Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Всичко за (2001) KTM SX 250 в гората

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Всичко за (2001) KTM SX 250 в гората

    Айде да пусна и аз една темичка раздела за двутактови като горд собственик на въпросния миризлив портокал.

    Пускам темата в раздел "ендуро", защото въпреки че моторетката е "чист крос" ще се кара и ще се "пипа" за гората.

    Малко общо инфо за модела:
    Като цяло 250-ката и 300 са на една база, но с различен обем(цилиндър и бутало). 125/150/200 са друга бира, съвсем друга платформа от към двигател.
    Разликата между EXC(ендуро) и SX(крос) модела, също не е голяма - различни предавателни числа на скоростите(но и двата са с 5), различен статор/маховик, различни карборатори, 18/19 задна капла.
    При по-старите модели(до към 2005-2006), еднурото върви с една година назад - ЕХС 2002 изглежда като SX 2001.

    Голям плюс(поне според мен) е възможността за регулиране на клапта на ауспуха.
    Регулирането става чрез смяната пружини - има 3(4) варианта за пружини(червена, жълта(сток), синя(сток при по-старите модели) и зелена, които регулират колко бързо да се отваря клапата. Пружините са по 6лв. в КТМ
    Прелоуд(натягане на главната пружина) - който регулира кога(при колко оборота) да започне отварянето.
    Съответно можеш да настройваш двигателя по свой вкус доста лено, бързо и евтино.
    (за сега толко за клапа)



    Те го и моя индивид

    Пристинга по еконт в този вид...






    Въпреки лошия "търговски" вид, бях приятно изненадан от оригиналната генерация DEP(KTM Powerparts) и въответно КТМ спортно гърне.

    Запалих го пред гаража, врътнах едно кръгче за да се оверя че двигателя работи и се почна разкрасяването.




    Донор за частите беше другия портокал в гаража(525-цата).



    След като получи "нови":
    - кори на резервоара
    - дръжки
    - седалка
    - предно окачване
    - задно окачване
    - други дреболии
    250-ката заприлича на нещо




  • #2
    От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

    Яко, давай нататък
    Който оцелее ще закусва!

    Коментар


    • #3
      Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

      След външното разкрасяване се заех с по-обстоен преглед на състоянието.
      - гумата на карборатора беше напукана, но се оказа че вътре си е като нова
      - вата на ауспуха беше сменена с нова, а старата се оказа вата за изулация, а не за мотор
      - жигльорите на карборатора бяха ок с настройките по книга, само иглата беше свалена до край, а в книгата е дадена посредата....вече е по книга
      - карбоновите(да оригинално са карбонови) клапи нямаха отчупени парчета, но не затвярят перфекно - опитах да ги обърна, но е още по зле
      - смених маслото в скоростите
      - свещта се оказа руска, може би от някое трабанче.....новата чака да бъде монтирана
      - гайдата има няколко удара, който мисля да оправя с метода със замъзяването
      - задната капла има липсващи спици, а на предната има хлабави


      Ето и какво пристигна вчера:
      - нови клапи Boyesen Pro series
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-1453309872514-V.jpg
Прегледи:1
Размер:71.1 КБ
ID:5699309

      - нови алуминиеви степенки
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160120_190706.jpg
Прегледи:1
Размер:148.5 КБ
ID:5699310

      - новата свещ, нов масур и комплект спици за 19-ката

      -Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG-1453309825553-V.jpg
Прегледи:1
Размер:142.4 КБ
ID:5699311


      Надявам се в събота да ми остане време да мотирам повечето неща.

      Коментар


      • #4
        От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

        Не замразявай гайдата, защото ще се нацепи по шевовете (заварките).
        Силата е нищо без контрол.

        Коментар


        • #5
          Re: От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

          Първоначално публикуван от maki449 Преглед на мнение
          Не замразявай гайдата, защото ще се нацепи по шевовете (заварките).
          Имам го предвид това с цепенето, така че мисля да започна с малко вода и след като видя резултата лека полека да я пълня повече.

          Коментар


          • #6
            Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

            Да кажа малко и за първите впечатления от мотора. Те са по-скоро от към двигател, защото окачването не е оригиналното.
            Двигателя на коне се доближава до 525-цата. 2001 модела го дават под 45коня на гумата, а 2003г.модела е 49.8 и се води за "най-бързата 250".
            525-цата също е там някъде, около 50. Това са данни от спирания и дино измервания, а не измислени мощностти като в мобилето.
            Но максималната мощност на книга не е кой знае какъв показател, важно е как и кога идва тази мощност.

            Първото каране, при първата по-широка полянка, на която мога да дам газ, усетих ефекта "уау". Като пробвах мотора пред гаража си мислех че има представа горе долу как върви, но щом наистина влезе в обороти усещането е съвсем различно. А и до сега съм карал 4Т, където "развъртенето" е доста различно. Дали върви повече от 525-цата не мога да кажа, но се "усеща" като по-бърз.
            Другото е теглото - по книга е 101кг(а 525-цата 107), но разликата е осезаема и е много по лесно да овадееш мотора ако нещата се "объркат".
            Малко видео от пробването.

            https://www.youtube.com/watch?v=URPNuiYuxNQ

            Пробвах го и в гората, по обичайния ми маршрут.
            Казват че 2Т крос не е от най-добрите горски мотори, защото му липсват ниски, но SX-a ме изненада много приятно.
            Може би заради ДОМА аупуха, но ниските си ги има и са пре достатъчно поне за моето каране. И понеже не съм майстор да го карам в обороти в гората, ако си го караш в ниските си е доста приятнен и плавен мотор.
            Тук там имаше и малко снежец с който се справяше с лекота. 525-цата по-лесно губеше сцепление при същия сняг.
            Също забелязах че карам с предавка по-високо от 525-цата на едни и същи места. Там където по-прицип минавам на 2-ра с 250-ката бях на 3-та.

            Като цяло това ми са впечатления от първите излизания.
            И да вметна че това е с руска свещ, малко изморени клапи, а и запалването не беше на точните белези(видях го след карането).
            Очаквам с новите клапи, свещ, регулирано запалване и вдигната игла да се представя още по-добре.

            Коментар


            • #7
              От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

              Добре дошъл при цвайките, ще следя с интерес трансформацията.

              Коментар


              • #8
                Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                Добре заварил

                Имам едно питане за маслото - купих IGOL PROPULS RACING STS 2T и слагам 40:1(25гр на литър), но имаше масло потекло от гърнето и беше омазало задната вилка и апарата.
                В събота пробвах с 50:1(20гр.), но точно тогава заваля снега и нямаше как да го пробвам. Запалих го пред гаража и уж пушеше с една идея по-малко, но не мога да преценя на 100%.
                В темата с маслата един колега беше писал че и при него това масло пуши повечко и "цапа".
                Така че кажете някое пробвано масло(и отношение на смесване), че да мога да изключа маслото като вариант. Продавача каза че двигателя е след ремонт защото семеренгите на вала били протекли и "горял" маслото в скоростите, та имам едно на ум че може да не им е бил много успешен ремонта. Все пак ще следя и нивото в скоростите.

                Коментар


                • #9
                  От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                  Моя беше същата работа,20,25гр задната вилка и ауспуха ги правеше целите в масло.Накрая се оказа че от 2 карания,бях сипал в двигателя,900мл масло,имаше останали 400мл,оказаха се семерите на вала въпреки,че уж той ги беше сменил след това пушеци в повече имаше само,когато не беше загрял.Когато загрее никакви проблеми с пушеци и оливане на масло по ауспуха и вилката..следи си маслото в двигателя За маслото карам само с AGIP и съм много доволен !
                  Последно редактирано от В.Шиков; 22-01-16, 19:22. Причина: допълване
                  KAWASAKI KLR 250-->HONDA XR 250-->KTM EXC 250 2T-->KAWASAKI KDX 200R
                  НЯМА ЛОШИ МАРКИ, ИМА ЛОШИ СТОПАНИ!!!

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                    Маслото което изочих от скоростите изглеждаше доста старо, но източих поне 700гр.(дават му че събира 800гр), така че се надявам че не го е горил. Все пак ще го следя.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                      Мисля, че ако гори масло, не само нивото му ще спада, а и ще мирише на бензин.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                        Вчера семних сващта и степенките, за другите неща нямах нито време нито сили, че съботата беше "тежка"

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160124_003.jpg
Прегледи:1
Размер:38.4 КБ
ID:5699704

                        Ето и каква свещ беше в мотора

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160124_002.jpg
Прегледи:1
Размер:43.6 КБ
ID:5699706Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160124_001.jpg
Прегледи:1
Размер:38.0 КБ
ID:5699705

                        Нямам идея от какво и за какво е, в гугъл я няма....
                        Може би заради нея са свалили иглата, да не я "мокри".


                        Между другото на тия ктм им дават NGK BR8ECM, но по форумите пишат, че и BR8ES върши същата работа а е на половин цена. В БГ магазините едната е 16лв., другата 7.
                        По кода излиза че топлинното число, резбата и дължината са еднакви, но СМ e с друга форма на електрода, която "уж" била по-добра и издържала повече. Това само като вметка, иначе всеки си решава.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                          Краси, аз имам един въпрос ?
                          Ти ли ще идваш във Варна с мотора или аз да идвам при теб да разцъкваме цвайките
                          Честито и от мен и много фън в гората.
                          Kawasaki 125KX 1991 -> KTM 520 EXC 2001 -> КТМ 525 SX + SM 2005 -> KTM 200 EXC 2007

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                            За съжаление транспорта ми е проблем и карам до където мога да стигна на ход, така че ако ти се кара в Родопите заповядай
                            Иначе се надявам тая година да успея да посетя поне едно ендуро състезание...като участник

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Всико за (2001) KTM SX 250 в гората

                              Вчера смених клапите с Boyesen Pro Series.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160129_002.jpg
Прегледи:1
Размер:97.6 КБ
ID:5700183

                              Дали има разлика с оригиналните не мога да кажа, просто тези ми изпаднаха на горе долу добра цена(20 паунда).

                              Днес покрах малко да видя резултата от новата свещ, вата, регулирано запалване и вдигната игла. Моторетката си върви екстра, пушека и мизерията от гърнето вече я няма и явно проблема е бил в кофти свеща и многото масло в бензина - сега съм с 50:1.

                              След карането свеща изглеждаше така.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160130_002.jpg
Прегледи:1
Размер:82.4 КБ
ID:5700184Натиснете снимката за да я уголемите

Име:WP_20160130_003.jpg
Прегледи:1
Размер:83.8 КБ
ID:5700185

                              Мисля че е ок, може би малко по-черна от колкото трябва, но не съм много наясно как е при 2Т, а и предпочитам да съм с малко богата смес от колото с бедна.

                              Поиграх си малко и с клапата и пружините.
                              Бях му сложил червената пружина(най-меката, която отваря най-бързо) и пробвах как се държи при различни настройки на болта - той регулира кога да почне да се отваря клапата.
                              С болт наравно с капака клапата отваря по-рано и с червената пружина най-бързо, което ми хареса, но е по-скоро за трасе, а не за офроуд. И недостатъка е че клапата е напълно отворена прекалено рано и двигателя няма необходимите обороти, за това ако е под по-голямо натоварване(наклон или асвалт), малко се задъхва.
                              След това сложих зелената пружина, без да пипам болта. Сега клапата отваря пак при същите обороти, но се отваря по-бавно и силата идва по-плавно. Но за сметка на това клапата е напълно отворена при по-високи обороти и мотора има повече сила като отвори. За сега мисля да оставя тези настройки.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X