Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

    Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
    Да се похваля - след едноседмични перипетии най-сетне имам добре работеща Волга.
    В по-миналия петък заедно със Стоян М20 се хванахме да прекараме инсталация и да монтираме безконтактна транзисторна запалителна система от УАЗ. За целта от магазина на ул. Боруй бях купил привод за УАЗ - вход "права отвертка" и изход "вилица" - две крачета, комутатор, вариатор, делко с индукционен датчик - китайско АТЕ и бобина Б116 (имаше ли буква или не - не помня).
    Всичко ново и повече или по-малко - добре изглеждащо.
    Пуснахме нова инсталация за комутатора. Монтажът на частите беше труден поради фабричните им дефекти. На комутатора при опит да отвием болтчето на се отпра целия извод. Приспособихме едно болтче за извод. Клемите на вариатора издържаха едно стягане и почнаха да се клатят. Приводът не искаше никак да влезе на място. Оказа се, че отворите му не са пробити на точното разстояние от оста на въртене и съответно запъва в шпилките от блока. Хващаме бормашината и ги разширяваме елипсовидно. И винтът за закрепване на делкото (плъзгача се стяга с него към привода), също не влиза - китайците са направили плъзгача точно, а отвора е малко по-навън и винта не може да се завие. Слагам плъзгача от старото делко и успявам да стегна.
    Към 12 през нощта (почнахме към 19:30), стигаме до момента палене.
    Не пали! Няма никаква искра. Поздравления за всичките му женски роднини. Стоянчо какво ли не направи, върза вариатора на късо, съвсем слаба искра се получи.
    Както и да е. В следващите дни обикалях Волгата като объл камък. Рових, мерих с мултицета, нищо с нищо не идва така, като пише в интернет.
    Отивам "при старците" във сряда, купувам си нов комутатор и вариатор. Монтирам - искра да те прибие. Отлично.
    Ама няма центровка. И пак не пали.
    Борих се с менте привода, редих кабели всякак - запали на два цилиндъра.
    Разгеле накрая си купих и нов съветски привод. Плеснах делкото. Стартер. Запали от раз! Оказа се, че на менте привода горната част е на 90 градуса спрямо долната, докато на оригиналния са в една линия. В добавка едното ухо на ментето се спука.
    Ето ги дефектните боклуци - към 80 лева в кофата:


    Ето новото делко с привод и бобината. Снимката е след първото палене. Вече има и маркуча за вакуума. Тъпаците бяха задръстили щуцера на карбуратора (всъщност - останките от оригиналната месингова тръбичка и щуцера зад нея) с някакво архилепило. След почистване заработи нормално:


    Под капака още е мешавица от кабели, предстои да ги прибера както се следва.

    Вчера след ретро пазара с Драго от Скравена и Стоян пак се хванахме да правим Волга.
    Свалих кобиличната ос и притегнах главата. Регулирах клапаните.
    Драго врътна една центровка - той е бил инструктор в ДОСО и тия коли ги знае като петте си пръста. Увеличи и разстоянието между електродите на свещите - с новото запалване и мощната искра това е задължително.
    Ей, заспа!
    Повозихме се, вече има мощност и на газ вдига 80 на 2-ра, което е отлично.
    Закарах я на мивка в квартала. Работят цигани и много ми се радват на старите возила, дето им карам. Човекът изпра мокетите, не е за разправяне каква гняз изтече. Вече дори не смърди съвсем отвратително вътре.
    Вдигнах се и ходих на среща на Лада клуба.




    Телефонът ми прави чудни снимки на контражур и хилядите забележки по купето не си личат. Все едно, вече Волгата я броим за редовна кола и съм много доволен.
    Предстои да я преобуя и да й шием нов салон. Старите седалки са адски гнусни, вчера махнах калъфа на задната седалка. Дедото е разсипал масло на седлаката, а и мишките са успели да гризнат малко от плата.
    Извинява, ако можеш съобщи китайския вариатор и този съмнителен комутатор как се държат.
    Ясно е че делкото и бобината и те са май китайски, но за първите позиции ме интересува има ли навъртян някакъв пробег.
    only 4 x 4,sim AWD

    Коментар


    • #77
      От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

      Много работа, много мерак и...голям кеф.
      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

      Коментар


      • #78
        От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

        uazik, Вторият вариатор го взех руски или съветски - беше някакъв старо производство от магазина на бул. Габрово, те май са ви представители. Работеше изрядно, но ме светнаха, че с комутатор 131 от вариатор няма нужда и го махнах от схемата.
        Първият, откровено китайски или руски новодел вариатор, дето съм го снимал, нямаше предписаните стойности на съпротивленията и го разкарах - клемите му се въртяха самопроизволно и ме издразни. Оня новоделен комутатор от снимката - черния, също беше дефектен от завода и така и не заработи. Там на оная снимка са три дефектни части - комутатор, вариатор и привод на делко.
        Сега съм с руски комутатор от бул. Габрово (май беше 1990г. или от сорта), както и с китайски прекъсвач - разпределител и да речем, руска, бобина Б119. Бобината и делкото са от ул. Боруй, както и дефектния привод, дефектния комутатор и дефектния привод. Забелязва се вече леко омасляване на централния електрод на бобината, ако и да стегнах винта яко. Ще видим колко ще изкара - взех си още една бобина и още един комутатор за резерва (от бул. Габрово).
        Иначе Волгата работи много добре, даже сега съм с нея на работа. Минал съм няколкостотин километра.

        Коментар


        • #79
          От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

          Според мен бобината, ако е маслонапълнена, не трябва да се оставя с отвора надолу. Еле пък ако капе.

          Коментар


          • #80
            От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Според мен бобината, ако е маслонапълнена, не трябва да се оставя с отвора надолу. Еле пък ако капе.
            И като изтече маслото и изсъхне пак работи .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #81
              От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

              Зависи.

              Коментар


              • #82
                От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                А масло защо са и налели? Таунус 17м.беше така, 144 волвото и то.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #83
                  От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                  С комутаторите 131 и другите подобни има една хубавина - бобината изобщо не загрява. На съответните бобини масло слагат по-скоро по инерция. С по-старите системи за запалване обаче не е така.

                  Коментар


                  • #84
                    От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                    Волгата успешно мина 1000км разработка.
                    Разходът на масло е минимален, нивото за тия 1000км беше спаднало съвсем незначително.
                    Вчера смених маслото и филтъра и я прегледах.
                    При счупването на привода на делкото Волгата гръмна няколко пъти много силно, явно в генерацията... Новото гърне се е раздуло зачудо и приказ. Ще купя още едно и ще го сменя като това окончателно приключи. Имам лек теч на масло от оста на задвижването на иначе новата бензинова помпа. Там фабрично няма уплътнение и май няма какво да направя. В резултат за 1000 км картера пак се беше омазал. Да са изтекли 50 грама, ама пак стигат за да стане свинщина. Десният фар прави някакви мизерии с масата - един път свети нормално, втори - мъждука... Тия дена ще го лекувам. Стегнахме пиньона на диференциала и сменихме маслото, че не беше сменено. Намаля тресенето на 70-80. Появи се леко виене като върна газта. Износен си е диференциала, ще го правим и него все някога.
                    Иначе - 21 се оказа кола, много приятна за дълги пътувания. Седалката не изморява. Държи без проблем 90-100км/ч, и то сравнително безшумно. Повече няма какво да се желае от кола от модел, излязъл на пазара в края на 1956г.
                    Охладителната система се държи много добре. Дори и на стръмни баири и при каране в града, Волгата едвам минава 80 градуса. Реално стои на 75-80. Като е студено, си иска дръпнати жалюзи.
                    Парното за положителни температури - около 5 градуса, върши работа. Вентилаторът е значително по-ефективен от на Победа - Варшава, и реално спомага за бързото загряване на въздуха в купето. Има примитивна система за рециркулация (затворен външен люк, отворен вътрешен (от там засмуква) и отворено отопление с включен вентилатор. За 2 км в купето вече се усеща затоплянето.
                    На газ без проблеми държи 120км/ч. Разходът е около 15/100 газ при каране с 80-90км/ч.
                    Пак ме мъчи датчикът за налягане на масло. Не показва повече от 2 атм на таблото, а на празен ход падна почти до нула. Нямахме под ръка подходяш преходник да сложим механичен манометър, но вързахме нов уред от Москвич (датчикът ММ-9 се ползва на М-21, и всичките стари Москвичи до 2140 включително). Е, 2 атм. на празен ход и 4 на средни обороти. Значи уредът на таблото не отчита вярно, или тоя датчик не сработва с него. С Варшавата съм го играл - и там смених една торба датчици, докато не сложих полски и работата заспа. Цялата конструкция на тоя датчик е малоумна с мембрана и биметална пластина вътре... Та ще си купя 2-3 датчика ММ-9 и ще сменям, докато не получа стойности, дето да ме кефят. Явно двигателят няма проблем с мазането - нито грее, нито има стружки в маслото, нито не върви.


                    Прибрах се от събора и след една седмица реших да продължа да човъркам по Волгата.
                    По двигателя останаха малко несменени неща. Кобилиците бяха износени. Търсих, търсих... За 21 не намерих нищо заслужаващо купуване. На всичкото отгоре беше позаминала леко леко и оста им.
                    Значи, търся комплект.
                    Намерих ей това срещу 80 лева от склада:




                    Комплект нова ос с кобилиците, производство на УМЗ и предназначена за Волга 24-10 с двигател ЗМЗ-402. Според каталога оста си е с номер 21-..., а на 24-10 на мястото на крайните шайби и пружинните пръстени при старата Волга са поставени едни допълнителни опори. Всичко друго било ставало, пишат руските другари.
                    Новите части бяха потопени в течна грес. Следва миене с нафта и прочистване на всяко едно каналченце. Доволно досадно дело.
                    Прочистих и промих всичко и, махнах опорите и сложих шайби. Слагам цялото нещо и... ГРЕДА! Кобилиците натискат крайчетата на клапаните, не средата. Е@@СИ!
                    След проверка се оказа, че новите кобилици са подобни по размер на старите.
                    Само дето едната не беше обработена в завода там, където натиска клапана. Айде направи си сам с шмиргела, фината шкурка... И се сдобих с обработена кобилица.
                    Гледам цялата ш@@ана ос и беснея. Кога ще купя някаква част, която да монтирам и да заработи от раз?! /Като сменя марката вероятно/
                    Хванах и пръснах гадта на съставните й части. Обръщам една опора и с една кобилица слагам оста на шпилките. Отвратителното нещо взе, че пасна точно.
                    Подреждам целия комплект е обърнати опори и се получава това:

                    Бях толкова бесен, че даже клапаните не регулирах съвсем точно, та пак почукват. Нейсе, палих я без капак - маже се, тече масло, работи.
                    Захлопнах гадното синьо нещо и вчера не съм го пипал.
                    Ама тая вечер мисля да го покарам ако евентуално работи...
                    Ааа, сложих нов полски датчик за маслото - под 2 атм не пада. Това ще да е датчика.
                    Я да питам!
                    На колко се прави хлабината на клапаните на Волга на горещ двигател? На студен знам колко е.

                    Коментар


                    • #85
                      От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                      Видях те на магистрала Хемус на 22.09. Колата прави впечатление от далеч. Много добре си се постарал. Върви и добре 120-125км/ч си държеше
                      Който оцелее ще закусва!

                      Коментар


                      • #86
                        От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                        Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
                        Намаля тресенето на 70-80. Появи се леко виене като върна газта. Износен си е диференциала, ще го правим и него все някога.
                        В общи линии няма много ефект от ремонтите на на диферинциала . В книжката на ГАЗ 24 пише че виенето само влошава комфорта на возещите се . Моя какво ли не го правих и все си почваше да вие пак .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #87
                          От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                          На Варшавата го правихме, не вие, не хлопа и се държи прекрасно. На Волгата мисля да налея от тия руските добавки и да я търкалям, докато не се дотроши и развие окончателно.

                          Коментар


                          • #88
                            От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                            Какво масло си му сложил на диференциала?

                            Коментар


                            • #89
                              От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                              85W90, каквото и на всичките ми други стари коли.

                              Коментар


                              • #90
                                От: ГАЗ М-21М "Волга" 1964г.

                                Я му сложи 75W140 да видим каква песен ще запее

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X