Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Агне чеверме

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Агне чеверме

    Такааааа
    такава тема не открих, мисля че за мнозина от нас е интересно как се прави, а със сигурност ТУК има специалисти в правенето на това месоядно ястие. Дайте вашите съвети, щото от малък ми се яде такова, а сега по Великден мисля да го направя. Не че не обичам традиционното печено на пещ, ама нали от всичко требе се опита. Дайте повече мнения, не се стискайте да напишете някой ред

  • #2
    От: Агне чеверме

    Само съм гледал как се прави.То и кучето гледало...
    И аз имам мерак,да направя такова нещо.
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Ауди А3 1.9ТДИ
    Каравана Аdria 390Q

    Коментар


    • #3
      От: Агне чеверме

      Аз мога да обясня, по телефона, но само ако не се хранят деца или хора със здравословни проблеми.

      първо: в България НЕ можеш да намериш месо с произход. Преди да се затрупа темата с мнения, някой да ме запознае с ветеринарен доктор в Кърджали.
      второ: не можеш да гарантираш правилно почистване
      трето: не можеш да гарантираш температура в сърцевината

      От тук нататък: злодействайте, празнодумци ;–)
      ;-)
      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

      Коментар


      • #4
        От: Агне чеверме

        Що така грубо поряза човека!?

        Я кажи как се връзва технологията за правене на чеверме, за което се пита тук, с произхода на агнето, освен ако не е някаква твоя професионална тайна, но със сигурност на никой не му пука за това. Иначе, гаранция, агнето произхожда от нескопен овен и овца, да знаеш.

        За голямото ти „не” със сигурност, до степен, водя те да се запознаеш с овце от сой:

        Село Лехчево Монтанско. Тамошната част от фамилията на мой приятел трето поколение (за толкова знаем със сигурност с него) гледат да не падат под десетина овце, че голяма рода и агнешкото е на почит, знаят произхода на всяка от тях. Родословието на добитъка тръгва от Граф Кочо Бойчиновски, който бил поканен на прием у госпожица Маруца Лехчевска. Тя за съжаление не била с благороден произход, но била въртиопашка и графът се изтървал та поизмесил благородната си кръв. И така до поколението дето ще бъде опечено и изядено идния и още месец-два след това. Ако се опъваш, че произход значи документи, ще те разочаровам щото църковните регистри изгорели началото на миналия век и за греховете на графа и госпожицата се знае само от предания, разправяни в нетрезво състояние, на маса.

        Другата дивотия дето си написал. Кой и какви гаранции, на кого и защо трябва да дава за правилното почистване. Питам се как поколения наред са плющяли неправилно почистени животни и как тези тъпаци са оцелели? Поне дефинирай „правилно почистване”, че да не ядем мръсотии.

        По третото. Не знам какво разбираш под сърцевина на изтърбушено агне с месце, дебело до 4-5 см около гръбнака и десетина сантиметра на бутовете, хората му викат изпечено „отвътре”, ама може би боравиш със специализирана терминология, неразбираема за народа дето дърпа не добре опечено чеверме. Съгласен съм, не мога да я гарантирам тази точно температура, а и не ми дреме каква трябва да бъде, но досега съм минавал без такива гаранции и кефът да ям нещо изпечено на поляна в никакъв случай не е бил по-малък.

        И помисли кой е празнодумеца.
        Последно редактирано от Александър Белов; 07-04-16, 05:06.
        JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

        Манол Денев

        Коментар


        • #5
          От: Агне чеверме

          Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
          Само съм гледал как се прави.То и кучето гледало...
          Э-э-эхх, спомени:
          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic
          ....за къде и кога съм ангажирал бай Шукри-чевермеджията (знаете, предполагам колко трудно се ангажира истински професионален чевермеджия ?), чиито услуги ползвам от 1999 г. Агнето, на което никой не посмя да се хване за втори мандат на Б.Б. стана шиле, затова слагаме + едно теленце сукалче...
          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          ...С уточнение, че това не е майстор Шукри , а препоръчан... друг чевермеджия, който се представи много добре
          [ATTACH=CONFIG]605508[/ATTACH]
          Цял ритуал е и по традиция се върши само от "професионалисти". Ревниво се крие съставът на тревите, с които се ръси от време на време агнето и от които (или от някакви други) се хвърля в огъня, за да опушват печивото...
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Агне чеверме

            Първоначално публикуван от ikristiqn Преглед на мнение

            Преди да се затрупа темата с мнения, някой да ме запознае с ветеринарен доктор в Кърджали.
            В гугъл няма ли данни. За какво става въпрос?
            Последно редактирано от Brazer; 07-04-16, 07:27.
            First Man, then Machine!
            Lada Niva
            Honda XR 400

            Коментар


            • #7
              От: Агне чеверме

              Определено не е лесно да опечеш агне на чеверме сам, без някой майстор до теб. Присъствал съм и лично съм пекъл поне десетина агнета, ярета и прасенца на чеверме, затова си позволявам да дам някой и друг съвет. Като за начало трябва да се избере мястото за печене по възможност близо до отвесна скала, от която да се отразява топлината. В никакъв случай не трябва да е на проветриво място, където има течение. Почвата отдолу трябва да е напълно суха. Прътовете на които ще ляга основния прът (с агнето) трябва да дават възможност за промяна на височината на която е агнето над огъня. Жарта трябва да стигне за 5 часа печене, без добавяне на огън. Агнето се привързва с неръждаема тел поне на 4 места през гръбнака, Краката също се привързват и всичко това, защото в един момент може да започне да се върти само пръта, а агнето да виси само с едната страна над огъня. В подходящ съд се смесва бутилка олио, бутилка бира, шепа сол, черен и червен пипер. На една пръчка се връзва наръч коприва ( да стане като метла) и с нея се топи в подправките и се маже периодично агнето. Много е важно в началото да не "запечаташ" коричка на агнето, защото после колкото и да го печеш ще остане сурово в средата. Накрая - един съвет от мен: направи го в трап.

              Коментар


              • #8
                От: Агне чеверме

                Аз понеже съм прост, предпочитам агне без документи за произход. Гледано по традиционен начин в кошарата на някой байно, пасло на воля из поляните. Заклано лично от него. Те много добре знаят как се коли ягне. Въобще не искам и да си помисля за агне от модерна ферма, отговаряща на всички модерастки еврогейски изисквания. Съответно, гледано по проект и прибрани един куп субсидии.

                Та какво имаш в предвид под чеверме?

                Пекли сме няколко пъти на шиш. Да ти кажа за такова чеверме не е добре да е агне. Най-добре да е шиле на около година поне. При печенето на шиш върху жар месото изсъхва много. Така от младо агне ще се получи нещо много изсъхнало и няма да е вкусно. Печененето продължава поне 6-8 часа. Но по неписани правила, когато въртиш шиша на на открито, почти винаги времето се разваля и започва да вали. Тогава следва разпъване на едни наелони, да не се мокри чевермето и празникът ти се разваля. Отделно трябват поне 2-3-ма мераклии да въртят шиша, защото по някое време полудяваш. Поради тези причини е добре да се намери някакво огнище под навес. Почваш го от рано - например в 05:00, за да може към обяд да е готово. Намираш си дълъг прави здрав кол, нанизваш агнето, осоляваш го отвътре и отвън, приковаваш го с пирони добре към кола, защото иначе ще мърда и пропада по време на печенето. Приготвяш една тва с наредени дебели филии селски хляб по дъното. Към края на печенето от агнето започват да текат сокове и мазнина. Подлагаш тавата да капе върху филиите. Така хем по-малко ще ти пали огън върху жарта, хем после филиите са по-вкусни от самото агне. Дървата се палят някаде по-встрани от самото агне и после готовата жар се придърпва под агнето

                Аз лично предпочитам агнето да е печено във голяма пещ. Единият вариянт е нарязано на порции, със сол и вода. Това всичко в тава, покрита с алуминиево фолио. За 3-4 часа е готово.

                Другия вариянт е пълнено с дробсърма. Ориз, дреболиите от агнето, зелен лук, може и лапад, сол, черен пипер, пресен джоджен. Пълниш, шиеш, сгъваш го в тавата. Ако е запазено "булото" покриваш го с него. И пак с вода на дъното покрито с фолио в пещта.

                Събирате се от селото, всеки кара по една количка дърва. Пали се пещта да погори поне няколко часа и да се нагрее добре и вадите жарта. Слагате тавите, затваряте пещта с плътен капак, замазвате краищата с глиенста кал да не излиза топлината. И отивате всеки да си гледа работата. Пак едно 4-5 часа да постои в пещта. После се събирате и всеки си кара по една празна бригадирска количка, кука за вадене на тавите, парцали да не се изгорите. Бутате калта и вадите внимателно тавите Отсипвате от чорбата на дъното в една тенджерка, за да не се разпличка в количката и всеки си хваща към дома.

                После всеки дърпа и яде, каквото му е вкусно. Аз обичам най-много главата. Дробсърмата вътре е по-вкусна от агнето и винаги свършва първа.

                Който няма село и селска пещ, все още поне в Пловдив на няколко места са останали старите хлебарници. Те взимат поръчки за печене на агнета по Великден и Гергьовден. Питайте предварително в колко часа се носят тавите и в колко са готови. Носите, пекат ви го и си го взимате готово.

                Ух, чакай чакайте че олигавих клавиатурата ...
                Последно редактирано от bullet_pk; 07-04-16, 08:54.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #9
                  От: Агне чеверме

                  Да, агне на пещ става идеално!
                  Като малък съм помагал много на дядо ми с гледане. Пещта беше направена от огнеупорни тухли и керпич. До наше село имаше "мина" от която копаеха керпичената пръст. Пали пеща сутринта рано-рано. Предния ден агнето е заклано и подготвено от женорята. Като почервенеят леко тухлите се слага тавата върху въглените в пеща, слага се капака, замазва се и се изчаква да се изпече... Дядо знаеше колко се чака...
                  Единствено не си спомням с какво се "завиваше" агнето, когато се пече, за да не прегори...
                  Публикувайте отговор

                  Коментар


                  • #10
                    От: Агне чеверме

                    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                    ...
                    Единствено не си спомням с какво се "завиваше" агнето, когато се пече, за да не прегори...
                    Задължително с тесто и чисто нова бяла кърпа - ритуал!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Агне чеверме

                      Мой колега си направи чеверме,за въртенето сложи редуктор и моторче за чистачки.
                      Не съм го виждал,но казва че върши работа.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • #12
                        От: Агне чеверме

                        Та значи: ТЕМАТА Е ЗА АГНЕ НА ЧЕВЕРМЕ
                        Всяка година изяждаме по три агнета на пещ, в печенето на такова съм специалист.
                        Интересно ми е сега да направя агне на чеверме, знам че не е лесно, затова искам съвети от Вас знаещите. Не се страхувам от това да не се получи, ще си вземем някоя пържола за всеки случай.
                        МОЛЯ модераторите да изтрият пост номер 3, защото е пълна безсмислица и само оспамва темата, която съм сигурен че е интересна и полезна за някои от нас.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Агне чеверме

                          Първоначално публикуван от bullet_pk
                          ... И отивате всеки да си гледа работата. Пак едно 4-5 часа да постои в пещта...
                          Грешка, тия 4-5 часа най-важната работа е да се пие ракия

                          Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                          ...Като почервенеят леко тухлите се слага тавата върху въглените в пеща, слага се капака, замазва се и се изчаква да се изпече...
                          Въглените се вадят, че иначе не ми се мисли каква смрад на пушек ще стане...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Агне чеверме

                            Първоначално публикуван от mishkata_mp Преглед на мнение
                            Та значи: ТЕМАТА Е ЗА АГНЕ НА ЧЕВЕРМЕ
                            ...
                            МОЛЯ модераторите да изтрият пост номер 3, защото е пълна безсмислица и само оспамва темата, която съм сигурен че е интересна и полезна за някои от нас.
                            Търсачката на форума може да е прецакана, но пък успешно излизат асоциирани теми под текущата. Верно, че въпросът е винаги актуален, но ето една тема, където преди време доста неща са изяснени: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=90974
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #15
                              От: Агне чеверме

                              Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
                              Въглените се вадят, че иначе не ми се мисли каква смрад на пушек ще стане...
                              Чети го като "жарава"... Сега се сещам, че и 1-2 глинени гърнета с вода се слагат...
                              Публикувайте отговор

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X