Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

    След дълги години чакане, в понеделник сбъднах дългогодишната ми мечта да имам "Волга". Изборът ми падна върху ранна 3-та генерация от 1964г. М-21М е експортната версия на първите трети серии (1962-1964г.)



    Волгата е комплектна, на оригинална боя, дори ламповото радио работи. По пода няма нито една дупчица или кърпено, праговете частично са правени и има тук там чукнато и мацнато по боята. Върви и спира отлично, няма скърцане и тропане, нито луфт във волана. Скоростите и диференциала не вият, превключва мазно. Има да се почисти основно, заводските 52 годишни мокети са здрави и налични, седалките са с калъфи и също изглеждат запазени отдолу. Колата е със сравнително редкия за модела син цвят. Пробег по километраж - 79500 км, като я гледам, вероятно са реални.









    Тука е рано сутрин, покрита от скреж. Хубаво нещо е хромът!


    Колата е купена нова от човек, роден през 1929г. През 2005г. е карана за последно, от тогава има винетки по стъклото. Преди около месец я купува собственик на автокъща и директно я пусна на обява. По едно време намали цената. Свързах се с него. Прати ми снимки. Разбрахме се да я направи годна за каране и да я пусне в движение. Той постави нови помпи на спирачките и съединителя (на М-21 те са в общ чугунен корпус заедно с казанчето и вървят в магазините по 120-150 лева). Обезвъдушена и регулирана, Волгата спира прекрасно. След нови китайски кабели и свещи двигателят работи добре. Върнат е на място оригиналният карбуратор К-124Д заедно с инерционно-масленият филтър.
    Минава КАТ, пусната е в движение.
    Вдигаме се с един приятел. Колата е това, което е и на снимките. Оригинална и с отлична база за възстановяване.
    Беше сюрреалистично, когато двигателят запали от четвърт и след секунди в купето се разнесе музика. В главата ми веднага изскочи асоциацията с Кристин и злия чичо Льобей. Нещата се оказаха прозаични. Оригиналното радио работи и в Силистра хваща някакви станции.
    Попазарихме се малко, свалих леко цената заради следите от масло във водата. Като отидеш на другия край на България с платформа, няма как да се пазариш успешно. Не падам от небето и не съм имал илюзии. Стиснахме си ръцете. Без никакви проблеми я прехвърлихме. Край, моя е!

    Докарахме си я до София. Повозих се из квартала. Супер е, но още й е рано за активно каране. Има да оправя разни дреболии - например зареждането. Сложен е алтернатор от ВАЗ 2101, който май не работи... Имам около 8 такива. Ще почна от бушоните де...
    Има да се свали глава и да се направи. Леко влиза масло във водата. Нищо страшно. Новите гарнитури за навсякъде вече ги купих. Големият Жоро от Обеля обеща да ми я направи. Мисля да я резна с 3,5-4мм и да й сложа повдигателни пръти от двигател ЗМЗ 24Д. Реално ще получа едни 8-10 коня и ще й сваля разхода с 1-1,5 литра.
    Има газова и я взех с пълна до горе бутилка. Бензиновият резервоар изглежда здрав.
    В крайна сметка източих водата и в събота я почвам...
    Получих и книги към нея, включително оригиналната инструкция за екслоатация.
    Другото, което мисля да направя, е да сложа маслена помпа от УМЗ 414 или 417 (УАЗ) със редукционен клапан, както и преходник от УМЗ 451М (УАЗ 469 от 78-9г.)
    Помпа ще си купя нова.
    Търся ей този преходник - горният на тая снимка. Руснаците му викат китара. Слаган е на джип УАЗ 469 в края на 70-те.


    Идеята е да мина на пълнопоточен маслен филтър и да разкарам безумната концепция с двата филтъра. Пробвал съм, със съвременните масла двата филтъра не работят. И Варшавата ми вече е с пълнопоточен...

    Има да се чисти и то яко. Продадоха ми я без да е измита и подготвена за продаване. Чудесно е, че вътре са се запазили всичките мокети, плюс върху тях комплект гумени стелки за М-21.

    Купето ще бъде консервирано. Ще поизправим най-фрапантно кривите ламарини и след полиране на боята ще видим какво следва.
    Все едно, Волгата е на 52 години и до няколко седмици ще лети по шосето.
    А как возиии!!!

    Много съм доволен!

  • #2
    От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

    браво бре, истински геронтофил ще излезе от теб
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

      Един прекрасен автомобил-легенда! Много щастливи мигове и безаварийни километри!
      ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
      Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

      Коментар


      • #4
        От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

        Честито , истинска машина . имам такъв преходник за маслото ще ти го дам . Поздрави Сашо !
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • #5
          От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

          Честито!
          Ще следя темата с интерес.
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

            Честито!!!
            Много добре изглежда за годините си и изобщо.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #7
              От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

              Съкровище, истинска находка. Със здраве да я обгрижваш и много да те радва!
              Животът е харизан кон според мен...

              Теди

              Коментар


              • #8
                От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                Абе тия 79 500 км на километража....
                ..съмнява ме, честно казано.

                Не може да е минала през автокъща и джамбазина да не я е карал поне един километър на заден ход...

                Шегувам се, естествено, и си спомням возенето в тия Волги.. Много, много приятно усещане.

                Честито, само удоволствия да ти носи.

                Коментар


                • #9
                  От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                  Браво! Успех!
                  Случайни хора УАЗ не карат

                  Коментар


                  • #10
                    От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                    Успех!Моята също ще бъде синя,но аз съм все още доста назад въпреки сравнително,доброто темпо което смятам,че поддържам.

                    Коментар


                    • #11
                      От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                      В наше село има една с еленчето,така си изгни.
                      Не я продават,и това е.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • #12
                        От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                        През уикенда се заех с Волгата. Основен проблем беше зареждането. Старият собственик беше поставил алтернатор Г221 от ВАЗ с реле-регулатор РР-380. До тук добре, но не работи.
                        Няма и да работи като хората без реле и контролна лампа за зареждането. При Г221 тя е вързана към звездния център и е ключова за работата на генератора в началния момент.
                        Взех си от запасите ново реле РС702 съветско, пуснахме му кабелчета. Намерих в един магазин лампа за табло за стара Волга и УАЗ. Съответно вече си имам контролна лампа, скрита в отвора между таблото и кормилната колона. От шофьорското място се вижда, иначе е скрита. Нямах под ръка цветни кабели, та всичките 4 на релето са еднакво сини, ама нейсе - аз знам кое къде отива.


                        В добавка се оказа, че и самия генератор е заминал. Взех един от запасите, сложих го, той окъсил. Полудях. Един приятел тамън в събота си докара новия Москвич 408 - 1969г. с 4-те фара. Направихме взаимноизгоден бартер - Г108 нов за Г221 рециклиран. Донесе ми го в 8:00 в неделя, аз от 7:45 бях пред блока и вече бях свалил злополучния окъсен генератор. След още 15-20 минути Волгата доволно ръмжеше, а стрелката на ампермера показваше приятни за окото стойности. Оказа се, че реле-регулатора е изправен и колата държи 13,9В освен на празен ход.

                        И както си тракаше тихо на празен ход, а аз седях в не особено чистия салон ухилен до уши, прикиха и угасна. И отказа да пали. Викам си - кво й стана? Въртях винтове, ръчках изпарителя. Той милия, взел, че замръзнал. Айде по едно време запали с пълна газ. Кашля, киха... Гасна, бръмча, накрая позагря. Изпарителят - все така студен. Офф, не е обезвъздушен. развъртях скобичката, обезвъздуших го, размрази се. Източих конденза от него. Понеже бях въртял вече твърде много, се хванах, и я регулирах изначално.
                        Разгеле, запали и почна да работи относително добре. Има неплътни клапани и е далече от идеално, ама пак става колкото да се мести в пространството.

                        Намерих си включвател за светлините за заден ход и го сложих. Деди беше омотал стария с изолирбанд.


                        Трябва да гресирам лостчето. Светлините за заден ход обаче заработиха веднага:


                        Оправихме несветещия преден десен габарит. Класика - кал във фасонката. Светна.

                        Изпробвах фаровете за мъгла. Десният е без стъкло, ама и двата светят.


                        Бръмчи, свети, всичко й е платено. Остъргах винетките за 2005г. Изкарах я за разходка до кварталната автомивка. Волгата вероятно получи първата си истинска баня за новото хилядолетие.


                        Миячът изрина Авгиевите обори. Заводските мокети бяха изпрани. Корите на вратите светнаха. Багажникът го михме с водоструйка. Пъклените дела на мишките отидоха в канала.

                        Събрахме се весела компания и тръгнахме на разходка. Волгата няма ряз и тресе от кардана. Чува се лагера на предно дясно колело. Обаче се движи на собствен ход. Спирачките са отлични. Малко фотоси от първото ми 50 км пътешествие с Волга.








                        И двата задни калника са ожулени, очаква ги ремонт.




                        И за финал оправих неплътно затварящия се капак на багажника. За 52 години оригиналното уплътнение беше се разложило и превърнало в битумоподобна маса. Оскубах го най-вандалски от капака. За 12 лева в събота си купих чисто ново уплътнение за ВАЗ. Нахлузих го на ръба на каросерията. Пасна все едно е оттам. Даже на дължина дойде тамън. На Жигулата идва дълго и се реже. На М21 не стигат 2 см, които дойдоха при ключалката. Хлоп капака - затваря се плътно. В интерес на истината, от стария собственик имам завещано и ново (по-скоро немонтирано) оригинално уплътнение, както и още разни части и боклуци - изнесох две касетки чаркаляк и инструменти. Тия лепени уплътнения ме дразнят и подходих по пътя на полските конструктори - и на Варшава 223 уплътнението е на каросерията, не на капака.



                        Има още какво да се прави, но вече е в движение и относително изправна. За един уикенд - толкова!

                        Колегата Сашо ми подари преходника, за което много му благодаря!
                        Ще купя маслена помпа за 414/417, като че ли при старците ми се видяха най-добри. Имаше в кутии на ЗМЗ и УМЗ. Навсякъде другаде по магазините са едни и същи унили гресирани буци. Цената навсякъде е 60 лева и в София, и извън нея (явно има картел в сферата на маслените помпи . Ако някой има опит, нека го сподели. Каква маслена помпа за двигател УМЗ 414 или 417 да взема?

                        Коментар


                        • #13
                          От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                          Помпите на 414 и 417 двигател са еднакви с неподвижен смукател. Има един по стар модел с подвижен смукател.
                          ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                          Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                          Коментар


                          • #14
                            От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                            Драго, аз видях поне 5-6 помпи в различни магазини. Всикчите са с еднаква конструкция, с неподвижен смукател, просто тия на ЗМЗ и УМЗ изглеждаха най-приятно. Има ги при Старците в кутийка. Дали са китайски? Това ми е питането - какво да взема. Дали гресирана и неугледна, или лъскава? Аз клоня към лъскавата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                              Браво бе, малко й трябва и ще е перфектна.
                              Всеки трети е шести

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X