Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

    Говоря за терано 2 от 94-та та до последните. Имам официалното сервизно ръководство за ремонти по купето, където е описано кое-що, с подробности. А и лично съм се убедил - до по-миналото лято си карах със смачкания калник, с който купих моето. Освен че имаше обелена боя до метал, имаше и скъсано по ръбчето точно до капака, отново без боя. За над 6 години каране ръждясало беше само скъсаното - около него цинкът си стоеше сив. Не вярвам патрола да няма поне същото покритие. Ама и то не е вечно - гнили теранота да искаш. Галванично покритие е, не е горещо поцинковане. Изрично си е споменато и къде какво е - праговете например са с двойно покритие отвън. Ама гният отвътре, където покритието не е двойно и всъщност дори не помня изобщо дали е двустранно.

    Поне по тераното, като изключим веждите на калниците, ръжда тръгва обикновено отвътре, покрай точкови заварки и неща от сорта.

    ПП: И не на последно място - ремонт на купе като описания във въпросното ръководство тук просто няма кой да направи, или поне аз не знам за такъв. Слава Богу че засега крепя положението.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

      Mисля, че редовна поддръжка- миене на рамата и купето качествено, особено през зимата и преглеждане веднъж годишно и боядисване на нарушени участъци е достатъчно. Друго което мисля е, че някой рами гният, а някой не. Примерно на 70-тка рамата не е подцинковата и на близо 30 години не е изгнила. Хубавите стомани могат да корозират външно, но не и в дълбочина.


      Аз примено не бих се заигравал много, а бих я измил хубаво от вътре и от вън, вътре с вакса, от вън с 3в1, но не дебело, а според предписанието. Без битумни и подобни. После, ако не ти хареса резултата ,след година - две, го мисли. За тенекиите е друг въпроса. Там спасени почти няма, освен да не я караш през зимата.
      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
      Drag Grand Canyon Daily
      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
      LZ1JYM

      Коментар


      • #18
        От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

        Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
        ...от вън с 3в1...
        Пробвани 3 чишита (едно българско и 2 "марсиански" ) - това върху шаси не работи. Което правя сега е - всичко отдолу, включително шасито отвътре и отвън, обилно с парафин а кухини - това работи. Само около гумите трябва да се подновява всяка есен.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

          3в1 е ок, ако Сашо ще се занимава всеки сезон с този джип.

          Коментар


          • #20
            От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

            Според мен може да се постигне по-горното задание с коопериране - да се съберат повече от 3ма човека/3 джипа и да се обмени, опит+планиране, да се пазари един сервиз и после да се вкарат и трите шасита и други чаркове за горещо поцинковане.

            Аз лично освен рамите бих вкарал и още една торба чаркове, носачи, щанги, спирачни апарати и т.н. така или иначе всички тия неща ще се свалят защо да не се бухнат в едно и също упражнение.

            Последно но не по значение, струва ли си това цялото занимание - джипа така или иначе ще изкара без пипане поне още 10 години, с настоящите тенденции след 10 години наДАЛИ ще може стари джипове да се движат въобще по пътищата на Европа, след 10 години дали няма да е по-удачно/ефективно да се купи нещо ново с тунинг части здрави колкото старото возило.

            Струва ми се, че правим сметки без кръчмаря, и предвид сумата нужна за по-горното упражение аз лично НЕ знам дали си струва, прагматично погледнато според мен НЕ си струва, емоционално и сантиментално погледаното, ДА струва си, че даже и аз искам и то много го искам, и съм го мислил дори миналата седмица докато си разколачиш джипа сменяйки ангрежа и сите карантии покрай него.

            Моите две стотинки...

            П.С. Аз бих се включил с безвъзмездна помощ при планирането на това задание и управлението на риска, съвсем сериозно говоря и предлагам.
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #21
              От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

              Яро, това къде е поцинковано в Перник или в Асеновград?
              Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
              .... Всичко като болтове, гайки и т.н. се сваля от него преди процедурата...
              Как предпазихте резбите от цинка или после пак се пренарязваха? /супер гадна работа /


              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
              .... Примерно на 70-тка рамата не е поцинковата и на близо 30 години не е изгнила. ...
              И при мен е все още е така, но Нисан-ите имат склонността да "изчезват" от ръжда след задния мост, а при дългите там има бая какво да изчезне

              Коментар


              • #22
                От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                Според мен може да се постигне по-горното задание с коопериране - да се съберат повече от 3ма човека/3 джипа и да се обмени, опит+планиране, да се пазари един сервиз и после да се вкарат и трите шасита и други чаркове за горещо поцинковане.

                Аз лично освен рамите бих вкарал и още една торба чаркове, носачи, щанги, спирачни апарати и т.н. така или иначе всички тия неща ще се свалят защо да не се бухнат в едно и също упражнение.

                Последно но не по значение, струва ли си това цялото занимание - джипа така или иначе ще изкара без пипане поне още 10 години, с настоящите тенденции след 10 години наДАЛИ ще може стари джипове да се движат въобще по пътищата на Европа, след 10 години дали няма да е по-удачно/ефективно да се купи нещо ново с тунинг части здрави колкото старото возило.

                Струва ми се, че правим сметки без кръчмаря, и предвид сумата нужна за по-горното упражение аз лично НЕ знам дали си струва, прагматично погледнато според мен НЕ си струва, емоционално и сантиментално погледаното, ДА струва си, че даже и аз искам и то много го искам, и съм го мислил дори миналата седмица докато си разколачиш джипа сменяйки ангрежа и сите карантии покрай него.

                Моите две стотинки...

                П.С. Аз бих се включил с безвъзмездна помощ при планирането на това задание и управлението на риска, съвсем сериозно говоря и предлагам.
                Наемам се да отговоря на някои от тези въпроси на база лични проекти и конректно реализираното поцинковане, за което писах и показах по-горе. Съществен опит не виждам какъв толкова има да се обменя между хора които са технически грамотни. Разделяне на купе от шаси и поцинковане на второто не е никаква тежка тунинг задача. Важно е все пак да има добра предварителна подготовка за процеса, например редица болтова въобще няма да се развият, редица магистрали ще са за ревизия, подмяна, всички тампони (купе шаси) което в случая е 500лв (10 тампона по 50тина лв) е добре да се сменят (при Патрол), или поне аз бих ги сменил и ред други. След поцинковането има ден два работа само с нови резби.

                Относно цени и сервизи, бяхме направили известно първоначално проучване тук и там след което работата се извърши от качествени хора в дълбоката провинция - под провинция нямам нищо лошо впредвид, напротив, и аз като Хемингуей, смятам, че всичко дето не е на морето е провинция. Просто защото там не се разбра, че говорим просто за шаси, а не за шаси на култов нисан патрол 4.2 и т.н.

                Малко цени:
                - около 160лв щателно песъкоструене, при цени тук около 600-700лв.;
                - около 200лв поцинковане с всичките технологични стъпки около това, спазени и контролирани от инженери, не от youtube експерти;
                - около 500лв в тампони както казах;
                - дребни десетки левове в транспорт на шасито насам натам;
                - качествен грунд, хартисан в случая, така, че не знаем цена;
                - малко нови болтове и т.н., но нищо фрапантно скъпо;
                - личен труд, който е много трудно да се остойности.

                Всеки да си прави сметката, това заслужава ли си или не.
                Жоро, въпрос на вкус и предпочитания, аз не виждам какво ще си купя след 10г. (тогава ново), от марките и моделите които аз харесвам, което да може да се прави като лего по този начин.

                Не ме питайте кой и къде и кога и за колко, всеки който се захване ще намери информация и хора. През годините на много хора съм помагал тук със съвети и майстори и след това твърде често твърде големи ги ям..

                Коментар


                • #23
                  От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                  Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                  Наемам се да отговоря на някои от тези въпроси на база лични проекти и конректно реализираното поцинковане, за което писах и показах по-горе. Съществен опит не виждам какъв толкова има да се обменя между хора които са технически грамотни. Разделяне на купе от шаси и поцинковане на второто не е никаква тежка тунинг задача. Важно е все пак да има добра предварителна подготовка за процеса, например редица болтова въобще няма да се развият, редица магистрали ще са за ревизия, подмяна, всички тампони (купе шаси) което в случая е 500лв (10 тампона по 50тина лв) е добре да се сменят (при Патрол), или поне аз бих ги сменил и ред други. След поцинковането има ден два работа само с нови резби.

                  Относно цени и сервизи, бяхме направили известно първоначално проучване тук и там след което работата се извърши от качествени хора в дълбоката провинция - под провинция нямам нищо лошо впредвид, напротив, и аз като Хемингуей, смятам, че всичко дето не е на морето е провинция. Просто защото там не се разбра, че говорим просто за шаси, а не за шаси на култов нисан патрол 4.2 и т.н.

                  Малко цени:
                  - около 160лв щателно песъкоструене, при цени тук около 600-700лв.;
                  - около 200лв поцинкова с всичките технологични стъпки около това, спазени и контролирани от инженери, не от youtube експерти;
                  - около 500лв в тампони както казах;
                  - дребни десетки левове в транспорт на шасито насам натам;
                  - качествен грунд, хартисан в случая, така, че не знаем цена;
                  - малко нови болтове и т.н., но нищо фрапантно скъпо;
                  - личен труд, който е много трудно да се остойности.

                  Всеки да си прави сметката, това заслужава ли си или не.
                  Жоро, въпрос на вкус и предпочитания, аз не виждам какво ще си купя след 10г. (тогава ново), от марките и моделите които аз харесвам, което да може да се прави като лего по този начин.

                  Не ме питайте кой и къде и кога и за колко, всеки който се захване ще намери информация и хора. През годините на много хора съм помагал тук със съвети и майстори и след това твърде често твърде големи ги ям..
                  Яро,

                  Мерси много за инфото, първото ми впечатление е едно голямо УАУ, и пак УАУ.

                  Оказва се, че с ангажиране на правилните хора поцинковане на шаси може да струва три цифрена сума без да се калкулира труда на "собственици/помагачи". Това е мега добра цена, както и да го погледнеш.

                  Променям мнението си за това начинание от "трудно/скъпо/безсмислено" на "сложно/НЕскъпо/изискващо много добро планиране" за да се постигнат резултати като при теб.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                    Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                    Яро, това къде е поцинковано в Перник или в Асеновград?

                    Как предпазихте резбите от цинка или после пак се пренарязваха? /супер гадна работа /

                    И при мен е все още е така, но Нисан-ите имат склонността да "изчезват" от ръжда след задния мост, а при дългите там има бая какво да изчезне
                    Румене, ако при поцинковане се остави нещо навито на резбата, това няма ли да предпази, и въобще как се процедира с резбите при горещо поцинковане?
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Румене, ако при поцинковане се остави нещо навито на резбата, това няма ли да предпази, и въобще как се процедира с резбите при горещо поцинковане?
                      Няма пълно щастие. Ако се остави нещо навито, после при развиването е възможно да се накърти цинка около отвора,
                      пък ако отворите с резбите са и отвори, през които трябва да влезе и излезе цинк от някоя кухина, няма как да се навие нищо.
                      Рязане с хубави метчици, предпазни очили и много "майки" ..и-и... те така
                      Проблем с натрупванията, за който пише Таргата също си е гадна работа.
                      Трупа се обикновено точно където не е почистено добре или няма как да изтече добре,
                      при това по доста по-прости като профили и конфигурация детайли от рама на автомобил.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Пробвани 3 чишита (едно българско и 2 "марсиански" ) - това върху шаси не работи. Което правя сега е - всичко отдолу, включително шасито отвътре и отвън, обилно с парафин а кухини - това работи. Само около гумите трябва да се подновява всяка есен.
                        Не че ми се спори, но за 3в1 многo важно е наличието на повърхностна ръжда. Ако има държи яко. Пък и това не е най-важното, защото рамите гният от вътре на вън, защо са пълни с кал. Така че миенето и парафина от вътре е далеч по-важно, а и както казваш пръскането от вън също e добър вариант.

                        Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение

                        Малко снимки от процеса, който отне 9 дена много упорит и добре стикован труд на трима човека.
                        Също така 9 дена за 3 мотивирани и технически грамотни хора, са си една двумесечна заплата, което в бранша предполага само за това да се сметне 2000-2500lv за труд.
                        Последно редактирано от Jimi; 06-04-16, 13:48.
                        Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                        Drag Grand Canyon Daily
                        Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                        LZ1JYM

                        Коментар


                        • #27
                          От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                          Малко и аз да се изкажа
                          При горещото поцинковане няма вариант да се предпазят резбите по шасито.
                          От личен опит отвори около 5-6 мм след горещо поцинковане не може да се открият къде са били.
                          Резба М10 излиза като Ф...
                          В заводите за Горещо поцинковане цената е грубо лев на кг изделие. Или една рама ако тежи 150кг то цената би било около 150 лв.
                          Както всички поясниха най-голямата веселба е с разглобяването и после с прекарването на резби.
                          За мостове според мен няма смисъл да се поцинкова- повече проблеми виждам отколкото плюсове. Ако много се налага то нека да е галванично.
                          Галванично поцинковане се прави на всички по-деликатни детайли- спирачни апарати, шепи болтове, планчици и тн и тн.
                          Може и горещо но трябва да се търси горещо поцинковане с центрофуга... така няма да има проблеми с напластен цинк.
                          При горещо поцинковане обикновените болтове винаги трябва да се прекарат с плашка. Когато се произвеждат серийно то болта е с коригирани размери точно поради дебелия слой цинк, въпреки центрофугирането.

                          Това е в общи линии.
                          Land Rover Defender 110SW 300tdi

                          Коментар


                          • #28
                            От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                            Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                            Също така 9 дена за 3 мотивирани и технически грамотни хора, са си една двумесечна заплата, което в бранша предполага само за това да се сметне 2000-2500lv за труд.
                            Точно така, а и аз никъде не съм казал, че този труд да не влиза в сметката, просто е труден да се остойности. Един си смята посочените от теб 2000-2500лв за Х дни, друг за ден или месец, а трети сигурно ги изкарват и на час и т.н.

                            При всички положения 1-седмична отпуска за една добра кауза на трима добри приятели = 9 дни с двата уикенда се измерва в друго, не толкова в пари. ;-)

                            Коментар


                            • #29
                              От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                              Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                              Точно така, а и аз никъде не съм казал, че този труд да не влиза в сметката, просто е труден да се остойности. Един си смята посочените от теб 2000-2500лв за Х дни, друг за ден или месец, а трети сигурно ги изкарват и на час и т.н.

                              При всички положения 1-седмична отпуска за една добра кауза на трима добри приятели = 9 дни с двата уикенда се измерва в друго, не толкова в пари. ;-)
                              Съгласен. Само се опитвам да ориентирам Сашо в парите и времето, защотo ще аутсорсва проекта.
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар


                              • #30
                                От: Поцинковане на Nissan Patrol 4.2 Y60 LWB - техническо задание

                                ОК, вариянтите, ако не броим този да не пипам нищо са:

                                Трайно решение на проблема изразяващо се в пълно разглобяване, пълно почистване и обработка на чист детайл - най вероятно поцинковане, но в крайна сметка има и други начини - върху чист метал има и разни реактивни, двукомпонентни грундове и бои които също са вариант. Това което принципно не ми се връзва при тях обаче е, че никой друг вариянт освен киселинната вана и горещото поцинковане не дава и малък шанс за трайна обработка отвътре.

                                Плюсовете на този вариант:
                                - трайно покритие както отвън, така и отвътре, ако стане както трябва ще е наистина трайно
                                - единствения начин да се почисти отвътре с гореща киселинна вана
                                - единствения начин разни ъгли и заврени места да са обработени качествено
                                - освен антикорозионното покритие разглабянето и сглабянето на всичко и подмяна на болтчета, гайки, тампони, тръбички и жички, ако се изпълни качествено ще спести доста изненадваши дефекти през следващите 10 години

                                Минуси:
                                - няма пълна гаранция, че отвътре всичко ще стане идеално, само мога да се надявам
                                - разглабянето и сглабянето, макар и малко вероятно, ако се направени съвестно, все пак може да доведат до някой "детски" проблеми в близко бъдеще
                                - като се хвана на това хоро ще трябва да го играя докрай и за да има смисъл ще трябва наведнъж да се сменят много работи - както каза Яро като минимум тампони, болтове, гайки и тръбички....
                                - сумата за консумативи и услуги от трети лица (пясък, цинк) ще е близка до 1000 лв
                                - сумата за труд ще е четирицифрена, но какво ще е първото число не е известно...
                                - 9 дена по описания от Яро начин, реално са 3 седмици + една резерв става месец
                                - няма никакъв смисъл да имаш здрава рама и изгнило купе, т.е. в крайна сметка ще трябва да умножа всичко по две и то само за спасяване от ръждата...

                                Втори вариянт - quick and dirty, както каза Яро
                                купето се вдига за да се разкрие фронт за работа, яка пароструйка, малко химия, четки и бормашина, маркуч за пароструйката за вътрешно почистване на канали и... и после става страшно. Крайно скепричен съм вече към всякакви трайни покрития, ако не съм на гол метал, а по този начин до гол метал няма да стигна защото няма полза да обработиш 90% от повърхносвтта, ако оставиш 10%.... да не гооврим, че за вътре забравяме.

                                Единственото на което бих се доверил е нещо мазно, което не изсъхва изобщо. Парафина също не е оферта. Или някаква самоделка от морска грес и оръжейна смазка трябва да се бърка или да се доверя на ваксойла, който Яро не харесва хич Всички вариянти за боя, 3в1, парафини, битуми и т.н. все някъде ще направят джоб... и ако ще да е на 1% пак няма файда за целостта на МПС-то в дългосрочен план. Ако тази операция се направи на топло, и се повтаря само с пароструйка и пръскане всяко лято би трябвало да има положителен ефект.
                                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X