Обява

Свий
Няма добавени обяви.

АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

    Ще започна с малко предистория. Автомата се скапа - не тръгваше на директна, но тръгваше на "първа" и влезе в авариен режим. Прибрах се и по пътя установих, че трета включваше рядко. След консултация с приятели я закарах в Джемини-4. Разглобиха я и звъннаха да ми кажат, че е в плачевно състояние - трябва ремонт на хидротрансформатора, задния вал е за смяна, не знам кои си касети и те - обща цена малко над 2800лв. Викам им правете я. След един месец беше готова. Отивам да я взема, тръгвам и след 20 минути заби муцуна. Не иска да включи втора. Връщам се - казвам им, оня се качва, пробва на една отсечка и заключава - странно, но сигурно не се е обезвъздушила и се опитва да включи 2 скорости едновременно. Отбеляза, че е странно да се случи сега, защото в редките случаи, когато се е случвало го правели в началото. Изпрати ме по живо по здраво. Изкара до малко преди Ботевград. На магистралата при около 120км/ч със силен тласък (опит да забие муцуната) влезе в авариен режим. Върнах им я. След още един месец и обяснения, че са оправили каквото "не е било наред" ми я върнаха. На въпроса какво не е било наред, последва клатене на глава и обяснения, че освен "това, което не било наред", сменили и радиатора, защото стария бил позапушен. От Джемини дават една година гаранция или 10 000км (май толкова бяха), но за да важи гаранцията след 2500км ще трябва да идете да ви сменят маслото защото "може да е останала някоя стружка" Поразпитах и навсякъде се чудеха що за глупост е това и бяха убедени, че се прави за да се вземе още някой лев. Приятел си ремонтира автомата в сервиз и там му казаха, че при ремонт на скоростната кутия всичко се почиства до блясък и смяна на маслото след 2500км не е нужна. Реших, че ако нещо се скапе ще е по-добре за парите, за които ще ми сменят маслото + парите за разкарване напред-назад с две коли, да я закарам другаде, отколкото да я връщам в този сервиз.
    Та идваме и на настоящия проблем почти година по-късно.
    По принцип не го изслилвам джипа, та и затова досега не съм забелязал, но тези дни един Лексус на баир реши, че може да дръпне. Съотвено натиснах педала докрай, джипа се изстреля и когато трябваше да включи овърдрайва не го включи. Вдигна до 5500 оборота, заби муцуната и започна да тресе. Инстинктиното отпускане на предала на газта доведе до включване на овърдрайва. Пробвах я няколко пъти и установих, че при натиснат докрай педал на газта го прави. Ако го отпусна по някое време си включва овърдрайва и си набира оттам. Ако го отпусна късно - близо до 5000 оборота (границата на червената зона) превключва с тласък. На равно няма проблем. Гумите са доста по-големи от стандартните - 275/70/16.

    Сега въпросите:
    - Някой има ли идея какъв може да е проблема?
    - Възможно ли е причината да е в по-големите гуми и компютъра да се шашка и да си мисли, че няма да му стигне мощност да включи овърдрайва? В такъв случай какво го кара да тресе на тласъци?
    - Чудя се от Джемини дали не са ми сипали калпаво масло с презумцията, че ще го сменя след 2500км и съответно сега да си показва рогата?

    Принципно не съм взел джип за състезания и нямам намерение да го тормозя, та не ми е никакъв проблем да се съобразявам с това, но въпросът е това да не е индикация за не добре ремонтирана скоростна кутия, т.е. дали да я карам в друг сервиз за преглед?
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
    ..и когато трябваше да включи овърдрайва не го включи...
    Я пак?

    Коментар


    • #3
      От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

      Тръгваш - автомата реди 1- 2 - 3 и накрая включва овърдрайва. Е, не го включи. Влезе в началото на червената зона на оборотомера и затресе/заби - това при 100-120км/ч.
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #4
        От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

        Абе нещо се губиш в терминологията...

        OD ти ограничава автомата до предпоследната възможна предавка - най-вероятно трета, при тебе. Това се включва от водача, мануално, с копче, ръчно, а не от кутията.
        Ако си чел нещо за овърдрайв, и за лок-ъп - то са ти се объркали понятията..
        Ама дерта не ти е и в лок-ъпа, а на друго място.

        Ходи в сервиз за автоматици, и не им обяснявай с тия понятия, че ще им е смешно и неясно това, дето им говориш.

        Коментар


        • #5
          От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

          Човека иска да каже, че ОД е изключен и не иска да превключи от трета на четвърта....кое е сложното на въпроса!?

          Коментар


          • #6
            От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

            Първоначално публикуван от Recom Преглед на мнение
            Човека иска да каже, че ОД е изключен и не иска да превключи от трета на четвърта....кое е сложното на въпроса!?
            Това ли иска да каже човека?

            Щото казва друго, дори не обратното..
            Инстинктиното отпускане на предала на газта доведе до включване на овърдрайва
            Не ми се търси темата, в която е обяснено като за блондинки, кога OD е включен, свети OD на таблото, и е ограничена кутията в посока максимална предавка, и обратното, когато OD НЕ Е ВКЛЮЧЕН, на таблото не свети нищо, и кутията си включва и реди предавките, както е заложено в алгоритъма и за работа.

            Да обясня отново за тия, дето не знаят как да си ползват автоматика, че OD се включва принудително, мануално, с бутон - от водача!!! в случай на необходимост, когато водача прецени.
            Кога трябва да прецени - да се чете в книгите, инструкциите, и в краен случай - във форума.

            Коментар


            • #7
              От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

              За "Джемини" има толкова ругателства и оплаквания в този именно форум, а и из целия интернет, че се чудя, защо си отишъл при тях. Стоян (sspeed) в Пловдив е най-доброто решение пак според отзивите тука.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                Някъде в първия пост има едно обяснение,, инстиктивното отпускане на газта води до превключване,,
                Това е и отговора на проблема! Неадекватно управляващо налягане!

                Коментар


                • #9
                  От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  Да обясня отново за тия, дето не знаят как да си ползват автоматика, че OD се включва принудително, мануално, с бутон - от водача!!! в случай на необходимост, когато водача прецени.
                  Кога трябва да прецени - да се чете в книгите, инструкциите, и в краен случай - във форума.
                  Бутонът се нарича "OD-off" и служи за изключване на "оувърдрайва" (а така хамериканците наричат всяка повишаваща предавка с число < 1, включително и при ръчните скорости)
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #10
                    От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                    Тоя път не мога да не се съглася с тебе, Гагич.
                    Рано или късно, ще стигне до Стоян - на втора-трета - с/без овърдрайв, въже или платформа...

                    Коментар


                    • #11
                      От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      Абе нещо се губиш в терминологията...

                      OD ти ограничава автомата до предпоследната възможна предавка - най-вероятно трета, при тебе. Това се включва от водача, мануално, с копче, ръчно, а не от кутията.
                      Ако си чел нещо за овърдрайв, и за лок-ъп - то са ти се объркали понятията..
                      Ама дерта не ти е и в лок-ъпа, а на друго място.

                      Ходи в сервиз за автоматици, и не им обяснявай с тия понятия, че ще им е смешно и неясно това, дето им говориш.
                      Не съм специалист по автоматични скоростни кутии, но доколкото знам овърдрайва е касетата, която включва последна и служи да поддържа скоростта (както 5 или 6-та скорост на ръчните кутии). Локъпа заключва двигателя към трансмисията 1:1. За да не се губим в термините го обяснявам максимално елементарно: При нормално каране автомата реди - 1 - 2 - 3 - 4 (овърдрайв/локъп - както си искаш го наричай). На баир и при максимално натиснат педал на газта при мен реди 1 - 2 - 3, стига 5500 оборота и започва тресене. При всички останали случаи работи нормално.
                      В случая няма нищо общо с бутона за изключване на овърдрайва и не си мисли, че щом на теб ти е смешно, ще е смешно и на някой, който е в час!
                      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                      Коментар


                      • #12
                        От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                        Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                        Не съм специалист по автоматични скоростни кутии, но доколкото знам овърдрайва е касетата, която включва последна и служи да поддържа скоростта (както 5 или 6-та скорост на ръчните кутии). Локъпа заключва двигателя към трансмисията 1:1. За да не се губим в термините го обяснявам максимално елементарно: При нормално каране автомата реди - 1 - 2 - 3 - 4 (овърдрайв/локъп - както си искаш го наричай). На баир и при максимално натиснат педал на газта при мен реди 1 - 2 - 3, стига 5500 оборота и започва тресене.
                        В случая няма нищо общо с бутона за изключване на овърдрайва и не си мисли, че щом на теб ти е смешно, ще е смешно и на някой, който е в час!
                        Не е баш така. Лок-ъп е сух съединител, който "шунтира" хидротрансформатора и намалява загубите на енергия през него. Може да се включи и на други предавки, освен на повишаваща (overdrive). За оverdrive-а си прав. Това е просто предавка с число 0,85 или 0,73 или 0,67:1. При някои кутии може да се явява 4-та (3-та предавка е директна 1:1), при други да е пета, да има и още една-две (6-та, 7-ма) след нея, те също се водят overdrive.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #13
                          От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                          Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
                          Някъде в първия пост има едно обяснение,, инстиктивното отпускане на газта води до превключване,,
                          Това е и отговора на проблема! Неадекватно управляващо налягане!
                          Причината за което може да е?
                          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                          Коментар


                          • #14
                            От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                            не е трябвало да ходиш в Джемини, ама вече е късно....
                            не е нормално да забива муцуната, светва ли "O/D OFF" когато го прави?
                            другия вариант е да не е от кутията, а да не стига горивото при пълна газ по баир, имаш ли газова?
                            При мен правеше същото Тусона........ до 120 няма проблеми, но дам ли газ, забива муцуната щото не му стигаше гориво /газ/


                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар


                            • #15
                              От: АСК не включва овърдрайва и тресе при голямо натоварване.

                              Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                              Причината за което може да е?
                              Леко задържащ клапан за регулиране на налягането. Неадекватна работа на Governor. По тая причина има едни точки за замерване на наляганията в различни режими.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X