяване. Мойте по принцип всичките ги докарвам до 8 рамки /за ДБ10 говоря/ и по една преградна вътре. В някои години и на 7 съм ги смъквал, че веднъж май и на 6... Тая година и ЛР ги оставих на по 9, че по-лесно да ги ровичкам напролет, хаха.
                        Иначе вчера мисля че приключих с прегледите. Другите са зазимени, ама имам един работлив и малко по-лудичък, та си го бях оставил да ми вкара последната доза пчелна отрова. Лек преглед, десетина жила и айде найлона отгоре. Да видим следващото кога ще бъде. Ако си застудява времето - всичко е ОК, ама при топла зима може да има някоя изненада тук там.
                        Оставяме ги на 8 рамки (само ДБ имаме) без значение дали са 10 или 12 рамкови. Стеснявам ги най-вече за да огранича популацията, защото пичовете ако не ги свия риска да си изядат голяма част от меда е сериозен и после .... глад и мор.
                        А какъв найлон им слагаш отгоре?
                        Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                        Ford Fiesta 1.4 Tdci

                        Коментар


                        • #72
                          От: Медоносна 2016

                          8р е добре по принцип, но имай предвид че стесняването есента не е "мярка за ограничаване на популацията", даже напротив - подобряваш им топлинния режим. Иначе е хубаво, че мислиш в тая насока, макар, че нашите местни пчели по правило знаят кога да спрат. Проблем става ако има внесена "чужда кръв" отнякъде или аномалия някаква в метео условията. Имал съм го тоя случай - късна есен, всички зазимени и едно семейство продължава с пилото. Мед никакъв, малко горе по ъглите, дъното отдолу отворено, аз наливам сироп всяка седмица и няма край, хаха. Накрая като спряха, извадих 2-3 пити от други кошери, сложих им ги от топлата страна и си иззимуваха царски, ама за мен това не е работа.
                          Найлона отгоре прозрачен, да мога да ги виждам по някое време на зима къде се намират. Наближат ли тавана, да имам време за реакция.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Медоносна 2016

                            До кога държиш този найлон, в топлите дни зимата не храниш ли с мед?
                            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                            Ford Fiesta 1.4 Tdci

                            Коментар


                            • #74
                              От: Медоносна 2016

                              Някои колеги го държат докато стане време за магазини. Аз - долу горе като почна да наливам сироп и зачестя с прегледите. Имам си таванки с хранилки отгоре и с тях ми е по-удобно, щото ако има ветрец трябва да затискам с нещо найлона докато сложа капака. Иначе тоз найлон са го измислили хората точно за случаите в които не си сигурен какво правят зимата и не знаеш имат ли папу. Ако ще пробваш на 2-3 кошера или повече, имай предвид, че отдолу мойте са на мрежа, досега на плътно дъно не съм пробвал с найлон, предполагам че ще натрупат много конденз. Наблюдаваш ги в студено време - къде е кълбото, преместило ли се е от предния път, ако е близо до горна летва, правиш им Застраховка Живот, т.е. питка! По правило, ако са добре запасени и нямат пило, кълбото се премества близо до запасите. В топло време се отпускат и се ориентират къде да се предвижат. Проблемът става, ако се затопли продължително времето. Почват с пилото, папкат и повече съответно. При застудяване не мърдат никъде /пазят пилото/ папкат само това което е непосредствено до тях и над тях. През една рамка от кълбото темепературата е почти като навън, съответно медът е студен и все едно го няма. Смятай пък и ако е кристализирал Тука вече задължително стопанинът трябва да се намеси. Храненето е много лесно. Питки или каквото там си си ги нагласил предварително, още по-добре е и да ти помага някой. Ако са в канцеларски джобчета, отдолу ги дупчиш с вилицата. Ако са тензух там е ясно /това е по-добър вариант, щото обираш евентуално излишния конденз в сандъка/. Отмяташ найлона, ако нямат надграждане с восък отгоре по летвите, слагаш 2-3 пръчки като молив и захлупваш с питката. Внимавай - това се прави не в топли дни, а в студени! Тогава пчелите са на кълбо и не ти пречат и не ги мачкаш.
                              Ами опитах се да бъда кратък, ама пак не ми се получи

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X