Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

    Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
    Сподели моля!
    На ЛС да не мажем.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

      Тия две седмици бях отпуска и освен да се забавлявам с детето, намерих малко време и за Волгата.
      Всъщност, карах я всеки ден и предвид свършената работа, се оказа, че колата си е годна за каране и е голям кеф с нея.
      Чисто хронологично, първата ми работа беше да поставя нова газова бутилка с италианска евро сонда. Това го правих в един небезизвестен сервиз за газови уредби в квартала ми, където навремето съм карал стаж и до ден днешен поддържам добри отношения със собственика. Та, 60л воден обем, събира 50л газ. Никакви проблеми, Волгата премина на гориво по 1,02лв/л вместо по 2 и нещо.
      След това се заех с пластмасите по таблото:


      Сложих новите копчета, които навремето ми донесе от Москва Наско. Сложих нова запалка и така нататъка... Радиото, разработено от Кирил свири, за момента съм с една антена за ловене сигнал от космоса - намерих нова фабрична, ама тая сгъната е 1:1 с оригинала, а има една пръчка повече и съответно е с 40см по-дълга в разпънато положение.

      Смених волана - разгеле с готиния волан от Москва. Забравих да сложа металната основа на бутона за клаксона, прекарах кабела през кормилната колона и сега ме мързи да го вадя и прекарвам наново. Както и да е, това е за 30 минути работа, ще стане и то.
      Тука е непочистените гадни тасове. Много е грозна, знам си аз.


      Понеже един рейс хора ми направиха забележка за мързела, на следващата сутрин почистих тасовете... Не си личи на снимката, ама на живо вече никой не ме ругае.


      Както е известно, оставих таблото в цвета на каросерията и не сложих кожа на горната част. Колегата, който прави таблото за боя, изглади перфектно фабричните дефекти и сега можеш да се обръснаш, ползвайки таблото за огледало. Установих, че изобщо не пречи, няма бликове и така и ще си остане.
      Новият километраж бързо бързо навърта нови показания. Вече е на 160 и няколко километра след изкарването от сервиза. Тука е снимана една от вечерите на минимални обороти - сигурно върти с 400 об/мин. Оттам не зарежда и налягането на маслото е 1 атм.


      Като я карах преди финалната реставрация в София драх продължително Волгата по Хемус със 140 и установих, че е изкарала масло през набивката и капе от картера на съединителя. Е, при нормално каране няма и помен от течове (ура!). Дори и капчици не забелязах да прави, което е повече от добре. Налягане държи - при средни обороти 5 атм, на 5-600 мин-1 - 2 атм. Има сила, набира здраво, може да си запали гумите при старт, спира супер за Волга М21 и въобще - доволен съм от нея.



      Голямата драма дойде с тапицериите на вратите. Прави ми ги един тапицер по старите кори. Работата му беше перфектна като качество, но се оказа, че явно заради раздутите и разкапани стари картони (оригинално основата на корите е от дебел картон), беше ги направил по-високи и по-дълги. А отворите съвпадат - просто отстрани имаше да се реже. Основата - качествен мебелен шперплат.
      Обиколих няколко тапицери - най-общо казано, на никой не му се занимаваше да ми ги скъси.

      Разтапицирах едната задна кора и изрязах излишната дървесина. Тръгвам да монтирам - Ха! Ами вратите са извити и по верикала, и по хоризонтала. Как и не напъвах с моите 120 кг - не става и не става.
      Мда. Трябва да наоравя корите от нещо друго, шперплатът не се огъва. Разни там МДФ и прочие боклуци отпаднаха - много са тежки и пак не се гънат лесно.
      И реших да ползвам ПВЦ. Купих си 5мм плоскости. Зегето, врууум. Имаме кора!
      А как ще я закрепим тая кора? Щипките за М21 са супер дефицитни - понеже повечето, да не кажа всички Волги са на безброй километри и са претапицирани, съответно на Ганьо му е било най-лесно да навие рапидки (както си е фабрично на Варшава например). И ходи търси щипки. На всичкото отгоре, тая моята Волга е от ранна трета серия и няма широките алуминиеви лайсни на моделите след 1965. При тях лайсната през кората се хваща на три рапидки и съответно заводът се е отказал от калпавите щипки.
      Да де, ама аз не ща да слагам лайсни там, дето ги няма (имам от черната донор)..
      Значи щипки?! Е да, ама имам 20 щипки, а те стигат за една врата. Пу д**ба! Естествено, щипките на 21 не приличат на щипките от нищо друго. А от Лада? Щипките са по 10ст и ги има.
      Нали ще ползвам ПВЦ. Хващам Дремела, който жена ми ми подари сега за рождения ден. Виууу. Направих каналчета, за да се захванат щипките за ВАЗ. Е да, ама не влизат в дупките. Чупя им по едно от 4 крачета - влизат супер стегнато и както и на Ладата, се чупят при опит за вадене. Дообре!
      Ето значи по време на процеса - не съм доорязал краищата на ПВЦто - стои ръмбаво, ама аз предпочитам няколко пъти да режа, вместо един път и късо, защраква се, леко е...


      Вижда се как е извита кората.

      Ето значи и готовата кора. С жена ми (добре, че е тя) вчера я сглобихме, но снощи не сколасах да я монтирам. Всички отвори си ги има, само кожата не е пробита.


      В крайна сметка им хванах спатиите на тия кори, и дясната задна е готова като основа и остава да й прехвърля кожата и ватата. И минавам отпред - там корите са с по-проста форма.
      Надявам се ПВЦто да не се измята от температурата, все ми е тая вече честно казано, просто искам да затворя вратите. Поне става 100% водоустойчиво.

      По темата за комбитата - ГАЗ 22 никога не са продавани на частни лица нови с минимални изключения. Съответно са продавани като втора ръка на търговете след дългогодишна държавна служба. Да говорим за пробег под 300000км и добро състояние още тогава би било излишно. Като сложим, че въпросното комби е на 50г и е карано активно 10 като служебна и още 20 като частна кола, идваме на едни 500000км и изкъртена тотално кола.
      Ей затова аз примерно не се хванах с комби, а гледах за някаква долу горе здрава М21. Тази конкретната е била частна от нова. Примерно черните винаги са били изначално държавни, и затова обикновено са тотални дараци като състояние.
      Варшава 223К или 224К ги е имало и частни. Пак са карани на уволнение из провинцията и е абсолютна рядкост да се намери читава. А и там поляците яко търсят и изнасят. В България пък всеки гледа да възстанови Мерцедес и така по парадите почти ги няма традиционните за България масови марки, което на мен не ми харесва. Как да обясня на сина ми, че Волга или Варшава не са никаква екзотика, а ги имаше колкото си щеш дори 90-те години.
      Примерно в Бяла Слатина на паркинга, дето е на дядо ми гаража, седяха Волга комби, Варшава комби и Варшава седан, а на съседния - още една Варшава седан. На пътя за лозето пред една вила имаше 4 Варшави. Или в София - имаше две Варшави в радиус 100м от вкъщи.

      Коментар


      • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

        Благодаря за разяснението!
        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

          Мераклия ...поздрави
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

            Много добре се е получила Волгата!
            Впрочем и двата проекта Волга ГАЗ 21, за които се пише във форума са ВЪРХА!
            За антената нещо не разбрах пояснението - не трябва ли да е насочена надолу към капака и къса?

            Адмирации за всичко: труда които си положил и още повече за резултата които си постигнал!!!

            Коментар


            • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

              Имам драстичен напредък с корите!
              Оня ден и вчера направихме и другата задна. Снощи ходих да монтирам.
              Стана на първо гледане много добре.




              Да, виждат се следи от пръсти по бялата кожа, ама това да й е кусура. Ще измия всичко с малко обезмаслител.
              Остана да завинтя дръжките и ръчките - кората си има всички отвори, самите дръжки, както и ръкохватките за сваляне на прозореца от слонова кост ги имам нови. Меките части са тапицирани, лайсни за дръжките пак ги имам нови.

              Кефя се, цялата концепция изглежда успешна.
              Тия дена почвам и предните кори.

              Антената на 21 се върти - за целта има голяма гъбоподобна пластмасова ръкохватка в купето. С червена стрелка е указано положението "нагоре". Тия антени много страдат от ниски гаражи, клони и особено автоматични автомивки, каквито и преди 50 години е имало по ведомствата. Съответно шофьорът трябва да мисли накъде е насочена антената и да я сгъне и завърти към капака при мивка или при влизане в нисък гараж. Логично, за 50-60 години, антените на всичките Волги са кривени и имат сложна пространствена форма.
              На 24 въпросът е решен с електрическа антена в десния калник. Гасиш радиото и антената жжжт и се прибира.

              Коментар


              • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                Дойде и приятният момент да определя Волгата за готова!
                Вчера официално я измих и й завъртяхме първото кръгче.










                Както се вижда, успях да завърша интериора. Корите от PVC се получиха много добре, дори сам се изненадах колко добре всъщност. Сложих нови врътки на дръжките на прозорците. Дръжките на вратите също са нови, както и лайсните им. Меките части на дръжките са с нова кожа.
                Воланът се сдоби най-накрая с механизма за задействане на класкона. Обрачът си е от тази волга, емблемката е от черната.
                Мокетът засега си остава този - в крайна сметка си е много симпатичен и лесно се чисти, а и поулегна по формата на пода.
                Радиото работи, газовата също няма забележки. Гилям кеф е да карам с гориво по левче литъра, а Волгата градско смуче от 20 нагоре, особено както я карам с газта в пода.
                Малко шуми жилото на километража - ще взема по-дълго и ще го сменя, щото това явно се гъне повече, отколкото трябва.
                Оправих и стъкломиещото, ще беше скъсано едно маркуче - сложих нов маркуч от Шкода Мадара (чешките маркучи са качествени, а това, че са сиви а не черни ни най-малко не ме тревожи.)
                Има някакви дреболии за довършване, ама то такава стара кола винаги има какво да й се направи още по-!
                Важното е че вече си е комплектна, върви и е много приятна за гледане и пипане.

                Коментар


                • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                  Красавица...
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                    Ами чудесна е!
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                      Прекрасна!
                      Поздравления за положения труд!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                        На 09.09. Волгата излезе за първото си истинско пътешествие след реставрацията. Оставихме детето да го гледа баба му, натоварихме се с жена ми и отпрашихме към гръцката граница.
                        Понеже не обичам изненади, се бях заредил с части и инструменти в изобилие.
                        До последно довършвах разни дреболии - смених най-накрая старите калобрани с нови и някакви подобни.
                        Та седнахме си ние на дивана и газ. Волгата без никакви проблеми държи 80-90 км/ч по шосе. Возията е супер комфортна, вътре е просторно. Минахме по 190км в посока - никаква умора, само удоволствие от пътуването.
                        Причина за пътуването беше сватбата на мой близък приятел. Естествено, возих младоженците, те много се изкефиха, защото знаят Волгата каква беше преди и каква е сега.
                        Както и очаквах, не се наложи да докосвам инструментите от багажника. Само газ и никакви проблеми. Дори и набивката на коляновия вал държи въпреки сравнително бързото каране. През 1964 никой не е минавал такива дистанции толкова бързо.
                        Вчера на обед като тръгнахме да се прибираме, реших да изкарам Волгата за малко снимки. Мястото е с. Марикостиново.













                        МР3 аудиото, което изобретихме с Киро от Смолян, свири супер.
                        Общо взето, това ще е завършека на този успешен сезон. По една стара кола винаги ще се намери какво да се прави, за да стане още по-хубава. Както се казва - има време. Сега отново съм-запален както обикновено, защото ще си призная, че по едно време ми писна. Всичките трудности по реставрацията са си стрували. Исках Волга - направих си, това е.

                        Коментар


                        • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                          Браво, на това се вика мерак!
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                            Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
                            На 09.09. Волгата излезе за първото си истинско пътешествие след реставрацията. Оставихме детето да го гледа баба му, натоварихме се с жена ми и отпрашихме към гръцката граница.
                            Понеже не обичам изненади, се бях заредил с части и инструменти в изобилие.
                            До последно довършвах разни дреболии - смених най-накрая старите калобрани с нови и някакви подобни.
                            Та седнахме си ние на дивана и газ. Волгата без никакви проблеми държи 80-90 км/ч по шосе. Возията е супер комфортна, вътре е просторно. Минахме по 190км в посока - никаква умора, само удоволствие от пътуването.
                            Причина за пътуването беше сватбата на мой близък приятел. Естествено, возих младоженците, те много се изкефиха, защото знаят Волгата каква беше преди и каква е сега.
                            Както и очаквах, не се наложи да докосвам инструментите от багажника. Само газ и никакви проблеми. Дори и набивката на коляновия вал държи въпреки сравнително бързото каране. През 1964 никой не е минавал такива дистанции толкова бързо.
                            Вчера на обед като тръгнахме да се прибираме, реших да изкарам Волгата за малко снимки. Мястото е с. Марикостиново.













                            Исках Волга - направих си, това е.

                            Тя е като Бентлито "гледам не ги карат много"
                            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                            Коментар


                            • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                              То бива стисната работа ... Поне една снимка с булката да беше качил
                              Nissan Terrano 2,7 TDI

                              Коментар


                              • От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                                Ама толкова изпипана няма начин и от завода да е излязла някога... Браво.
                                0-

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X