Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Агне чеверме

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Агне чеверме

    За да не прегори агнето,се покрива с намокрени вестници,обилно мазани със сол.Така се изпича равномерно.С алуминиево фолио се задушава/сварява,и няма тази хубава коричка.

    Коментар


    • #17
      От: Агне чеверме

      Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
      За да не прегори агнето,се покрива с намокрени вестници,обилно мазани със сол.Така се изпича равномерно.С алуминиево фолио се задушава/сварява,и няма тази хубава коричка.
      Както казваше един приятел-поп (лека му пръст) - има значение какъв е вестникът. Най-добре ставало с "Нощен труд" (ама вече - няма го...), в никакъв случай със "Шок", "Чук-чук" и т.н., щото много шарени и кофти печатарски мастила по тях Вестниците трябва да се "промажат" с мазнина, щото иначе ще пламнат от топлината на чевермето.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #18
        От: Агне чеверме

        Е аз то казвам как съм го правил лично.Преди пеща,се завива с вестници(доста),като всеки се овлажнява и се маже със сол.Един вестник не е пламнал в пеща.

        Коментар


        • #19
          От: Агне чеверме

          Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
          Е аз то казвам как съм го правил лично.Преди пеща,се завива с вестници(доста),като всеки се овлажнява и се маже със сол.Един вестник не е пламнал в пеща.
          Нали за шаурма / чеверме на шиш говорим, каква пещ?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #20
            От: Агне чеверме

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Нали за шаурма / чеверме на шиш говорим, каква пещ?
            И аз това се питам

            Коментар


            • #21
              От: Агне чеверме

              Преди десетина години си направих от редуктор който го върти моторче от чистачки така да го нарека агнешка въртележка. До тогава опит никакъв. Страх не страх агнето на тръбата разпънато вързано. 20кг. дървени въглища и старт. Няма нищо страшно. В началото трябва да се загрява бавно и да се маже с -масло. свинска мас- да не изсъхва. След като се позатопли от агнето започва да избива по малко мазничко и иска по-малко мазане. След 6-7ч. предобива златистия цвят и започват да се провисват малки парченца които се хващат с ръка и в устата. Не след дълго се разпуква от към гръбнака и бутчетата и започват да танцуват. Не се притеснявайте няма да паднат. Около двайсетина минути след започване на разпукването е готово. Да Ви е сладко. Това е моя личен опит дано съм бил полезен. При интерес мога да снимам техниката.

              Коментар


              • #22
                От: Агне чеверме

                Първоначално публикуван от mishkata_mp Преглед на мнение
                Та значи: ТЕМАТА Е ЗА АГНЕ НА ЧЕВЕРМЕ
                Всяка година изяждаме по три агнета на пещ, в печенето на такова съм специалист.
                Интересно ми е сега да направя агне на чеверме, знам че не е лесно, затова искам съвети от Вас знаещите. Не се страхувам от това да не се получи, ще си вземем някоя пържола за всеки случай.
                МОЛЯ модераторите да изтрият пост номер 3, защото е пълна безсмислица и само оспамва темата, която съм сигурен че е интересна и полезна за някои от нас.
                Взимаш приятелите и идвате в Родопите . На пътя Гоце Делчев - Доспат има уред за печене на агнета Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6033.jpg
Прегледи:1
Размер:291.5 КБ
ID:5710156...които ще ти продадат в първото село . До този уред хората са направили и място където да се разположите удобно Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6027.jpg
Прегледи:1
Размер:196.2 КБ
ID:5710159...наздраве
                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                Коментар


                • #23
                  От: Агне чеверме

                  Това са т.нар. "чевермеджийници", има ги на много места по Родопите, до тях винаги има чУшмЯ с ладна вОда (за студене на ракия).
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: Агне чеверме

                    В Гърция по селата във всеки двор има машинка за чеверме. Най-обикновеният модел: отдолу е леген (около 120х20 см) за разжарени дървени въглища, на тесните страни са монтирани крака, високи около 100 см, отстрани на които има 3-4 чатала за местене на шиша, а отгоре има ос с шайба за ремък и покривче от ламарина. От едната страна на шиша има шайба за ремъка, а от другата - манивела (ако спре тока ). Чевермето се върти с ел-мотор или на ръка (ужасно ). Това е сложено близо до навес със столове и маса за ципуро, салати и мезета от дроб-сърма и печени плитки от червата. Майсторът маже агнето със зехтин и накиснати подправки, докато не заспи. Които оцелеят на масата до обед казват, че е агнето е много вкусно!
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • #25
                      От: Агне чеверме

                      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                      Майсторът маже агнето със зехтин и накиснати подправки, докато не заспи. Които оцелеят на масата до обед казват, че е агнето е много вкусно!
                      Секретът е именно в мазането и ръсенето с подправки, включително хвърляне на такива в жарта. Тия съставки винаги са тайна на чевермеджията и ги пази много ревниво. Като тръгнеш да пазариш чевермеджия, той вади един тефтер и почва: "А-а-а-а, няма да мога на еди-коя си дата (след два месеца), щото съм в Гърция да правя чеверме на едни сватбари... и на тая дата няма да мога, щото съм на сюнет (пак да прави чеверме, де)... тука не става, щото съм на кръщене,...на тази дата също не става щото..." За утре-вдругиден или след седмица - абсурд. Всичко е запълнено като график...
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #26
                        От: Агне чеверме

                        Чеверме съм пекъл на студентска бригада под вещото ръководство на група помаци от Родопите, с които работехме в една бригада. Аз, като най-мераклия, се хванах да въртя кола. Специалистът вика: "Момче, който върти чевермето, не яде от агнето! Мамка му, прав излезе. След близо 5 часа въртене, мазане и поливане, така ме беше накъртила миризмата и пушека, че с голямо усилие едва опитах от чевермето. Повече в такъв филм не се вкарвам - на чеверме присъствам, ама кол за въртене не пипам.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Агне чеверме

                          Благодаря на хората които се изказаха компетентно. Без значение колко ще се пека и аз с агнето, мисля да завъртя чевермето и се надявам крайния резултат да е успешен.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Агне чеверме

                            Чакаме снимки иначе БАН!!!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Агне чеверме

                              Само да допълня огъня не трябва да е под агнето а отстрани, защото соковете при печенето не трябва да капят върху жаравата и ще стане пушено. Машинки за чеверме се продават в Гърция по 30 еуро, последно гледах техния практикер, има ги и на българския пазар около 70 лева са.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Агне чеверме

                                Land Rover Discovery II, V8 4.0
                                VW Golf VI variant
                                Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X