Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лостът за скорости - на кормилото или долу

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лостът за скорости - на кормилото или долу

    Едно време скоростите бяха горе на волана. Каква е логиката, по която слязоха долу?
    Скоро карах Москвич осмак и се замислих, че когато от Трабант се качих на Тико ми беше много странно, че трябва пусна волана, да си сваля ръката ниско долу и после пак да я кача горе. Сега от време на време карам един бус на който скоростите са почти на нивото на волана и ми е много удобно. Накратко, аз предпочитам горе.
    Гледам на рали шампионатите, лостът е долу, но е вдигнат чак до нивото на волана за да пестят разстояние и време.
    Въпрос на техника ли е (жила vs лостове и шарнири), на мода, на ергономия ли, изобщо какво мислите?

  • #2
    От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

    Навярно въпрос на по-лесно конструктивно решение...
    На времето лостовете бяха горе на малкото автомобили с предно предаване (вартбург, трабант) - скоростната кутия си е отпред, че и напречно. Т.е. ръчката с наклона на волана водеше точно в този район към скоростната кутия..
    При надлъжен двигател и скоростна кутия, ръчката влизаше директно в скоростната кутия - т.е. 'долното' решение е по-лесно изпълнимо, без никакви допълнителни тяги и т.н. ...
    А сега с електронните лостове - навярно въпрос на традиция и ергономика...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Навярно въпрос на по-лесно конструктивно решение...
      На времето лостовете бяха горе на малкото автомобили с предно предаване (вартбург, трабант) - скоростната кутия си е отпред, че и напречно. Т.е. ръчката с наклона на волана водеше точно в този район към скоростната кутия..
      При надлъжен двигател и скоростна кутия, ръчката влизаше директно в скоростната кутия - т.е. 'долното' решение е по-лесно изпълнимо, без никакви допълнителни тяги и т.н. ...
      А сега с електронните лостове - навярно въпрос на традиция и ергономика...
      Да, действително при надлъжен двигател и ск. кутия, "долният" лост е механично по- прост.
      Тоест, да не се окаже, че лостът е свален долу от икономически съображения.

      Коментар


      • #4
        От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

        Още по-"навремето", Москвичи и Волги беха с лост на волана. А вероятно и някои западни модели със задно предаване и преден мотор. За колите и бусове с предно предаване при някои въобще не е слизал лоста на пода. Дори съм виждал стар камион МАН със скорости на кормилната колона.
        Лоста отива долу освен за по-просто и надеждно, така и защото почват да монтират травмобезопасни, потъващи при удар кормилни колони. Освен това се уеднаквява разположението и управлението с разпространените по-отдавна и по-широко. Съвременните ги качват горе за удобство и по-добро разпределение на пространството в кабината, но схемата им на превключване си е разпространената, като при долните лостове и няма място за объркване. Докато на старите с лост излизащ от кормилната колона, си трябва известно разузнаване и привикване кое къде е.
        Освен това като се замислиш, едно време доста автомобили са били с тристепенна кутия, сега пък повечето актуални са с шест. Воланите сега се регулират по височина и дълбочина. Няма как да се ползва превключването към колонката и в напречната равнина като едно време. То и при сегашните скоростите станаха толкова, че се чудят къде и през каква защита да сложат и задна... Чието пък разположение е една съвсем отделна тема за практичност, вкусове и пр.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #5
          От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

          Така де, натам дърпам. Май излиза, че горе е по- удобно. Даже в момента изглежда пак тръгва да пълзи нагоре заменяйки лостовете с жила, жици и други.
          Това за безопасността изглежда добра причина.

          Коментар


          • #6
            От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

            помня и съм карал Вартбург, Трабант и на тъста 8-ка с горни скорости..... беше ми терсене поради липса на навици........сега, след повече от 15г. пак ми се паднаха горни скорости и все ми блуждае ръката в началото, но пък е хавтомат, та рядко се налага да търся лоста............за сметка на това пък ръчната спирачка се натиска с крак
            ________________________________________________
            Subaru OUTBACK 2,5
            Hyundai TUCSON 2.0

            Коментар


            • #7
              От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

              Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
              помня и съм карал Вартбург, Трабант и на тъста 8-ка с горни скорости..... беше ми терсене поради липса на навици........сега, след повече от 15г. пак ми се паднаха горни скорости и все ми блуждае ръката в началото, но пък е хавтомат, та рядко се налага да търся лоста............за сметка на това пък ръчната спирачка се натиска с крак
              От практична гледна точка, ако е автоматик, не виждам никаква основателна причина да губи място по-долу, където може да ти седи питието, джундруриите или просто да плъзнеш конзолата и да затвориш с алуминий, както е добре измислено при мерцедес
              +359 899985804

              Коментар


              • #8
                От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                Мерцедеса на баща ми W115 беше с горни скорости, реално на тази кола се научих да карам! По-удобно е горе, но пък предавките са с едни дълги лостове и е по-сложно и трошливо - нагледен пример: на връщане към България лоста блокира и отказа да се мести повече при работещ двигател - това се случва в петък привечер в Женева, швейцарците ни хлопнаха вратите на сервиза под носа и ни поканиха "любезно" в понеделник сутринта, да ама не можем да чакаме три дни и така паля на четвърта и полека-лека се засилвам докато набера някаква скорост на полусъединител. По този начин се прибрахме обратно с кола пълна догоре с багаж /става въпрос за 1983 година/ от 2000 километра, оказа се една счупена зегерка, но вече се бяхме наплашили и свалихме скоростния лост долу от някакъв по-нов мерцедес и така без повече грижи я продадохме след още 25 години!
                Honda XL600LM, 1987
                Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                Коментар


                • #9
                  От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                  Мерцедес ML350 "Grand Edition" 2011. Горни скорости. Много енергономично и ефективно изпълнение. Скоростната кутия е 7 степенна електронна. Традиция и иновация заедно ръка за ръка.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                    Аз пък си мисля,че за механична скоростна кутия,оптимално е лоста да е на таблото-или поне така свикнах.Смяната е по-бърза,по-удобно е,по-компактно и лоста не пречи...При честа смяна на скоростите,ако лостът е на волана,ще се губи и време...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                      Първоначално публикуван от krassitch Преглед на мнение
                      Аз пък си мисля,че за механична скоростна кутия,оптимално е лоста да е на таблото-или поне така свикнах.Смяната е по-бърза,по-удобно е,по-компактно и лоста не пречи...При честа смяна на скоростите,ако лостът е на волана,ще се губи и време...
                      И кво караш та лоста е на таблото?
                      Последно редактирано от коко келеша; 05-04-16, 13:21.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                        И кво караш та лоста е на таблото?
                        мултипла примерно
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          мултипла примерно
                          A-a, тия ги бех забравИл :

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:og05fiatmulti64.jpg
Прегледи:1
Размер:61.7 КБ
ID:5709956
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                            И кво караш та лоста е на таблото?
                            Рено 4 ?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Лостът за скорости - на кормилото или долу

                              Ван Пежо Експерт-товарен,триместен... А на Реното 4 лоста е като на старият Хонда Сивик,преди "летящата чиния"-бута се,и се дърпа,а моят е "нормален"-по този начин освобождават място за 3-тия пътник...
                              Последно редактирано от krassitch; 05-04-16, 19:23. Причина: допълнение

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X