Обява

Свий
Няма добавени обяви.

4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

    Привет!

    Когато Володя пусна темата преди няколко месеца, няколко часа след това му звъннах, защото от 1 месец преди това обмислях такова пътуване. Още същата вечер се видяхме, запознахме се и говорихме доста. Всеки си каза как си представя нещата и направихме някакви бегли планове за съвместно начинание. За огромно мое съжаление на следващия ден се случи инцидента с Володя и неговата 80-тка. Няколко седмици след това, когато той се поокопити, правихме нови опити да пътуваме заедно, дори само по част от маршрута. Както и да е, поради ясни причини, Володя отпадна.
    Аз обаче от няколко месеца копам здраво по това пътуване и вече съм довел нещата до финалната права. С 2-3 думи: Имам всички необходими визи в паспорта (моя и на жена ми). За голяма част от тях помогнаха с информация Димо Калайджиев и Володя Петков. Благодаря ви и на двамата! Колата ми е що-годе готова за път. Багажът е структуриран и остава да го окомплектовам и подредя в багажника. Много грубо маршрута ми представлява това. За самата ми подготовка по пътуването съм писал в старозагорския форум. Не зная дали е разрешено да пускам такава препратка тук, ако не - извинения към модераторите и нека почистят линка. Та, така - тръгваме в петък вечер след работа (10.06.2016), двама ни с жена ми. Имаме 7 седмици време за да покрием маршрута, който е от около 20 000км и е стриктен само до изхода ни от Тюркменистан. Оттам насетне сме набелязали точки по държавите и ще решаваме на място как и накъде да поемем.

    P.S.: Извинявай Володя, че пиша в твоята тема, но тъй като от самото нечало започнахме заедно, мисля че моето пътуване се явява нещо като един вид развитие... Стискам палци да довършиш започнатото и следващия път заедно!

    Коментар


    • #17
      От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

      Супер начинание, аз също си мечтая за Монголия, ама бюджета...

      Успех ви желая, и да снимате, снимате... И после-пътепис. Задължително.

      Това, че ще сте само с жена ти е голям плюс. Свикнали сте си, знаете си и кътните зъби, и ще се рзбирате по време на пътуването. Съвсем друго е, ако се съберат два "остри камъка", тогава пътуването може да стане ад вместо удоволствие.

      Защо не си вземете персонални тракери, хем е за ваша сигурност, хем и може да ви проследяваме онлайн докъде сте стигнали.

      Имаше специална тема за тракерите, ако проявявате интерес ще я изнамерим.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #18
        От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        ...Това, че ще сте само с жена ти е голям плюс. Свикнали сте си, знаете си и кътните зъби, и ще се рзбирате по време на пътуването. Съвсем друго е, ако се съберат два "остри камъка", тогава пътуването може да стане ад вместо удоволствие.
        Това колкото е плюс, толкова и минус. От една страна е точно така както казваш и досега в предишни пътувания имам горчив опит. От друга страна сама кола по толкова дълъг маршрут си предразполага едно по-предпазливо каране. В пустините не позволява много заигравки по пясъците, защото няма "помощ от приятел".

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        ...Защо не си вземете персонални тракери, хем е за ваша сигурност, хем и може да ви проследяваме онлайн докъде сте стигнали.

        Имаше специална тема за тракерите, ако проявявате интерес ще я изнамерим.
        Много исках да си взема тракер и проучвах сериозно нещата. В момента не мога финансово да си позволя това удоволствие. Самото устройство (първия модел на SPOT) се намира на съвсем прилични пари, но абонамента е 250-300лв на година, без опция за месечен абонамент. Варианта под наем за двата месеца на пътуването също не е опция, защото идва на цената на годишния абонемент.

        Коментар


        • #19
          От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

          Писах ти в старозагорския форум, но нека и тук-не си мисли, че ако сложиш един стартерен и един тягов акумулатор в паралел ще имаш два заредени акумулатора.
          Има добри контролери, но са си пари, та най-елементарното и евтино решение е да си сложиш едни ключе с което да прехвърляш зареждането да е само за единия акумулатор. Като не забравяш да го превключваш периодично, за да имаш наистина два заредени акумулатора.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #20
            От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

            Благодаря за мнението и ангажираността! Аз със тоците съм много зле. Със всякакви ремонти също. Оттук насетне не мисля да пипам нищо повече по колата, защото имам 4-5 дена до заминаването и е по-вероятно да направя по-големи бели, ако сега започна нови ремонти, за които няма време да бъдат изтествани.
            Последно двата акумулатора са вързани с контролер на T-Max, който ги сдвоява при запален двигател или включен заряд към един от двата и съответно ги разкача когато двигателя се изключи. Тук съм писал за това. Дали е най-правилното и добро решение? Едва ли... Но с наличните знания толкова... Стартерния ми е 95Аh, тяговия 100Аh, т.е. като капацитет са почти еднакви, различават се по тип. Ще се радвам ако някой от запознатите, се ангажира да изкаже мнение за недостатъците на това решение, поне да съм наясно какво мога да очаквам и ако мога да елиминирам някакви неприятни последствия (без акумулатор в нищото).

            Коментар


            • #21
              От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

              Един много полезен акаунт в сурат тефтера, където следя обстановката в Памир. Допреди няколко дена имаше бая каменопади и затворени пътища. Четох за големи снеговалежи. Преди месец пък имаше доста сериозно земетресение в района, което причини бая пакости. Сега вече са се нормализирали нещата...
              И още един много полезен пътешественически форум - Caravanistan. Има събрана информация за "становете", гранични пунктове, пътища, маршрути, актиално инфо...

              Коментар


              • #22
                От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                От няколко източниха - форуми и разговори с познати ми се потвърждава, че на Узбекистанските гранични пунктове контрола на внасяните лекарства е доста сериозен. Глобите за сгафилите са от няколко хилядарки в зелено до затвор. На сайта на тяхното министерство на външните работи има един списък със забранените съставки и субстанции, дръпнал съм го тук.
                Говорих си с мой бивш колега, който от 1 година е университетски преподавател в Ташкент. Информацията от него е, че на местните официално е забранено да си пазаруват долари. Курса на банките за купува е около 3000+ местни пари за един долар, докато на черния пазар лесно можеш да си договориш и 6000+. Познато, нали?

                Коментар


                • #23
                  От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                  От предишно пътуване предното стъкло на джипката ми е пукнато от камък на точка с 4-5 малки лъча от по 1см. Пукнатината е напълнена с полимери и половин година след обработката, една зима и доста километри не показва признаци на разпространение на пукнатините. Въпроса ми е някой знае ли дали в такова състояние подлежа на сериозни глоби в Русия? За останалите държави ще е як пазарлък на пътя вероятно...

                  Коментар


                  • #24
                    От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                    Здравейте,

                    Не бях чел темата до днес, много се радвам че попаднах на нея. Почти веднага след като взех джипа се замечтах да го разходя до Улан Уде .. уви в сегашното положение има опасност докато събера пари за подобно начинание джипа да е напълно изгнил..

                    В Азия най- на изток съм стигал до Казахстан - работил съм в Шимкент, близо до границата с Узбекистан - на 160 км от Ташкент.
                    Мога да споделя че пътищата в този район не бяха с нищо по различни от нашите тук - няколко ново-асфалтирани и количество от добре познатите ни .. български полу-закърпени (или направо не изкърпени) както градски, така и междуградски пътища. Не намерих фрапираща разлика между нашите и техните пътища по маршрутите, които пътувах в района на Шимкент. Трябва да отбележа, че шофьорът ми там отнесе няколко глоби за неспазване на пътна маркировка (настъпване на непрекъсната и т.н).
                    Зарадвах се на начинанието Ви , искрено Ви желая приятно и безпроблемно пътуване и ще следя с интерес!

                    Поздрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                      Благодаря за включването, Onzi!
                      А имаш ли представа как са пътищата в онова парче заключено между границите с Узбекистан и Тюркменистан, източно от Актау? Ще ми се ако остане време навръщане да минем през националния им парк Устюрт и планината Шеркала.
                      А иначе за пътната полиция в Казакхстан си прав и от другаде ме прдупредиха за същото. Ще е борба и надлъгване. Нядявам се джоба ми да не олекне значително.

                      Коментар


                      • #26
                        От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                        Здрасти,

                        Районът, за който питаш не съм го посещавал. Пристигнах в Шимкент със самолет, след което по служебни въпроси ми се налагаше да пътувам но все в района - 100 км около града.
                        Моето предположение е за пътища, подобни на тези които описах - на места нов асфалт на други стар кърпен, на трети изобщо не кърпен с много дупки.
                        За съжаление пътната полиция не е нещо, с което могат да се похвалят.В първо приближение за лесно пресмятане 100 тенге = 1лев. В крайпътните заведения някои чорбички също никак не ми бяха по вкуса ( но това пък си е въпрос на вкус ) а като цяло останах с много положителни емоции и впечатления, и бих се върнал там с удоволствие.
                        Надявам се Вашите впечатления от пътуването да са само положителни и да се сещате с усмивка за Казахстан, както и за всички други посетени държави!
                        Поздрави и Успех!

                        Коментар


                        • #27
                          От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                          Благодаря за пожеланията!

                          Коментар


                          • #28
                            От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                            Тракер - Иво, мислех, че ти споменах за една доста добра възможност за проследяване на пътешествието; верни, че беше доста отдавна, т.е. може би съм мислел да ти кажа....

                            Схемата е доста простичка, но за сметка на това доста ефективна;

                            Холандец - кой друг - поддържа интернет страница, която, ако човек се е регистрирал и е разтоварил програмката (за Андроид, по-новите Нокия, и може би и за iPhone), показва откъде е минал, доста често има и street view - естествено, в страните, в които такова е налице /разрешено;

                            Страницата е locationof.com (ако изпишеш това в Гугъл -ще отвори точно това, което трябв)

                            Има два варианта:

                            А) безплатен - позволяващ да "качиш" 5 (пет) маршрута месечно
                            или
                            Б) платен (мисля, че беше 9-10 евра за половин година), при който няма ограничения (максимум 100.000 пункта)

                            Миналата година през лятото ползвах таИ програмка в Русия, като всеки ден, обикновено на края на пътуването, когато намирах wi-fi "качвах" маршрута (отнема по-малко от минута)
                            - същия ден всички, които имат достъп до страницата = просто даваш на тези, на които искаш потребителското име и парола (последното може да бъде и "гост", за да не обърка някой настройките) - ви "гледат" на страничката
                            - страницата показва от къде сте минали, с каква скорост, какви са картинките по пътя и т.н.

                            Естествено, в случай на екстрено положение, "качваш" веднага маршрута, с последната точка засечена от GPS-а
                            (при екстрен случай, без wi-fi , естествено струва нещо отгоре, щото влизаш в най-скъпия интернет режим; но става дума за екстрен)

                            В Русия във всички градове има безброй интернет-кафе; иначе си купуваш сим-карта на МТС (най-добро покритие, най-ниски цени), с която срещу 150-300 рубли (зависи колко провинциално я купуваш; по-далече от "столиците" - по-евтино), срещу които имаш 500 минути до всички мрежи в Русия или може би 10-20 минути с България (на място обясняват или гледаш на страницата на МТС)

                            Предполагам, че в Казахстан нещата са много близки до руските (а там имате много километри, немалко от които през доста рядко населени места)

                            В Русия мобилния интернет работеше много добре на федеральная трасса, и в радиус от около 20 км около сравнително големите градове; не винаги, когато имаш мобилна телефонна връзка имаш и мобилен интернет;
                            На мен ми се е случвало да звъня по Skype, Viber, WhatsApp от най-странни места; напр.: - докато чакаме ферибот някъде дълбоко в Татарстан, Сибир, Чувашия и т.н.

                            Ако искаш да видиш за какво става дума влез на страницата location of.com с позивна Kapet, парола petak1057 и виж под kapet1 или kapetvp какво може програмката
                            - за съжаление, след като през февруари не поднових абонамента, почти всичко, което монах миналата година е изтрито; останало е само малко от Байкал и един маршрут в Унгария

                            С моите позивни можеш да разгледаш всички функции на страницата ( някъде по нея има списък на телефоните на които работи без проблем);
                            Няма да можеш да я ползваш обаче безплатно, защото а) под моите позивни няма платен абонамент и б) защото аз съм регистрирал телефони, различни от вашите

                            Програмката действа по цял свят (налага маршрутите върху ОСМ), стига да имаш интернет да качиш данните
                            Това важи и за Турция, Иран, Туркменистан, Узбекистан, Киргизстан
                            - интернет ти трябва само когато искаш да качиш на холандската страница маршрута си дотогава

                            Ако не се лъжа Андроид - от 4.1.1. нататък - телефоните имат функция SOS: можеш да вкараш два-три тел.номера, които получават призива за помощ, мисля - с координати;
                            нямам iPhone, съответно не знам дали има такава "глезотия"; би трябвало

                            Сигурен съм, че няма да ти се наложи

                            Инсталирането на холандеца отнема до половин час; включва се доста бързо (след като получи таксата - PayPal?);
                            Естествено, ако не стане - заради плащането, например - докато тръгнеш, регистрирай се поне за безплатната версия - ще я ползваш по 5 (пет) пъти на месец, на местат / участъците, където мислиш, че е добре някой да те следва

                            Съжалявам, че не загрях доста по-рано, да имаш време да отиграеш нещата
                            (Можеш да го направиш и на някоя бензино/газостанция или мотел, където има wi-fi), в БГ или в Турция; след това ще е сложно

                            Ни пуха, ни пера !



                            Sent from my iPad using Tapatalk

                            Коментар


                            • #29
                              От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                              Абе вай-фай в Узбекистан, Туркменистан, Киргистан... мани тая работа. От обхват на телефона ако имаш извън градовете ще е щастие.. За подобно пътуване си трябва спот, цената не е кой знае какво, а може и животът ти да зависи от това.
                              The Flat Earth Society has members all around the globe.

                              Коментар


                              • #30
                                От: 4х4 Разходка до Близкия / Далечния Изток, Средна

                                Иво писа, че няма бюджет за Спот; днес вече и да го имаше - няма кога да иде да вземе. При това положение - по-добре нещо, отколкото нищо;
                                Ако го разбирам правилно, Иво няма да попадне в екстрена ситуация, защото кара с минимален риск; от друга страна, тези страни далеч не са толкова опасни, колкото ги мислим - виж Димо, Питона: с мотор; без проблеми

                                Sent from my GT-I9300I using Tapatalk

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X