Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

    Правя едни сметки, но излиза че на база 10 години цената на киловат ще ми струва около 40ст и се чудя дали не бъркам някъде или това е горчивата истина

    Казусът е следният - Имам склад насред полето до който навремето е имало ток и стълбове сега няма нищо и ЧЕЗ иска да изградим 30 Киловолта трафопост което поради високата си цена обезсмисля цялата работа и за това обмислям вариант за фотоволтаик плюс перка но нещо пак не излизат много читави сметките

    Електричеството ще се използва само за осветление и за компютри - За отоплението на няколко стаи пелетна камина с водна риза

    Сметнал съм че пиковата мощност през работно време от 8.00 до 17.00 ще е около 2000 Вата Постоянна консумация около 1600 Вата
    През останалата част от денонощието - Около 14 часа 500 Вата за осветление на обекта и охрана
    Общо средна дневна консумация 22kWh

    Най проблемни са зимните месеци когато слънцето е малко или никакво хубаво е че пък по това време има вятър но пък той в района на София не е много силен.

    До колкото успях да прочета от 1kWp фотоволтаик за района на София през зимата средно двено можеш да получиш около 1,6kW
    От 1kW вятърна турбина през зимата средно дневно може да се добият около 3.0kW

    За това съм предвидил инсталирането на
    Фотоволтаици 10kWp - цена за панелите около 9 000лв
    Вятърна турбина 3kW - Цена на турбината с мачтата около 4 000 лв
    Акумулатори 24kW - цена около 4000лв
    Инвертори и Контролер около - 1000лв
    Кабели и конструкции около - 1000лв
    Резервен бензинов генератор - около 1000лв
    Общо около - 20 000лв по цени на собствен внос - без ДДС

    При годишна консумация съобразена с почивните дни от около 5500kWh за 10 години са 55 000kWh съотнесени към цената на инвестицията това прави около 37ст на киловат като се добави горивото за генератора от време на време и като се добавят ремонти през годините цената лесно ще мине 40ст за киловат ако съм смятал правилно.

    На теория ако можеш смислено да оползотворяваш енергията през цялата година цената сигурно може и да падне под 20ст на практика обаче явно трудно се пада под 40ст за киловат

    От друга страна трябва да дам над 50 000лв за изграждане на трафопост които никога няма да ги видя и след това да плащам по 20ст на киловат.

  • #2
    От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

    Ако се ползват ЛЕД лампи за осветление и мобилни компютри съм сигурен, че от тези 2000 вата ще отпаднат повече от половината, това като идея мислено ли е?

    Коментар


    • #3
      От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

      киловат, киловатчас - изясни си мерките първо.

      Колко компютъра са и какви помещения осветяваш? Ако камината не работи с ток сметката може да излезе много, ама много по-различна.

      Коментар


      • #4
        От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

        Не знам каква е цената на промишления ток, но за битови потребители се връзват 27,7 ст/кВт.
        А и както е писал по-горе колегата, могат да се оптимизират някой неща, включително и броя на фотоволтаиците.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #5
          От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

          Сложи 5000лв. за генератора за резерв при сметките. Това от 1000 силно се съмнявам да устиска на "работническата класа".
          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

          Коментар


          • #6
            От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

            Мога да ти реша проблема с осветлението. За другото съм пас.
            Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

            Коментар


            • #7
              От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

              Нaй близкaтa точкa откъдето можеш дa вземеш то нa колко метрa е? Мисълтa ми е че мaй е ще е по-евтино дa дaдеш нa някого 500 лв. и дa купиш кaбел зa 500лв.
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #8
                От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                Сложи 5000лв. за генератора за резерв при сметките. Това от 1000 силно се съмнявам да устиска на "работническата класа".
                Инверторния на Хонда е 2450 лв. на първа приказка.
                Тока за битови е около 20 стотинки,като това е средно м/у дневна и нощна това е за ЕВН разбира се.
                Защо не си вкараш в цената още 4000лв на 2-3-4 години за акумолатори.
                Имам такава система и говоря от първо лице.С панел от 230 вата /8-9А при 13 волта/зареждам 2 броя стартови акумолатори,с който лаптоп работи около 10 часа /30вата/
                2 броя лед прожектора директно от 12 волта те са по 1-2 ампера светят в тъмната част а денонощието.
                Панела струва 400-500лв.
                Акумолатора 150лв за брой за 100 А/Ч
                Контролер 30 лева.
                Инвертор модифицирана синусоида е 100 лв. на 2 киловата.
                Хубав инвертор с пълна синусоида е 500-600 лв.
                Акумолаторите издържат около 3 години,като гаранцията им е 2
                Последно редактирано от jamamoto; 27-01-16, 19:07. Причина: допълнение

                Коментар


                • #9
                  От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                  А колко години ще изкарат акумулаторите?

                  Какво е разпределението, на двора и сградите и до колко трябва да се осветят?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                    Калкулирай в сметката и един климатик с който да охлаждаш помещението с акумулаторите през лятото.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                      Благодаря на всички които се включиха, но целта на темата е не как да намаля потреблението, а дали съм направил сравнително верна сметка че "безплатното" електричество при така зададените условия отива на почти двойна цена и че реално нищо не му е безплатно а е два пъти по скъпо.

                      Сега все пак да отговоря на който мога

                      Фемели гай - LED осветление е сметнато и лаптопи - но както написах и в началото идеята не е да намалим консумацията - Но дори и да намалим консумацията просто ще намалим началната инвестиция - цената за киловат пак ще си остане в тези норми.

                      Ясен - Не съм електротехник и е възможно да съм объркал някоя мерна единица ще се радвам да посочиш коя имаш в предвид защото ако имаш в предвид че консумацията съм я посочил като kWh а соларите като kWp и kW е умишлено може и да не съм прав.
                      Относно потреблението дали ще е 1,7kWh или ще е на половината това не променя факта че цента пак отива над 40ст

                      Дядо Владо - Идеята е генератора да се използва само в крайни случаи за да се предпазят акумулаторите или ако просто малко не достига

                      Русев - Благодаря за предложението, но аз по принцип нямам проблем с осветлението - цената на тока е въпроса

                      Радо - Най близкото населено място ми е на около 500м ама като закарам кабела до там какво точно да го правя !!! да почна да обикалям къщите да питам за щепсел???

                      Ямамото - В цената съм заложил скъпи ГЕЛ акумулатори които би трябвало да изкарат около 10 години - ако използвам по евтини ще трябва да се сменят след 3-4 години и пак същото - Ще се радвам ако можеш да кажеш от този панел зимата колко ток вадиш например средно месечно за да сверя моята сметка - през лятото е ясно че ще ми стига и ще ми остава

                      Монкей - По принцип те ще са в огромно празно помещение около 1500 кубически метра и едва ли ще им е проблем - Но дори и да им се направи самостоятелно помещение и да му се сложи климатик няма да е проблем защото през лятото ток ще има предоволно - проблемът е зимата

                      Коментар


                      • #12
                        От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                        Първоначално публикуван от mantaman Преглед на мнение
                        Радо - Най близкото населено място ми е на около 500м ама като закарам кабела до там какво точно да го правя !!! да почна да обикалям къщите да питам за щепсел???
                        500
                        метра не са никак много, аз съм виждал три пъти по-дълги връзки. Искат се хубави кабели просто.
                          1. Чия собственост са земите през които би минавало това 500 метра трасе?
                          2. Ако са твои или може да се договориш писмено със собствениците нямаш ядове според мен.
                          3. Ако минаваш през публичен път или земя с неизяснена или публична собственост няма да стане, освен ако местото не супер мега затънтено и не минават хора.
                          4. Ако може да се договориш, копаш и си полагаш кабел, договаряш се с къщата която те връзва да сложите електромер, защитен, и да им плащаш на ръка двойно на сумата показана от него, примерно 100 кинта ток ти им даваш 200 което си им е печалба чистa
                          5. Става и с кабели на стълбове ама предвид държавата в която живееш, решението ти ще работи точно толкова дълговременно колкото докато се ядоса некоя бабичка или твойприятел" и те изколади където трябва.


                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                          Това с климатика за акумулаторите е някакъв майтап. Предостатъчно е да са на сянка и контролерът им да има температурна компенсация.

                          Колкото до цената - то е ясно че няма безплатни неща. И да, сметката за така направените допускания е вярна и е около 40ст на киловатчас или около 10000 лева на киловат инсталирана мощност. Реално може да се пилне оттук-оттам ама колкото битовия ток в града няма да стане.

                          От друга страна ако направиш другата инвестиция (50к за трафопост и стълбове) пак ще излезе дявол на магаре и за 10г като ги разхвърляш токът ще ти излезе по левче киловатчас. Единствена полза ще е че вместо 2 киловата на разположение ще имаш примерно 10 или 20 киловата, трифазен. Което е важно ако искаш да е нещо различно от склад.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                            Да това точно ме интересуваше, че не пропускам някъде нещо генерално и че както и да го въртим не може да е двойно по евтино при зададените параметри - Защото за да си гарантираш достатъчно ток в няколкото кофти месеца през зимата трябва да удвоиш инвестицията - верно че през останалите месеци получаваш повече ток но това не те грее щото няма какво да го правиш.

                            Поради тази причина може би е най удачно да се направи така че зимата да се разчита основно на генератор и каквото дойде от соларите да е бонус - така значително ще падне началната инвестиция, защото соларите и акумулаторите ще се намалят наполовина и няма да има нужда от перката

                            Гледах генератори на Пропан Бутан - дават им 0,33кг за киловат - 1кг = 1.82 литра х 0,80ст - Цената на горивото излиза приблизително около 47ст за киловат като се добави и амортизацията на генератора стават около 60ст за киловат - Излиза по скъпо, но пък и инвестицията ще бъде на половина - Проблема е че цените на горивата могат пак да скочат и пропана пак да стане 1,30лв за литър

                            Тогава сметката ще изглежда така

                            Фотоволтаици 5kWp - цена за панелите около 4 500лв
                            Акумулатори 6kWh - цена около 1000лв
                            Инвертори и Контролер около - 800лв
                            Кабели и конструкции около - 700лв
                            Генератор на Пропан Бутан - около 3000лв

                            Общо цена около 10 000лв


                            5kWp соларни панели ще са достатъчи да покрият потреблението 7 месеца - през останалите 5 може би около 20-30% но ще приемем че ще е само на пропан бутан

                            При годишна консумация от 5500kWh това грубо прави 2000kWh на пропан и 3500kWh на солари

                            Себестойността на тока от пропана го сметнахме с амортизацията на генератора около 60ст
                            По интересното е какво се случва с цената на тока от соларите при новите условия - инвестиця 7000лв срещу 35 000kWh за 10 години - средна цена на киловат 20ст

                            Изравнено на годишна база - средна цена 35ст за киловат при начална инвестиция около 10000лв - Това определено е по добър вариант от само ВЕИ система с двойно по голяма начална инвестиция и цена от 40ст за киловат

                            Коментар


                            • #15
                              От: Автономна Фотоволтачина система + Перка за Складова База

                              Това ти дава и по-голяма гъвкавост.

                              Едно че като палнеш генератора можеш да зареждаш батериите и така да спестиш работенето му по цяло денонощие
                              И друго че веднъж ще ти трябва да включиш бетонобъркачка примерно и тогава генераторът ще ти бъде единствен вариант.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X